اکثر رهبران و حتی کارآفرینان، به کسب و کار خود به چشم یک معامله می‌نگرند. هرچند این نگاه، دوستانه به نظر نمی‌رسد؛ اما نمی‌توان به طور مطلق با آن مخالف بود. زیرا هر کارآفرینی، باید مطمئن باشد که حتی کوچک‌ترین بخش از سرمایه‌اش، در جای درستی مصرف می‌شود. هرچند این نتیجه‌گرایی و سود طلبی، نباید منجر به نادیده گرفتن امر مهمی مثل سرمایه گذاری روی کارمندان سازمان شود. بدیهی است که اگر از نحوه بالا بردن بازدهی سرمایه خود به بیشترین حد ممکن، آگاهی داشته باشید؛ می‌توانید وقت و هزینه‌ خود را به شکل بهتری ر این زمینه، مدیریت کنید.

بعضی اوقات حفظ مشتریان ثابت و وفادار، برای شما ارزش بیشتری دارد و گاهی وقت ها به سمت تبلیغات گسترده‌ می‌روید تا مشتریان غیر ثابت بیشتری را به سمت خود جذب کنید. قطعا مهمترین و پربازده‌ترین بخش سرمایه‌ یک کارآفرین موفق، مشتریان یا تکنیک‌های بازاریابی نیست؛ بلکه ارزشمندترین سرمایه‌‌اش، گروه کاری او است. یک کارآفرین باید وقت و هزینه‌ بیشتری صرف نیروی ‌انسانی خود کند تا به این وسیله، به کسب و کار خود رونق ببخشد. مسلما رهبری که به کارمندان خود بی‌توجه است، در کسب و کار خود به پیشرفت دلخواه نمی‌رسد. ما در این مقاله از استارتاپت، مراحلی‌ را که لازم است در جهت شکوفایی استعداد کارکنان خود طی کنید، در اختیار شما قرار داده‌ایم.

سرمایه گذاری روی کارمندان و استعداد آن ها

سرمایه گذاری روی استعداد یابی و کارآموزی کارمندان

کار شما به عنوان یک کارآفرین، با استعدادیابی و کارآموزی کارمندان خود آغاز می‌شود. در این مرحله باید برای مقام‌ها و مشاغلی که به آن‌ها نیاز دارید، فرد مناسبی را برگزینید. سپس باید شرایط و ابزار لازم را برای او فراهم سازید و نحوه ‌عملکردش را به او آموزش دهید. هر چه کار شما در تمرین و آموزش بهتر باشد، فردی که انتخاب کرده‌اید اثربخشی بیشتری در کسب و کار شما دارد.

روش بسیاری از کارآفرین‌ها برای استخدام به این صورت است که ابتدا یک لیست از توانایی‌هایی که برای یک موقعیت در نظر دارند تهیه می‌کنند، سپس این لیست را با سوابق و رزومه‌ افراد متقاضی تطبیق می‌دهند. پس از آن هر فردی را که تطابق بیشتری با این لیست داشت، بی درنگ در مقام و موقعیتی که در نظر دارند منتصب می‌کنند. با اینکه چنین روشی، اصول سرمایه گذاری روی کارمندان را برآورده نمی‌کند، ولی از نظر کارآفرینان این بهترین راه برای تشکیل گروه کاری است، چراکه وقت و هزینه‌ زیادی را طلب نمی‌کند.

سرمایه گذاری روی کارمندان و توانایی آن ها

‌اما باید توجه کرد که هر قدر در این بخش بیشتر سرمایه‌گذاری کنید، اطمینان بیشتری به استعداد و توانمندی گروه خود خواهید داشت. همین طور باید زمان لازم را داشته باشید که متوجه شوید، کدام یک از افراد متقاضی ارزش بیشتری برای همکاری با کسب و کار شما قائل هستند. هر چه تمایل افراد برای همکاری با شما بیشتر باشد، مطمئنا بازدهی بیشتری برای شما خواهند داشت. هرچه زمان بیشتری برای تمرین دادن، تربیت، سازگار کردن و آموزش گروه کاری خود صرف کنید، دانش و تجربه‌ بیشتری به آن‌ها انتقال خواهید داد. این دانش و تجربه اضافی، به شکل قابل توجهی در هماهنگی و بهره‌وری آن‌ها مؤثر خواهد بود.

