همه ما عاداتی داریم که در پیشرفت امور شخصی و کسب و کاری ما تاثیر مثبت یا منفی دارند. زمان و انرژی، سرمایه‌های گران‌بهایی برای اداره کسب و کار و به طور کلی انجام امور، محسوب می‌شوند و قطعا هیچ‌شخصی تمایل ندارد که عمدا وقت خود را تلف کند. برخی از عواملی که باعث هدر رفتن زمان می‎شوند، کاملا واضح بوده و نمی‌توانیم از آن‌ها اجتناب کنیم. رفت و آمدهای طولانی، پیگیری رسیدها و … از این دست هستند. اما در مورد کارآفرینان مسائل کوچک و ظریفی وجود دارد که باعث هدر رفتن وقتشان می‌شود و به این ترتیب آن‌ها نمی‌توانند از زمان خود، بهترین و بیشترین استفاده را ببرند. از طرفی اشتباهات و عادت های بد کارآفرینان هم در اتلاف زمان آن‌ها بی‌تاثیر نیست.

آیا تا به حال در زندگی روزمره خود با این موارد برخورد داشته‌اید؟ خوشبختانه، پیشگیری و اجتناب از آن‌ها کار ساده‌ای است. کافی است تا در وهله اول، مسائلی که وقت ما را تلف می‌کنند، بشناسیم.

عادت های بد کارآفرینان چیست

عادت های بد کارآفرینان

ما در این مقاله از استارتاپت، شما را با عادت های بد کارآفرینان آشنا می‌کنیم. این عادات وقت زیادی از کارآفرینان می‌گیرند و به راحتی هم می‌توان از آن‌ها اجتناب کرد. پس برای شناسایی این روش‌ها، با ما همراه باشید.

تلاش برای انجام همه کارها به تنهایی

اگر شما هم کارهای حسابداری شرکت را خودتان انجام می‌دهید، جزو این دسته افراد قرار می‌گیرید. البته فهرستی طولانی از اموری که ضرورت ندارد که شخصا آن‌ها را انجام دهید، وجود دارد و شما با انجام این کارها، زمان ارزشمند خود را از دست می‌دهید. نگرش کارآفرینان این است که «می‌توانم همه کارها را انجام دهم»، اما این «می‌توانم» معمولا در نهایت به «باید همه کارها را خودم انجام دهم» تغییر می‌کند.

عادت های بد کارآفرینان و انجام کارها به تنهایی

هنگامی که کارآفرین به تازگی کار خود را آغاز کرده و پول کمی هم در دست دارد، این اتفاق زیاد پیش می‌آید. اما اگر صرفه جویی در خرج کردن پول، باعث شود از انجام کارهای مهم باز بمانید؛ باید این سوال را از خودتان بپرسید که آیا این روش در بلند مدت واقعا به شما کمک می‌کند؟

اگر کارهای فرعی زیادی انجام دهید، ممکن است دیگر وقتی برای انجام دادن کارهای اصلی و مهم نداشته باشید. اگر فکری به حال انجام اموری که در کوتاه مدت ضروری هستند، نکنید؛ در نهایت و با گذشت زمان، بسیار وقت‌گیر خواهند شد.

خوشبختانه شما تنها نیستید. هزاران کسب و کار وجود دارند که در جهت برون‌سپاری و خودکارسازی کار برای کسب و کارهای کوچک، فعالیت می‌کنند. از کارهای حسابداری و عکاسی گرفته تا آبیاری گیاهان و باغچه‌‌ها که البته خوشبختانه، هنوز خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید. برای کمک گرفتن از این شرکت‌ها هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که هنگام راه‌اندازی یک کسب و کار، کمک خواستن از دیگران یکی از نشانه‌های قدرت است، نه ضعیف بودن.

با به کاگیری روش برون‌سپاری در ابتدای کار برای پیش بردن امور، زمان مناسب برای تمرکز روی مسائل مهم‌تر را پیدا می‌کنید تا از زمان خود بیشترین بهره را ببرید.

