صفحه‌ فرود، صفحه‌ای است که در ازای دریافت اطلاعات مشتری به او پاداش‌هایی از کسب و کار خود ارائه می‌دهید. پیش از این در استارتاپت به مزایای استفاده از این صفحه در کسب و کارهای مبتنی بر سایت‌های اینترنتی پرداخته بودیم. اما این بار قصد داریم در رابطه با طراحی و ساخت صفحه فرود صحبت کنیم.

همیشه در هنگام طراحی صفحات فرود ممکن است چیزهایی را فراموش کنید. شاید در ظاهر، صفحه فرود فقط یک صفحه عادی در وب‌سایت شما باشد ولی در حقیقت می‌توان آن را متشکل از بخش‌های مختلفی دانست که هر کدام از آن‌ها از اهمیت خاصی برخوردارند. یکی از بهترین کارها در هنگام طراحی یک صفحه فرود این است که چک لیستی در رابطه با چیزهایی که حتما باید در این صفحه لحاظ شود تهیه کنید. بدین ترتیب هر زمان که قصد انتشار صفحه‌ای تحت عنوان صفحه فرود را داشته باشید می‌توانید نگاهی سریع به این چک لیست بیندازید تا بررسی کنید که آیا چیزی را از قلم انداخته‌اید یا خیر. اما در این چک لیست باید چه مواردی را واردکنید؟ در ادامه با استارتاپت همراه باشید تا به مرور نکات مهم در رابطه با ساخت صفحه فرود مناسب بپردازیم.

اصول ساخت صفحه فرود

محتوای صفحه فرود

در بخش اول به همه محتواهایی که در صفحه فرود قرار داده می‌شود خواهیم پرداخت. این محتواها می‌توانند
شامل متون، تصاویر و همچنین فرم ورود اطلاعات توسط مراجعه کنندگان هدف باشند.

۱. ایجاد تیتر مناسب

تیتری که برای صفحه فرود انتخاب می‌کنید درست مانند دیگر تیترها باید به گونه‌ای باشد که کاربران سایت را ترغیب به انجام کاری کند. در این مورد خاص، آن کار شامل پر کردن فرم موجود در صفحه فرود است. مطمئن شوید که در دکمه فراخوان (CTA) از متنی متناسب با چیزی که واقعا به کاربر در صفحه فرود ارائه می‌کنید استفاده کرده باشید. برای مثال این دو مورد را با هم مقایسه کنید: «چک لیست رایگان: راهنمای گام به گام جهت بهینه سازی تبلیغات فیس‌بوک» در مقابل «راهنمای تبلیغات فیس بوک.» مطمئنا مورد اول بیشتر جلب توجه می‌کند و باید از آن استفاده کرد.

۲. تطابق تیتر با منبع ورود کاربر

کاربران چطور وارد صفحه فرود شما شده‌اند؟ بهتر است همیشه متن، لینک یا دکمه‌ای که آن‌ها را وارد صفحه مد نظر شما کرده است با محتوایی که واقعا به آن‌ها ارائه می‌کنید تطابق داشته باشد. برای مثال اگر ترافیک ورودی شما از طریق کلیک بر روی دکمه CTA در وبلاگ‌تان است باید از همان ادبیاتی که در این دکمه برای جلب نظر مشتری استفاده کرده‌اید در تیتر صفحه فرود خود نیز بهره برده باشید. منبع ارجاع کاربر به صفحه فرود مورد نظر شما در واقع انتظارات وی از چیزی که قرار است با آن مواجه شود را شکل می دهد. پس بهتر است بر خلاف این انتظارات عمل نکنید تا کاربر را دلسرد نکرده باشید.

