این روزها بارکدگذاری روی محصولات، امری ضروری است و شما به عنوان تولیدکننده، باید برای تولیدات خود، بارکد ایجاد کنید. به این منظور، ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه ساخت کد QR آشنا کنیم.

نحوه ساخت کد QR

۱. انتخاب یک کدساز برای ساخت کد QR

۲. انتخاب نوع محتوایی که قصد ارتقای آن را دارید

۳. وارد کردن اطلاعات و داده‌های خود در فرم مربوطه

۴. دانلود یک QR code پویا

۵. شخصی سازی

۶. تست کردن QR code برای اطمینان از اسکن شدن آن

۷. به اشتراک گذاشتن و توزیع QR code

۸. پیگیری و تجزیه و تحلیل عملکرد آن

ساخت کد QR چگونه است

حدودا چند سالی است که کدهای QR مورد توجه قرار گرفته‌اند. صحبت از این فناوری بین مباحث بازاریابی هم به چشم می‌خورد. شاید شما هم به دلایل مختلف به فکر ساخت کد QR برای محصولات یا وب‌سایت‌تان افتاده باشید. در این مقاله از استارتاپت قصد داریم به بررسی جنبه‌های مختلف و مراحل ساخت کد QR بپردازیم تا شما هم بتوانید از این فناوری بهترین استفاده را برای کسب‌وکار خود داشته باشید.

درباره کاربردهای کدهای QR هنوز اختلاف وجود دارد. با این حال نمی‌توان منکر محبوبیت و سهولت استفاده از این کدها بود. به منظور یادگیری نحوه ساخت کد QR به شکلی هدفمند و برای جلب نظر مشتریان این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

QR کد چیست؟

کدهای QR یا کدهای «پاسخ سریع»، یک علامت مربع شکل با نمادهای سیاه و سفید است که با استفاده از گوشی هوشمند می‌توان آن را اسکن کرد و از طریق آن درباره محصولی که کد روی آن درج شده اطلاعات بیشتری دریافت کرد.

این مربع‌های رمزگذاری شده می‌توانند لینک، کوپن، جزئیات یک رویداد یا انواع مختلف اطلاعات که ممکن است کاربران بخواهند بعدا به آن مراجعه کنند را در خود داشته باشند. کدهای QR معمولا ظاهری به این شکل دارند.

ساخت کد QR

اگر چه همه این کدها دقیقا به شکل مربع نیستند اما در اکثر مواقع ظاهری مانند تصویر بالا دارند و الگوهای متنوعی در داخل آن تعبیه شده است. شاید این کد را در ایمیل مستقیم، امضا، بیلبورد و حتی روی تبلیغات مشاهده کرده باشید، با کمک گوشی هوشمند خود می‌توانید این کد را به سرعت اسکن کرده و به اطلاعات داخل آن دست پیدا کنید.

تفاوت QR کد با بارکد

آیا ظهور کدهای QR به این معنی است که بارکدهای معمول دیگر قدیمی شده‌اند؟ البته که نه. استفاده از بارکدها هنوز هم به عنوان یک روش معمول برای شناسایی کالاهای پک شده مصرفی (CPGها) و مدیریت موجودی محصولات در کسب‌وکارها کاربرد دارد.

تفاوت بارکد و کد QR

با وجود این، تفاوت‌هایی بین کارکرد و مشخصه‌های کدهای QR و بارکدها وجود دارد که در اینجا به ۳ تفاوت عمده آن‌ها با یکدیگر می‌پردازیم.

۱. شکل آن‌ها متفاوت است

بارکدها معمولا به شکل مستطیل هستند و برای خواندن داده‌های افقی بارکد، به یک ابزار اسکن نیاز است. کدهای QR اغلب مربع شکل هستند و داده‌های آن به صورت عمودی یا افقی نمایش داده می‌شود.