تلاش برای کامل بودن

تلاش برای کامل بودن، یکی از عادت های بد کارآفرینان به شمار می‌آید. شما هرگز نمی‌توانید بی‌عیب و نقص باشید، اما مطمئنا برای پیشگیری از هدر رفتن وقت‌ خود، کارهای زیادی را می‌توانید انجام دهید.

عادت های بد کارآفرینان و تلاش برای کامل بودن

این نظریه که «افراد کمال طلب همه کارهای خود را به درست‌ترین شکل ممکن انجام می‌دهند» یک افسانه است. معاون امور دانشجویی دانشگاه تگزاس در این زمینه می‌گوید:

حقیقت این است که افراد موفق هم با تلف شدن وقت، به تعویق انداختن امور و بازدهی کم، مشکل داشته‌اند و هر از چند گاهی با این موارد، دست و پنجه نرم می‌کنند.

نگرش کمال‌گرایی در همه امور، ممکن است باعث می‌شود تا وقتی کارآفرین احساس کند که نمی‌تواند کاری را به نحو احسن انجام دهد، از انجام آن منصرف شود؛ یا به خاطر توجه زیاد به مسائل کوچک، نتواند به کارهای بزرگ‌تر و مهم‌تر رسیدگی کند.

توصیه متخصصان بهره‌وری این است که به جای هدف قرار دادن کمال‌گرایی مطلق، به کار گرفتن «تلاش سالم» را سرلوحه قرار دهید. شما باید سخت کار کنید و اهداف بزرگی داشته باشید، اما در این بین باید تمرکزتان روی به انجام کارها باشد، نه اینکه دیگران چه فکری درباره شما می‌کنند. شاید از خود بپرسید: آیا علائمی وجود دارد که بتوان تشخیص داد، نگرش کمال‌گرایی را به کار گرفته‌ام یا اینکه در مسیر تلاش سالم قرار دارم؟ در روش تلاش سالم، شما از فرایند کاری و نتیجه آن لذت می‌برید و در حین پیشرفت امور، قادر هستید تا از خود انتقادات سازنده داشته باشید. حتی از انتقادات مطرح شده توسط دیگران هم استقبال می‌کنید.

اگر کمال‌گرایی باعث از دست رفتن وقت گران‌بهای شما می‌شود، بد نیست به سمت توسعه و استفاده از نرم‌افزارهایی رو بیاورید که رسیدگی به کارها را ساده‌تر می‌کنند. از این حیث به ایده‌های خود فکر کنید، که تا چه حد کارآمد هستند. با این روش دیگر خود را به کارهایی که می‌توان بی‌عیب و نقص انجامشان داد، محدود نمی‌کنید و همین که یک ایده کاربردی باشد، برای به کار گرفتن آن کفایت خواهد کرد. به این ترتیب می‌توانید کارهای مختلف را امتحان کنید، بازخورد بگیرید و سپس دست به اصلاح و بهبود آن بزنید. در نتیجه زمان خود را برای به انجام رساندن کارها به شکل بی‌عیب و نقص، تلف نمی‌کنید.

مقایسه خود با دیگران

شما به سختی کار می‌کنید، مهارت‌های کاملا جدید یاد می‌گیرید و شاید حتی از گذراندن وقت در این میان لذت ببرید. سریع‌ترین چیزی که می‌تواند این اوقات خوش را از بین ببرد، چیست؟ اینکه فکر کنید دیگران کارهایشان را چطور انجام می‌دهند که البته شایدآن کار را بهتر و سریع‌تر از شما انجام دهند. ناگهان متوجه می‌شوید که احساس خوشایندی که در شما وجود داشته، از بین رفته است. دلسرد می‌شوید و پویایی‌ خود از دست می‌دهید.

عادت های بد کارآفرینان و مقایسه خود با دیگران

روانشناسان به این پدیده «مقایسه منفی اجتماعی» می‌گویند یا به زبان ساده‌تر، دچار حسادت شده‌اید. امروزه، در دنیایی که کسب فالوور، رتبه‌بندی و ستاره گرفتن نشانه ارزشمندی افراد و کسب‌وکارها تلقی می‌شود؛ حسادت شایع شده است.