۳. ایجاد زیر تیتر مناسب

زیر تیتر را به عنوان افزونه‌ای عملی‌تر برای تیتر در نظر بگیرید. تیتر باید در یک نگاه به افراد بفهماند که قرار است با پر کردن فرم به چه چیزی دست یابند. اما در زیر تیتر قرار نیست به این سرعت نکته ای را به کاربران منتقل سازید. بنابراین می‌توانید با استفاده از آن مزایای قبول پیشنهادی را که به کاربر ارائه کرده‌اید به شکلی واضح‌تر بیان کنید. بنابراین اگر تیتر شما چیزی مثل «چک لیست رایگان، راهنمای گام به گام جهت بهینه سازی تبلیغات فیس‌بوک» باشد، زیر تیتر مناسب برای آن می‌تواند بدینگونه باشد که «همه چیز را درباره افزایش ترافیک ورودی و ارتباط با مشتریان خارج از فیس‌بوک فرا بگیرید.»

۴. ایجاد محتوای متقاعدکننده

حالا نوبت به محتوای اصلی نوشته شده در صفحه فرود می‌رسد. اگر از تیتر و زیر تیتر مناسبی استفاده کرده باشید کاربرانی که به این صفحه مراجعه کرده‌اند ناچار به خواندن این بخش نخواهند بود. گرچه در صورتی که مایل به گرفتن اطلاعات بیشتری راجع به پیشنهاد مورد نظر باشند می‌توانند متنی را که در این قسمت نوشته شده است بخوانند. نمی‌توان اندازه خاصی را برای این متن در نظر گرفت. فقط باید حواستان باشد که به اندازه کافی
حاوی اطلاعات مفید و ترغیب‌کننده باشد. ضمن اینکه خواندن و درک آن نیز آسان باشد.

استفاده از Bullet points (نقاط گلوله مانند) در افزایش خوانایی این متن بسیار موثر خواهد بود. همچنین بهتر است پاراگراف‌ها دارای جملات زیادی نباشند. رعایت این نکته، خوانش متن را مخصوصا برای کسانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند آسان‌تر می‌کند.

۵. بهینه سازی صفحه فرود

اگر می‌خواهید مشتری و کاربران زیادی را از خارج سایت به آن هدایت کنید و از این طریق ترافیک ورودی خود را افزایش دهید باید از شیوه های بهینه‌سازی صفحات وب جهت شناسایی بهتر آن‌ها توسط موتورهای جستجو بهره ببرید. به این منظور حتما از کلمات کلیدی در عنوان صفحه، آدرس آن و نیز در توصیحات متا استفاده کنید.

۶. ارائه تصویر مناسب از آینده کاربر پس از دریافت خدمات

حتما زیاد شنیده‌اید که می‌گویند شما باید از یک عکس یا تصویر متقاعد کننده استفاده کنید. اما این واقعا به چه معناست؟ در مورد صفحات فرود، بهترین تصاویر آن‌هایی هستند که به مراجعه‌کنندگان می‌گویند در پشت پرده این صفحه چه چیزی انتظار آن‌ها را می‌کشد. بنابراین اگر قرار است این مراجعه کنندگان با پر کردن فرم موجود در این صفحه، یک کتاب الکترونیکی در رابطه با تبلیغات در فیس‌بوک دریافت کنید پس تصویر مدنظر هم باید به شکلی گرافیکی و با کیفیت، دقیقا همین منظور را به ذهن متبادر کند. مطمئنا در اینجا نباید از تصاویری مثل ساحل دریا استفاده کنید. مگر اینکه قرار باشد فردی را که اقدام به دانلود این کتاب الکترونیکی می‌کند به یک تعطیلات رویایی دعوت کنید!

