کارآفرینانی که یک کسب و کار جدید شروع می‌کنند، اغلب این سوال پیش می‌آید که آیا واقعا به یک طرح کسب و کار موفق نیاز دارند؟ آیا داشتن یک طرح کسب و کار، بهترین راه استفاده از زمان است؟ پاسخ به این سوالات همیشه «بله» است. یک طرح کسب و کار موفق بخش جدایی ناپذیری از شروع یک کسب و کار جدید می‌باشد.

در حقیقت، نوشتن برنامه‌های تجاری می‌تواند زمان زیادی از شما بگیرد. چون برای آن به حجم بالایی از اطلاعات نیاز دارید و جمع‌آوری این اطلاعات، اغلب از طریق یک لیست بلند بالای تحقیقات صورت می‌گیرد.

علاوه بر این، همه افراد به سودآوری طرح کسب و کار اعتقاد ندارند. در کالج بابسون (Babson College)، ۱۱۶ تحقیق در مورد شروع کسب و کار جدید انجام شده است. این مطالعه نشان داد که حضور یک طرح تجاری رسمی قبل از شروع یک کسب و کار کوچک، در موفقیت نهایی کسب و کار هیچ تفاوتی ایجاد نکرد.

عده‌ای هم معتقد هستند که صرف زمان لازم برای ایجاد یک طرح تجاری، می‌تواند فرایند راه‌اندازی و هزینه‌های بالای استارتاپ را کاهش دهد.

مطالعه دیگری نشان داد که شانس موفقیت کارآفرینانی که طرح‌های رسمی می‌نویسند، در مقایسه با کارآفرینان بدون برنامه، ۱۶ درصد بیشتر است. با وجود آن که تکمیل طرح کسب و کار، تضمین موفقیت نیست، اما تحقیقات نشان می‌دهد که یک کارآفرین با تکمیل برنامه کاری، شانس بیشتری برای دست‌یابی به کسب و کار موفق دارد.

چرا از بهترین ابزاری که یک کارفرما برای موفقیت کسب و کار می‌تواند در اختیار داشته باشد، استفاده نکنید؟ اگر هنوز از قابلیت‌های طرح کسب و کار موفق مطمئن نیستید، این ۵ دلیل را مطالعه کنید. ما در این مقاله از استارتاپت، در مورد این که چرا قبل از هر اقدامی در کسب و‌ کار کوچک خود، باید یک طرح تجاری بنویسید؛ صحبت می‌کنیم.

طرح کسب و کار موفق برای موفقیت بیشتر

۱. طرح کسب و کار برای برخی از شرکت‌ها ضروری است

اگر می‌خواهید از یک موسسه مالی وام بگیرید یا به کمک مالی کوچکی نیاز دارید، تقاضای سرمایه‌گذاری برای کسب‌ و کار خود را دارید یا حمایت یک شریک تجاری را می‌خواهید، به یک طرح کسب و کار نیاز دارید.

سرمایه‌گذاران بالقوه و حمایت‌کنندگان، تمایل دارند پتانسیل واقعی ایده‌های کسب‌ و‌ کار شما را به وضوح، روی کاغذ مشاهده کنند. یک طرح کسب و کار موفق بهترین و تنها راه قابل قبول برای ارائه این اطلاعات است.

۲. برنامه کسب و کار به تصمیم های شما کمک می‌کند

طرح کسب و کار موفق به تصمیم‌گیری کمک می‌کند

بخش‌هایی در یک طرح تجاری سنتی وجود دارند که شما به سادگی نمی‌توانید آنها را تکمیل کنید. اگر محدودیت‌هایی داشته باشید، بهتر است تصمیم‌گیری نکنید یا به طور کامل به یک هدف خاص متعهد نباشید. برنامه‌های کسب‌ و کار، به شما کمک می‌کنند که منطقه خاکستری را از بین ببرید؛ زیرا باید اطلاعات خاص را در منطقه سیاه و سفید بنویسید! تصمیم‌گیری‌های دشوار اغلب یکی از سخت‌ترین و مفید‌ترین بخش‌های نوشتن یک برنامه کسب‌ و‌ کار هستند.

به عنوان مثال، اگر تصمیم نگرفته‌اید دقیقا چه محصولاتی را در چه نقاطی به فروش برسانید، می‌توانید بخش محصولات و خدمات طرح کسب و کار خود را کامل کنید. شناسایی این و دیگر اطلاعات حیاتی، محصول گرانبهای فرایند برنامه‌ریزی کسب‌ و کار هستند.