به عنوان مثال، شرکت گوگل برای آنکه از هماهنگی و سازگاری کارمندان خود با فضای کاری اطمینان حاصل کند، شیوه‌ خاصی را برای کارآموزی در پیش گرفته است. مثال دیگری که در این جا می‌توان به آن اشاره کرد، شرکت زاپوس (Zappos) است. این شرکت به عنوان یک فروشگاه کیف و کفش و زینت آلات چرمی شهرت زیادی دارد. گفته می‌شود که فرایند کارآموزی شرکت زاپوس، اغلب به مدت چهارهفته به طول می‌انجامد. هر کسی که در این شرکت استخدام می‌شود، فارغ از مقام و منصبی که خواهد داشت، باید در این دوره شرکت کند. در نتیجه‌ این دوره‌ها، پیوند میان اعضای گروه کاری تقویت شده و ارزش فرهنگ همکاری میان آن‌ها ارتقا می‌یابد. می‌بینید که سرمایه گذاری روی کارمندان خود، تا چه میزان برای شرکت‌های بزرگ اهمیت دارد.

توجه به سلامت و آسایش کارمندان

تا جایی که برای شما ممکن است، روی سلامت و بهداشت و امنیت کارمندان خود سرمایه گذاری کنید. بخشی از این هزینه‌ها، مانند بیمه‌کاری و استانداردهای ایمنی لازم برای محیط کار، از ملزومات کسب و کار است و نمی‌توانید آن‌ها را نادیده بگیرید. اما برای باقی این هزینه‌ها اختیار عمل دارید و اجباری در کار نیست.  با این وجود اگر این دسته از امکانات را برای کارمندان خود فراهم کنید، بازدهی عملکرد آن‌ها افزایش می‌یابد. برای مثال اگر اقداماتی را که برای حمایت از مسائل سلامت و بهداشت کارمندان خود انجام می‌دهید، گسترده‌‌تر کنید ، برنامه‌ غذایی آن‌ها را بهبود ببخشید، در زمان استراحت آن‌ها برنامه‌های ورزشی متعدد در نظر بگیرید یا عادات مثبت دیگری را به برنامه‌کاری آن‌ها اضافه کنید، می‌توانید روزهای افت بهره‌وری آن‌ها را کاهش داده، انرژی آن‌ها را بالاتر برده و تمرکزشان روی کار را افزایش دهید. همه‌ اینها موجب می‌شود که بازدهی بیشتری را از سرمایه گذاری روی کارمندان خود دریافت کنید.

سرمایه گذاری روی کارمندان و سلامت آن ها

برای مثال شرکت آسنا (Asana) را در نظر بگیرید. این شرکت، از طریق سایت اینترنتی خود، میزکاری برای مدیریت پروژه‌ها گروهی یا فردی مختلف ارائه می‌دهد. این شرکت بارها به دلیل محیط کاری خود مورد توجه و تحسین قرار گرفته است. چیزی که محیط کاری این شرکت را ویژه ساخته، تأکید روی مسائل مربوط به آسایش و سلامتی است. این شرکت در روز سه وعده غذایی در اختیار کارمندان خود قرار می‌دهد که یک منوی کامل را شامل می‌شود. در کنار این امکانات، هزینه‌ لازم جهت شرکت در کلاس‌های یوگا، بدن‌سازی و چند ورزش دیگر به صورت جداگانه از حقوق ماهانه، به کارمندان پرداخت می‌شود.

به عنوان یک مثال دیگر، شرکت ماتلی فول (Motley Fool) را مشاهده کنید. این شرکت در ازای پرداخت تنها چهار دلار، یک بسته درمانی قدرتمند را در اختیار کارمندان خود قرار می‌دهد. همین طور این شرکت کلاس‌های مجهزی را  برای بدن‌سازی به کارمندان خود ارائه می‌دهد که از نظر کیفیت در حد کلاس‌های بسیار حرفه‌ای است. در کنار همه این‌ امکانات، هزینه‌های لازم جهت استفاده از خدمات ماساژ و بسیاری دیگر از خدمات سلامتی،  به صورت جداگانه به کارمندان این شرکت پرداخت می‌شود.

