پادکست در ابتدا، روشی ناشناخته از تولید محتوا بود و درک صحیحی از عملکرد آن وجود نداشت؛ اما امروزه، ساخت پادکست به ابزار محتوایی فوق‌العاده‌ای برای جلب اعتماد و وفادارسازی افراد تبدیل شده است. تهیه‌کنندگان پادکست و کمدین‌هایی مانند مارک مارون (
Marc Maron) و جو روگان (Joe Rogan) به افزایش محبوبیت پادکست کمک کردند و در حال حاضر تقریبا در مورد هر چیز، پادکستی وجود دارد.

از دیدگاه کسب و کار، ساخت پادکست می‌تواند ابزار بی‌نظیری برای تبلیغات دیجیتال باشد. ممکن است تهیه پادکست برای بعضی از کسب و کارها کارآمد نباشد؛ اما برای آن‌هایی که مناسب است، می‌تواند نتایج فوق العاده‌ای از جمله مخاطبان جدید، اعتماد و وفادارسازی بیشتر، حتی مشتریان و فروش بیشتر به همراه داشته باشد. ما در این مقاله از استارتاپت، شما را با چگونگی ساخت پادکست و اهمیت شوع آن، آشنا می‌کنیم.

چگونگی ساخت پادکست

اهمیت ساخت پادکست برای کسب و کار

پادکست‌‌ها گونه بهبودیافته از تولید محتوا محسوب می‌شوند. آن‌ها تعامل بیشتری را نسبت به مقاله‌های نوشته شده ایجاد می‌کنند، می‌توانند محتوایی همیشه سبز باشند و مهم‌تر از همه، ارزش بسیاری برای شنوندگان به همراه دارند.

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، پادکست‌ها تنها در چند سال، با محبوبیت بسیاری روبه‌رو شدند. در ابتدا آن‌ها به عنوان محتوای نمایش‌های رادیویی در نظر گرفته می‌شدند، اما در واقع نمایش رادیویی نبودند. ین روزها، نه تنها محبوبیت پادکست با سرعت بالایی رشد کرده بلکه باعث افزایش وفاداری هم شده است. حدود ۸۰ درصد از افرادی که به پادکست‌ها گوش می‌کنند، به تمام قسمت‌ها یا اکثر اپیزودهای یک پادکست گوش فرا می‌دهندکه به طور میانگین، ۷ شو در هفته است.

مزایای پادکست برای کسب و کار

به کار گیری و ساخت پادکست برای کسب و کار، چند مزیت بزرگ برای حرفه مورد نظر شما دارد.

۱. جذب مخاطبان جدید

مزیت ساخت پادکست

پادکست عالی به شما برای کشف شدن توسط مردم در سرتاسر دنیا از طریق آیتونز استور و دیگر خدمات و سرویس‌های ساخت پادکست کمک می‌کند.

۲. ایجاد وفاداری

همانطور که پیشتر دیدیم، اگر بتوانید مردم را متقاعد و علاقمند به شنیدن به پادکست خود کنید، هوادارانی وفادار خواهید داشت که به تمام یا بیشتر اپیزودهای پادکست شما گوش خواهند کرد.

۳. ایجاد اعتماد

پادکست‌ها ارزش بسیاری را برای مخاطبان به ارمغان می‌آورند. آن‌ها می‌توانند شامل نکات و نگرش‌های مفید، مصاحبه با افراد مشهور و محبوب و محتوای دیگر باشد. ارائه ارزش حقیقی، یکی از بهترین ابزارهایی است که به عنوان یک کسب و کار برای ساختن اعتماد به برند خود، در دسترس دارید.

۴. جذب مشتریان بیشتر برای کسب و کارتان

یکی از بزرگترین دلایل اهمیت ساخت پادکست توسط کسب و کارها، آن است که می‌تواند منجر به جذب مشتری شود. یک پادکست موفق که دانش و مهارت شما را نمایان می‌سازد، می‌تواند مشتریان بسیاری را به سوی کسب و کار شما سوق دهد. به عنوان مثال، کن گرینی (Ken Greene) مالک یک شرکت مالی و بیمه، پادکستی به نام «Engineer for Finance» به راه انداخت و مدعی است که تقریبا در چند اپیزود اول، شروع به دریافت سوالاتی از سمت مشتریان بالقوه کرد. در واقع ادعا می‌کند که «یکی از بهترین کارهایی است که تاکنون برای مارکتینگ انجام داده است.»

