بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) رویکردی برای افزایش تعداد و کیفیت بازدیدکنندگان از یک وب‎سایت و همچنین بهبود رتبه سایت در نتایج الگوریتمی موتورهای جستجو است. برای آموختن مطالب بیشتر و دریافت پاسخ کاملتری به سوال «سئو چیست» با استارتاپت همراه باشید.

تحقیقات نشان داده وب‌سایت‌هایی که در صفحه اول نتایج گوگل ظاهر می‌شوند تقریبا ۹۵ درصد کلیک دریافت می‎کنند. در صفحات نتایج جستجو، هر چه رتبه سایت بیشتر بوده و بالاتر از سایر نتایج نمایش داده شده باشد، نرخ کلیک (CTR) بالاتر وترافیک بیشتری نیز دریافت می‌‌کند.

نتایج الگوریتمی جستجو (که طبیعی، ارگانیک یا رایگان هستند) شامل مواردی می‌شوند که در گوگل بعد از تبلیغات پولی گوگل (Google Ads) ظاهر می‌شوند.

تبلیغات کلیکی گوگل

در تصویر رنگ قرمز نشان دهنده تبلیغات گوگل است که به ازای هر کلیک هزینه دریافت می‎کند. رنگ سبز نتایج ارگانیک، رایگان یا طبیعی را نشان می‎دهد که به آن نتایج الگوریتمی گوگل گفته می‌شود.

البته لیست‌های متنوع دیگری مانند لیست نقشه‎ها، ویدیوها، اینفوگرافیک‌ها و …  هم در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شود. اکنون شاید از خود بپرسید کارکرد سئو چیست و نحوه استفاده از آن به چه صورت است.

کارکرد سئو چیست؟

گوگل و بینگ نتایج جستجوی خود را عمدتا براساس ارتباط و اعتبار صفحات کراول شده رتبه بندی می‎کنند. سپس این نتایج موجود در فهرست وب خود را، در کوئری کاربران قرار می‎دهند تا آنها بتواند به بهترین نتایج دسترسی داشته باشند.

گوگل با به کار گرفتن بیش از ۲۰۰ سیگنال به نتایج جستجوی خود نمره می‎دهد و سئوی سایت حاوی فعالیت‌های فنی و خلاقانه‌ای است که روی برخی از سیگنال‌های شناخته شده تاثیر گذاشته و آن‌ها را بهبود می‌دهد. گاهی بهتر است زیاد روی سیگنال‎های منفرد رتبه دهی تمرکز نکرد و در عوض با نگاهی وسیع‎تر سعی کرد هدف گوگل را در نظر گرفت که آن هم چیزی نیست جز فراهم کردن بهترین پاسخ‌ها برای کاربران.

بنابراین سئو نوعی حصول اطمینان از آن است که محتوای وبسایت در دسترس و معنادار باشد و همچنین شامل لغات استفاده شده توسط کاربران و فراهم آورنده بهترین تجربه کاربری، مطالب مفید و باکیفیت و محتوایی تخصصی باشد که سوالات کاربران را پاسخ می‌دهد.

سئو چیست

گوگل تیم عظیمی از ارزیاب‎های کیفی جستجو را در اخیتار دارد که به ارزیابی نتایج جستجو می‎پردازند و از الگوریتم یادگیری ماشینی تغذیه می‌شوند. راهنمای ارزیابی کیفیت نتایج جستجوی گوگل، جزئیات و مثال‌های زیادی را عنوان می‌کند که نشان می‌دهند چه دسته‎هایی از محتوا و وب‌سایت‌ها برای گوگل باکیفیت یا بی‌کیفیت محسوب می‌شود. در این راهنما همچنین تاکید شده گوگل به سایت‎های معتمد، معتبر و تخصصی پاداش می‌دهد.

