برخلاف تصور عام، کاریزما ذاتی نیست. اغلب تصور می‎کنند داشتن شخصیت کاریزماتیک یک ویژگی جادویی و موهبتی از جانب خدایان است و برخی از افراد خوش‎شانس با این خصیصه متولد می‌شوند. علم نشان داده که شخصیت کاریزماتیک با الگو گرفتن از رفتارهای خاص افراد کاریزماتیک قابل دستیابی است. این یعنی هر کسی می‎تواند یاد بگیرد این شخصیت را در خود پرورش دهد.

اما چرا باید سعی کنیم رفتاری کاریزماتیک داشته باشیم؟ زیرا کاریزما می‎تواند در تمامی موارد زیر به ما کمک کند:

 • موفقیت بیشتر در کار
 • تاثیرگذاری بیشتر و دریافت احترام بیشتر در مقام یک مدیر
 • تجارت بهتر
 • جذب عشق
 • دریافت توجه بیشتر و متقاعدسازی بهتر دیگران – دانش‎آموزان، همکاران، هیئت مدیره، انجمن همسایگان و … .
 • برنده بودن در زمینه‎های سیاسی و مانند آن

تقویت کاریزما در خود، در هر موقعیتی از زندگی به شما کمک خواهد کرد. گذشته از همه این‎ها، جذابیت یک ابزار قدرتمند است. می‎تواند کمک کند خواسته‎هایتان را بدون زحمت و هزینه زیاد به دست آورید. استارتاپت تصمیم دارد در این مقاله ۲۰ روش زیرکانه برای ایجاد شخصیت کاریزماتیک در خود را به شما معرفی کند:

۱. حاضر باشید

اولیویا فاکس کابان (Olivia Fox Cabane) مربی مدیران شرکت‎های بزرگ و پردرآمد است، او به این مدیران کمک می‎کند تا قدرت متقاعدسازی، تاثیرگذاری و الهام‎بخشی خود را افزایش دهند. اولیویا در اماکن معتبری چون استنفورد، ییل (Yale)، هاروارد، MIT و سازمان ملل سخنرانی می‎کند. او نویسنده کتاب افسانه کاریزما (The Charisma Myth: چطور می‎توان در هنر و علم مغناطیس شخصی استاد شد) نیز می‎باشد.

کابان در کتاب خود عنوان می‎کند «شخصیت کاریزماتیک باعث می‎شود دیگران از شما خوششان بیاید، به شما اعتماد کرده و دلشان بخواهد از شما پیروی کنند.» او در ادامه توضیحات خود می‎گوید: «شخصیت کاریزماتیک سه لایه دارد که عبارتند از: حضور، قدرت و صمیمیت.»

از مورد اول شروع می‎کنیم: حضور

حاضر بودن به این معنی است که به طور تمام و کمال در زمان حال حضور داشته باشید. افرادی که تمام تمرکز و توجه خود را روی مکان و زمان حال صرف می‎کنند یک خاصیت مغناطیسی دارند. وقتی با کسی حرف می‎زنید که به نظر حواسش پرت است و ذهنش جای دیگری است احساس ناخوشایندی به شما منتقل می‎شود.

برای تقویت هر چه بیشتر شخصیت کاریزماتیک در خود، انرژی عاطفی و ذهنی خود را روی شخصی متمرکز کنید که در حال صحبت با او هستید و به جای فکر کردن به حرفی که قرار است بزنید با دقت و کامل به حرف‎های او گوش دهید.

۲. قدرتمند باشید

دومین لایه‎ی شخصیت کاریزما از نظر کابان قدرتمند بودن است. وقتی دیگران شما را به عنوان فردی قدرتمند می‎شناسند به این معنی است که فکر می‎کنند شما می‎توانید کارهای بزرگی انجام دهید. این تفکر باعث کاریزماتیک شدن شما می‎گردد.