۳. یک طرح کسب و کار موفق می‌تواند بررسی واقعیت باشد

نوشتن یک برنامه کسب‌ و‌ کار، اغلب اولین مبارزه واقعی برای صاحب کسب‌ و‌ کار کوچکی است که قصد راه‌اندازی یک سرمایه‌گذاری جدید را دارد. اما کارفرمایان نوپا نمی‌خواهد باور کنند که ایده کسب‌ و کار آن‌ها کمی ناقص بوده یا هنوز به طور کامل توسعه نیافته است.

البته این یک فکر برای یک کارآفرین مشتاق، کمی ترسناک و ناخوشایند است، اما شناسایی شکاف‌ها در اوایل راه، صاحبان کسب‌ و‌ کار را قادر می‌سازد تا تحقیقات خود را انجام دهند. همچنین آن‌ها ایده‌های خود را آزمایش کرده و اقدامات لازم را برای ایجاد یک کسب‌ و‌ کار قوی‌ و قابل اعتماد، انجام می‌دهند. این امر ممکن است در ابتدا یک گام به عقب، محسوب شود. اما این کار می‌تواند فرصت شغلی کارآفرین برای موفقیت را تقویت کند، قبل از اینکه زمان و پول خود را در کسب‌ و‌ کاری سرمایه‌گذاری کند که احتمالا شکست می‌خورد.

۴. برنامه کسب و کار به شما ایده‌های جدید بدهد

طرح کسب و کار موفق و ایده‌های جدید

کشف ایده‌های جدید، رویکردهای متفاوت و دیدگاه‌های تازه، از بهترین نتایجی هستند که می‌توانند از عمق فرایند برنامه‌ریزی کسب‌ و‌ کار به دست بیایند. با این وجود، طرح تجاری را نمی‌توان یک سند غیرقابل انعطاف و پایدار برای طولانی مدت در نظر گرفت.

در واقع، یک برنامه کسب و‌ کار موثر، دقیقا مخالف این اتفاق است. این برنامه، یک ابزار انعطاف پذیر و در حال رشد است که می‌تواند به شما ایده‌های خلاقانه و راه‌حل‌های جدیدی را برای بعضی از سخت‌ترین چالش‌های کسب و کار ارائه دهد. این امر خصوصا زمانی صادق است که شما بخش استراتژی بازاریابی را در نظر بگیرید. در این قسمت، همانطور که یک طرح برای فعالیت‌های بازاریابی خود ایجاد می‌کنید، خلاقیت و ایده‌های جدید هم ارزشمند خواهند بود.

۵. طرح کسب و کار موفق، یک طرح عملیاتی را ایجاد می‌کند

یک برنامه کسب و کار، یک سند مفید برای هر صاحب کسب و کار کوچک است. اما هنگامی که از برنامه کسب و کار خود به عنوان یک ابزار برای عملی کردن کارها و فعالیت‌های آینده استفاده می‌کنید، در واقع یک سند زنده ایجاد می‌کنید. این سند نه تنها مشخص می‌کند شما کجا قرار دارید و در چه جایی می‌خواهید باشید، بلکه دستورالعمل‌هایی به شما می‌دهد که از طریق آن‌ها بتوانید به هدف خود برسید.

حال به سوال اصلی که «آیا واقعا به یک طرح کسب و کار موفق نیاز دارید یا خیر» بازگردیم. ممکن است شما قادر به ایجاد یک کسب و کار موفق بدون برنامه باشید، اما مطمئنا دست‌یابی به موفقیت با داشتن برنامه از پیش تعیین شده، می‌تواند بسیار راحت‌تر باشد.

اگر از طرح کسب و کار موفق خود به عنوان یک ابزار برنامه‌ریزی برای کسب و کار استفاده کنید، لازم نیست منتظر همه پاسخ‌ها باشید تا بتوانید کار خود را شروع کنید. شما می‌توانید یک طرح کلی از برنامه خود را با نوشتن تمامی اطلاعات، ایجاد کنید و سپس با شروع کار و به دست آوردن اطلاعات بیشتر، آنها را به اطلاعات قبلی اضافه کنید. این نوع سند انعطاف پذیر می‌تواند برای یک کسب و کار جدید، ارزشمند باشد.