مشکل اصلی زندگی اکثر افراد، گذراندن زندگی است. یعنی آن‌ها در عوض زندگی کردن به فکر گذراندن آن هستند. ما اغلب برای رسیدن به اهداف خود، موقعیت‌های کم دردسر را انتخاب می‌کنیم. این موضوع کاملا منطقی است، چون ما انسان هستیم.

زمانی که نیاز مالی داریم و یک موقعیت شغلی به ما پیشنهاد می‌شود؛ بدون در نظر گرفتن اهداف بلند مدت خود، آن را قبول می‌کنیم. مشکل این جا است که با تکرار این چرخه، روزی فرا می‌رسد که از خود می‌پرسید «چگونه به اینجا رسیدم؟» و «این چه مدل زندگی کردن است؟».

برای اصلاح مسیر زندگی خود، لازم است که الگوی رفتاری خود را تغییر دهید. شما می‌توانید این کار را با پرسیدن روزانه ۳ سوال و پاسخ دادن به آن‌ها، انجام دهید. این ۳ سوال نقشه راه شما خواهند بود و با توجه به آن‌، حواستان پرت نمی‌شود. به این ترتیب، فرصت‌هایی که شما را از هدف دور می‌کنند را قبول نخواهید کرد.

ما از زندگی کردن چه می‌خواهیم؟

۱. من از زندگی چه می‌خواهم؟

صادقانه بگویید، آیا تا به حال این سوال را از خود پرسیده‌اید؟ تونی جری (Tony Jeary) نویسنده و مدیر اجرایی، در این باره می‌گوید:

من با مدیران زیادی از اقصی نقاط جهان کار می‌کنم و ارتباط دارم. با اطمینان می‌گویم که تنها ۱۰ درصد آن‌ها، جواب مناسبی برای این سوال دارند.

تونی جری

این زندگی شما است که در حال دست و پا زدن و گریه کردن با صدای بلند است. دوست دارید زندگی‌ شما به چه شکلی باشد؟ قصد زندگی کردن در چه جایی را دارید؟ می‌خواهید کنار چه شخصی زندگی کنید؟ چه کاری را دوست دارید هر روز انجام دهید؟ آیا تمایل دارید میراثی از خود به جای بگذارید؟ آِیا دوست دارید خلاق و مبتکر باشید؟

برای بهتر زندگی کردن به چه کسی خدمت کنم؟

جواب این سوال‌ها را مشخص کنید؛ چون ضروری است! راز پنهان دقیقا همین است، شما جواب این سوال‌ها را نخواهید فهمید. شاید فردا، هفته بعد یا حتی در پایان امسال هم متوجه نشوید! مشکلی نیست. تا زمانی که شما پرسیدن این سوال را با خود تمرین می‌کنید، جواب آن قدرها هم مهم نیست.

با این روش، دفعه بعد که فرصتی برای اندیشیدن سر راه شما قرار گرفت، می‌توانید از خود بپرسید: «این واقعا همان چیزی است که من می‌خواهم؟» اگر نیست، پس به مسیر خود ادامه دهید. اگر هم هست، باید محکم آن را بچسبید و بیشترین استفاده را از آن ببرید. به این ترتیب شما به قوی‌ترین سلاح زمانه، یعنی «قدرت نه گفتن» مجهز می‌شوید. در واقع این سوال، مسیر شما را مشخص می‌کند.

۲. به چه کسی می‌توانم خدمت کنم؟

این رازی برای به دست آوردن هر خواسته شما در زندگی است. افرادی که در معرض آسیب هستند را پیدا کنید و به آن‌ها کمک کنید. ما در دنیای تجارت، به این عمل «ارزش افزوده» می‌گوییم.

من این عمل را حس مشترک و معصومیت می‌نامم. هر تجارت و هر سازمان موفقی که وجود دارد، به دلیل خدمت به دیگران است.

تونی جری


این گونه می‌توانید بفهمید که به چه کسی باید خدمت کنید؟ به دنبال افرادی بگردید که دوست دارید اطراف شما باشند. افرادی که به شما انرژی و احساس رضایت می‌دهند. از آن‌ها بپرسید که چه چیزی باعث بی خوابی شب‌هایشان است. بپرسید چه چیزی به آن‌ها آسیب می‌رساند و چگونه می‌توانید کمکشان کنید.

اگر شما این تمرین را انجام دهید و از افراد بپرسید که چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید، شما فرصت مناسب و بی حد و مرزی برای ارزش افزوده را کشف خواهید کرد. این کار واقعا بدون محدودیت خواهد بود. اگر حتی بخش اندکی از این امکان بی‌پایان را به دست آورید، باز هم اهرمی خواهید داشت که با آن، زندگی دلخواه خود را به دست آورید.

این را به شما قول می‌دهم! من این را بارها دیده‌ام و مشاهده کرده‌ام که در زندگی افراد بسیاری اتفاق افتاده است. می‌دانم که این روش عملی است.

تونی جری

۳. چرا حالا نه؟

برای امروز زندگی کردن

این سوال را هر روز از خود بپرسید. مغز شما هر روز، فهرست کارهای زیادی برای انجام را می‌بیند و دقیقا سوالی برعکس از شما می‌پرسد: «چرا فردا نه؟» و چون شما تنها یک انسان هستید و می‌توانید وسوسه شوید، جواب می‌دهید: «واقعا، چرا فردا نه؟»

من با مدیران بالا رتبه و افراد موفق زیادی کار کردم و می‌دانم که این فقط مغز شما است که این سوال غلط را می‌پرسد. این کار را خودتان حالا امتحان کنید. شما چند دقیقه پیش، به این فکر کردید که از زندگی چه چیزی می‌خواهید. سپس به این فکر کردید که به چه کسانی می‌توانید خدمت کنید تا زندگی موفق و دلخواه خود را بسازید. خب حال سوال این است که چرا حالا نه؟

هنگامی که مغز شما فهرستی را جلوی راهتان قرار می‌دهد، آنها را بنویسید. این کاغذ را روی میز خود بچسبانید و فردا آن را مرور کنید. زمانی که صبح از خواب بیدار می‌شوید، به آن تکه کاغذ نگاه می‌کنید و می‌خندید.

واقعا شگفت انگیز است که یک خواب خوب در شب، چگونه می‌تواند نشان دهد که آن بهانه‌ها چقدر مضر، بی فایده و احمقانه هستند. دیدن آن‌ها روی کاغذ و قطع ارتباط آن در مغز، به شما ثابت می‌کند که باید به دنبال رویاهای خود بروید.

تمرین ۵ دقیقه‌ای که به شما قدرت می‌دهد تا زندگی خود را طراحی کنید

خیلی طول کشید؟ شرط می‌بندم اکنون در ذهن شما ایده‌های خوبی جرقه زده است؛ خوب است. پس این فعالیت را هر روز انجام دهید.

 در ابتدا کارهای شما کوچک خواهند بود. شاید ایمیلی به یک دوست بفرستید و بفهمید چه چیزی او را آزار می‌دهد. ممکن است شخصی را پیدا کنید که به صورت آنلاین به شما آموزش دهد که چگونه می‌توانید به موفقیت بیشتری دست یابید. اما در طول زمان، این تمرین ساده موانع را از جلوی راه شما برمی‌دارد و نقشه راهی مشخص برای موفقیت را روبه‌روی شما قرار می‌دهد.

این ساده‌ترین راهی است که برای طراحی نحوه زندگی کردن رویایی شما می‌شناسم. پس هم اکنون بروید و شروع کنید.

تونی جری