برای افزایش قدرت شخصیت کاریزماتیک خود می‎توانید این کارها را انجام دهید:

 • احساس اعتماد به نفس و قدرتمند بودن داشته باشید.
 • صاف بایستید و سرتان را بالا نگه دارید.
 • در هنگام صحبت وقتی سخن به مسائل مهم و ارزشمند کشیده می‎شود با انتخاب هوشمندانه زمان مناسب سرتان را به علامت درک موضوع به آرامی تکان دهید.
 • در هنگام سخن گفتن حواستان به افت و خیز تن صدایتان باشد و جملات خبری را مانند جملات سوالی بیان نکنید.
 • معلومات خود را بالا ببرید، افراد باهوش هم قدرتمند محسوب می‎شوند.

۳. صمیمیت نشان دهید

سومین لایه شخصیت کاریزماتیک طبق گفته‎های کابان این است که خود را فردی گرم و صمیمی نشان دهید. شما این صمیمیت را به دیگران انتقال داده و باعث می‎شوید احساس کنند به آن‌ها اهمیت می‎دهید. این احساس را به مخاطب می‎دهید که ذاتا از او خوشتان می‎آید.

تظاهر به این کار دشوار است. برای اینکه بتوانید رفتاری صمیمانه با دیگران داشته باشید باید این ویژگی را در خود تقویت کنید.

صمیمیت در شخصیت کاریزماتیک

شاید هم‎اکنون اینطور فکر کنید «اما من واقعا یک فرد اجتماعی نیستم. فکر نمی‎کنم بتوانم با دیگران صمیمی رفتار کنم.» خبر خوب این که صمیمیت چیزی است که می‎توان آن را تقویت کرد. برای تقویت این ویژگی در خود می‎توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

 • با دیگران احساس رفاقت داشته باشید، ما همه در یک جهان زندگی می‎کنیم
 • احساس همدلی را در خود پرورش دهید، سعی کنید خود را در موقعیت فرد مقابل قرار داده و از خود بپرسید او چه احساسی دارد.
 • درباره دیگران کنجکاو باشید. چرا آن‌ها به دنیا از منظر خاص خود نگاه می‎کنند؟ چه چیزی باعث می‎شود به راه خود ادامه دهند؟
 • به خودتان بگویید چیزی هست که حتما باید آن را بدانید و فردی که در مقابل شما قرار دارد فرستاده شده تا آن را به شما بگوید.

برای داشتن رفتار صمیمی با دیگران به این موارد نیز توجه داشته باشید:

 • در هر موقعیتی تصور کنید شما میزبان هستید و مسئولیت راحتی و آسایش آنها با شما است.
 • با صدای صاف و باوقار صحبت کنید.
 • به دیگران صادقانه احترام بگذارید.
 • از چشمان خود برای انتقال مهربانی استفاده کنید، می‎توانید این کار را با ملایم کردن نگاه خود انجام دهید.

به طور خلاصه، توصیه‎های کابان درباره ایجاد شخصیت کاریزماتیک نشان می‎دهد که شما باید همچون یک دلداده به شخص مقابل نگاه کنید، مانند یک گوریل محکم بایستید و مانند یک سخنران زیبا صحبت کنید. یعنی چه؟

 • باید نگاهی عمیق، اما ارتباط چشمی صمیمانه داشته باشید.
 • باید به شکلی بایستید که قدرت و اعتماد به نفس شما را نشان دهد.
 • باید شمرده، با اعتماد به نفس و با صدایی ملایم و تاثیرگذار سخن بگویید.

یکی از راه‎های دست یافتن به این شخصیت آن است که خود را در مقام یک واعظ مجسم کنید. شما به مخاطبان خود اهمیت می‎دهید (صمیمیت)، این اعتماد به نفس را دارید که قدرت خداوند با شما همسو است (قدرت) و به ماموریت خود کاملا متعهد هستید (حضور).

۴. از تشبیه استفاده کنید

بخش زیادی از کاریزما به سخنانی که می‎گویید و نحوه بیان آن مرتبط است. دکتر جان آنتوناکیس (John Antonalis) استاد دانشگاه لوزان در سوئیس به شاگردان خود می‎آموزد چطور شخصیت کاریزماتیک داشته باشند. به گفته او ۱۲ تاکتیک وجود دارد که می‎تواند خاصیت کاریزما را در شما افزایش دهد. ۹ مورد از این تاکتیک‎ها کلامی و ۳ مورد غیرکلامی هستند.

