شبکه سازی کسب و کار ابزار موثری برای اداره کسب و کارهای کوچک محسوب می‌شود و پلتفرمی هم‎فکر بین عوامل آن ایجاد می‌‌کند. عوامل کسب و کار از طریق شبکه سازی می‌توانند به صورت تخصصی یا فردی، با هم ارتباط بگیرند و به روش‌های مختلف، فرصت رشد را برای حرفه خود ایجاد کنند.

گروه‌ها و رویدادهای شبکه ساز زیادی وجود دارد که شما در مقام یکی از عوامل کسب و کار، می‎توانید از آن‌ها بهره بگیرید. البته این گروه‌ها ارزش‎های متفاوتی دارند و به واسطه آن‌ها می‌توان به فرصت‌های مختلفی هم دست یافت. استارتاپت قصد دارد در این مقاله ۱۰ نکته مهم حوزه شبکه سازی کسب و کار را به شما معرفی کند، پس با ما همراه باشید.

شبکه سازی کسب و کار چیست

۱. داشتن استراتژی

با خود بررسی کنید که می‌خواهید به چه چیزهایی دست یابید:

 • ارتقای پروفایل شرکت
 • ارتباط با افراد جدید و یاد گرفتن مهارت‌های تازه
 • تولید ارجاعات (Generate referrals)

اگر در زمینه شبکه سازی کسب و کار تازه وارد هستید، بهتر است تا جای ممکن در رویدادهای مختلف شرکت کنید. خیلی عادی با افراد وارد گفتگو شوید و قبل از اینکه نسبت به آن تعهدی شکل بگیرد، بررسی کنید که آیا آن گروه با استراتژی شرکت شما همخوانی دارد یا خیر.

۲. نشانه‌گیری صحیح

شبکه سازی کسب و کار و ارتباط موثر
 • در یک طرح ۶۰ ثانیه‌ای، کسب و کارتان را تعریف کرده و فهرستی از اهداف تخصصی و اقتصادی خود برای شرکت، تهیه کنید.
 • به یاد ماندنی باشید. در مکانی که افراد زیادی از صنایع مختلف حضور دارند، چه چیزی باعث می‌شود که کسب و کار شما بین سایرین، متمایز و برجسته باشد؟
 • بروشور ارائه دهید؛ البته منظور فقط بروشورهای تبلیغاتی و کارت‌های کاری نیست. سعی کنید کاتالوگی ارائه دهید که به صورت بصری، مهارت شما را نشان دهد یا به دیگران برای درک شغل شما، کمک کند.
 • نقل قول‌های مثبت مشتریان راضی خود را تهیه و در طرح خود بگنجانید تا نشان دهید که محصول یا خدمات شما، به دیگران چه کمکی می‌کند.

۳. خارج شدن از ناحیه امن

به طور طبیعی شما به ارتباط با افرادی جذب می‌شوید که از قبل با آن‌ها آشنایی داشته‌اید. اگر این موقعیت برای شما پیش آمد، بهتر است نگاهی به اتاق بیاندازید و افرادی که به تازگی ملاقات کردید را وارد گفتگوی خود کنید. به دنبال افراد جدید بگردید و به این فکر کنید که وقتی خودتان به جمع تازه‌ای وارد می‌شوید، چه احساسی دارید. یک معرفی دوستانه، مطمئنا با استقبال گرم افراد تازه وارد مواجه می‌شود.

۴. حضور مستمر

شبکه سازی فرایندی است که بسیار آرام پیش می‌رود، زیرا جلب اعتماد یک گروه، امری زمان‌بر است. به طور منظم در گروه حاضر شوید تا بتوانید پیگیری موثرتری در این زمینه داشته باشید. شبکه سازی کاری به ایجاد روابط موثر وابسته است. شاید با شرکت در یک رویداد، نتوانید بلافاصله جواب بگیرید و به هدف خود برسید. اما ممکن است افرادی که با آن‌ها در آن محفل وارد صحبت شده‌اید، درهای جدیدی را به روی شما باز کنند.

۵. گوش کردن

به دیگران توجه کنید؛ زیرا با گوش کردن به آن‌ها در می‌یابید که هدفشان از شرکت در رویدادها و جلسات چیست.

 • آیا اهداف شما به هم نزدیک است؟ چند نقطه اشتراک می‌توانید پیدا کنید؟
 • آیا می‌توانید از طریق شبکه ارتباطی خود به آنها کمک کنید؟ یا با معرفی خود توجه یک تامین کننده را جلب کنید؟ آیا قادر هستید امکان شراکت استراتژیک را به وجود آورید؟
 • با واژه‌هایی مثل چطور، چه کسی و چرا سوال بپرسید. این سوالات امکان بحث و گفتگو را ایجاد می‌کنند و علاقمند بودن شما را نشان می‎دهند. وقتی متوجه می‌شوید که چه موضوعاتی را می‌توانید از دیگران یاد بگیرید، شگفت زده خواهید شد!
شبکه سازی کسب و کار با گوش دادن به دیگران

۶. پیگیری

این مورد در بطن رویدادها یا جلسات اتفاق نمی‌افتد، بلکه عملی که شما بعد از شرکت در این مکان‌ها انجام می‌دهید، اهمیت دارد.

