برندها و لوگوهای مختلفی در دنیا وجود دارند که بعضی را به راحتی فراموش می‌کنیم و بعضی دیگر، به حدی فوق‌العاده‌ طراحی شده‌اند که حتی بدون قید نام تجاری‌شان، همیشه در ذهن ما خواهند ماند. اما وجود چه فاکتوری در طراحی لوگو باعث می‌شود تا آن را بشناسید؟ چه عاملی در طراحی لوگو می‌تواند یک خاطره یا احساس خاص را در ذهن شما ایجاد کند؟

اگر شما هم مشغول تلاش برای طراحی لوگو شرکت خود هستید، پس در موقعیت حساسی قرار دارید تا تاثیر ماندگاری روی مشتریان بگذارید و باعث شوید که برندتان را به خاطر بسپارند. هر کاری که انجام می‌دهید، هر چیزی که می‌گویید و هر آنچه که به عنوان بخشی از کسب و کار جدید خود نمایش می‌دهید؛ چشم‌انداز شرکت‌تان را بیشتر نشان می‌دهد. بسیار مهم است که از ابتدا، پیام شرکت خود را به صورت واضح و منسجم انتقال دهید.

گرچه ممکن است ایجاد یک لوگو، ساده به نظر برسد اما طراحی لوگوی فوق‌العاده، چندان هم آسان نیست. این کار به تحقیقات زیادی در مورد بازار، دانش عمیقی از پرسونای مشتریان و توجه به اصول طراحی لوگو نیاز دارد. غالبا طراحان، قبل از طراحی لوگویی که واقعا به دلشان بنشیند، آن را بارها و بارها طراحی می‌کنند.

برای طراحی لوگو، از کجا شروع می‌کنید؟ ما در این مطلب از استارتاپت، ۹ مرحله کلیدی را همراه با چند ترفند، برای شما طبقه‌بندی کرده‌ایم تا به کمک آن‌ها لوگویی طراحی کنید که نه تنها عاشق آن باشید، بلکه بیان‌گر چشم‌اندازتان هم باشد.

مراحل طراحی لوگو به صورت رایگان

۱. با داستان خودتان شروع کنید.
۲. در مورد کلماتی که برند شما را توصیف می‌کنند، فکر کنید.
۳. بر اساس این کلمات، طراحی لوگو را انجام دهید.
۴. طرح‌های برتر خود را با پرسونای خریدارتان، آزمایش کنید.
۵. طرح انتخابی خود را اصلاح کنید.
۶. لوگوی خود را روی یک پلتفرم طراحی رایگان بسازید.
۷. گزینه‌های متنوعی از رنگ‌ها را انتخاب کنید.
۸. یک فونت انتخاب کنید.
۹. از قابلیت مقیاس‌پذیری آن، اطمینان حاصل کنید.

نحوه طراحی یک لوگوی شخصی یا کسب و کار

در این قسمت قصد داریم تا شرح مختصری از مراحل مختلف ساخت لوگو، در اختیار شما قرار دهیم.

۱. با داستان خودتان شروع کنید

شرکت‌ها به منظور کسب درآمد، راه‌اندازی می‌شوند. قطعا این تعریف، شاعرانه‌ترین روش بیان هدف نیست، اما دقیقا جایی است که باید از آن، شروع کنید تا بتوانید محصولتان در جهت راه‌اندازی کسب‌ و کار سودآور، به خوبی بفروشید. امروزه بازاریابان بر این باور هستند که خریداران، بسیار بیشتر از واقعیت‌های اصلی محصول‌تان، با داستان‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. این موضوع برای‌تان چه مفهومی دارد؟ باید در لوگوی شما، داستانی نهفته باشد.

