بسیاری از شرکت‌های دنیا از روش ۵-۹ روز کاری پیروی می‌کنند. یکی از سنت‌ها و قوانین نه چندان سودمند که به معنی ۵ روز کاری در هفته، از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر است. از زمان گذشته که بیشتر کارها به شکل کارگری و فیزیکی انجام می‌شد، این میزان ساعت کاری، به یک سنت تبدیل شد که همچنان در دنیای امروزی به‌ کار گرفته می‌شود. اما به نظر شما، آیا این میزان از ساعت کاری برای دنیای امروز که در آن کسب و کارها به کلی نسبت به گذشته فرق کرده است، کاربرد دارد؟

می‌توان جواب این سوال را با نگاه به حال و روز فعالیت مردم دنیا در فضاهای کسب و کار امروزی، مشاهده کرد. بسیاری از افراد، عملکرد متوسطی در کارشان دارند و درگیر آن نمی‌شوند؛ حتی عده‌ای از شغل خود، متنفر هستند. حال شواهد و تحقیقات علمی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد، یکی از عواملی که باعث بروز چنین مشکلاتی شده؛ ساعت کاری نامناسب است.

افسانه ۸ ساعت کاری در روز

جالب است بدانید که برای فعال‌ترین و پر حاصل‌ترین کشورهای دنیا، ۸ ساعت کار در روز، اصلا معنایی ندارد. در حقیقت، مدرن‌ترین کشورهای حال حاضر جهان، کمترین میزان ساعت کاری در طول روز را دارند.

برای مثال مردم کشوری مثل لوکزامبورگ، تقریبا ۳۰ ساعت در هفته کار می‌کنند (۶ ساعت کاری در روز و ۵ روز در هفته) و حتی پول بیشتری هم نسبت به مردمی که ساعت بیشتری در هفته کار می‌کنند، در می‌آورند. این آمار مربوط به یک فرد معمولی است؛ حال خودتان درآمد و بهره‌وری شخصی در جایگاه بهتر را محاسبه کنید. در چنین کشورهایی، افراد موفق و آن‌هایی که بهره وری بسیار بالا و جالب توجه‌ای دارند، بین ۳ تا ۶ ساعت در روز کار می‌کنند.

البته این مسئله به اهداف زندگی که قصد رسیدن به آن‌ها را دارید هم، مربوط می‌شود. باید با خود رو راست باشید. بسیاری از مردم دوست دارند درآمد بالایی داشته باشند، کاری را انجام دهند که عاشقش هستند و انعطاف پذیری بالایی در کارهایی که انجام می‌دهند، داشته باشند.

اگر هدف شما هم از کار کردن، دستیابی به همین مسئله است؛ پس با ادامه این مطلب از استارتاپت همراه ما باشید.

ساعت کاری و کیفیت در برابر کمیت

کیفیت از کمیت، مهم‌تر است

احتمالا شما هم مانند بسیاری از مردم دنیا، جزو آن دسته‌ افرادی هستید که سرعت کاری روزانه‌تان پایین است و دائما حواس پرتی‌‌هایی مثل گذران وقت در شبکه‌های اجتماعی، به سراغ‌تان می‌آید.

اکثر افراد در ساعت کاری خود، در بالاترین سطح عملکردی قرار ندارند. زمانی که آن‌ها مشغول کار هستند، کاملا ریلکس و آرام کار خود را انجام می‌دهند؛ زیرا بسیاری از آن‌ها هیچ نگرانی بابت زمان ندارند. هر چند اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که نتیجه نهایی کارتان بسیار مهم‌تر از مسائل دیگر است، قطعا هنگام کار، در ۱۰۰ درصد سطح عملکردی خود قرار می‌گیرید و زمانی که مشغول کار نیستید؛ اصلا به کار فکر نمی‌کنید. پس با این وجود، جه دلیلی وجود دارد که کارها را در نیمه راه، رها کنیم؟‌ به هر حال قرار است کار کنیم، پس بهتر است تمامی حواس خود را روی کار بگذاریم.