شناخت مخاطبان برای ساخت پادکست

اگر فقط چند دقیقه وقت، صرف جستجو در فروشگاه پادکست آیتونز یا هر سرویس مشابه دیگری کنید؛ به سرعت در می‌یابید که برای مورد هر موضوعی پادکست‌هایی وجود دارد. پادکست‌های تخیلی و کمدی، پادکست‌های آموزشی و تربیت فرزند، پادکست‎‌هایی برای کودکان، پادکست برای کسب و کار و بسیاری دیگر.

پادکست مارکتینگ می‌تواند برای بسیاری از کسب و کارها، مفید باشد و عموما به عنوان یک ابزار آموزشی برای بازار هدف آن کسب و کار، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمونه‌های پادکست کسب و کارهای مختلف

نمونه های ساخت پادکست

مثلا اگر به عنوان یک کسب و کار B2B، نرم افزار مارکتینگ می‌فروشید؛ می‌توانید پادکست مارکتینگ تهیه کنید تا به مخاطبان خود در مورد نحوه انجام برخی تکنیک‌های مارکتینگ، آموزش دهید یا تکنیک‌های مارکتینگ را با دیگر رهبران و اینفلوئنسرها به بحث بگذارید.

اگر مانند «کن گرینی» که پیشتر در این مقاله درمورد آن صحبت کردیم، یک شرکت مالی دارید، می‌توانید ساخت پادکست برای ارائه نکاتی درمورد نحوه پس‌انداز کردن یا سرمایه گذاری و غیره را در نظر داشته باشید. اگر کسب و کار شما مرتبط با فروش شیرینی است، می‌توانید پادکست خود را برای اشتراک گذاری دستورالعمل‌های مختلف آشپزی یا صحبت درمورد تکنیک‌های آشپزی صحبت کنید.

در واقع در هر صنعت، روش‌هایی برای به کار گیری مارکتینگ پادکست و ساخت پادکست وجود دارد تا به کمک آن راهی برای ایجاد اعتماد، وفاداری، جذب مخاطبان جدید، رشد کسب و کار و میزان فروش خود پیدا کنند. شما چگونه می‌توانید شروع کنید؟

۵ گام برای شروع ساخت پادکست کسب و کار

با توجه به اهمیت تهیه پادکست در کسب و کار، لازم است با مراحل ساخت آن آشنا شویم تا بتوانیم بهترین پادکست را برای حرفه خود تهیه کنیم.

گام اول: مخاطبان خود را مشخص کنید

دقیقا چه افرادی را به عنوان مخاطب، هنگام ساخت پادکست در نظر دارید؟ چه افرادی مخاطبان ایده‌آل برای شنیدن پادکست‌های شما هستند؟

شناخت مخاطب در ساخت پادکست

یک پرسونای مخاطب برای افرادی که تمایل دارید به عنوان مخاطب خود داشته باشید، تهیه کنید. پرسونا جدولی است که در آن، مخاطب فرضی خود را در نظر می‌گیرید و ویژگی‌های مرتبط با او را می‌نویسید.

 • متولد کجا هستند؟
 • شغل آن‌ها چیست؟
 • سن و جنسیت آن‌ها چیست؟
 • علاقمندی‌های آن‌ها چیست؟
 • چه نیازمندی‌هایی دارند؟

گام دوم: یک موضوع برای پادکست خود انتخاب کنید

اولین کاری که باید انجام دهید، انتخاب موضوع‌های مناسب و مرتبط به کسب و کارتان برای ساخت پادکست است. مطمئن شوید که:

 • مرتبط با مخاطبان مورد هدف شما است
 • برای مخاطبان مورد هدف شما، ارزشمند است
 • برای شما فضای کافی برای مانور دادن فراهم می‌کند تا بتوانید اپیزودهای بسیاری تهیه کنید
 • موضوعی است که درمورد آن اطلاعات بسیاری دارید

گام سوم: تناوب انتشار و فرمت ساخت پادکست را در نظر بگیرید

برای آنکه در ساخت پادکست موفق باشید، باید کیفیت، فرمت کلی و میزان تکرار موضوعات را به صورت یکسان و پایدار، نگه دارید.

