برای خیلی‌‌ از مردم، صحبت کردن در جمع، به خصوص جمع‌های رسمی و کاری، به شدت ترسناک است؛ در چنین مواقعی زانوهای‌تان از شدت ترس می‌لرزد و به خاطر استرس فراوان نمی‌توانید به درستی کاغذ‌های رو به روی خود را ورق بزنید و یادداشت‌هایی را که قرار است بیان کنید با صدای لرزان تکرار می‌کنید. در چنین زمان‌هایی آن قدر روی خرابکاری نکردن تمرکز می‌کنیم تا یک عملکرد خوب از خود به جا بگذاریم که زمین و زمان را فراموش می‌کنیم. برای خیلی‌ها، به نظر داشتن توانایی سخنرانی عالی یک آرزو است. اما سخنرانی عالی در جمع، یک مهارت است و می‌توان در آن استاد شد.

با این مطلب از استارتاپت همراه باشید تا یک سری نکات برای داشتن سخنرانی عالی را یاد بگیریم.

ویژگی های یک سخنرانی عالی

آروزی داشتن سخنرانی عالی، یک کابوس برای مردم

زمان‌هایی فرا می‌رسد که از خود می‌پرسیم چطور می‌شود برخی‌ها به سادگی و با خیال آسوده در یک جمع رسمی کاری یا جلوی هزاران نفر صحبت می‌کنند؟ چطور تا این حد اعتماد به نفس دارند؟ باید بدانید که فرق آن‌ها با شما این است که به جای تمرکز بیش از حد روی یادداشت‌ها، خراب نکردن جلسه و حفظ آبرو، روی چیزهایی که بلد هستند تمرکز می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که چه چیزی قرار است بگویند و مهم نیست جلوی یک نفر باشد یا هزار نفر، آن‌ها در مورد چیزی که قلبا بلد هستند صحبت می‌کنند و ذهن خود را مشغول یادداشت‌های گیج کننده نمی‌کنند. به زبان ساده‌تر، آن‌ها نه برای خراب کردن و نه برای بهترین بودن سخنرانی می‌کنند، آن‌ها سعی می‌کنند خودشان باشند.

آن روزهایی را به یاد بیاورید که در دانشگاه و مدرسه باید جلوی دیگر شاگردان و دانش‌آموزان ارائه و سخنرانی می‌کردیم. برخی‌ها در انجام آن افتضاح بودند و برخی‌ها انگار سال‌های سال است که در انجام آن تجربه دارند.

مشاوران و اساتید سخنور قدرتمندی وجود دارند که دائما از آن‌ها سوال می‌شود چطور می‌توان در هنگام سخنرانی، اعتماد به نفس لازم را به دست آورد. این افراد مشاور، از افرادی می‌گویند که معمولا داستان خود از اضطراب مطلقی که در هنگام سخنرانی به آن‌ها دست می‌دهد تعریف می‌کنند. مردی آن قدر قبل از سخنرانی جلوی سرمایه‌گذاران شرکت استرس داشت که سعی داشت از کار خود کناره‌گیری کند. زنی دیگر از داستان خود در مورد نیازش به سلامت روان پیش از سخنرانی می‌گفت. حتی شخصی دیگر بیان می‌کرد که پیش از انجام سخنرانی خواهد مرد!

با این که مشاوران و اساتید می‌دانستند او واقعا نمی‌میرد، اما از انعکاس زبان آن‌ها می‌توانستند متوجه شوند که سطح ترس مردم برای سخنرانی تا چه میزان بالا است. ترس از در معرض نمایش قرار گرفتن برابر چندین شخص مهم یا صدها نفر، ترس از طرد شدن و عدم پذیرش توسط آن‌ها، ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن، ترس از مورد تمسخر قرار گرفتن و حتی ترس از تحقیر شدن، از جمله ترس‌هایی هستند که شاید عقلانی و منطقی به نظر نرسند، اما ترس‌هایی کاملا واقعی هستند و احساس آسیب پذیری را تشدید می‌کنند.

داشتن یک سخنرانی عالی

دستیابی به مهارت سخنرانی عالی از زبان یکی از بهترین سخنرانان دنیا

مارجی وارل (Margie Warrel) یکی از نویسندگان بزرگ کتاب‌های بسیار پر فروشی از جمله Stop Playing Safe، Find Your Courage، Brave و Make Your Mark، در این مطلب سعی دارد به شما یاد دهد که چطور از سخنرانی نترسید. او که خود روزی قادر نبود حتی در یک مهد کودک به درستی سخنرانی کند و استرس تمام بدن او را فرا می‌گرفت، حالا با قدرت تمام رو به روی هزاران نفر می‌ایستد و سخنرانی می‌کند.

نصحیت شماره یک او برای افرادی که به دنبال یک سخنرانی عالی در جمع هستند این است که آن را به خود نگیرید!

