زمین لرزه ۶ ریشتری که هفته گذشته در دره ناپا به وقوع پیوست، حدود ۱۲۰ نفر را زخمی و ده‌ها خانه و کسب‌وکار را نابود کرد؛ همچنین چند کسب‌وکار به‌معنای واقعی کلمه، متلاشی شدند. به‌نقل از واشنگتن پست، برخی از آسیب‌های ناشی از زمین لرزه به این منطقه آسیب‌دیده، تا ۲۵ سال دیگر هم قابل جبران نیست. تام راکول (Tom Rockwell)، زلزله‌شناس دانشگاه سن‌دیگو کالیفرنیا (University of California San Diego)، هشدار داد که باید به این زلزله، به‌عنوان زنگ خطری برای کالیفرنیا نگاه کرد؛ زیرا این اتفاق در آینده، می‌تواند بسیار بدتر باشد.

در حقیقت زمین لرزه اخیر نپا، باید زنگ خطری برای تمام صاحبان مشاغل جهان باشد که در مناطق زلزله خیز، فعالیت‌ می‌کنند. حال از خودتان بپرسید:

اگر الان زمین‌لرزه شدیدی اتفاق بیفتد، درست همین‌جا، آیا سرمایه و از همه مهم‌تر، کارمندان من، در امان هستند؟ آیا ما آمادگی یک زمین لرزه بزرگ را داریم؟

اگر پاسخ شما منفی است، پس زمان آماده‌شدن برای زلزله، همین حالا است؛ نه هفته آینده یا حتی ماه آینده! پس ما را در ادامه این مطلب از استارتاپت، همراهی کنید تا آمادگی لازم هنگام وقوع زمین لرزه را داشته باشید.

راهکار موثر برای کارفرمایان هنگام زمین لرزه

۶ راهکار موثر برای کارفرمایان، هنگام وقوع زمین لرزه

آژانس مدیریت اورژانس فدرال آمریکا، ۶ دستورالعمل‌ تخصصی برای آماده‌سازی کسب‌وکارتان در مقابل زلزله، بیان کرده است:

۱. یک کوله نجات برای زلزله فراهم کنید

اگر زمین لرزه شدیدی رخ دهد، ممکن است دفتر کاری‌تان برای چند روز یا حتی چند هفته، بدون برق، اینترنت، تلفن، آب، گاز و سرویس فاضلاب باشد. هنگام وقوع بلایای طبیعی، یک کوله نجات با تجهیزات ضروری، نیاز شما را در مواقع اضطراری پوشش می‌دهد؛ زمانی ‌که احتمالا وقت لازم برای جستجو یا خرید آن‌ها را ندارید.

به توصیه صلیب سرخ آمریكا، کوله‌های نجات بلایای طبیعی، باید شامل موارد زیر باشند:

 • آب: یک گالن به ازای هر نفر، در روز (ذخیره سه روزه برای بیرون‌بری و دو هفته‌ای برای داخل خانه)
 • مواد غذایی: مواد فاسدنشدنی با قابلیت آماده‌سازی آسان (ذخیره سه روزه برای بیرون‌بری و دو هفته‌ای برای داخل خانه)
 • چراغ قوه
 • رادیوی دستی یا با باتری (در صورت امکان، رادیو هواشناسی NOAA)
 • باتری‌های اضافی
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • داروها (ذخیره هفت روزه) و وسایل پزشکی
 • ابزار چند منظوره
 • مراعات اصول بهداشتی و اقلام بهداشت شخصی
 • کپی اسناد شخصی (لیست داروها و اطلاعات پزشکی، نشانی، سند مالکیت / اجاره‌نامه منزل، گذرنامه‌ها، شناسنامه‌ها، بیمه‌نامه‌ها)
 • تلفن‌ همراه با شارژر
 • اطلاعات تماس با خانواده و اورژانس
 • پول اضافی
 • پتوی اضطراری
 • نقشه‌های منطقه

اگر دوست ندارید کوله شخصی‌تان را خودتان تهیه کنید؛ چه برسد برای هر‌ یک از کارمندان، می‌توانید کوله‌های آماده را از چند فروشنده آنلاین مثل Quake Care خریداری کنید. این سایت بسته به تعداد کارمندان‌تان، بسته‌های مختلف نجات مخصوص دفتر کار را برای زمین لرزه تهیه می‌کند و از ۱۷۹ دلار تا ۱٫۵۷۵ دلار ارائه می‌دهد.

