در سال‌‌های اخیر شاهد تحولات جذاب و هیجان‌انگیزی در دنیای تجارت بوده‌ایم که یک پای ثابت آن‌ها را زنانی قدرتمند شکل داده‌اند. این زنان برجسته توانسته‌اند با توانایی‌های خود سمت‌هایی نظیر مدیریت و رهبری کمپانی‌های بزرگی را برعهده بگیرند و شرکت‌های غول‌پیکر از نبوغ آن‌ها برای گسترش و پیشرفت هر چه بیشتر خود استفاده کنند. کمپانی برجسته‌ای نظیر IBM اولین مدیر کل زن خود را انتخاب کرد، یک زن به عنوان رهبر بخشی از کمپانی فیس بوک انتخاب شد و زنی دیگر که تا پیش از این یکی از کارمندان گوگل بود، صندلی مدیریت یاهو را از آن خود کرد. در این مطلب از استارتاپت با ما همراه باشید تا ۲۰ تن از زنان موفق کسب و کار را به شما معرفی کنیم.

۱. شریل سندبرگ

زنان موفق کسب و کار و شریل سندبرگ

پس از ۴ سال به عنوان مدیر عملیاتی فیسبوک (Facebook) و هدایت کمپانی در هدف بسیار مورد انتظار و مورد انتقادِ عرضه سهام اولیه ۱۰۰ میلیارد دلاری، شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg) به عنوان هیئت مدیره‌ی این کمپانی غول پیکر شبکه‌های اجتماعی معرفی شد. او که توانست در سال ۱۹۹۵ مدرک مدیریت ارشد کسب و کار را با بالاترین نمره ممکن کسب کند، پیش از فیسبوک برای وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا فعالیت کرده است. پس از این فعالیت‌ بود که سندبرگ وارد کمپانی گوگل شد و وظیفه فروش‌های آنلاین تبلیغات گوگل و عرضه محصولات این شرکت را بر عهده داشت. شریل سندبرگ در این بازه زمانی، تیم تبلیغات و فروش گوگل را از ۴ نفر به ۴۰۰۰ نفر رساند و سپس در سال ۲۰۰۷ وارد فیسبوک شد.

۲. ایندرا نویی

زنان موفق کسب و کار و ایندرا نویی

او یک مدیر عامل سوپر استار تمام عیار است. ایندرا نویی (Indra Nooyi)، مدیر یکی از شرکت‌های برتر غذایی دنیا یعنی PepsiCo است که از سال ۲۰۰۶ تا امروز،‌ در بین ۲۰ زن برتر دنیا قرار داشته است. سال پیش بود که او منجر به بازگشت ۵.۶ میلیارد دلار از سرمایه سهام‌داران شد و توانست با رشد ۱۴ درصدی درآمد خالص کمپانی، منجر به درآمد ۶۶ میلیارد دلاری شود. نویی در سال ۱۹۹۴ وارد کمپانی پپسی‌کو شد و در سال ۲۰۰۶ سمت مدیریت را بر عهده گرفت. او پیش از این مدیریت کمپانی‌هایی نظیر موتورلا را نیز بر عهده داشته است.

۳. آیرین روزنفلد

زنان موفق کسب و کار و آیرین روزنفلد

آیرین روزنفلد (Irene Rosenfeld) که به عنوان یک شرکت غذایی محبوب به نام کرفت مشغول فعالیت بوده است، به خاطر یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات این کمپانی یعنی جداسازی تجارت فروشگاهی و تجارت خوراکی‌ها، به عنوان یکی از مدیران برتر و زنان موفق کسب و کار معرفی شد. او که در سال ۲۰۰۶ به عنوان مدیر کمپانی کرفت فود انتخاب شد، توانست خیلی زود قدرت خود را به رخ بکشد و سال ۲۰۰۸ به عنوان ششمین زن برتر مجله وال استریت انتخاب شود.


۴. جینی رومتی

زنان موفق کسب و کار و جینی رومتی

جینی رومتی (Ginni Rometty) از جمله زنان موفق کسب و کار محسوب می‌شود که سمت مدیریت یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های فناوری را برعهده دارد. او در سال ۲۰۱۱ توانست بر صندلی رهبری کمپانی IBM بنشیند و اولین زنی باشد که مدیریت یک شرکت تکنولوژی با بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد را برعهده می‌گیرد. او تا به امروز ۸ بار در لیست ۵۰ نفره زنان موفق قرار گرفته است و همچنین در سال ۲۰۱۲ بود که در لیست برترین‌های تمامی مجلات معتبر از جمله فوربز و تایم قرار گرفت.