البته که شاید این جمله بسیار ساده باشد، مخصوصا که اگر زانوهای شما از شدت استرس بلرزد و ضربان قلب‌تان اجازه نفس کشیدن را هم ندهد، این جمله شاید مضحک به نظر برسد. اما مسئله این است که اگر چیزی که قرار است در جمع بگویید را شدیدا در تمامی مسائل به خود بگیرید، باعث می‌شود تا کلماتی که بیان می‌کنید آن طور که باید، به ثمر ننشینند. در کمال شگفتی، در هنگام سخنرانی هر چه تمرکز کمتری روی خود داشته باشید، بیشتر و بهتر سخنرانی خود را به پایان خواهید رساند.

در این مطلب از زبان مارجی وارل، نکات کلیدی مهمی را بیان می‌کنیم که بتوانید شجاعت خود برای یک سخنرانی عالی در جمع را به دست بیاورید، به نوعی که بتوانید احترام افراد حاضر در جمع را به دست آورید، عملکرد خود را حتی افزایش دهید و نتیجه بهتری کسب کنید.

۱. به اهداف عالی و والا فکر کنید

چیزی که از قلب می‌آید، به قلب می‌نشیند. بنابراین، برای افرادی که قصد سخنرانی عالی دارید، هدف خود را مشخص کنید و به این موضوع فکر کنید که قرار است به طور غیر مستقیم حرف‌هایی که به زبان می‌آورید روی دیگران تاثیر بگذارد. در ذهن داشته باشید، سخنرانی شما، برای درخشش شما نیست، برای پیروزی و غرق شدن در میان طرفداران نیست، برای این نیست که خود را خوب نشان دهید، خود را درست کنید و دیگران را خراب. یک سخنرانی عالی برای این است که همه چیز را بهتر کنید.

اگر کلماتی که به زبان می‌آورید خالصانه از روی غرور، تکبر و خودخواهی باشد، قطعا باعث شرایط نادرستی خواهد شد. این که با سخنرانی درست خود را غرق شده در تشویق دیگران ببینید امری عادی است، اما اگر بخواهید این موضوع را در هنگام سخنرانی در اولویت قرار دهید و دائما پیش از سخنرانی به آن فکر کنید، بنابراین این نوع خودخواهی باعث تضعیف اعتبار و بر هم خوردن تمرکز شما برای یک سخنرانی عالی خواهد شد.

۲. پیام اصلی خود را کوتاه و دقیق بیان کنید

برای یک سخنرانی عالی، پیام اصلی خود را ساده کنید. مردم می‌توانند اطلاعات زیادی را هضم و بسیاری از آن‌ها را نیز فراموش کنند. بنابراین از خود بپرسید چه پیام اصلی‌ای را می‌خواهید به مردم برسانید که به یاد داشته باشند. همان پیام را کوتاه و دقیق کنید و از غرق کردن آن درون کلمات و جملات اضافه بپرهیزید. قطعا دوست ندارید مردم با چهره‌هایی نه چندان جالب سخنرانی شما را ترک کنند! همچنین اگر برای سخنرانی خود فایل‌های ویدیویی یا پاور پوینت آماده کرده‌اید، سعی نکنید هر جای خالی را با اطلاعات درون ذهن خود دائما پر کنید چرا که به سرعت توجهات را از بین خواهید برد.

این شلوغ‌کاری‌ها و دائما به دنبال جملاتی بودن برای پر کردن هر چه بیشتر کنفرانس، تلاش‌ها و سخنرانی عالی را خراب می‌کند.

۳. سخنرانی خشکی و خالی خود را با داستان‌گویی جذاب کنید

مارجی وارل می‌گوید، پس از چند ماه به ملاقات یک دوست جدید رفتم و همسر او با دیدن مارجی وارل خیلی سریع گفت: «ما یکدیگر را پیش از این ملاقات کرده بودیم، خیلی کوتاه و مختصر. شما در کنفرانس فروش کمپانی من حضور داشتید و به خاطر دارم که داستانی در مورد تصادف موتور برادر خود گفته بودید.» او در ادامه به مارجی گفت که داستان او چه چیزهایی در مورد یک سری از نکات زندگی و موانع به او یاد داده است.

هدف از بیان این خاطره کوتاه توسط مارجی وارل این بود تا بگوید: مردم داستان‌ها را به خاطر می‌آورند، نه یک مشت آمار و صفحات پاور پوینت. اگر تنها بخواهید در مورد یک موضوع صحبت کنید، آمارهای ساده ارایه دهید و سخنرانی خشک و خسته کننده‌ای داشته باشید، خیلی زود فراموش خواهید شد. بنابراین، داستان‌‌هایی را با افراد حاضر در جلسه یا کنفرانس به اشتراک بگذارید؛ این داستان می‌تواند در مورد هر چیزی باشد،‌ خودتان یا از دیگران، به شرطی که داستانی بی ربط با موضوع نباشد و کمی هم شوخ طبعی چاشنی آن قرار داده شود. هر چه که داستانی که تعریف می‌کنید مرتبط با موضوع صحبت‌ها باشد و بتوانید پیام هسته‌ای خود را در داستان جا دهید، سخنرانی عالی و جذابی خواهید داشت.

