شبکه سازی کاری یکی از روش‌هایی است که کمک می‌کند با افراد مناسبی آشنا شوید که می‌توانند باعث توسعه کسب و کار شما شوند. اما بهترین راه برای شبکه سازی چیست و در هنگام شرکت در رویدادهای شبکه ساز باید به چه نکاتی توجه داشت؟ نکات ارائه شده در این مقاله از استارتاپت به شما کمک می‌کند، از شرکت در رویدادهای شبکه ساز بیشترین بهره را کسب کنید. پس با ما همراه باشید.


شبکه سازی کاری چطور به کسب و کار کمک می‌کند ؟

وقتی شبکه سازی کاری با موفقیت انجام بگیرد در جوانب مختلف کسب و کار می‌تواند برایتان مفید واقع شود. به چند مثال زیر توجه کنید:

  • ایجاد ارجاعات، رابطه سازی و افزایش اتصالات کسب و کار
  • فراهم آمدن فرصت‌هایی که می‌توانند برایتان لینک ایجاد کنند یا باعث ایجاد شراکت با قدرت‌های حاضر در صنعتتان شود
  • اتصال یافتن با افراد تاثیرگذار که ممکن بود در غیر این صورت هرگز آن‌ها را ملاقات نکنید
  • شانس دریافت توصیه‌های خوبی درباره کسب و کار و استفاده از تخصص دیگران
  • کمک به شرکت، برای افزایش شهرت و شناخته شدن بیشتر

برای شبکه سازی کاری باید قبل از شرکت در رویدادها، در حین رویداد و پس از آن، نکاتی را رعایت کنید.

جایگاه شبکه سازی کاری در موفقیت


قبل از رویداد شبکه ساز

قبل از شرکت در رویداد مسیرهای سفر را چک کنید و مطمئن شوید می‌توانید خودتان را به آن برسانید. همچنین درباره آن رویداد هم به تحقیق بپردازید، شاید به این وسیله متوجه شوید که چه افراد خاصی در این رویداد شرکت خواهند داشت. مثلا ممکن است یک فرد تاثیرگذار در این رویداد کنفرانس داشته باشد یا سخنرانانی در آن حضور داشته باشند که بد نباشد تلاشتان را برای صحبت کردن با آنها بکنید.

اطلاعات و معلوماتتان درباره شرکت و دستاوردهای آن (از جدیدترین کارکنان گرفته تا پروژه‌ها و محصولات جدید) را به روز کنید. با این کار وقتی دیگران درباره شرکتتان سوال می‌پرسند یا در هنگام صحبت درباره شرکت اطلاعات موثقی را به گوش دیگران می‌رسانید و می‌توانید به سادگی درباره خدمات و محصولات خود حرف بزنید.

حواستان باشد به اندازه کافی با خودتان کارت ویزیت همراه داشته باشید. این یکی ازملزومات اساسی است و البته خیلی راحت ممکن است کارت کافی با خود نبرید یا حتی فراموش کنید کارت بردارید. ارائه کارت ویزیت یکی از روش‌های کلیدی است تا مطمئن شوید، افرادی که با آنها ملاقات کردید می‌توانند با شما تماس بگیرند. راه خوبی هم برای به دست آوردن کارت ویزیت دیگران است، وقتی شما به یک فرد کارتتان را می‎دهید احتمال دارد او هم کارت خود را به شما بدهد.


در طی رویداد

زودتر خودتان را به محل برسانید

باید هدفتان را بر این اصل قرار دهید که زود به محل برسید. شبکه سازی مثل مهمانی نیست که معمولا دیر رسیدن به آن کلاس داشته باشد. اگر زود برسید اغلب متوجه خواهید شد فضای بازتری برای شبکه سازی در اختیار دارید آن هم با خاطری آسوده و اتمسفری آرام، این باعث می‌شود قبل از گروه گروه شدن افراد بهتر بتوانید با اشخاص وارد صحبت شوید.

پیوستن به مکالمات

به جای اینکه صبر کنید دیگران به شما نزدیک شوند بهتر است خودتان به سمت یک شخص یا گروه حرکت کنید. برای پیوستن به آنها اجازه بگیرید و بپرسید چه چیزی باعث شده در این رویداد شرکت کنند. در این حین نباید سعی کنید کنترل مکالمه را به دست گرفته، موضوع را عوض کرده و مستقیما محصولات خود را برای فروش به آن‌ها پیشنهاد دهید. در عوض به آن شخص یا گروه و موضوعی که درباره آن صحبت می‌کنند علاقه نشان دهید.

شبکه سازی کاری در ایران

تا جای ممکن با افراد بیشتری حرف بزنید

وقتی در یک گروه جا می‌افتید راحت‌تر این است که بقیه اوقاتتان را تا پایان رویداد به صحبت با آنها مشغول شده و در آن گروه بمانید. اما این کار اشتباه است. در عوض، پس از مدتی به شکل مودبانه از آنها جدا شده و به گروه دیگری نزدیک شوید تا بتوانید از این فرصت بیشترین استفاده را ببرید. در صورتی که ممکن است دوباره با افراد حاضر در گروه رو به رو نشوید این‌که در هنگام ترک گروه کارت معرفی کسب و کارتان را به افراد بدهید ایده خوبی خواهد بود.

مودب باشید و به دقت گوش دهید

وقتی با دیگران صحبت می‌کنید چیزهای ساده‌ای مانند لبخند زدن، ایجاد تماس چشمی و داشتن رفتار دوستانه می‌توانند تاثیر گذار باشند. مودب بودن می‌تواند صمیمیت و دعوت شدن به یک رویداد دیگر را در پی داشته باشد و باعث می‌شود افرادی که اطرافتان هستند با شما احساس راحتی داشته باشند. این را هم به ذهن بسپارید که باید به حرفها به خوبی گوش دهید تا بتوانید اسامی را به یاد بیاورید، آن‌ها را بشناسید و ببینید مسیر مکالمه به چه سمتی کشیده می‌شود.

سوالات کلی بپرسید

در هنگام ملاقات با افراد بهتر است مدام سوال نپرسید، به جای آن سوالات ساده‌ای بپرسید که می‌تواند به موضوعات دیگر کشیده شود و آفریننده بحث‌های جالب باشد. به این ترتیب مخاطب مجبور نیست در جواب سوالتان از بله و نه استفاده کند و یک مکالمه و بحث خوب در ادامه شکل می‌گیرد.


بعد از رویداد

روز بعد از شرکت در رویداد، هنوز همه چیز را به خوبی در خاطر دارید، مخاطبانی که به دست آوردید را ثبت کنید. سعی کنید این افراد را در شبکه‌های اجتماعی کاری مانند لینکداین پیدا کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید.

اگر راه ارتباط با آن‌ها را در اختیار دارید، یک یا دو روز بعد از رویداد به آن‌ها ایمیل بزنید. این نشان می‌دهد شما به فرد و کارش علاقه‌مند شده‌اید. وقتی پاسخ دادند شاید بد نباشد یک قرار برای ملاقات و به اشتراک گذاشتن ایده‌ها ترتیب بدهید.

شبکه سازی یکی از بخش‌های حیاتی برای توسعه کسب و کار است. پیدا کردن افراد تاثیرگذار و رابطه سازی با آن‌ها می‌تواند روابطی را ایجاد کند که روی مشتریان و کارکنان شما تاثیر می‌گذارد.