اما یک روش برای بیرون آمدن از این دام وجود دارد. اگر شبکه‌های اجتماعی نقطه ضعف شما هستند، سعی کنید از تعداد اپلیکیشن‌های مورد استفاده خود کم کنید. گوشی خود را در اتاقی دیگر نگه دارید و نشانگر نوتیفیکیشن آن را غیرفعال کنید. به این ترتیب دیگر وسوسه نمی‌شوید خود را با دیگران مقایسه کنید.

شاید حین چک کردن شبکه‌های اجتماعی از خود بپرسید که واقعا در آن دنبال چه چیزی هستید. آیا این کار برایتان یک نوع استراحت است؟ شاید بهتر باشد که برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی در طول روز، یک برنامه هدفمند را زمانبندی کنید. همچنین می‌توانید برای الهام گرفتن و دریافت پشتیبانی، زمان بیشتری را برای وقت گذراندن با دوستان یا همکارانتان تنظیم کنید.

داشتن وب‌سایتی با اطلاعات منسوخ

آخرین موردی که در لیست عادت های بد کارآفرینان وجود دارد، داشتن وب‌سایتی است که اطلاعات آن به روز نشده است. چند روز پیش در کلاس یوگا بودم و مربی جدیدی وارد کلاس شد که واقعا از او خوشم آمد. بعد از کلاس از او پرسیدم که آیا وب‌سایتی دارد که لیست محل‌های تدریسش را در آن قرار داده باشد؟ جواب او این بود:

اوه بله، یک وب‌سایت دارم اما افتضاح است. بهترین روش برای فهمیدن برنامه کاری من این است که برایم ایمیل بفرستی.

آیا این اتفاق به نظرتان آشنا نمی‌رسد و با موارد مشابه آن، رو به رو نشده‌اید؟ اینکه پرسیده باشید «وب‌سایت هم دارید؟» و جواب شنیده باشید که «بله، اما به روز نیست و بهتر است از طریق دیگری با هم در تماس باشیم».

عادت های بد کارآفرینان و داشتن وب‌سایت منسوخ

اگر پاسخ شما هم به مخاطبانتان ای چنین است، یعنی اجازه نمی‌دهید تا وب‌سایت شما، باری از دوشتان بردارد. استفاده از وب‌سایت مزایای زیادی دارد و یکی از مهم‌ترین آن‌هاُ صرفه‌جویی در زمان است.

شاید سرتان آنقدر شلوغ است که وقت نمی‌کنید تا اطلاعات وب‌سایت خود را به روز کنید. اگر مشکل این است، به این فکر کنید که با به روز نگه داشتن وب‌سایت، چقدر می‌توانید در وقت‌ خود صرفه‌جویی داشته باشید.

  • می‌توانید زمان‌بندی برنامه کاری خود را روی وب‌سایت، پست کنید و از این طریق کار رزرو را انجام دهید.
  • از ارسال پیام‌های تکراری و طولانی در جواب سوالات معمول، پرهیز کنید.
  • اگر مردم بتوانند مستقیما از روی وب‌سایت به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کنند، حین کار زمان کمتری درگیر ایمیل، پیامک و تماس‌های تلفنی خواهید بود.

اگر هنوز هم برای به روز نگهداشتن وب‌سایت مشکل دارید، شاید به این دلیل باشد که وب‌سایت‌ شما بزرگ است یا اینکه اطلاعات زیادی در آن قرار گرفته است. در این صورت سعی کنید تا چند صفحه‌ای که اطلاعات مهم‌تری در خود دارند را به روز کنید. به این ترتیب نیازی نخواهد بود که برای صفحات غیر ضرور، وقت زیادی بگذارید.

اداره یک کسب و کار، ساده‌ نیست. هنگام پیش بردن امور، همیشه مسائلی پیش می‌آید که وقت را هدر می‌دهد و برخی از آن‌ها هم اجتناب‌ناپذیر هستند. اما با کار کردن روی عادت های بد کارآفرینان یعنی مواردی که در این مقاله ذکر کردیم، قادر خواهید بود تا دید روشن‌تری به امور داشته باشید و انرژی بیشتری برای انجام کارهای مهم‌تر صرف کنید.