 • در پیگیری موضوعات فعال باشید، از شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط موثر با افرادی که ملاقات کردید، استفاده کنید. مطمئن شوید که به طور مرتب، موضوعات مورد نیاز خود را پیگیری می‌کنید.
 • در خارج از رویدادها یا جلسات، با افراد کلیدی شبکه ارتباط بگیرید. به این ترتیب طی جلسه درگیر گفتگوهای طولانی نشده و می‌توانید با افراد دیگر هم ملاقات کنید.

۷. ایجاد ارجاع یا ارائه معرفی

در صورت امکان، برای افرادی که آنها را به یک کسب و کار ارجاع دادید، یک خط ارتباطی مستقیم با خود معرفی کنید. شاید رد و بدل کردن آدرس ایمیل کمک کند تا بعدا فرایند را دنبال کنید و دریابید که آیا ارائه این ارجاع ارزشی داشته است یا خیر.

اگر توسط فرد دیگری معرفی یا توصیه شدید، فرد معرفی کننده را از پیشرفت و نتیجه امر مطلع نگه دارید. اگر موفق بود، در جلسه بعدی بین عموم افراد حاضر، مراتب قدردانی خود را به او نشان دهید. این کار به دیگران نشان می‌دهد، شبکه‌ای که در آن مشغول هستید؛ فایده داشته است. از طرفی با این امر، هم برای شما و هم برای فرد معرفی کننده، اعتبار کسب می‌شود. اگر معرفی انجام شده با کار شما تناسبی ندارد، بازخورد ارائه داده و به فرد معرفی کننده توضیح دهید که چرا این سوءتفاهم پیش آمده یا چطور می‎توانند شرایط مثبت دیگری را در آینده برای شما پیش بیاورند.

۸. ارزیابی

 • آیا مواردی که در آن شرکت داشتید شما را در راه دست یافتن به اهدافتان نزدیک کرده است؟
 • از طریق این فعالیت، چه به صورت مستقیم و چه از طریق معرفی شدن، تاثیری در کسب و کارتان پیش آمده است؟
 • یافته‌های خود را با هزینه سرمایه‌گذاری مقایسه کرده و ببینید با ارزش هر ساعتی که برای آن وقت گذاشتید همخوانی داشته یا نه.
ارزیابی شبکه سازی کسب و کار

۹. قوانین شبکه سازی کسب و کار

هرگز کسی را مجبور نکنید کارت یا بروشور کاری شما را دریافت کند. در شبکه سازی ارتباطی، کسب اعتماد و اعتبار خیلی مهم است. شاید خدماتی دارید که پیشنهاد آن به افراد حاضر در جلسه بی‌ربط نباشد، اما تلاش برای به دست آوردن فروش در این محیط‌ها، معمولا کار هوشمندانه‌ای نیست و برای اولین دیدار تاثیر جالبی روی افراد ایجاد نمی‌کند. در شبکه سازی کسب و کار، کمک کردن به دیگران یک اصل است، «فروش از طریق جلسه و نه فروش به افراد حاضر در جلسه» مبنا قرار دارد. البته به طور معمول، ممکن است چند فروش مستقیم هم برای شما پیش بیاید.

۱۰. داشتن ظاهر تاثیرگذار

داشتن ظاهر آراسته و ایجاد احساس خوب، برای جلب توجه و اعتماد در شبکه سازی کسب و کار موضوع مهمی است. منظور ما این نیست که باید کت و شلوار بپوشید، بلکه باید لباس مناسب، تمیز و متناسب با کسب و کار خود به تن کنید. الصاق علامت و نام تجاری شرکت خود در پایین‌تر از شانه راست، به دیگران کمک می‌‌کند تا راحت‎تر به شما نزدیک شوند. به این ترتیب لازم نیست تا مدام نام تجاری‌ شرکت خود را به دیگران معرفی کنید؛ چون این علامت نشان می‌دهد که شما در چه صنعت و حرفه‌ای مشغول هستید.

 • با افراد دست بدهید و ارتباط چشمی برقرار کنید.
 • لبخند بزنید و مطمئن شوید که زبان بدن (حرکات معنادار بدن) شما، شکلی دوستانه دارد.
 • باعث شوید که به دلایل خوبی در ذهن دیگران ماندگار شوید.
 • این یک حقیقت است که افراد ترجیح می‎دهند، با اشخاصی معامله کنند که آن‌ها را می‌شناسند و اعتماد دارند. شبکه سازی کسب و کار ابزار موثری است که کمک می‎کند، با موفقیت به این موارد دست پیدا کنید.