۵. اورسولا برنز

زنان موفق کسب و کار و اورسولا برنز

کمپانی زیراکس که از سال ۱۹۰۵ تا امروز در عرضه پرینترهای مختلف فعالیت داشته است، اورسولا برنز (Ursula Burns) را در سال ۲۰۰۹ به عنوان مدیر کل خود برگزید. او در تلاش بود تا زیراکس را از یک شرکت فروش صرف به یک کمپانی ارایه سرویس تبدیل کند. پس از این تصمیم، کمپانی زیراکس علاوه بر ارایه پریتنرهای متنوع، در زمینه تراکنش‌های الکترونیکی، پارکومتر و بسیاری دیگر فعالیت کرده و با اضافه شدن همین موارد، بخش ارایه سرویس زیراکس نیمی از درآمد کل کمپانی را در بر گرفته است.


۶. مگ ویتمن

زنان موفق کسب و کار و مگ ویتمن

پس از سمت ریاست کمپانی eBay، مگ ویتمن (Meg Whitman) به عنوان مدیریت ارشد شرکت هیولت پاکارد دست یافت. او حتی در سال ۲۰۱۰ برای فرمانداری کالیفرنیا نامزد شد. اما مگ حالا در میدانی سخت‌تر و پر رقابت‌تر مشغول فعالیت است؛ در سال ۲۰۱۸ او مدیریت پلتفرم استریم ویدیو Quibi را بر عهده گرفت که تمرکز و طراحی آن روی گوشی‌های هوشمند است. از جمله نکات برجسته کارنامه‌ او، مدیریت اجرایی شرکت eBay است که توانست در دوران ۱۰ ساله کاری خود، ۳۰ کارمند و ۴ میلیون دلار درآمد سالانه را به بیش از ۱۵ هزار کارمند و ۸ میلیارد دلار درآمد در سال برساند.

۷. ماریا داس گراکاس سلوا فاستر

زنان موفق کسب و کار و ماریا داس

پشت این نام طولانی، فردی برجسته، زنی موفق، در شرکت نفت برزیل ایستاده است که ۹۱ درصد از نفت برزیل و ۹۰ درصد از گاز طبیعی این کشور را با مدیریت کمپانی پتروبراس تولید کرده است. درآمد ۱۳۰ میلیارد دلاری در دوران مدیریت ماریا داس از سال ۱۹۷۸، او را در میان ۱۰۰ فرد قدرتمند دنیا از نگاه تایم و جزو ۲۰ زن موفق از نگاه فوربس قرار داده است.


۸. مریسا مایر

زنان موفق کسب و کار و مریسا مایر

مریسا مایر (Marissa Mayer) به عنوان اولین مهندس زنی که به استخدام گوگل درآمد و تا پیش از این به عنوان یکی از مدیران و سخنگوهای اصلی این کمپانی فعالیت داشت، در سال ۲۰۱۲ به عنوان رئیس کمپانی یاهو (Yahoo) انتخاب شد. جالب است بدانید او زمانی به این سمت دست یافت که باردار بود. او پس از سال‌ها فعالیت و حضور در پروژه‌هایی نظیر گوگل مپ، جی میل و موتور جستجو، در سال ۲۰۰۹ به پاس فعالیت‌های شگفت انگیز خود توانست دکترای افتخاری را از سوی موسسه فناوری ایلینوی دریافت کند.


۹. آنه سویینی

زنان موفق کسب و کار و آنه سویینی

کمپانی دیزنی از جمله بزرگ‌ترین ستون‌های سرگرمی دنیا محسوب می‌شود که از بخش‌های زیادی نظیر سینما و تلویزیون برخوردار است و زنان موفق زیادی در آن حضور دارند. آنه سویینی (Anne Sweeney) یکی از این زنان موفق و بزرگی است که از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۱۴ مدیریت بخش‌هایی نظیر دیزنی مدیا، گروه تلویزیونی دیزنی ABC و دیزنی چنل را بر عهده داشته است. در زمان مدیریت او، دیزنی توانست به ۶۰۰ میلیون تماشاگر تلویزیونی در ۱۶۹ کشور دست پیدا کند. او به پاس فعالیت‌های موفق خود در دنیای تلویزیون، جایزه‌های فراوانی از جمله Muse و Lucy را به خانه برده است.