می‎توانید از این تاکتیک‎ها در هر شرایطی استفاده کنید:

 • در هنگام سخنرانی یا ارائه یک پروژه
 • طی جلسات ملاقات کاری و کنفرانس‎ها
 • طی مکالمات

از این تاکتیک‎ها هم می‎توانید استفاده شخصی داشته باشید و هم حرفه‎ای. فراموش نکنید که نیازی نیست تمام تاکتیک‎ها را در تمام مکالمات خود به کار بگیرید، در عوض از یک ترکیب متعادل استفاده کنید.

اولین تاکتیک کلامی استفاده از تشبیه، استعاره و قیاس برای فهماندن بهتر مطالب به شنونده و انتقال پیام است. استفاده از تشبیه باعث می‌شود پیام شما زنده و جالب‎تر به نظر برسد و این موضوع بر تاثیر آن می‎افزاید.

برای مثال در اینجا جمله‎ای را می‎بینیم که کابان در سخنرانی خود درباره کاریزما بیان کرد:

در آزمایش‎های کنترل شده محققان قادر بودند سطح کاریزمای افراد را پرورش داده یا پایین بیاورند، درست مثل کم یا زیاد کردن صدای ضبط، آن‌ها با ارائه دستورالعمل‎های خاص، رفتار کاریزماتیک مردم را کنترل می‎کنند.


کابان

با شنیدن این جمله فوری خودتان را در حال کم و زیاد کردن صدای ضبط تصور می‎کنید، صاف‌تر می‎ایستید، نگاهتان را ملایم کرده و با اشتیاق بیشتری گوش می‎دهید.

۵. داستان بگویید

دومین تاکتیک کلامی برای ایجاد شخصیت کاریزماتیک، کمک گرفتن از داستان‎ها و حکایات برای درگیر کردن مخاطب و برقراری ارتباط نزدیک‎تر با او است. افراد کاریزماتیک داستان‎سرایان خوبی هستند. این روش در یک مهمانی چای، هنگام صحبت با فرد مورد علاقه‎تان یا حتی در هنگام صحبت با رئیس جهمور هم کارایی دارد.

یکی از افرادی که اغلب از تاکتیک داستان‎سرایی استفاده می‎کند رئیس جمهور سابق آمریکا، باراک اوباما است. در سخنرانی‎های او اغلب رد پایی از داستان و حکایت را می‎توان دید. این کار باعث ایجاد ارتباط بیشتر مخاطب با پیام می‎گردد.

برای مثال، وقتی او خطاب به والدین می‏‌گوید باید به کودکان خود سخت بگیرند و تشویقشان کنند تا در مدرسه نمرات خوبی به دست بیاورند خاطره‎ای از خود و دختر ۱۱ ساله‎اش مالیا را عنوان می‎کند. داستان او از این قرار است:

مالیا در امتحان علوم نمره ۷۳ گرفت. او ناراحت بود چون والدینش به او گفته بودند باید در این امتحان نمره ۹۰ یا بیشتر بگیرد. اوباما با مالیا نشست و با هم برنامه ریختند که چطور دفعه بعد نمره بهتری داشته باشد. برنامه آن‌ها جواب داد و امتحان بعدی علوم، نمره مالیا ۹۵ شد.

اوباما به مخاطبان گفت:‌ «من کودکانم را تشویق می‏کنم تا خوب درس بخوانند و این همان چیزی است که از شما می‏‌خواهم انجام دهید.»

۶. از تناقض استفاده کنید

سومین تاکتیک کلامی، استفاده از تناقض برای روشن ساختن موقعیت، با نشان دادن شرایط متضاد آن است. جان اف. کندی در این جمله خود از تناقض استفاده کرده است: «نپرسید کشورتان چه کاری می‎تواند برای شما انجام دهد، ببینید خودتان چه کاری می‎توانید برای کشورتان انجام دهید.»

