ممکن است در ابتدای کسب‌وکارتان، مجبور باشید که هر سال بین محل‌های مختلف جابه جا شوید، تا زمانی که سرمایه مناسبی جمع‌آوری کنید. بنابراین به احتمال زیاد وقت زیادی را صرف تزئینات و طراحی محیط اداری نخواهید کرد، چون مطمئنید که چند وقت دیگر باید از آنجا اسباب‌کشی کنید. در این شرایط وقتی که کسی از در شرکتتان وارد می‌شود، ممکن است احساس کند که وارد یک آشفته‌بازار شده است. با این حال، می‌توانید کاری کنید که در همان مدت زمان کم، مشتریانتان احساس بهتری نسبت به طراحی محیط کار شما داشته باشند.

هر دفتری ظاهری متفاوت دارد اما ترکیب‌بندی کلی آن باید تاثیر مثبتی بر انرژی و جریان کار تیمی داشته باشد. اگر دفتر شما به بازسازی نیاز دارد، در این مقاله استارتاپت به چند نکته که برای داشتن طراحی محیط اداری بهتر باید بدانید اشاره می‌کنیم.

نکات مهم در طراحی محیط اداری

جریان کار تیم خود را مشخص کنید

قبل از اینکه تغییرات بزرگی در طراحی محیط کارتان ایجاد کنید، ببینید اعضای تیم چگونه با یکدیگر کار می‌کنند. با این کار، هنگام برنامه‌ریزی برای چیدمان دفترتان، قادر خواهید بود، جریان معمولی کاری بین افراد را بهینه کنید تا مطمئن شوید که طراحی‌تان کارآمد است.

به عنوان مثال، قطعا اعضای بخش‌های طراحی، تولید و برنامه‌ریزی شرکت همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند زیرا عمدتا مسئول تولید محصولات جدید هستند. با دانستن این حقیقت، ممکن است متوجه شوید که تیم طراحی از لحاظ فیزیکی فاصله زیادی از تیم تولید و برنامه‌ریزی دارد. بنابراین باید تیم تولید و برنامه‌ریزی را به منطقه طراحی نزدیک‌تر کنید تا همکاری آسان‌تر و سریع‌تر شود.

اگر بفهمید که هرکسی چطور و در کجا به طور موثر کار می‌کند، می‌توانید دفتر خود را سازمان‌دهی کنید تا این جریان را منعکس کند.

طراحی محیط اداری، شامل فضاهایی برای همکاری باشد

حتی اگر یک طراحی مدرن و باز مدنظرتان است که در آن افراد می‌توانند به گروه‌های مختلف سر بزنند، این ایده خوبی است که مناطق خاصی مخصوص هر تیم وجود داشته باشد تا بتوانند در مورد کارهایشان هم‌فکری کنند.

در دفترتان، هر تیم محل خاصی داشته باشد که با پارتیشن‌ از فضاهای دیگر جدا باشد. بین این دسته‌ها، تخته‌های سفیدی نصب کنید که هر تیم بتواند برای همکاری بیشتر از آن استفاده کند. همه تیم‌ها به روش‌های مختلف از آن‌ها استفاده می‌کنند؛ گروه بازاریابی تقویم‌های مختص خودش را برای مهلت‌های زمانی ترسیم می‌کند در حالی که تیم طراحی ممکن است، تصاویری از مدل‌ها را روی آن قرار ‌دهد. به این ترتیب همه می‌دانند که می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند و کارشان را به تصویر بکشند. همچنین ممکن است تابلو‌هایی ایجاد کنید که محصولات جدید یا آن‌هایی که فروش بالایی دارند و از نظر استراتژیک باید در اطراف دفتر کار قرار بگیرند را نمایش دهند.

فضا‌های مختلفی را در طراحی محیط اداری در نظر بگیرید

به بدترین حالت طراحی که قابل تصور است، فکر کنید. احتمالا ردیف‌هایی از فضا‌های یکنواخت را مجسم می‌کنید که توسط پارتیشن‌های شیشه‌ای از یکدیگر جدا شده‌اند و در یک اتاق پر از نور مهتابی قرار گرفته‌اند. طراحی دفتر شما باید دقیقا برعکس چنین چیزی باشد، اگر می‌خواهید تیم هر روز از کار کردن در شرکت لذت ببرد.

فضاهای مختلفی برای نشستن مانند کاناپه‌ها، میزهای کار، میزهای غذاخوری، کیوسک‌های تلفن و گوشه‌های دنجی که آسایش را فراهم می‌کنند، ایجاد کنید و کارمندان را از یکنواختی نجات دهید. از همه مهم‌تر، این گزینه‌ها به مردم و مراجعه‌کنندگان، این امکان را می‌دهد تا بتوانند در فضاهایی غیر از اتاق‌های کنفرانس سنتی با شما و اعضای تیم‌تان ملاقات کنند. اکثر شرکت‌ها فقط تعداد محدودی از این اتاق‌ها دارند و در واقعیت همه جلسات ۱۰۰ درصد محرمانه نیستند. به بیان دیگر، اغلب این جلسات می‌توانند به راحتی روی کاناپه و صندلی‌های راحتی برگزار شوند. تنوع به زندگی کاریتان رنگ می‌دهد.

نقش فضا در طراحی محیط اداری

نشان تجاری خود را به نمایش بگذارید

اگر علامت تجاری‌تان از چند رنگ تشکیل شده است، می‌توانید از این رنگ‌ها روی دیوارها، مبلمان و حتی حاشیه میزها استفاده کنید. همچنین می‌توانید ارزش‌ها و شعار شرکت خود را روی یک دیوار بزنید، زیرا نمایش فیزیکی از ماموریتی که دارید، مهم است.

هر برند قادر به رنگ کردن دیوارهای خود با همان رنگ‌های مورد استفاده در وب‌سایتش نخواهد بود. اما اگر می‌خواهید دفتر خود را طراحی کنید، باید تلاش کنید تا مطمئن شوید که برندتان مرکز توجه همگان است. لوگوی خود را به طور برجسته نمایش دهید. اگر می‌توانید از رنگ‌های برندتان استفاده کنید. به مردم یادآوری کنید که شما چه کسی هستید و با چه کسی کار می‌کنید.

در طراحی محیط اداری فضاها را خالی از بی‌نظمی و شلوغی نگه دارید

چه خانه باشد یا دفتر کار، هیچ‌چیزی سریع‌تر از درهم‌ریختگی، فضایی را ویران نمی‌کند. تمامی چیزهای اضافی باید از محیط کار بیرون بروند چون در غیر این صورت، بر نحوه عملکرد تیم شما تاثیر خواهد داشت.

برای مثال، می‌توانید قفسه‌هایی روی دیوار برای ذخیره‌سازی نمونه‌های محصول طراحی کنید. همچنین می‌توانید محفظه‌هایی را روی دیوار تعبیه کنید تا در زمانی که محصولی را لازم ندارید درون آن‌ها قرار دهید.

طراحی محیط اداری در مورد تمیز نگه داشتن دفتر، سازمان‌دهی و خوشایند بودن آن است. اجازه ندهید ابزار و وسایل کوچک و اضافی به فضا حس استرس را منتقل کنند.