درست همان لحظه‌ای که فکر می‌کنید با مبحث سئو (SEO) به طور کامل آشنا شده‌اید، جستجو‌ها دوباره تغییر می‌کنند و تمام معادلات شما به هم می‌ریزد. واژه «فهمیدن» مفهوم عمیقی دارد که به راحتی نمی‌توان درباره‌ سئو به کار برد. الگوریتم موتورهای جستجو با سرعت زیادی تغییر می‌کند و همگام کردن خود با استراتژی‌های حضور در صفحه‌ اول گوگل، بسیار دشوار است. ما در این مقاله از استارتاپت با معرفی صفحه ستون (Pillar Page)، تغییر بسیار بزرگی را به شما معرفی می‌کنیم تا کلیدواژه‌های خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

با گذشت زمان، طریقه‌ جستجوی ما تغییرات زیادی کرده است. به همین دلیل ابزار جستجو، باید نتایج را تفسیر ‌کند، سپس در اختیار افراد قرار ‌دهد؛ تا آن‌ها به مطالب درستی دست پیدا کنند. این روزها، بهترین راه برای حضور در صفحه‌ اول موتورهای جستجو، استفاده از کلیدواژه‌ها و بهینه‌سازی محتوای بلاگ، نیست. به همین دلیل باید در ساختار صفحه شما، تغییراتی ایجاد شود تا با استراتژی جدید جستجو، هماهنگ شوید.

در این مطلب، تغییراتی که در جستجوها بوجود آمده، تاثیر گروه موضوعات و چگونگی هماهنگی صفحه ستون (Pillar Page)، به شما نشان داده خواهد شد.

صفحه ستون چیست

گروه موضوعات چیست؟

همانطور که قبلا اشاره شد، این روزها روش جستجوی افراد تغییر کرده و تحولاتی در اصول سئو و روش تولید محتوا، به وجود آورده است. مردم بیشتر توضیح می‌دهند و در واقع، سوال‌هایی که می‌پرسند، محاوره‌ای شده است.

تصور کنید که قصد دارید در گوگل (Google)، به دنبال جایی برای خوردن «سوشی» بگردید؟ آیا فقط می‌نویسید «رستوران» یا می‌نویسید «رستوران‌های ژاپنی نزدیک من» و توضیحات بیشتری درباره‌ خواسته خود می‌دهید؟ اگر از عبارت دوم استفاده می‌کنید، شما جزو اکثریت جامعه هستید. ۶۴ درصد جستجوها چند کلمه‌ای هستند و ما هر روز، شاهد افزایش این تعداد کلمات هستیم. دلیل این نوع جستجو، پیدا کردن راحت مطلب مورد نظر است.

جستجوی صوتی هم روی این مسئله، تاثیر گذار است. ۲۰ درصد از جستجوهایی که با موبایل‌ انجام می‌شود، از طریق جستجوی صوتی هستند. قطعا به دلیل تلاش‌های شرکت گوگل و آمازون (Amazon) در این زمینه، هر روز بر تعداد افرادی که از جستجوی صوتی استفاده می‌کنند، اضافه می‌شود. اما جستجوی صوتی، تنها دلیل استفاده از عبارت‌های طولانی‌تر نیست. در واقع، محتوا و مقاله‌های زیادی منتشر می‌شوند که بین آن‌ها مقالاتی با کیفیت پایین هم به چشم می‌خورد. از این رو افراد عبارت‌های طولانی‌تری تایپ می‌کنند تا به سایت‌هایی که دقیقا درباره‌ موضوع مورد نظر آن‌ها توضیح داده‌‌اند، منتقل شوند.