۷. بهینه سازی متن جایگزین تصویر

در بهینه‌سازی اجزای مختلف صفحه وب، نباید فقط به بهترین سناریوهای ممکن توجه داشته باشید. در واقع اگر یک تصویر بسیار خوب و با کیفیت برای صفحه ورود انتخاب کرده‌اید همیشه این احتمال را هم در نظر بگیرید که ممکن است این تصویر به هر دلیلی برای کاربر نمایش داده نشود. لزوما این مشکل از سوی شما نیست. گاهی بروز یک اشکال در مرورگر کاربر هم می‌تواند موجب این اتفاق شود. اما فارغ از دلیل بروز این مشکل، شما باید به دنبال راهی برای پوشش آن باشید و در این مواقع بهترین انتخاب، استفاده از تگ alt است. در این تگ می‌توانید متنی را وارد کنید که در صورت نمایش داده نشدن تصویر به کاربر نشان داده شود. توجه داشته باشید که حتی متن انتخاب شده برای این تگ هم می‌تواند در بهینه‌سازی سایت شما در رتبه‌بندی موتورهای جستجو اثرگذار باشد.

فرم صفحه فرود

در ادامه به نکاتی که برای طراحی فرم مناسب جهت دریافت اطلاعات از مراجعه‌کنندگان در صفحه فرود نیاز است اشاره می‌کنیم.

۱. استفاده از فرمی با اندازه مناسب

کوتاه یا بلند بودن فرم موجود در صفحه فرود ارتباطی به میزان تاثیرگذاری آن ندارد. چیزی که مهم است تطابق این فرم با اهداف مد نظر شما است. بنابراین اگر قصد شما از ساخت صفحه فرود، تنها این است که به تعداد زیادی از مشتریان دست پیدا کنید و در این میان کیفیت آن‌ها برایتان مهم نیست پس از فرمی کوچک برای این صفحه استفاده کنید. اما اگر اولویت شما بر کیفیت است، بهتر است از فرم‌هایی بزرگ‌تر بهره ببرید. بنابراین نکته کلیدی در این است که هدف از ساخت صفحه فرود را به خوبی شناسایی کرده و مطابق با آن، شکل فرم را انتخاب کنید.

۲. سفارشی سازی دکمه ثبت

نگاهی به پایین فرم طراحی شده بیندازید. آیا دکمه‌ای که روی آن کلمه «ثبت» نوشته شده است نظر شما را به خود جلب می‌کند؟ این دکمه معمولا باید حاوی متنی نشان‌دهنده انجام یک اقدام یا عمل باشد. برای مثال جهت دانلود کتاب الکترونیکی از طریق ثبت اطلاعات در صفحه فرود باید متن « کتاب الکترونیکی را همین الان دریافت کنید» روی این دکمه نوشته شده باشد. مطمئنا تاثیرگذاری چنین متنی بهتر از نوشتن یک کلمه ساده مانند «ثبت» روی این دکمه خواهد بود.

۳. مدیریت اطلاعات مراجعه کنندگان تکراری

برخی از افرادی که به صفحه فرود مورد نظر شما هدایت شده‌اند پیش از این اطلاعاتشان را در سایت شما وارد کرده‌اند (مثلا ممکن است عضو سایت شده باشند). در واقع اگر شما از یک پایگاه داده مناسب استفاده کرده باشید اطلاعات آن‌ها را در اختیار خواهید داشت. پس چرا این افراد باید دوباره اطلاعات خود را وارد کنید؟ برای این دسته از کاربران می‌توانید از فرم‌هایی دیگر استفاده کنید تا از اجبار آن‌ها به طی مراحل تکراری اجتناب کرده باشید. این قضیه به خصوص برای کاربرانی که از گوشی‌های همراه استفاده می‌کنند حائز اهمیت است.

اهمیت ساخت صفحه فرود

قالب صفحه فرود

حالا نگاهی خواهیم داشت به عناصری که بر ساختار بصری صفحه تاثیرگذار هستند و حتما باید در هنگام
ساخت صفحه فرود به آن‌ها توجهی خاص داشت.