۲. کدهای QR داده‌های بیشتری را در خود جای می‌دهند

داده های بیشتر با ساخت کد QR

به دلیل شکل مربعی کدهای QR، این کدها نسبت به بارکد می‌توانند اطلاعات بسیار بیشتری را در خود جای دهند. در حقیقت کدهای QR صدها برابر بیشتر از بارکدها می‌توانند اطلاعات رمزگذاری شده را در خود داشته باشند.

۳. کدهای QR اطلاعات متفاوتی را در خود جای می‌دهند

کدهای QR اغلب کاربرد متفاوتی نسبت به بارکدها دارند. بارکدها حاوی اطلاعات کلیدی محصول هستند که در هنگام فروش کاربرد دارند مثلا قیمت و نام شرکت سازنده را در خود دارند. کدهای QR اطلاعات منفعل و نامحسوس‌تری مانند اطلاعات محل و URLهای ارتقا دهنده و صفحات فرود محصول را در خود دارند.

نحوه کار کدهای QR چگونه است؟

در ابتدای امر این کدها در ژاپن و برای صنعت خودرو طراحی شد. به دلیل ظرفیت بالای این کدها در ذخیره اطلاعات و توانایی ترجمه اطلاعات اضافی برای مشتریان، توجه بازاریابان هم به این کدها جلب شد.  

اگر مصرف کننده یا مشتری این کد را در جایی ببیند می‌تواند دستگاه موبایل خود را برداشته، یک اپلیکیشن رایگان کدخوان را دانلود کرده و با استفاده از آن کد را اسکن کند. به این ترتیب مانند تصویر زیر مشتری می‌تواند به اطلاعات بیشتری دست پیدا کند.

نحوه استفاده از کدهای QR

حال اگر بخواهید مثلا برای ارتقای تبلیغ پادکست خود در ایستگاه اتوبوس یک کد این چنینی بسازید می‌توانید این کد را روی تبلیغ چاپ کرده و با کمک آن مردم را به صفحه پادکست‌های خود هدایت کنید. کار ساده‌ای است مگر نه؟

نحوه ساخت کد QR

فرایند ایجاد کد QR نسبتا سرراست است. با ما همراه باشید تا بتوانید به راحتی کد خودتان را بسازید.

مرحله اول: انتخاب یک تولید کننده کد QR

کدسازهای زیادی برای ساخت کد QR بارکد وجود دارند. بهترین کدسازها گزینه‌های بسیاری را برای استفاده از کد QR در اختیارتان قرار می‌دهند و با اکثر اپلیکیشن‌های کدخوان نیز سازگار هستند.

بهترین کدسازها برای ساخت کد QR

۱. Kaywa

۲. GOQR.me

بهترین کدسازها برای ساخت کد QR

۳. Free QR Code Generator by Shopify

۴. Visualead

۵. The-qrcode-generator.com

۶. QR Stuff

۷. qr-code-generator.com

۸. QR Code by Google App Engine

هنگام انتخاب کدساز برای ساخت کد QR باید ببینید آیا می‌توانید با آن عملکرد کدتان را پیگیری کنید و اینکه آیا کدساز به شما اجازه می‌دهد کدی طراحی کنید که منحصر به برند شما باشد یا خیر. برای مثال برخی از کدخوان‌ها لوگوها و آیکن‌های دیگری را در خود نمایش می‌دهند که بلافاصله به بیننده می‌گوید چه اطلاعاتی را با اسکن آن می‎توانند به دست بیاورند.

مرحله دوم: انتخاب نوع محتوایی که می‌خواهید ارتقا دهید

در ادامه یکی از کدسازهای QR معرفی شده در بالا را انتخاب کرده و به شما نشان می‌دهیم چگونه کد مورد نظرتان را بسازید. ما کدساز QR Code Generator را انتخاب کردیم که یکی از ۸ کدساز ترجیحی ما به شمار می‌رود.

در ابتدا تصمیم بگیرید که می‌خواهید کد شما چه محتوایی را در خود داشته و پس از اسکن آن را به شخص اسکن کننده نمایش دهد. همانطور که در اسکرین‌شات پایین می‌بینید، می‌توانید از بین ۱۰ نوع محتوا یکی را انتخاب کنید. ما قصد داریم از یک URL برای هدایت کاربران به پادکست خودمان استفاده کنیم.