مسئله فقط کسب و کار نیست. طبق تحقیقات انجام شده، شما موقعی از ورزش بهترین نتیجه را می‌گیرید، که در زمان کوتاه‌تر اما با تمرکز بیشتر، تمرین کنید. معادله بسیار ساده است؛ زمانی که شما با تمرکز، کاری را انجام دهید؛ فعالیت‌تان در بالاترین سطح از کیفیت قرار می‌گیرد و انرژی بیشتری هم از ریکاوری (زمانی که مشغول کاری نیستید)، به دست می‌آورید.

طبق تحقیقات، بیشترین مقدار رشد و پیشرفت، از همین زمان ریکاوری به دست می‌آید. هر چند، تنها زمانی می‌توانید یک ریکاوری واقعی داشته باشید که تمامی انرژی‌تان را برای ورزش به کار ببرید و از تنبلی بپرهیزید.

اهمیت ریکاوری را فراموش نکنید

مفاهیمی که اشاره کردیم، در مورد کار و ساعت کاری هم صدق می‌کند. بهترین عملکرد کاری، موقعی حاصل می‌شود که در مدت کوتاه‌تر اما با تمرکز کامل، صورت گیرد. به زبان ساده، اگر قرار است روزی ۱ الی ۳ ساعت کار کنیم، باید به بهترین‌ترین شکل ممکن در این ۳ ساعت کار کنیم و هیچ خبری از حواس پرتی نباشد؛ مثل ورزش کردن، بدون توقف و با تمام تمرکز. جالب است بدانید که بهترین عملکرد شما دقیقا زمانی است که از کار دور هستید و همانطور که گفتیم، در حالت ریکاوری قرار دارید.

ساعت کاری و اهمیت ریکاوری

کافی است این فرمول را دنبال کنید: ۲۰ درصد از انرژی خود را برای کار بگذارید و ۸۰ درصد مابقی را برای ریکاوری و بهبود عملکردهای شخصی. زمانی که کیفیت بالایی برای ریکاوری داشته باشید، یعنی در حال رشد و پیشرفت هستید و کیفیت کاری شما به شکل مداوم افزایش پیدا می‌کند. این کار در دنیای روانشناسی « تمرین حساب شده (Deliberate Practice)» نامیده می‌شود. درست انجام دادن کارها و پیشرفت کردن، به این منظور نیست که «بیشتر» کار کنید؛ بلکه باید «بهتر» انجام دهید. بهتر است شخصی متمرکز و استراتژیک روی نتیجه باشیم، نه فردی پر مشغله.

در یکی از تحقیقات انجام شده، بینش خلاقانه‌ تنها به سراغ ۱۶ درصد از شرکت کنندگان که در حال انجام کار هستند، می‌آید. بسیاری از آن‌ها این بینش خلاقانه را زمان‌هایی که در خانه هستند، در وسایل نقلیه عمومی در حال رفت و آمد هستند یا زمانی که در حال فعالیت‌های تفریحی هستند؛ به دست می‌آورند. اما این جمله را از سوی معاون رییس شرکت سامسونگ به یاد داشته باشید:

اکثر ایده‌های خلاقانه ما، زمانی که رو به روی مانیتور نشسته‌‌ایم؛ به سراغ‌مان نمی‌آیند.

اسکات بیرنام، معاون رییس شرکت سامسونگ

دلیل آن هم ساده است، زمانی که مستقیما فعالیت‌هایی برای یک وظیفه یا هدف انجام می‌دهید؛ ذهن‌تان کاملا روی آن مسئله‌، متمرکز می‌شود. بر عکس، زمانی که مشغول کار نیستید؛ ذهن تان سرگردان است و اصلا تمرکزی روی کار ندارد.