۱۰. آنجلا برالی

زنان موفق کسب و کار و آنجلا برالی

دومین شرکت بزرگ بیمه سلامت در آمریکا به نام WellPoint، توسط آنجلا برالی (Angela Braly) هدایت و رهبری می‌شود و روی سلامتی بخش عظیمی از جمعیت آمریکا دخیل است. هر چند که او در سال ۲۰۱۲ به دلیل انتقادات برخی از سهام‌داران از این شرکت استعفا داد و از سال ۲۰۱۶ تا امروز به عنوان یکی از اعضای هیئت رئیسه کمپانی اکسان موبیل فعالیت دارد. این کمپانی دومین شرکت نفتی بزرگ جهان است.


۱۱. سوزان وویچیتسکی

زنان موفق کسب و کار و سوزان وویچیتسکی

به عنوان معاون رئیس شرکت بزرگ گوگل، سوزان وویچیتسکی (Susan Wojcicki) زن موفق و تمام عیاری است که پشت محصولات تبلیغاتی این کمپانی جستجوی غول پیکر قرار دارد. از جمله این محصولات می‌توان به AdWords و AdSense و همچنین DoubleClick اشاره کرد. او به تنهایی در سال ۲۰۱۱ مسئول ۹۶ درصد از کسب درآمد ۳۷.۹ میلیارد دلاری این شرکت بوده است. نکته بسیار جالب در مورد وویچیتسکی این است که در سال ۱۹۹۸ بود که بنیان‌گذاران گوگل یعنی سرگیی برین و لری پیج گاراژ خانه وویچیتسکی را اجاره و نخستین دفتر گوگل را در آن ایجاد کردند. او در سال ۱۹۹۹ مدیر بازاریابی گوگل شد.


۱۲. آریانا هافینگتن

زنان موفق کسب و کار و آریانا هافینگتن

او نویسنده و روزنامه نگاری است که نشریه هافینگتن پست را تاسیس کرد و برای فرمانداری کالیفرنیا نیز پا پیش گذاشت. آریانا هافینگتن (Arianna Huffington) توانست به عنوان یکی از زنان موفق کسب و کار و نویسنده‌ای بسیار تاثیر گذار به عنوان تحلیلگر سیاسی، به عنوان تاثیرگذارترین شخصیت‌های زن در رسانه‌‌ها لقب بگیرد. در سال ۲۰۱۱ بود که کمپانی AOL، نشریه هافینگتن را به قیمت ۳۱۵ میلیون دلار تصاحب و آریانا را به عنوان سردبیر گروه مدیای هافینگتن منصوب کرد. او سال ۲۰۱۶ به منظور ایجاد یک استارتاپ جدید در زمینه سلامت، از دنیای رسانه خداخافظی کرد.


۱۳. دیانه ون فرستنبرگ

زنان موفق کسب و کار و دیانه ون فرستنبرگ

دیانه فرستنبرگ (Diane von Furstenberg) از جمله زنان موفق کسب و کار است که در دنیای طراحی لباس و فشن فعالیت دارد. او در سال ۱۹۷۰ با ۳۰ هزار دلار وارد صنعت طراحی لباس شد و امروزه یکی از برترین‌های این صنعت محسوب می‌شود. شرکت مد و فشن او امروزه در بیش از ۷۰ کشور دنیا فعال است و در حال حاضر در سمت ریاست انجمت طراحان فشن آمریکا نیز فعالیت می‌کند. او همچنین طراح لباس زنان قدرتمندی در دنیای سیاست بوده است.


۱۴. ایمی پاسکال

زنان موفق کسب و کار و ایمی پاسکال

او یکی از زنان موفق در دنیای هالیوود است. ایمی پاسکال (Amy Pascal) یکی از تهیه کنندگان فیلم و مدیران اجرای گروه تصویری سونی پیچکرز است که از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۵ در این زمینه فعالیت کرده و یکی از اشخاص مهم پشت فیلم‌های بزرگ و پرفروش دنیا محسوب می‌شود. او تهیه کننده فیلم‌های بسیار پرفروشی از جمله مرد عنکبوتی بوده است و توانست نامزد جایزه اسکار شود. او همچنین صاحب کمپانی فیلم سازی خود به نام پاسکال پیکچرز است.