سرمایه گذاری روی سلامت روان و آرامش کارمندان

آرامش روان کارمندان، می‌تواند تأثیر زیادی در موفقیت‌های بلند مدت یک شرکت داشته باشد. این موضوع نه تنها می‌تواند در مشارکت کارمندان با یکدیگر اثر داشته باشد، بلکه می‌توان نشان داد که هرچه کارمندان یک شرکت آرامش روانی و آمادگی ذهنی بیشتری داشته باشند، تمایل بیشتری برای دنبال کردن منافع بلند مدت شرکت دارند و به وضعیت ایده‌آل‌تری دست پیدا می‌کنند. بنابر تحقیقات انجمن مدیریت منابع انسانی آمریکا (SHRM) هزینه‌‌ استعدادیابی و تربیت یک کارمند جدی شش تا نه برابر حقوق ماهانه‌ خود اوست. این مقدار برای کارآفرینی که سالانه حدود چهل هزار دلار درآمد دارد، حدود بیست تا سی هزار دلار تخمین زده شده‌است. در حالی که یک رهبر و کارآفرین خوب با در نظر گرفتن اثرات بلند مدت، می‌تواند با هزینه‌ بسیار کمتر از این، روی کارمندان خود سرمایه‌گذاری کند و از فرسودگی و از کار افتادن زودهنگام آن‌ها جلوگیری نماید. به این ترتیب بخش عظیمی از هزینه‌های جانبی شرکت، به فراموشی سپرده می‌شود.

سرمایه گذاری روی کارمندان و سلامت روان آن ها

برای مثال شرکت لوکیشن لبز  (Location Labs) که در زمینه خدمات امنیت موبایل فعالیت دارد، به شکل وسیعی روی کارمندان خود سرمایه گذاری کرده است. طبق تحقیقات صورت گرفته، این شرکت به لطف در نظر گرفتن پاداش‌های مناسب و حاکم کردن ذهنیت کار گروهی، به نرخ بی‌سابقه‌ نود و پنج درصد برای میزان مناسب بودن فضای کاری ، دست پیدا کند. به عنوان یک نمونه دیگر، شبکه تلویزیونی نتفلیکس (Netflix) با ایجاد آزادی عمل بسیار گسترده برای کارمندان خود، سعی در بالا بردن سطح آرامش و استانداردهای روانی فضای کار خود دارد. برای مثال کارمندان این شرکت از سقف تعطیلات بی‌نهایت برخوردار هستند، در عین حال فرهنگ وظیفه‌شناسی به خوبی به آن‌ها آموزش داده است. این روحیه‌ وظیفه‌شناسی، کارمندان را تشویق کند که وظایف خود را در موقعیت و زمان‌هایی که خود آن‌ها احساس می‌کنند مناسب‌تر است، انجام دهند.

ایجاد قدرت نوآوری، رهبری و ایده‌پردازی در منابع انسانی

‌اگر سرمایه‌ گذاری درستی روی منابع انسانی خود انجام دهید، آن‌ها فرصت این را می‌یابند که مهارت‌های جدیدی به توانایی‌های خود اضافه کنند و تجارب حرفه‌ای خود را عمیق‌تر کنند. کارمندانی که خوب تعلیم دیده باشند، راحت‌تر می‌توانند ایده‌های خود را به زبان بیاورند. در نتیجه با اعتماد به نفس بیشتری به کار خود ادامه می‌دهند و احتمال بیشتری دارد که در زمینه‌ کاری خود دست به نوآوری بزنند. حال ممکن است که این نوآوری به شکل یک محصول جدید ظهور پیدا کند یا روش‌های معمول کسب درآمد شما را بهبود ببخشد. اگر همه‌ کارمندان شما، ذهنیت یک کارآفرین را داشته باشند و هر کدام در زمینه‌ شغلی خود، نقش یک رهبر را بازی کنند، شرکت شما با سرعت بسیار بیشتری رو به جلو حرکت خواهد کرد.

می‌توان شرکت پوشاک Patagonia را به عنوان نمونه‌ بارزی از موفقیت در پرورش خلاقیت کارمندان، مثل زد. سیاست این شرکت بر پایه‌ آزادی همه جانبه‌ کارمندان استوار است. به طوری که کارمندان اجازه دارند شرکت را در هر زمان از ساعت کاری خود ترک کنند. مثلا اگر هوا خیلی خوب باشد و کارمندی علاقه داشته باشد که در این آب و هوا به گشت و گذار بپردازد، آزاد است که به راحتی از شرکت خارج شده و از آب و هوا لذت ببرد. این موضوع به کارمندان فرصت می‌دهد که در تفکر و ایده‌پردازی خود آزادی و استقلال داشته باشند.

شرکت حمل و نقل هوایی Southwest هم می‌تواند به عنوان یک نمونه خوب از سرمایه گذاری روی کارمندان ذکر شود. این شرکت کارمندان خود را آزاد می‌گذارد که بدون هیچ نگرانی برای هزینه و ضررهای احتمالی، ایده‌های ناب و اصیل خود را به صورت عملی، امتحان کنند. کارمندان این شرکت، حتی در بسیاری از زمینه‌‌های دیگر هم آزادی دارند، برای مثال می‌توانند یونیفورم خود را با سلیقه‌ خودشان طراحی کنند.