موتور‌های جستجو، افراد را دقیقا به سمت هدفشان راهنمایی می‌کنند

صفحه ستون و موتورهای جستجو

الگوریتم گوگل همواره در تلاش است تا بهترین پاسخ ممکن برای جستجوها را ارائه دهد. بعضی از تغییرات بوجود آمده در الگوریتم موتورهای جستجو، جریمه‌ سایت‌های زیادی بود که در صفحات خود، لینک نامربوط قرار می‌دادند. همچنین برخی از تغییرات به منظور استفاده از ماشین‌های پیشرفته جستجو برای رسیدن به پاسخ دقیق‌تر بود. مثل تفسیر سوال‌های محاوره‌ای افراد و دریافت مفهوم آن، به جای مفهوم مطلق کلید واژه‌ها.

همه‌ این‌ مطالب حاکی از آن است که گوگل سعی دارد به افراد، برای دستیابی به بهترین اطلاعات ممکن، کمک کند؛ حتی اگر به طور صحیح، جستجو نکرده باشند. برای مثال اگر به دنبال «کفش‌ دویدن» هستید، گوگل به شما نتایجی درباره‌ کفش ورزشی هم می‌دهد. از این رو تولیدکنندگان محتوا و سئو کارها، باید در تولید و نظم‌دهی مطالب بهتر عمل کنند تا بتوانند از هر راه کوچکی افراد را به سمت سایت خود و مطلب مورد نظر برسانند. سایت شما باید بر اساس موضوعات اصلی دسته بندی شود. این دسته بندی‌ها باید به کمک موضوعات خاصی که کلیدواژه‌های مناسب و طولانی دارند، مقاله‌ها را با لینک‌ به یکدیگر متصل کنند تا مخاطب را به هر موضوعات مرتبط برساند.

گروه موضوعات، به رتبه صفحه و دسترسی بهتر افراد کمک می‌کند

راهی که اخیرا بیشتر بلاگ‌ها در پیش گرفته اند، این است که سئو کارها و نویسندگان، تلاش می‌کنند تا برای کلیدواژه‌های خاصی محتوا بسازند. نتیجه‌ این کار بسیار نامنظم است و مخاطب به سختی می‌تواند مطلبی که می‌خواهد را پیدا کند. زمانی که چند مقاله درباره‌ موضوع مشابهی در بلاگ خود منتشر می‌کنید؛ به دلیل شباهت کلیدواژه‌ها، موتورهای جستجو نمی‌دانند که کدام مطلب شما را به مخاطب نشان دهند.

برای مثال ما در استارتاپت موضوعات خود را به ۵ گروه پیشنهاد سردبیر، کسب و کار، توسعه فردی، موفقیت و شکست و چندرسانه‌ای تقسیم می‌کنیم. راه حل شما برای کسب رتبه‌ بالا در موتور‌های جستجو، استفاده از گروه موضوعات است. موضوع گسترده‌ مورد نظر را انتخاب کنید. سپس محتواهایی بر اساس کلیدواژه‌ای خاص و متناسب با موضوعاتی که همه‌ آن‌ها به یکدیگر متصل باشند، تولید کنید تا رتبه‌ بالایی در موتورهای جستجو بگیرید.

با استفاده از این الگو ، موتورهای جستجو ساختار سایت شما را بهتر درک می‌کنند و مشکلی برای ارائه‌ مطالب شما به افراد، وجود ندارد. این مدل شامل ۳ بخش صفحه ستون، گروه موضوعات و لینک‌های ارتباط است. موضوع اولیه‌ای که همه‌ نویسندگان و سئو کارها روی آن فعالیت می‌کنند، صفحه ستون است.

صفحه ستون چیست؟

کاربرد صفحه ستون

صفحه ستون بنیانی است که گروه موضوعات بر اساس آن ساخته می‌شود. صفحه ستون، کلیه جوانب موضوع را در یک صفحه بررسی می‌کند و تمام موضوعات انتخاب شده، به صفحه ستون یا پایه متصل می‌شود. این صفحه، موضوع را به طور گسترده پوشش می‌دهد و به این ترتیب، محتواهای گروهی کلیدواژه‌های مرتبط با موضوع را موثرتر می‌کند. مثلا ممکن است صفحه ستونی درباره‌ موضوع گسترده «بازاریابی محتوا» بنویسید و یک محتوا در مورد بلاگینگ که کلیدواژه خاص‌تری نسبت به موضوع است، تولید کنید. به این ترتیب، در صفحه‌ بازاریابی محتوا، باید لینک بلاگینگ قرار داده شود.