۱۵. شری مک کوی

زنان موفق کسب و کار و شری مک کوی

دانشمند و مدیر اجرایی آمریکایی که مدیریت شرکت‌هایی نظیر Avon و Johnson & Johnson را در کارنامه دارد که در زمینه‌های دارویی و زیبایی فعالیت داشته‌اند. او پس از موفقیت‌های خود در سال ۲۰۱۲ بود که توانست به عنوان یکی از قدرتمند‌ترین زنان دنیا لقب بگیرد. هر چند که در سال ۲۰۱۷ و پس از میزان فروش ناامید کننده کمپانی Avon، او در تلاش برای خروج از این کمپانی بوده است. اما تا پیش از این با فروش فعال ۶.۴ میلیونی در بیش از ۱۰۰ کشور،‌ او توانست تاثیر مثبت خود را در این شرکت بگذارد.


۱۶. ماری بارا

زنان موفق کسب و کار و ماری بارا

او در بالاترین رتبه زنان حاضر در کمپانی جنرال موتورز قرار دارد. ماری بارا (Mary Barra) وظیفه نظارت بر ۳۶ هزار کارمند، رهبری در طراحی، مهندسی و نظارت بر کیفیت این شرکت بزرگ را بر عهده دارد. او همچنین نخستین زنی است که توانسته به عنوان رییس یک کمپانی بزرگ خودروسازی دست پیدا کند. او دست از موفقیت بر نداشته است هر ساله جوایز مختلفی را به عنوان یکی از زنان موفق کسب و کار به خانه می‌برد که از آخرین جوایز او می‌توان به برترین مدیر اجرایی سال در زمینه فعالیت خود اشاره کرد.


۱۷. لاورا لنگ

زنان موفق کسب و کار و لاورا لنگ

پس از بر عهده داشتن مدیریت کمپانی Digitas، لاورا لنگ (Laura Lang) به عنوان مدیر شرکت تایم منصوب شد. این شرکت بیش از ۱۳۰ عنوان مجله مختلف از جمله مجله تایم، مجله لایف، اسپورتز و غیره را بر عهده دارد. لاورا لنگ توانست در دوران کاری خود به عنوان یکی از زنان موفق و برتر انتخاب شود و از نگاه مجله Advertising Age، جزو زنان موفق کسب و کار که باید مسیر آن‌ها را دنبال کرد، انتخاب شد.


۱۸. آنجلا آرندتس

زنان موفق کسب و کار و آنجلا آرندتس

او یکی از زنان موفق در حوزه تکنولوژی است که به عنوان معاون ارشد رئیس در کمپانی اپل فعالیت داشته است. آنجلا آرندتس (Angela Ahrendts) همچنین مدیریت کمپانی کالاهای لوکس بربری را از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ برعهده داشته است. او به تنهایی توانست درآمدی ۲.۹ میلیارد دلاری را برای کمپانی خود کسب کند. در پی موفقیت‌های او، آنجلا آرندتس توانست جزو لیست ۱۰۰ نفره برترین زنان موفق از نگاه BBC، Forbes و Fortune قرار بگیرد. او همچنین تا سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از افراد ارشد انجمن کسب و کار انگلستان فعالیت داشته است.


۱۹. سو نائگل

زنان موفق کسب و کار و سو نائگل

او از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ به عنوان رئیس شرکت HBO Entertainment فعالیت داشته است و در همین مدت توانست از جمله برترین سریال‌های تلویزیونی دنیا را نظارت و اجرا کند. مدیریت فوق‌العاده سو نائگل (Sue Naelge) بود که توانست با ۱۰۰ میلیون دلار بودجه، سریال‌هایی نظیر Game of Thrones و Broadwalk Empire را استارت بزند و به میلیاردها دلار سود برای کمپانی برسد. او حالا در سمت مدیریت شرکت فیلم سازی آناپورنا پیکچرز فعالیت دارد.


۲۰. سفرا کتز

زنان موفق کسب و کار و سفرا کتز

سفرا کتز (Safra Cats) از سال ۱۹۹۹ وارد شرکت نرم افزاری و سخت افزاری اوراکل آمریکا شد و در سال ۲۰۱۱ توانست به سمت نایب رییس این کمپانی تبدیل شود و در نهایت موفقیت‌های او باعث شد تا در سال ۲۰۱۴ بر صندلی ریاست کل شرکت اوراکل بنشیند. او حتی رئیس بخش اقتصادی این شرکت را نیز برعهده دارد.