هنگامی که مشغول رانندگی هستید یا تفریحات دیگری انجام می‌دهید، محرک‌های موجود در محیط اطراف (حتی ساختمان‌ها و چشم اندازها)، ناخودآگاه خاطرات، افکار و ذهن را به فعالیت می‌اندازند. زیرا ذهن انسان به طور موقت و ثابت، در حال پرش میان گذشته، حال و آینده است تا برای حل مسائلی که درگیرش هستید، روابط مختلفی ایجاد کند.

بنابراین، زمانی که مشغول کار هستید، ذهن‌تان را هم فقط مشغول کار کنید. زمانی که مشغول کار نیستید، اصلا به کار، فکر نکنید. هنگامی که خارج از ساعت کاری ذهن تان را از مسائل کاری، دور کرده و ریکاوری می کنید، می‌توانید به آن خلاقیت جذابی که دنبالش هستید، برسید.

۳ ساعت اول روز کاری، شما را می‌سازد یا شما را به زانو در می‌آورد

طبق اعلام روان‌شناسان، ۳ ساعت کاری اولیه در یک روز، ارزشمند‌ترین دارایی برای رسیدن به بیشترین خلاقیت و بهره‌وری است. زیرا در ۳ ساعت اولیه روز، ما به طور واقعی، به فرد متمرکزی تبدیل می‌شویم و تمرکز در این ۳ ساعت به حدی از می‌رسیم که می‌توانیم در زمینه برنامه ریزی، افکار، خلاقیت و حتی درست سخن گفتن در بالاترین سطح باشیم.

اول ساعت کاری

این مسئله از چندین جهت درست است. بگذارید با خوابیدن شروع کنیم. تحقیقات نشان داده‌اند که ذهن، مخصوصا در قشر پیش‌پیشانی مغز، پس از خوابیدن تبدیل به فعال‌ترین قشر و آماده به خدمت در جهت هرگونه خلاقیت است. هنگامی که خواب هستید، ضمیر ناخودآگاه ذهن شما کمتر سرگردان است و باعث می‌شود تا نقاط متنی و موقت مغز با یکدیگر ارتباط داشته باشند. بنابراین به سرعت پس از بیدار شدن از خواب، ذهن شما آماده فعالیت و انجام کارها به صورت متفکرانه و خلاق است.

بنابراین، در اولین ساعت کاری روز، ذهن یک فرد و همچنین انرژی او، کوک شده و هم آهنگ هستند. در نتیجه بهترین زمان برای داشتن بهترین عملکرد، در سه ساعت اول ساعت کاری است.

اما چطور می‌توان این زمان ابتدایی ساعت کاری بیش از پیش بهبود بخشید؟

پس از خواب، یکی از مهم‌ترین عناصری که به شما در داشتن انرژی بیشتر و ذهنی متمرکز‌تر کمک می‌کند، تغذیه سالم است. طبق اعلام دونالد لیمن، پرفسور دانشگاه ایلینوی، داشتن ۳۰ گرم پروتئین برای وعده صبحانه پیشنهاد می‌شود. مصرف ۳۰ گرم پروتئین ۳۰ دقیقه پس از بیدار شدن از خواب بهترین عملکرد را از خود به جا می‌گذارد. غذاهایی که حاوی پروتئین هستند، بدن شما را کاملتر از دیگر غذاها نگه می‌دارند چرا که بیشتر در شکم یک فرد ماندگاری دارند. همچنین پروتئین سطح قند خون شما را ثابت نگه می‌دارد.

یکی دیگر از مسائلی که برای افراد شاغل مهم محسوب می‌شود، ورزش صبحگاهی است. اگر فردی هستید که ۳ ساعت کاری اول شما بسیار مهم است، از ورزش سنگین خودداری کنید چرا که بسیاری از انرژی و تمرکز خود را روی ورزش هدر داده‌اید. به جای آن برای چند دقیقه مدیتیشن و نرمش می‌تواند مفید واقع شود و ورزش را در ساعت دیگری از روز انجام دهید.