صفحه ستون معمولا از پست‌های معمولی بلاگ، طولانی‌تر و پر محتواتر است، چون شما باید در این صفحه، کلیه جوانب موضوع مورد نظر را برای حضور در رتبه‌های بالا مورد بررسی قرار دهید. اما از طرفی نباید در این صفحه‌، موضوع را کامل توضیح دهید و بخشی از مطلب را باقی بگذارید. همین جا است که محتوای گروهی به کمک شما می‌آید و مطالب ناگفته را شرح می‌دهد.

شما می‌خواهید صفحه ستونی بسازید که درباره‌ موضوع خاصی به طور کامل توضیح دهد؛ اما قسمت‌هایی را برای مطالب بعدی و محتوای گروهی بگذارید. مثلا صفحه ستونی را به «بازاریابی اینستاگرام» اختصاص دهید و یک دید کلی برای مخاطب ایجاد کنید. سپس لینکی در این پیج قرار دهید تا مخاطب شما را به مطلب «چگونه متن مناسبی برای پست اینستاگرام بنویسیم؟» راهنمایی کند. با این کار، مخاطب به مطلب مورد نیاز خود رسیده و شما هم مطالب مرتبط دیگر را به او معرفی کرده‌اید.

چگونه صفحه ستون بسازیم؟

چگونه صفحه ستون بسازیم

قدم اول برای ساخت صفحه ستون، عدم تمرکز مطلق قوانین سایت روی کلمه‌های کلیدی است. ابتدا به موضوعی که تمایل دارید در آن رتبه‌ بالایی داشته باشید، فکر کنید. سپس به تمام موضوع‌های مرتبط با کلیدواژه‌ اصلی خود فکر کنید و روی علاقه‌ مخاطبان اصلی خود و چالش‌هایی که به دنبال آن هستند متمرکز شوید. با این روش، ایده‌هایی درباره‌ صفحه ستون به ذهن شما می‌رسد.

موضوع گسترده‌ای را انتخاب کنید که مطالب زیادی را در بر بگیرد و به پست‌های زیادی در بلاگ شما مرتبط شود. اما به قدری وسیع نباشد که نتوانید تمام مطالب را پوشش دهید و گروه موضوعات شما ناقص بماند.مثلا «شبکه‌های اجتماعی» گستردگی زیادی دارد و ممکن است مطلبی را فراموش کنید اما موضوعی مثل «بازاریابی اینستاگرام» بسیار مناسب است و به راحتی می‌توانیم آن را پوشش دهید. و همچنین پست‌های زیادی در بلاگ وجود دارند که به آن مرتبط شوند تا با استفاده از آنها موضوع کامل توضیح داده شود و به اندازه‌ای جامع است که چیزی فراموش نشود.

صفحه ستون باید تمام سوالاتی که فرد درباره‌ موضوع دارد را به طور کامل دربرگیرد. تنها در این صورت است که افراد با دیدن سایت شما بر روی آن کلیک می‌کنند و به سراغ صفحه پایه شما رفته و به دنبال پاسخ سوال‌هایشان می‌گردند. برای مثال در صفحه ستون بازاریابی اینستاگرام، زمانی که درباره‌ی الگوریتم‌ها توضیح می‌دهید باید لینکی وجود داشته باشد که مخاطب را به صفحه‌ای درباره‌ الگوریتم‌ها راهنمایی کند؛ در غیر این صورت مخاطب شما به درستی مطلب را درک نمی‌کند و به پاسخ سوال‌هایش نمی‌رسد.