انتخاب نوع محتوا

مرحله سوم: وارد کردن داده‌ها در فرمی که ظاهر ‌می‌شود

وقتی نوع محتوایی که می‌خواهید با کد QR ارتقا دهید را انتخاب کردید یک فیلد یا فرم ظاهر می‌شود و شما باید اطلاعات مرتبط با کمپین خود را در آن وارد کنید.

اگر می‌خواهید کد QR شما اطلاعات تماس را در خود داشته باشد بخش‌های موجود برای پر کردن آدرس ایمیل، موضوع و موارد مرتبط را مشاهده خواهید کرد.

برای ذخیره کردن لینکی که فرد را به پادکست ما هدایت کند، ما خیلی ساده مانند تصویر در بخش URL آدرس را وارد کردیم.

پر کردن فرم برای ساخت کد QR

مرحله چهارم: گزینه dynamic را انتخاب کنید

گزینه Dynamic را در پایین می‌بینید؟ یکی از معایب ساخت کد QR این است که وقتی آن را چاپ کردید دیگر نمی‌توان اطلاعات آن را ویرایش کرد. اما با علامت زدن گزینه Dynamic در هنگام ساخت کد، اطلاعات پس از چاپ هم قابلیت ویرایش پیدا می‌کنند.

پویا سازی کد  QR

با یک عضویت رایگان در کدسازهایی مانند qr-code-generator.com می‌توانید کدهای QR پویا و قابل ویرایش درست کنید. به این ترتیب با گذشت زمان و تغییر نیازها می‎توانید داده‌هایی که می‌خواهید بازدید کنندگان با اسکن کد QR مشاهده کنند را اصلاح و ویرایش کنید.

مرحله پنجم: شخصی‌سازی

به بخش جالب ساخت کد QR می‌رسیم یعنی شخصی سازی طراحی کد به شکلی که برای برند شما منحصربفرد جلوه کند. آیا می‌خواهید کدتان با لوگوی برند شما شباهت داشته باشد؟ پس دست به کار شوید. می‌خواهید انعکاس دهنده طراحی وب‌سایتتان باشد؟ باز هم مشکلی نیست، می‌توانید آن را شخصی سازی کنید.

در هنگام استفاده از qr-code-generator.com می‌توانید با کلیک روی دکمه بالایی سمت راست، همانطور که در اسکرین شات مشاهده می‌کنید کد خود را شخصی سازی کنید. به خاطر داشته باشید که همه کدسازها با توجه به نوع کد QR این آپشن را دارند، اما ممکن است در مورد کارکرد برخی از ابزار آن محدودیت‌هایی وجود داشته باشد.

شخصی سازی کد QR

می‌توانید شخصی‌سازی بیشتری هم برای کد QR داشته باشید مثلا تنظیم رنگ‌ها، اضافه کردن لوگو، ایجاد گزینه‌های شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر.

حواستان باشد انجام دادن برخی از شخصی‌سازی‌ها می‌تواند باعث شود اسکن شدن کد برای اپلیکیشن‌های اسکن دشوار شده یا قادر نباشد کد را بخواند. بهتر است کد QR خود را در دو نسخه تولید کنید – یک نسخه ساده و یک نسخه هم طراحی ترجیحی خودتان.

مرحله ششم: کد QR را تست کنید تا مطمئن شوید به خوبی کار می‌کند

از آنجا که شخصی‌سازی کد ممکن است در خوانده شدن آن توسط برخی از اپلیکیشن‌های کدخوان مشکل ایجاد کند، حتما آن را بررسی کنید و ببینید کد QR به خوبی خوانده می‌شود یا نه و البته سعی کنید این بررسی را با استفاده از چندین اپلیکیشن کدخوان انجام دهید. ابزار Google goggles برای شروع خوب است، این اپلیکیشن رایگان از کد عکس می‌گیرد و به شما می‌گوید چه لینک یا آیتمی در آن وجود دارد.