حتی قبل از آن‌ که به این فکر کنید که لوگوی شما چگونه به نظر خواهد رسید، از خودتان بپرسید که داستان شرکت شما چیست؟ هنگامی که به کوکاکولا نگاه می‌کنیم، یک نوشیدنی گازدار قهوه‌ای نمی‌بینیم؛ بلکه خرس‌های قطبی و نوشته‌ای با حروف ضخیم و سفید به ذهنمان می‌آید.

داستان طراحی لوگو

از حیطه کاری که شرکت خود خارج شوید و دلیل کاری را که انجام می‌دهید را شرح دهید. این «دلیل»، ریشه داستان شما است و باید خود را در رنگ، شکل و نوع لوگوی شما نشان دهد. اگر لوگوی شما، یک فیلم بود؛ چه شکلی به نظر می‌رسید؟

۲. راجع به کلماتی که برند شما را توصیف می‌کنند، فکر کنید

حال که داستان خود را دارید، وقت آن است که طرح اولیه لوگوی خود را پیاده کنید. سایت Thesaurus.com را باز کنید و در نوار جستجو، واژه‌ای را جستجو کنید که بهترین توصیف برای محصول شما محسوب می‌شود.

مثلا اگر در صنعت پوشاک فعال هستید، ممکن است کلمه «لباس» را تایپ کنید. ظاهر شدن کلمات مترادف توصیفی بر اساس کلمه ورودی، شما را شگفت‌زده خواهد کرد. شما حتی می‌توانید برای شروع جستجوهای جدید، روی این نتایج کلیک کنید و کلماتی که به بهترین شکل، برند شما را توصیف می‌کنند؛ هدف قرار دهید.

طراحی لوگو و توصیف برند

۵ تا ۱۰ کلمه پیدا کنید که نه تنها آنچه را که انجام می‌دهید، توصیف می‌کنند؛ بلکه دلیل آن را هم نشان می‌دهند. هر یک از این کلمات می‌توانند مانند قطعات یک پازل، کنار هم قرار بگیرند و به شما در پالایش یک مفهوم، کمک کنند.

۳. بر اساس این کلمات، طراحی لوگو را انجام دهید

وقتی دلیل و کلمات کلیدی کار خود را پیدا کردید، یک مداد و کاغذ بردارید و هر ایده‌ای که به ذهنتان می‌آید را طراحی کنید. اجازه دهید هر مفهوم جدیدی به تنهایی تکامل پیدا کند. اگر چند مورد اول درست نبودند، ناامید نشوید. با استفاده از طرح‌های قبلی برای تاثیر بر نتایج کارهای جدید، به اصلاح طرح‌های خود ادامه دهید. شما می‌توانید این طرح‌ها را روی شکل، نام برند یا هر ۲ متمرکز کنید.

در حالی که مشغول ترسیم این مفاهیم برای لوگوی خود هستید، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

  • شکل را ساده نگه دارید. اگر بتوانید در ۷ ثانیه یا کمتر، بیشترین اجزای نمادین را ترسیم کنید، بسیار خوب است. شما باید از هرگونه اثر هنری، کلیپ هنری یا نمادهای عمومی مثل جهان، ستاره، یا نمادهای مشابهی که مردم به راحتی آن‌ها را از جاهای دیگر تشخیص می‌دهند؛ مطلقا دوری کنید. این‌ نمادها در نگاه اول به راحتی فراموش می‌شوند. هرچه در این مرحله، خلاق‌تر باشید، لوگوی نهایی شما بهتر خواهد بود. لوگوی شما، همان چیزی است که مشتریان شما بیش از همه، به خاطر خواهند آورد. در این کار هنری، صادق باشید.
  • رنگ‌ها می‌توانند بهترین دوست یا بدترین دشمن شما باشند. شما باید رنگ را در لوگوی خود وارد کنید، اما در انتخاب رنگی که استفاده می‌کنید، سخت‌گیر باشید. به روندی که رنگ‌ها از گذشته تا به امروز در بازار هدف شما داشته‌اند، توجه داشته باشید. به عنوان یک قاعده کلی، بیش از ۳ رنگ، انتخاب نکنید. یک رنگ یا گروهی از رنگ‌ها را انتخاب کنید که باعث شود شما بین رقبا، متمایز شوید؛ اما لطفا به دلیل عشق به بازاریابی، از رنگین‌کمان استفاده نکنید!