یکی دیگر از روش‌های بسیار جالب برای رسیدن به بالاترین سطح از شرایط کاری، نوشتن اهداف و رویاهای خود روی کاغذ است. صبح و قبل از شروع هر کاری، اهداف بزرگ خود و اهدافی که برای یک روز در سر دارید را روی کاغذ بنویسید. هر چیزی که در این لحظه به ذهن شما می‌رسند را روی کاغذ پیاده کنید. حتی اگر وظایف شما ملاقات با یک شخص یا انجام کاری مرتبط با پروژه شرکت باشد. سعی کنید این کار را کوتاه و متمرکز انجام دهید.

اگر زمان خود را جوری تنظیم کنید که ساعت ۷ صبح شروع به کار کردن کرده باشید، ساعت کاری شما به بهترین عملکرد خود می‌رسد. شاید این ساعت کار کردن برای بسیاری از ما عجیب باشد اما نمی‌توانید تصور کنید که شروع کار از این ساعت به مدت ۲ الی ۵ ساعت در روز چقدر می‌تواند‌ راحت‌تر باشد و حواس پرتی‌های متفرقه چقدر کاهش پیدا می‌کنند.

از صبح خود محافظت کنید

هر چند شاید برای بسیاری از مردم سخت باشد که ساعت ۷ صبح، روز کاری خود را آغاز کنند و این مسئله برای افرادی مانند مادران و پدران شاغل بیشتر به چشم‌ می‌خورد.

ساعت کاری و از صبح خود محافظت کنید

همه ما نیاز داریم تا درون محدودیت‌های خود بهترین عملکرد را داشته باشیم. بنابراین باید بهترین زمان و ساعت کاری را برای خود در طول یک روز پیدا کنید و با محدودیت‌ها مبارزه کنید. عادت کردن برای صبح زود بیدار شدن تنها یکی از این تلاش‌ها است تا بتوانید به فرد خلاقی که نیاز دارید تبدیل شوید.

اما اگر چنین کاری برای شما امکان پذیر نیست، می‌توانید از یک استراتژی متداول که به نام قانون ۹۰-۹۰-۱ شناخته می‌شود استفاده کنید. این یکی از قوانین جالبی است که بسیاری از مدیران و رهبران موفق از آن بهره می‌برند. به این معنی که در طی ۹۰ روز، اولین ۹۰ دقیقه ساعت کاری خود را تنها به یکی از کارهای بسیار مهم خود اختصاص دهید.

قطعا این ۹۰ دقیقه نباید شامل چک کردن شبکه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها یا حتی ملاقات‌های کاری باشد. ۹۰ دقیقه را تنها روی کاری بگذارید که موقعیت عالی برای شما فراهم می‌کند. به این کار محافظت از صبح می‌گویند. اگر از صبح خود محافظت نکنید و به جای انجام کاری مهم، وقت خود را صرف شبکه‌های اجتماعی کنید، نه تنها زمان خود را هدر داده‌اید، بلکه ده‌ها کار به کارهایی که باید انجام می‌داده‌اید اضافه کرده‌اید. همچنین محافظت از صبح به این معنی است که باید در مدت ساعت کاری صبحگاهی خود، کاملا باید از دنیای خارج در دسترس باشید و فقط برای کارهای مهمی که باید انجام دهید در دسترس قرار بگیرید. فقط زمان‌های ضروری است که باید از غار خود خارج شوید.

ارتباط میان ذهن و بدن را درک کنید

فعالیت‌هایی که خارج از کار خود انجام می‌دهید، به شدت در هنگام انجام کار مورد توجه قرار می‌گیرند. طبق یک تحقیق در سال ۲۰۱۶، نشان داده شد که ورزش و تمرین ساده قادر است رشد مغز را نزدیک به ۱۰ سال آهسته‌تر کند. بسیاری از تحقیقات دیگر هم وجود دارد که نشان می‌دهند تمرین و ورزش باعث افزایش بهره‌وری در کار می‌شوند. هر چه که باشد، مغز بخشی از بدن شما است. اگر بدنی سالم داشته باشید، بنابراین مغز عملکردی بهتر خواهد داشد.