ساخت کد QR و تست آن

یکی دیگر از ابزارهای خوب و رایگان اپلیکیشن QR Code Reader است، این برنامه به طور اتوماتیک شما را به اطلاعات کد هدایت می‌کند. برنامه Passbook اپل هم یک کدخوان درونی برای iOS7 دارد، بنابراین بهتر است با این ابزار هم کدتان را تست کنید تا مطمئن شوید با این کدخوان هم اطلاعات آن با سهولت در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

مرحله هفتم: کد QR خود را به اشتراک گذاشته و توزیع کنید

در صورتی که کد شما دیده نشود، نخواهید توانست از کاربردی که برایش در نظر گرفتید استفاده ببرید. بنابراین بهتر است یک برنامه توزیع و به اشتراک گذاری برای کد QR خود در نظر داشته باشید. این برنامه می‌تواند شامل نمایش آن در شبکه‌های اجتماعی، چاپ آن روی تبلیغات، پارچه یا محل‌های فیزیکی که افراد می‌توانند با استفاده از تلفن آن را اسکن کنند باشد.

علاوه بر به اشتراک گذاشتن کد، شاید بد نباشد یک متن دستورالعمل برای نحوه اسکن کد نیز در کنارش درج کنید تا افرادی که زیاد از فناوری سر در نمی‌آورند هم بتوانند از آن استفاده کنند.

مرحله هشتم: عملکرد کدتان را پیگیری و تجزیه و تحلیل کنید

درست مثل هر کمپین بازاریابی دیگر، با استفاده از کدهای QR باید عملکرد آن را دنبال کنید تا ببینید نتیجه مورد نظر شما را به انجام می‌رساند یا خیر. ببینید از هر کد خاص چقدر ترافیک برای سایتتان جذب شده است؟ آیا مردم کد را اسکن می‌کنند اما وقتی به صفحه فرود می‌رسند کاری انجام نمی‌دهند؟ یا اینکه آیا افراد به اندازه کافی برای اسکن کردن کد QR شما قانع شده‌اند یا خیر؟

دانستن این مطالب به شما کمک می‌کند کدی که عملکرد ضعیف دارد را عیب‌یابی و اصلاح کنید تا به عملکرد بهتری دست پیدا کند. توصیه می‌کنیم روی URL خود کد پیگیری UTM را هم بگنجانید تا بتوانید عملکرد آن را بهتر تجزیه و تحلیل کنید. اگر شما از تجزیه و تحلیل closed-loop برای بازاریابی خود استفاده می‌کنید و گزارش‎های مفصل و عمقی در کمپین‌های شما مورد استفاده قرار می‌گیرد این عمل اهمیت بیشتری برایتان پیدا خواهد کرد.

بایدها و نبایدهای ساخت کد QR

بایدها و نبایدهای استفاده از کدهای QR

همانطور که شاهد بودید ساخت کد QR خیلی هم سخت نیست. حال بهتر است چند نکته را بشناسید که با رعایت آن می‌توانید احتمال استفاده شدن از کد QR خود را بالا ببرید.

۱. کد QR خود را در جایی نمایش دهید که مردم برای اسکن آن هیچ مشکلی نداشته باشند.

کد QR را در جایی قرار دهید که اسکن آن ساده باشد و افراد برای اسکن کردن کد وقت کافی در اختیار داشته باشند. با اینکه ممکن است کدهای QR را اکثرا روی بیلبوردها یا آگهی بازرگانی تلویزیون دیده باشید باید بدانید این دو مورد زیاد هم با ذائقه مشتریان و مردم سازگار نیستند. به محل‌ها و واسطه‌هایی فکر کنید که در اطراف آن مصرف کنندگان هم زمان کافی برای اسکن کد را دارند و هم دسترسی به اینترنت در آن محل دچار مشکل نباشد.