۴. طرح‌های برتر خود را با پرسونای خریداران، آزمایش کنید

پس از این ‌که چند طرح مختلف را روی کاغذ پیاده کردید، ۳ مورد از بهترین‌ها را انتخاب کنید. در مورد این کار، زیاد فکر نکنید و متوجه طرح‌هایی باشید که برایتان چشم‌نواز هستند. آن‌ها را انتخاب کنید و به دیگران نشان دهید.

این طرح‌های اولیه را با دوستان، اعضای خانواده و همکار مورد اعتماد خود، به اشتراک بگذارید. در صورت امکان، طرح‌ها را به شخصی که به بهترین وجه با مشتری ایده آل و پرسونای خریداران‌تان متناسب باشد، نشان دهید. این کار، بهترین نظر در مورد اثر هنری‌تان را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ زیرا مشخص می‌کند که مشتریان چه درکی از برند شما خواهند داشت.

برای بازخورد صادقانه، آماده باشید و هر اظهار نظر منفی را به خود نگیرید؛ زیرا آن‌ها فقط لوگوی نهایی شما را بهتر می‌کند. از این بازخوردها برای انتخاب مفهوم نهایی استفاده کنید تا آن را به یک طرح عالی تبدیل کنید.

۵. طرح انتخابی خود را اصلاح کنید

تبریک، شما در مسیر طراحی یک لوگوی فوق‌العاده هستید! پس از مشخص کردن طرح اجرایی، باید آن را تصحیح کنید و داستانی را که در مرحله اول شروع کردید؛ کامل کنید.

برای شروع اصلاح لوگوی خود، واژگانی که در سایت Thesaurus.com در مرحله دوم، استفاده کردید را دوباره بررسی کنید. اکنون به طرح انتخابی‌تان نگاه کنید و از خود بپرسید: کدام کلمات هنوز بیانگر این طرح نیستند؟ برای توسعه بیشتر طرح خود، از آن‌ها استفاده کنید و ویژگی‌هایی را که دوست دارید، دوباره به آن اضافه نمایید.

۶. لوگوی خود را روی یک پلتفرم طراحی رایگان بسازید

اکنون زمان آن رسیده است که طرح خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کنید. برای این کار، پلتفرم‌های طراحی رایگان بسیاری در اختیار دارید تا طرح خود را با فرمت دیجیتال، بازآفرینی کنید. در اینجا چند پلتفرم رایگان را به شما معرفی می کنیم:

  • Logo Crisp
  • Logojoy
  • DesignMantic
  • GraphicSprings

این پلتفرم‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا لوگوی طراحی شده خود را به فرمت دیجیتال درآورید؛ اما آوردن این مفهوم به زندگی واقعی مخاطبان یک کسب و کار، به کمی کار فنی نیاز دارد. یکی از مهم‌ترین عوامل برای این کار، چیدمان است. اطمینان حاصل کنید که تمام متن‌ها و شکل‌های شما، بهترین فاصله را از هم داشته باشند و لوگو با محیط اطراف آن، هم‌تراز شده باشد.

لوگوی شما حتما نباید متقارن باشد اما باید در زمینه‌های مختلف، هم‌تراز شود. شاید زمانی که لوگوی شما مقابل حاشیه‌های مختلف عمودی و افقی قرار گیرد، به شکل دیگری دیده شود. فارغ از اینکه ممکن است بخواهید لوگوی خود را تغییر کاربری دهید یا اینکه کجا آن را منتشر کنید؛ باید حتی در این محیط‌ها هم، خودش را به خوبی نشان دهد.