داستان گفتن می‌تواند استرس شما را برای داشتن یک سخنرانی عالی از بین ببرد، چرا که در هنگام تعریف یک داستان خوب، آن را از ته دل بیان می‌کنید نه از روی یک سری کاغذ و یادداشت.

اصول و مقررات سخنرانی عالی

۴. فروتن و قابل اعتماد باشید

پیش از این که مردم تصمیم بگیرند در مورد چیزی که می‌خواهید بگویید چه فکری کنند، ابتدا تصمیم می‌گیرند در مورد خود شما چه فکری کنند. خاطر جمع باشید، هیچ شخصی از دیدن فردی که پر از ادعا باشد حس گرم و خوشایندی نخواهد داشت. مردم می‌خواهند یک انسان را ببینند و بشناسند، نه یک قهرمان مغرور. لازم است بدانید بر این اساس، ما بیشتر از طریق آسیب پذیری‌ها با دیگر مردم ارتباط برقرار می‌کنیم تا با پیروزی‌های آن‌ها. زمانی که داستانی از اشتباهات و نا امیدی‌ها را بشنویم، بیشتر می‌توانیم فرد مقابل را درک کنیم تا این که آن شخص از افتخارات و موفقیت‌ها در اولین تلاش بگوید.

بنابراین ماجراجویی خود را به اشتراک بگذارید، اما تعادل میان برجستگی‌ها و کم عمقی‌های را فراموش نکنید؛ موفقیت‌هایی که با عقب نشینی‌ها داشتید، اوج گرفتن‌هایی که با سخت کوشی داشتید و فشارهایی که هر شخصی ممکن است در زندگی داشته باشد، می‌تواند شما را با افراد حاضر در جمع نزدیک‌‌تر کند و با ایجاد جوی بهتر، سخنرانی خوبی داشته باشید.

۵. از قدرت تجسم استفاده کنید

وقتی ناگهان با یک جو سنگین جلسه کاری رو به رو شوید، وقتی ناگهان جلوی صدها نفر در یک کنفرانس بزرگ قرار بگیرید، ممکن است تمامی تمرین‌های خود را از یاد ببرید و شخص سخنران درون شما می‌تواند ناگهان تبدیل به چیزی شود که انتظارش را ندارید. بنابراین بهتر است به این موضوع دقت کنید که روی استیج کنفرانس یا اتاق جلسه چطور رو به روی دیگران ظاهر می‌شوید. پیش از یک سخنرانی به این موضوع فکر کنید که آیا تبدیل به آن دست اشخاصی شده‌اید که می‌دانند چه قرار است بگویند؟ یا جزو آن دست افرادی هستید که حتی خودشان هم متوجه حرف‌هایی که می‌زنند نیستند؟ این کار ربطی به قرار دادن یک ماسک یا تبدیل شدن به شخصی دیگر ندارد، بلکه این کار در مورد قدرت تجسم اعتبار است.

به منظور این کار، در هنگام سخنرانی وضعیت و حالت خود را تغییر دهید تا مستقیم و بلند روی پای خود بایستید به نوعی که زمین و فضای اطراف برای شما هستند. چهره خود را نرم کنید و با چشمان خود همانطور که ارتباط چشمی برقرار می‌کنید لبخند بزنید. سپس با آرامش حرف بزنید و تن صدای خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که احترام را برای دیگران و حتی خودتان نشان دهد و احساس اطمینان خاطر کنید. با این کار، حرف‌هایی که واقعا می‌خواهید بزنید و آن سخنرانی عالی‌ که به دنبالش هستید، گوش‌های واقعا شنوا و با احترام خواهد داشت.

۶. به خود اجازه بهتر شدن دهید

سخنرانی عالی در برابر دیگران به نوعی که درگیر کننده و تاثیرگذار باشد یک مهارت است. همانند تمامی مهارت‌های دیگر، این مهارت نیز می‌تواند توسعه پیدا کند و با تمرین در آن استاد شد. بنابراین منتظر نمانید تا این مهارت شما به صد در صد برسد تا همانند بسیاری از افراد مشهور قدرت سخن گفتن پیدا کنید. اگر بخواهید منتظر این لحظه باشید، شاید تا آخر عمر خود باید منتظر بمانید. بنابراین تصمیم بگیرید که با هر بار سخنرانی، خود را بهتر کنید، و به خود اجازه دهید تا در هر سخنرانی یک کار و ایده عالی داشته باشید.