۲. صفحه مقصد کد QR خود را برای نمایشگر گوشی‌های موبایل بهینه‌سازی کنید.

ساده تر کردن ساخت کد QR

صفحه فرود را برای نمایش در صفحه موبایل افرادی که به آن هدایت می‌شوند بهینه کنید. وقتی کاربران کد QR شما را اسکن می‌کنند در حال استفاده از تلفن هوشمند خود هستند، پس باید به صفحه‌ای هدایت شوند که از نظر تجربه کاربری برای کاربران موبایل مناسب باشد.

۳. یک فراخوان برای اسکن کردن کد QR در تبلیغ خود جای دهید.

در کنار کد، یک فراخوان (CTA) برای تشویق مردم به اسکن آن قرار دهید. به مردم بگویید پس از اسکن کد چه اطلاعاتی را می‌بینند و با این کار به چه چیزی دست پیدا می‌کنند. برخی از افراد به درستی نمی‌دانند که کد QR چیست و افرادی که می‌دانند هم تا زمانی که مطمئن نشوند ارزشش را دارد کد را اسکن نمی‌کنند.

۴. قابلیت خوانده شدن کد QR خود را به یک کدخوان موبایل محدود نکنید.

کاری نکنید که برای خوانده شدن کد QR به یک اسکنر خاص نیاز باشد. کد QR شما باید از نظر اپلیکیشن‌ها کاربردی باشد تا افراد بتوانند با هر کدخوانی آن را اسکن کنند. وجود یک مانع برای اسکن کد، هر چند هم که کوچک باشد ممکن است باعث شود کاربر از اسکن آن صرف نظر کند.

۵. از کد QR خود برای ساده‌تر ساختن زندگی مخاطب استفاده کنید.

از کد QR صرفا به این دلیل استفاده نکنید که می‌خواهید کد QR داشته باشید. برای مثال، در بین بازاریابان این یک فکر شایع است «چطور می‎توانم یک تجربه آفلاین را با یک تجربه آنلاین برای مشتری مرتبط کنم؟ درست است … کد QR» این اشتباه نیست اما همیشه هم صدق نمی‌کند.

عملکرد و ساخت کد QR

اگر محتوای شما برای نمایش دادن روی موبایل کاربر معنادار است و یک کانال مناسب هم برای این کار دارید احتمالا کد QR شما نتیجه خواهد داد. برای مثال در کره جنوبی سوپر مارکت زنجیره‎ای Tesco با استفاده کردن از کدهای QR در ایستگاه‎های مترو (فکر می‎کنم در ایستگاه متروی کره خدمات موبایل به خوبی ارائه می‎شود) توانست رشد کسب‌وکاری قابل توجهی کسب کند و افراد در حین انتظار برای مترو می‎توانستند کالاهای مورد نظرشان را سفارش دهند. این یک مثال عالی برای استفاده درست و هدفمند از کدهای QR به شمار می‎‎رود. در این نمونه کد QR با هدف درست ساخته شده، در مکان مناسب قرار گرفته و زمان کافی هم برای اسکن آن وجود دارد.

اگر بعد از خواندن این راهنما در مورد ساخت کد QR متقاعد نشده‎اید که می‎توانید از این نوع کد سود ببرید یا اینکه اگر می‎خواهید راه‎های بیشتری را برای مرتبط کردن دنیای آفلاین به دنیای آنلاین پیدا کنید می‎توانید از یک URL کوتاه که به خاطر آوردنش ساده است استفاده کنید تا کاربران آن را با سهولت در مرورگر موبایل خود تایپ کنند.

در آینده کدهای QR ممکن است تکامل بیشتری پیدا کنند و دچار تحول شوند – برنامه‎های واقعیت افزوده هم از همین نقطه ریشه گرفته و رشد پیدا کردند. قابلیت‎هایی که احیانا در آینده در این کدها به وجود خواهند آمد می‎توانند باعث شوند کدهای QR در صنعت بازاریابی یا حتی در حوزه‎های مختلف دیگر کاربردی‌تر شوند.