یکی از پرسش‎هایی که در آن تناقض نقش دارد از این قرار است: این (یک مورد منفی را بیان کنید) را می‏‌خواهید یا آن را (یک مورد مثبت را بیان کنید). یک مثال ببینیم: آیا می‎خواهید در دنیایی زندگی کنیم که در آن آب جسد کودکان پناهنده را به ساحل می‎آورد یا می‏‌خواهید در یک دهکده جهانی زندگی کنیم که در آن به پناهندگان امنیت و کمک ارائه می‌شود؟

۷. از سوالات تاثیرگذار استفاده کنید

چهارمین تاکتیک کلامی پرسیدن سوالات تاثیرگذار برای تشویق و به فکر فرو بردن مخاطب است. درست مثل سایر تاکتیک‎های کاریزما این یکی هم چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه‎ای کاربرد دارد. برای مثال اگر در حال صحبت با یکی از زیردستانتان هستید که دیر رسیده می‏‌توانید این سوالات را از او بپرسید:

 • با این وضع می‎خوای به کجا برسی؟
 • قراره همیشه برای دیر کردنت دنبال یه بهانه و توضیح باشی یا بالاخره سعی می‎کنی سر موقع بیای؟
 • می‏خوای از اون دسته از کارکنانی باشی که میشه روش حساب کرد؟

۸. از عبارات ۳ بخشی استفاده کنید

پنجمین تاکتیک برای ایجاد شخصیت کاریزماتیک در شما، استفاده از لیست‎های ۳ بخشی برای ساده ساختن و انتقال راحت پیام است. ۳ یک عدد جادویی است زیرا اکثر افراد می‏‌توانند ۳ مورد را به خوبی به خاطر بسپارند، این عدد برای اثبات یک الگو کفایت می‌‏کند و نشانه این است که یک کار در دست اجرا تکمیل شده است.

اگر خوب فکر کنید متوجه می‎شوید لیست‎های ۳ بخشی از سیاست گرفته تا مذهب در همه جا کاربرد دارند:

 • مذهب: ۳ مرد خردمند با طلا، کندر و صمغ درخت
 • فیلم: خوب، بد، زشت
 • اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا: «زندگی، آزادی و تعقیب نشاط»

در اینجا به یک مثال از استفاده لیست سه بخشی در یک سخنرانی می‎پردازیم: «بیایید فکر کنیم چه کارهای درستی انجام دادیم، چه کارهای اشتباهی انجام دادیم و از تجزیه و تحلیل آن یاد بگیریم چطور به مسیر خود بازگردیم.»

۹. از عبارات و سخنان اخلاقی صحبت کنید

ششمین تاکتیک کلامی پرورش شخصیت کاریزماتیک، استفاده از عبارات پندآموز اخلاقی است که کیفیت شخصیت شما را به دیگران نشان می‌‏دهد. برای مثال، اوباما با پیام امید، شروع دوباره و زندگی جدید برای منسب ریاست جمهوری انتخاب شد.

در مثالی دیگر می‌‏بینیم دکتر راس بلات در مقاله خود با عنوان «چطور کاریزما را در خود پرورش دهیم؟» می‎گوید: «ستاره‎های راک اغلب از یک پیام اخلاقی برای استحکام دادن ارتباط خود با مخاطبانشان استفاده می‎کنند.»

۱۰. احساسات شنونده خود را بازتاب دهید

هفتمین تاکتیک کلامی کاریزما انعکاس دادن احساسات شنوندگان است تا آن‌ها بفهمند درکشان کرده‎اید و خود را با شما هماهنگ سازند. برای دست یافتن به این هدف می‎توانید از جملات زیر استفاده کنید:

 • می‎دونم چقدر آشفته‎ای، منم همین حس رو دارم.
 • منم به اندازه تو دلم می‎خواد بعضی چیزها تغییر کنه.

برای مطالعه روش‌های دیگر به بخش دوم مقاله مراجعه کنید.