فرمت ساخت پادکست
 • مدت زمان پادکست خود را انتخاب کنید: می‌خواهید مدت زمان پادکست‌های شما چقدر باشد؟ گرچه ممکن است در هر اپیزود، اندکی متفاوت باشد؛ اما منجر به ایجاد یک مدت زمان هدف از ابتدا خواهد شد. پادکست شما می‌تواند از چند دقیقه (۱۰ الی ۱۵ دقیقه) تا چند ساعت باشد. به عنوان مثال «جو روگان» پادکست‌های ۴ ساعته هم دارد.
 • تناوت انتشار خود را ‌انتخاب کنید: این گام، یکی از مهمترین مواردی است که استمرار در آن اهمیت دارد. نه تنها باید تناوب انتشار اپیزودهای جدید را انتخاب کنید؛ بلکه باید روزها و زمان‌های دقیقی را برای انتظار انتشار اپیزود بعدی، تعیین کنید.
 • فرمت صحیح را انتخاب کنید: پادکست شما می‌تواند فرمت‌های مختلفی داشته باشد. مثلا بیشتر اپیزودها می‌تواند صحبت‌های مدیرعامل به تنهایی، درمورد نکات و شیوه‌های مرتبطی باشد که فراگرفته‌ است؛ اما گاهی هم مصاحبه‌هایی در آن وجود داشته باشد. شما باید مشخص کنید که تمایل به ساخت چه نوع پادکستی دارید؛ پادکست مصاحبه‌ای، پادکستی با ۲ یا چند میزبان یا پادکست‌هایی که تنها یک میزبان دارد. همچنین می‌توانید پادکست‌های خود را به ۲ صورت صوتی یا تصویری ارائه دهید.

گام چهارم: تهیه ابزار مناسب

درحالی که تقریبا هر شخص می‌تواند با استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر، پادکست تهیه کند؛ نیاز به ابزار و نرم افزار مشخصی دارید تا پادکست شما عالی باشد:

ابزار مناسب ساخت پادکست
 • میکروفن: اگر تمایل دارید که صدای شما واضح به گوش دیگران برسد، استفاده از میکروفن‌های حرفه‌ای ضروری است. فرمت خود را در نظر بگیرید و میکروفن‌های مختلف را بررسی کنید. به عنوان مثال، «Road Procaster» و «Samsung Q2U» می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.
 • هدفون: نمونه Sony MDRZH310-WQ انتخاب خوبی است.
 • نرم افزار ادیت: مانند Adobe Audition CC یا Garage Band که برای کاربران مک مناسب است.

گام پنجم: آرت‌ورک پادکست خود را بسازید

یکی دیگر از جنبه‎‌های مهم، آرت‌ورک پادکست‌ها است. این آرت‌ورک‌ها باید توجه مخاطبان را جلب کند و نمایانگر موضوع پادکست باشد.

آرت‌ورک شما باید:

 • رنگی باشد تا توجه مردم را جلب کند
 • شامل عنوان پادکست شما باشد
 • شامل تصاویر افرادی باشد که میزبان پادکست هستند. گرچه این مورد اجباری نیست، اما اکثر پادکست‌ها تصاویری از میزبان‌هایشان را در آرت‌ورک قرار می‌دهند.

برای ساختن آرت‌ورک خود می‌توانید از ابزارهای تولید محتوا مانند Canva استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

پادکست مارکتینگ می‌تواند راهی عالی برای دستیابی به مخاطبان بیشتر و جلب اعتماد آن‌ها باشد به گونه‌ای که سایر مدل‌های محتوایی قادر به انجام آن نیستند. از طرفی این روش، نیاز به سرمایه‌گذاری چندانی از جانب شما ندارد (مگر برای برخی تجهیزات). تنها سرمایه بزرگ شما، مدت زمانی است که به طور مداوم، صرف ساخت پادکست می‌کنید.