۷. گزینه‌های متنوعی از رنگ‌ها را انتخاب کنید

شاید طرح رنگی لوگوی شما، روی بومی که طراحی خود را انجام داده‌اید، بسیار عالی به نظر برسد؛ اما در نهایت، لوگوی شما روی پس زمینه‌هایی قرار می‌گیرد که رنگ‌ اولیه شما نیستند.

مثلا لوگوی کوکاکولا را دوباره بررسی می‌کنیم. همان‌طور که می‌بینید، لوگوی شرکت، می‌تواند با هر رنگی که بیشتر منجر به فروش شود، سازگاری پیدا کند.

طراحی لوگو و گزینه های متنوع

مطمئن شوید که لوگوی شما برای هر ۲ پس زمینه تیره و روشن، قابلیت تنوع رنگی دارد. این امر ممکن است به معنای تغییر رنگ فونت یا در بعضی موارد، رنگ کل لوگو باشد.

هر یک از این گزینه‌ها را طراحی کنید تا مطمئن شوید، هنگام سفارش محصولات تبلیغاتی که لوگوی شما را نشان می‌دهند؛ آمادگی لازم برای تغییر رنگ را داشته باشید. پیراهن‌ها، برچسب‌ها، دفترچه‌های یادداشت و لیوان‌های قهوه، تعداد کمی از اقلام بسیاری هستند که برای آن‌ها، رنگ‌های متنوعی از لوگوی خود خواهید داشت.

۸. یک فونت انتخاب کنید

حال زمان ترکیب متن با تصویر است. اگر طرح انتخابی شما به جای متن، یک شکل یا نماد است، نام شرکت را در آن، وارد کنید. اگر نام شرکت‌تان بدون هیچ نمادی تا به امروز روی پای خود ایستاده است، طرحی برای حروف آن در نظر بگیرید.

باور کنید یا نه، انتخاب فونت می‌تواند حرف‌های زیادی راجع به کسب و کار شما، برای گفتن داشته باشد. شما می‌توانید یک فونت کلاسیک یا مدرن، انتخاب کنید.

طراحی لوگو و فونت

از فونت‌های عمومی که در هر نرم‌افزار ورد به صورت استاندارد وجود دارند، خودداری کنید. برخی از نمونه‌ فونت‌های عمومی عبارتند از Times New Roman ، Lucida Handwriting و Comic Sans. این فونت‌ها تنها کاری که می‌کنند این است که شما و شرکت‌تان، کمتر در یاد و خاطره‌ افراد، باقی بمانید!

۹. از قابلیت مقیاس‌پذیری آن اطمینان حاصل کنید

لوگوها در پلتفرم‌های مختلف، شرکت شما را معرفی و ارائه می‌دهند: به صورت چاپی، در وب‌سایت شما، در هر یک از صفحات کسب و کار شبکه‌های اجتماعی و با رشد کسب و کار شما در کل اینترنت. شما لوگویی می‌خواهید که هم در یک بیلبورد فوق‌العاده بزرگ به خوبی خودش را نشان دهد و هم برای نمایش روی یک قلم کوچک، مناسب باشد. البته صرف نظر از اندازه لوگو، هر قسمت از لوگوی شما باید خوانا باشد.

خب، ما می‌دانیم که این ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر برسد، اما عجله نکنید و هول نشوید. بهتر است روند کار را تا پایان دنبال کنید و با یک برند قابل توجه، کار را تمام کنید تا اینکه به دلیل یک خطای طراحی یا تغییر عقیده، چند ماه بعد دوباره همان کارها را از اول شروع کنید.

پس از این ‌که کار لوگوی خود را تمام کردید، چگونه می‌توانید بگویید که به موفقیت دست یافته‌اید؟ خیلی آسان است: برای ارزیابی ثبات و اثربخشی لوگوی جدید خود، از نرم‌افزار Easy Grader استفاده کنید.