گوگل از یک الگوریتم مبتنی بر هایپرلینک (که به نام PageRank شناخته می‌شود) برای محاسبه محبوبیت و اعتبار یک صفحه استفاده می‎کند. با اینکه امروزه این غول تکنولوژی مملو از پیچیدگی است باز هم رتبه صفحه جزء یکی از سیگنال‌های اساسی در رتبه‎دهی نتایج به شمار می‌رود. سئوی سایت می‎تواند شامل فعالیت‎هایی باشد که به بهبود کیفیت و افزایش تعداد لینک‎های ارجاعی از سوی سایت‌های دیگر به یک وب‌سایت کمک می‌کند. از دیرباز به این فعالیت در سئو «لینک‌سازی» گفته می‌شود اما در حقیقت فقط نوعی بازاریابی از طریق محتوا برای یک برند است.

دریافت لینک از وب‌سایت‌های مرتبط و معروف، سیگنالی قوی است که به گوگل می‌گوید شاید کاربران به آن علاقمند باشند و اعتمادش را جذب می‌کند تا در صفحات نتایج مرتبط رتبه بهتری را از آن خود کند.

نحوه به کارگیری سئو

سئوی سایت شامل فعالیت‌های فنی و خلاقانه‌ای است که اغلب می‌توان آنها را در دو دسته «سئوی داخلی» و «سئوی خارجی» گروه‌بندی کرد. این دسته بندی خیلی قدیمی است اما برای درک بهتر موضوع مفید است زیرا به کمک آن می‌توان فعالیت‌های اجرا شده روی وب‌سایت و خارج از آن را از هم متمایز ساخت.

اجرای این فعالیت‌ها در سئوی سایت نیازمند تخصص و مجموعه‌ای از مهارت‌های مختلف است. افراد مختلفی هستند که هر یک در مهارت‌های کاملا متفاوت موجود در این حوزه در سطح بالایی قرار دارند. یا اینکه می‌توانید این مهارت‌ها را خودتان یاد بگیرید. گزینه دیگری که می‌توان از آن برای سئوی سایت خود استفاده کرد استخدام یک آژانس تخصصی سئوی سایت است. همچنین می‌توانید در برخی از حوزه‎ها که به کمک احتیاج دارید یک مشاور سئو استخدام کنید.

سئوی داخلی چیست؟

سئوی داخلی (On-Site SEO) به فعالیت‎هایی گفته می‌شود که روی سایت اجرا می‌شوند تا نمایانی ارگانیک آن را بهبود دهند. این فعالیت‌ها عمدتا موجب بهبود دسترسی، ارتباط و تجربه کاربری در حوزه محتوا و وب‌سایت می‌شوند. برخی از موارد معمول در سئوی داخلی را در اینجا معرفی می‌کنیم:

  • جستجوی کلیدواژه – در این مورد باید کلمات کلیدی مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد و ببینید مشتریان احتمالی محصول و خدمات شما بیشتر از چه لغاتی برای جستجو استفاده می‌کنند. به این ترتیب از روی انتظارات کاربران در جستجوهایشان به مقصودشان پی می‎برید.
  • نظارت فنی – اطمینان یافتن از اینکه وب‎سایت قابلیت کراول و فهرست شدن را دارد و از نظر جغرافیایی هم به شکل صحیح ثبت شده است و در مورد تجربه کاربری هم دارای خطا یا مانعی نباشد.
  • بهینه سازی داخلی – بهبود ساختار وب‎سایت، نیویگیشن داخلی یا شفاف بودن نحوه استفاده از سایت، هماهنگی صفحات و مرتبط بودن محتوا. به این ترتیب می‎توانید بخش‎های کلیدی و عبارات مربوط به جستجو را اولویت‎بندی کنید.
  • تجربه کاربری – اطمینان یافتن از اینکه محتوا نمایش دهنده تخصص، اعتبار  و قابلیت اعتماد بوده، استفاده از آن آسان و سریع است و بهترین تجربه کاربری ممکن را در میان رقبا برای کاربران خود فراهم می‎آورد.