سرمایه گذاری روی کارمندان و منابع انسانی

چگونه باید روی منابع انسانی خود سرمایه گذاری کنید؟

با ذکر تمامی این نکات، این سؤال در ذهن شما ایجاد می‌شود که حالا برای اینکه به درستی روی منابع انسانی خود سرمایه گذاری کنید، لازم است چه کاری انجام دهید؟ این‌ها بهترین‌ راه‌های ممکن برای ایجاد یک گروه کاری ارزشمند هستند:

فرصت‌های آموزشی بیشتری در اختیار منابع انسانی خود قرار دهید

آموزش و تعلیم، از بزرگ‌ترین الزامات رهبری کارمندان، در دنیای امروزی است و راه‌های بسیاری برای دست یابی به این منظور وجود دارد. شما می‌توانید از چند سخنران و مشاور دعوت به عمل آورید و چند جلسه‌ آموزشی برای کارمندان خود ترتیب دهید. یا اینکه می‌توانید از آموزش‌های آنلاینی که با کار شما ارتباط دارند و به وفور در سطح اینترنت یافت می‌شوند، برای تعلیم کارمندان خود استفاده کنید.

با قدردانی، ترفیع و پاداش در کارمندان خود ایجاد انگیزه کنید

سرمایه گذاری روی کارمندان و قدردای از آن ها

هر اقدامی که کارمندان را تشویق می‌کند که در مسیر موفقیت، شرکت را همراهی کنند، یک قدم مثبت به شمار می‌آید. شما می‌توانید در میان جمع از کارمند خود قدردانی کنید و برای تلاش‌هایش به او ترفیع و پاداش دهید. کارهای این چنین بسیار ارزشمند هستند و به عنوان یک سرمایه‌گذاری روی منابع انسانی به شمار می‌آیند. همین طور می‌توانید برای نشان دادن حس قدردای از کارمندان خود، همانند شرکت نتفلیکس (Netflix) که در بالا به عنوان مثال به آن اشاره شد، انعطاف و آزادی عمل را به کارمندان خود عرضه کنید.

روی سلامت، ایمنی و آسایش کارمندان خود سرمایه گذاری کنید

پوشش و حمایت‌های درمانی، ایمنی و آسایش محیط کاری، اختصاص دادن فضایی برای باشگاه ورزشی و سایر اقدامات برانگیزنده، همه در جای خود یک شیوه خوب برای سرمایه گذاری روی کارمندان هستند. در این مورد می‌توانید به مثال شرکت آسنا (Asana) که در بالا به آن اشاره شد، مراجعه کنید.

شخصیت کارمندان خود را بشناسید و از علاقه‌مندی‌های آن‌ها باخبر باشید

سرمایه گذاری روی کارمندان و شناخت شخصیت آن ها

وقت بیشتری را برای ملاقات و معاشرت با کارمندان خود صرف کنید. در طول این ملاقات‌ها، آن‌ها را ارزیابی کنید و اولویت‌ها و علاقه‌مندی‌های آن‌ها را متوجه شوید. با این روش می‌توانید از راه‌های شخصی‌ و مناسب‌تر به آن‌ها پاداش دهید و در آن‌ها ایجاد انگیزه نمایید. برای اینکه در این راه موفق‌تر باشید، به شیوه‌ کار شرکت‌هایی که به عنوان مثال به آن‌ها اشاره شد نگاه کنید و از اصول آن‌ها برای ارتقای کیفیت کار خود استفاده کنید.

هیچ راه مشخصی برای سرمایه گذاری درست روی منابع انسانی وجود ندارد و نمی‌توان نکات بالا را به همه‌ مشاغل  تعمیم داد، زیرا ممکن است شرکت‌هایی که در صنایع مختلف فعالیت دارند، روش کار و نیازمندی‌های متفاوتی داشته باشند. در هر حال توجه به سرمایه‌ گذاری روی منابع انسانی ، یک نیاز حیاتی برای رونق کسب و کار است و نمی‌توان از آن اجتناب کرد. گروه کاری شما، آینه‌ تمام نمای شرکت شماست. مطمئن باشید که اگر دلایل کافی موفقیت را در اختیار کارمندان خود قرار دهید، شما را به پیروزی خواهند رساند.