۱. استفاده از تست blink

برای ۵ ثانیه به صفحه فرود سایت خود خیره شوید (تا زمانی که نیاز به پلک زدن باشد.) در این زمان نسبتا کوتاه می‌توانید منظور و هدف اصلی این صفحه را متوجه شوید؟ ارزش ارائه شده توسط آن چیست؟ چطور می‌توان به پیشنهاد ارائه شده توسط آن دسترسی داشت؟ اگر نتوانستید به هر کدام از این سوالات به درستی پاسخ دهید پس احتمالا باید در نوع چیدمان عناصر این صفحه تجدید نظری داشته باشید. این شیوه را تحت عنوان تست blink یا همان چشمک زدن می‌شناسیم.

۲. حذف منوی وب‌سایت

با اینکه این مورد ممکن است با توجه به نوع سایت متغیر باشد ولی طبق تجربیات ما حذف منوی سایت در هنگام
ساخت صفحه فرود، نرخ تبدیل آن را با بهبود قابل توجهی همراه می‌کند. بنابراین می‌توانید این ترفند را هم به کار گیرید.

۳. ریسپانسیو بودن قالب سایت

مطمئنا حالت ایده آل در هنگام ساخت صفحه فرود این است که کاربران و مراجعه کنندگان سایت بتوانند فارغ از نوع ابزاری که از آن برای مشاهده سایت شما استفاده می‌کنند، به راحتی فرم موجود در این صفحه را پر کنند. اما متاسفانه در بسیاری از سایت‌ها مشاهده می شود که وقتی از گوشی‌های همراه برای این کار استفاده می‌شود، کاربر مجبور به اسکرول کردن صفحه فرود یا فرم موجود در آن است که این اصلا اتفاق خوبی نیست. بنابراین حتما از ریسپانسیو بودن قالب وب‌سایت خود مطمئن شوید. با استفاده از قالب ریسپانسیو دیگر مهم نیست که کاربران از طریق چه ابزاری وارد سایت شما شده‌اند. زیرا همیشه محیط سایت را به شکلی کاملا استاندارد و متناسب با اندازه صفحه مرورگر خود مشاهده خواهند کرد.

تجربه کاربری در صفحات فرود

در این قسمت به بخش‌هایی خواهیم پرداخت که تاثیر عمیقی بر بهبود تجربه کاربری در صفحه فرود طراحی شده دارند.

ساخت صفحه فرود به روش درست

۱. استفاده از محتوای هوشمند سفارشی سازی شده

ایجاد محتوای هوشمند از اهمیت خاصی برخوردار است. حتما ایمیل هایی با محتوای « سلام [نام کوچک شما]» دریافت کرده‌اید. متاسفانه این دسته از ایمیل‌ها فقط برای یک نفر قابل استفاده است. در حالی که هدف ما باید تک تک افرادی باشند که به صفحه فرود وارد شده‌اند. اما احتمالا شما نام کوچک همه این افراد را در اختیار ندارید! بنابراین بهتر است از متن‌هایی که ضمن متبادر کردن یک پیام شخصی برای کاربر از محتوایی کلی‌تر برخوردار هستند برای این دسته از مراجعه کنندگان خود استفاده کنید. مثلا می‌توانید از متن «سلام دوست عزیز» به جای «سلام [نام کوچک شخص مورد نظر]» استفاده کنید.

۲. ایجاد یک صفحه تشکر و قدردانی

شما باید به همه فرایندهایی که طی پر کردن فرم موجود در صفحه فرود رخ می‌دهند توجه کنید و این شامل اتفاقاتی که پس از فشردن دکمه موجود در فرم توسط کاربر سایت می‌افتد هم می‌شود. آیا پس از فشردن این دکمه، صفحه‌ای حاوی پیام قدردانی به وی نمایش داده می‌شود؟ آیا این صفحه در همه حال به درستی بارگذاری شده است؟ آیا مراجعه کنندگان پس از قبول پیشنهاد ارائه شده توسط شما و پر کردن فرم موردنظر، ایمیلی دریافت می‌کنند؟ از کارکرد صحیح این موارد مطمئن شوید تا تجربه بهتری را برای مراجعه کنندگان خود به ارمغان بیاورید.