لیست بالا تنها تعداد کمی از فعالیت‎های مربوط به سئوی داخلی را معرفی می‎کند.

سئوی خارجی چیست؟

سئوی خارجی (Off-Site SEO) به فعالیت‎هایی گفته می‎شود که خارج از وب‏سایت برای بهبود نمایانی ارگانیک یک وب‎سایت انجام می‎شود. معمولا به آن «لینک‎سازی» گفته می‎شود و هدف آن افزایش تعداد لینک دریافتی از جانب وب‎سایت‎های معروف است زیرا موتورهای جستجو از این لینک‎ها به عنوان امتیاز و نمره اعتبار استفاده می‎کنند.

از نظر موتور جستجو دریافت لینک از وب‎سایت‎های قابل اعتماد، محبوب و مرتبط در مقایسه با دریافت لینک از سایت‎های ناشناخته و ضعیف، ارزش زیادی برای وب‎سایت مقصد ایجاد می‎کند.

برخی از فعالیت‎ها در سئوی خارجی شامل موارد زیر هستند:

  • بازاریابی محتوا – وب‎سایت‎های معروف به محتواهای خاص لینک می‎زنند. بنابراین ایجاد محتوای عالی به شما کمک می‎کند چنین لینک‎هایی را به وب‎سایت خود جذب کنید.
  • دیجیتال پی‎آر – پی‎آر به وب‎سایت‎های دیگر نشان می‎دهد به چه دلایلی باید با شما ارتباط گرفته و به وب‏سایت شما لینک بزنند.  این دلیل می‎تواند جریان خبری داخلی، نوشتن برای انتشارات خارجی یا پژوهش‏های اریجینال، مصاحبه با متخصصان، نقل قول، محصول و موارد بسیار دیگر باشد.
  • ارتباط و ارتقا – در این مورد شما با گزارشگران، وبلاگ نویسان، تاثیرگذاران یا مدیران یک برند، منبع، محتوا یا پی‎آر ارتباط برقرار می‏کنید تا پوشش به دست آورده و در نهایت برای وب‎سایت خود لینک دریافت کنید.

مطمئنا دلایل زیادی برای این وجود دارد که یک وب‎سایت به سایت دیگری لینک بزند و همه موارد در لیست بالا گنجانده نشده است.  برای مثال ممکن است یک سایت معروف به رویدادی پرداخته باشد که توسط وبلاگ‎نویسان محلی، اسپانسر یک تیم فوتبال محلی و … پوشش داده شده باشد و به این ترتیب به این موارد لینک بزند.

فوت کوزه‎گری در این حوزه، تشخیص لینک‌‏های باارزش و ترافیک مرجوعی باکیفیت (بازدید کنندگانی که ممکن است روی لینک‎های ارجاع داده شده به سایت شما کلیک کنند) از نظر گوگل است. اگر سایت مربوطه هیچ بازدیدکننده‎ای را به سوی شما نفرستاد یا مخاطبان ارسال شده به سایت شما هیچ ربطی به شما نداشته باشند می‏توان نتیجه گرفت که ممکن است این لینک ارزش دریافت را نداشته باشد.

باید به خاطر داشته باشید که برنامه‏‌هایی مانند خرید لینک، تبادل بی‎رویه لینک یا دایرکتوری‌‏ها و مقالات بی‏‌کیفیت برای دستکاری رتبه برخلاف موازین و دستورالعمل گوگل است و ممکن است وب‎سایت شما به این دلیل جریمه شود.

بهترین و ماندگارترین روش برای افزایش تعداد لینک‏‌های دریافتی این است که با ایجاد دلایل خوب و متقاعد کننده نظر سایر وب‏سایت‌‏‏ها را به خود جلب کنید. در پایان امیدواریم پاسخ کلی سوال «سئو چیست» را در اختیار شما قرار داده باشیم. اگر این مقاله را مفید دیدید با درج نظر خود مشوق ما باشید.