اگر به دنبال بالاترین سطح عملکردی هستید، بنابراین باید به شکلی جامع و صحیح نسبت به بدن خود رفتار کنید. بدن شما یک سیستم است. زمانی که بخشی از یک سیستم دستکاری شود، به شکلی همزمان دیگر بخش‌ها هم تغییر می‌کنند. اگر بخشی از این سیستم را بهبود ببخشید، دیگر بخش‌ها به خودی خود بهبود پیدا می‌کنند.

در نتیجه، حتی نوع غذاهایی که میل می‌کنید و زمانی که آن‌ها را میل می‌کنید، توانایی‌های شما را برای تمرکز  روی کار مشخص می‌کنند. توانایی شما در خوابیدن هم می‌توانند به بهبود سیستم کمک کنند. خوب خوابیدن شاید برای خیلی از مردم سخت باشد، اما زمانی که به بیدار شدن زودهنگام عادت کنید، خوب خوابیدن در شب کاری آسان خواهد بود. در کنار مدیریت زمان، شما باید روی مدیریت انرژی هم تمرکز کنید. به این معنی که زمان بندی ساعت کاری شما باید حول محور زمانی باشد که بهترین عملکرد را از خود نشان خواهید داد.

سلامت روانشناختی خود را فراموش نکنید

ساعت کاری و سلامت روانشناختی

تحقیقات در چندین زمینه نشان داده‌اند که ریکاوری از کار برای پر انرژی ماندن، درگیر ماندن و سالم ماندن، ضرورت بالایی دارد.

ریکاوری، پروسه‌ای به منظور کاهش یا از بین بردن استرس و کاهش عملکرد فیزیکی و روانشناختی بر اثر انجام کار است. همانطور که پیش از این گفتیم، ریکاوری واقعی زمانی رخ می‌دهد که به کلی از ساعت کاری خود خارج هستید و فعالیت‌هایی خارج از محدوده کاری انجام می‌دهید. بنابراین ریکاوری درست به منظور سلامت فیزیکی و روانشناختی بسیار مهم است که بسیاری از مردم به آن توجه ندارند. بسیاری از مردم همیشه سعی می‌کنند برای انجام کارها در دسترس باشند و این را یکی از ویژگی‌های مهم خود قلمداد می‌کنند؛ اما برعکس، این یک ویژگی نیست!

طبق تحقیقات، افرادی که از نظر روانشناختی ریکاوری می‌کنند:

  • خستگی و تعلل کمتری در هنگام کارها از خود نشان می‌دهند.
  • درگیری و فعالیت بسیار بهتر و بیشتری در هنگام انجام کارها دارند و این مسئله آن‌ها را افرادی قدرتمند، جذاب و متخصص در هنگام کار نشان می‌دهد.
  • بالانس بیشتری در میان زندگی شخصی و زندگی کاری دارند که به افزایش کیفیت زندگی کمک می‌کند.
  • رضایت بیشتری از امور کاری و زندگی خود دارند.
  • سلامت ذهنی بسیار بیشتری دارند.

در کنار این موارد، کارهای زیادی می‌توان در هنگام صبح انجام داد تا بهترین بهره‌وری را از خود داشته باشید. گوش دادن به یک موسیقی خوب و مناسب، وعده صبحانه مناسب، زمان‌بندی درست، دوری از کارهای نادرست در هنگام صبح مانند ملاقات‌های کاری و غیره از دیگر کارهایی هستند که می‌توانند باعث شوند در ساعت ابتدایی کاری خود به فردی خلاق و متمرکز تبدیل شوید.