جنیفر جونز (Jennifer Jones) که دکترای روانشناسی بالینی خود را از موسسه عصب شناسی UCLA دریافت کرده است،‌ در سن ۵ سالگی دچار تشنج می‌شود و از همان دوران نوجوانی عزم خود را برای بررسی علل ایجاد تنش‌های عصبی و نقصان عملکرد مغز جزم می‌کند. او در نهایت با مطالعه علوم اعصاب و عملکرد مغز به پنج عادت مهم درباره سلامت مغز دست می‌یابد. او با کمک همین عادات توانسته است که مصرف داروهای شیمیایی را برای کنترل تشنج خود قطع کند و بیماری خویش را درمان سازد.

او درباره این عادات سلامت مغز می‌گوید: «این عادت‌ها آنچنان ظرفیت مغز را افزایش می‌دهند که تنها می‌تواند منجر به خوددرمانی شوند؛ بلکه به رشد غیرقابل تصور قابلیت‌های ذهن منجر می‌گردد. این عادت‌ها به طور قابل توجهی باعث کاهش استرس می‌شوند، ماده خاکستری مغز را افزایش می‌دهند. بنابراین برای حل مشکلات روحی و روانی این عادات را به ناخودآگاه ذهن خود بسپارید و از پتانسیل باور نکردنی آن بهرمند شوید.»

در اینجا ۵ عادت روزانه وجود دارد که می‌توانید انجام آن‌ها را از امروز شروع کنید.

۱. خوابیدن کافی برای کاهش استرس

تاثیر خواب کافی بر سلامت مغز

آیا تاکنون از خود سوال کرده‌اید که برای تمام استرس‌هایی که در طول روز در جسم و روح‌تان تجمع می‌کنند، چه اتفاق می‌افتد؟ استرس‌های موقع رانندگی، داد و فریادهای کودک‌ شما و حتی استرس‌های مربوط به قضاوت‌های ناخودآگاه در طول شبانه روز به کجا می‌روند؟

ذهن زیبا و شگفت‌انگیز شما تمام استرس‌های روزمره را جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را در زمان خواب و در رویا پردازش می‌کند و مغز شما دور می‌سازد. به عبارت ساده‌تر، وقتی که شما خواب هستید، تمام استرس‌ها و تنش‌های روزانه پردازش می‌شود. بنابراین، یکی از ساده‌ترین و موثرترین کارهایی که می‌توانید برای کاهش استرس خود انجام دهید، این است که حداقل روزانه  بین ۷ تا ۹ ساعت به طور کامل و با راحتی تمام بخوابید.

۲. سحر خیز بودن

مغز شما با استفاده از خوشه‌ای از سلول‌های عصبی به نام هسته سوپراکیاسماتیک (suprachiasmatic) که در هیپوتالاموس مغز قرار دارد، چیزی به نام «ریتم شبانه‌روزی» را تنظیم می‌کند. ریتم شبانه‌روزی همان «ساعت مرکزی» مغز شما است که تمام ساعت‌های بدن شما را همگام‌سازی می‌کند. داشتن ریتم شبانه‌روزی غیرطبیعی منجر به چاقی، دیابت، افسردگی، اختلالات خواب، اختلال در تنظیم هورمون، اختلال دوقطبی و اختلالات عاطفی فصلی می‌شود.

به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید ریتم شبانه روزی بدن خود را تنظیم کنید، باید در زمان طلوع آفتاب از خواب برخیزید. اگر شما پدر و مادر هستید، این عادت به واسطه بیدار کردن بچه‌ها برای رفتن به مدرسه یا کار به طور طبیعی در شما ظاهر می‌شود و پس از مدتی بدن جسم و ذهن شما همانند یک ساعت زنگ دار عمل می‌کنند و ناخودآگاه پیش از طلوع خورشید بیدار می‌شوید.  

۳. مصرف روغن ماهی

مصرف روغن ماهی دارای مزایای زیادی برای سلامت مغز است. روغن ماهی یک مکمل غذایی است که از روغن ماهی‌های پر چرب مانند ساردین، قزل آلا و ماهی کاد تولید می‌شود. این ماده غذایی به دلیل وجود امگا ۳ تاثیر شگرفی بر ضعف حافظه و افسردگی دارد و مصرف مداوم آن در تمام مراحل زندگی برای رشد و عملکرد ذهن یک ماده ضروری است. روغن ماهی حاوی DHA است که برای رشد مغز برای مهم است و کمبود آن در بزرگسال با کوچک شدن سایز مغز همراه بوده که نشانه پیری ذهن است. از این رو مصرف روغن ماهی برای تامین امگا ۳ و DHA مورد نیاز ذهن برای تضمین سلامت مغز بسیار توصیه می‌شود. شما می‌توانید روغن ماهی را به طور مستقیم همراه با غذا مصرف یا آن را به فرم کپسول‌های دارای اسانس‌ تناول کنید.

۴. تفکر و تعمق

مدیتیشن برای سلامت مغز

مدیتیشن به ناخودآگاه ذهن شما قوت می‌بخشد و منافع عصبی فراوانی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که انجام مدیتیشن بر کاهش اضطراب، نگرانی و افکار منفی و افرایش آرامش،‌تمرکز و خلاقیت ذهن تاثیر شگفت‌انگیزی دارد. تمرکز و تفکر با کمک مدیتیشن باعث می‌شود تا سلول‌های خاکستری مغز افزایش یابد و حافظه به تناسب آن تقویت گردد.

۵. تجربه احساسات مختلف

مغز شما به تجربه احساسات مختلف برای رشد خود نیاز دارد. همانطور که وقتی شما کار تازه‌ای را انجام می‌دهید، دچار وجد و اشتیاق می‌شوید، ذهن شما هم همین‌گونه است. هنگامی که احساس‌های ناشناخته‌ و رمزآلود را با ذهن خود تست امتحان می‌کنید، مغز شما از کارهای روتینی که روزانه از انجام می‌دادید خارج می‌گردد و شاخه های جدیدی به نام مسیرهای دندریتیک در درخت عصبی مغز شما ایجاد می‌شود که به سلامت مغز بسیار کمک می‌کنند. از احساسات عجیب و غریب خود هراس نداشته باشید تا از این طریق به توسعه ذهن خود کمک کنید و شاخه‌های عصبی جدیدی را در مغز خود ایجاد نمایید.

این پنج عادت تنها بخشی از فعالیت‌هایی هستند که برای سلامت مغز شما ضروری هستند. تحقیقات علمی عادت‌ها و فعالیت‌های بسیاری را برای ذهن شما مفید می‌دانند. شما چه فعالیت‌هایی را برای شادابی و سلامت مغز پیشنهاد می‌کنید؟ منتظر پیشنهادات شما هستیم، آن‌ها را با ما در استارتاپت در میان بگذارید.