۲. جلسه بگذارید تا اصول اولیه را مرور کنید

جلسه برای اصول اولیه زمین لرزه

جلساتی برای کارکنان برگزار کنید تا در مورد چگونگی ایمن ماندن هنگام زمین لرزه و بلافاصله پس از آن، بحث کنید؛ سپس اصول اولیه را در سراسر زمین لرزه و پس‌لرزه‌ها در نظر بگیرید. پس‌لرزه‌ها می‌توانند دقایق، روزها و حتی هفته‌ها پس از وقوع زمین لرزه اولیه، رخ دهند.

همچنین مکان‌های امنی را در دفتر خود ایجاد کنید تا افراد هنگام وقوع زلزله، به‌‌آن‌جا بروند. این مکان‌ها می‌توانند زیر مبل یا مقابل دیوار، دور از پنجره‌، قفسه‌ کتاب و سایر وسایل بزرگ باشند. حتما تمام تابلوها، آینه‌ها، کابینت‌های بزرگ و قطعات مبلمان را به پایه‌شان محکم کنید.

۳. یک برنامه پاسخ به زمین لرزه طراحی کنید

با کمک کارمندان‌ خود، یک پروتکل برای زمان وقوع زمین لرزه تهیه کنید تا مشخص شود که در آن زمان، هر فرد، مسئول چه کاری است؟ دائما این طرح را با هم مرور و تمرین کنید؛ به کارمندان معلول توجه و رسیدگی کنید تا ببینید که آیا آمادگی خاصی لازم دارند یا خیر؟ همچنین مشخص کنید که در صورت آسیب دیدن ساختمان، فروشگاه یا کارخانه‌تان، چه کاری انجام خواهید داد و به کجا خواهید رفت.

حتما نقشه‌ای برای بیرون رفتن از ساختمان، خروجی‌های اضطراری و کوله‌های اداری برای زلزله، تهیه کنید. همچنین یک خط تلفن را اعلام کنید تا کارمندان بتوانند در هر زمان، برای دریافت اطلاعات ارسالی (پیام‌های ضبط شده جهت اطلاع‌رسانی) پس از حادثه، با آن‌ تماس بگیرند.

۴. ریسک کار خود را ارزیابی کنید

کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از وب‌سایت Ready.gov متعلق به سازمان مدیریت بحران دولت آمریکا (FEMA)، برای تعیین میزان آمادگی شرکت‌شان هنگام زمین لرزه یا سایر بلایای طبیعی، خطر را ارزیابی کنند. همچنین در‌می‌یابند که چقدر خود را برای یک حمله بیولوژیک، شیمیایی، انفجاری، هسته‌ای یا پرتوزایی سلاح‌های اتمی آماده کرده‌اند. در ایالات متحده، چند شرکت از جمله مشاوره EBI، مشاوران CoreLogic و AEI در حوزه تعیین خطر زمین لرزه وجود دارند که می‌توانید برای تجزیه‌و‌تحلیل حرفه‌ای آسیب‌پذیری در برابر زلزله، از آن‌ها کمک بگیرید.

۵. تعیین کنید که چه مدت می‌توانید در کسب‌وکار خود باقی بمانید

هنگام زمین لرزه در کسب‌وکار خود باقی می‌مانید

اگر می‌توانید در کسب‌وکار خود بمانید، بهتر است به اعضای جامعه محلی خدمت کنید که ممکن است به دلیل وقوع یک زمین لرزه بزرگ، به کالاها و خدمات شما نیاز داشته باشند. کدام ‌یک از کارمندان، روش‌ها، مواد و تجهیزات برای ادامه کار کسب‌وکار شما ضروری هستند؟ کدام ‌یک برای بقا و بهبودی، حیاتی هستند؟ آیا سیستم‌های حسابداری و توانایی تصمیم‌گیری مالی سریع را برای مقابله با اسناد و پیگیری هزینه‌های فاجعه، فهرست دستمزد اضطراری دارید؟ اگر اتفاقی برای شما بیفتد، حداقل یک نفر را تعیین کنید که در غیاب‌تان بتواند امور کسب‌وکار را به عهده بگیرد.

همچنین ممکن است بخواهید به ارباب‌رجوع و مشتریان کلیدی، دسترسی پیدا کنید. در صورت لزوم، چگونه هنگام فاجعه و بعد از آن، خدمت‌رسانی خواهید کرد؟ چگونه می‌خواهید با نجات‌دهندگان، حمل‌ونقل‌کنندگان کالا و سایر کسب‌وکارهایی که به طور مرتب با آن‌ها تعامل دارید، ارتباط برقرار کنید؟

۶. اسناد مهم را حفاظت کنید

کپی اسناد و سوابق را در یک محفظه قابل حمل، ضدآب و نسوز نگه دارید. این موارد شامل صورت‌‌حساب‌های بانکی، بیمه‌نامه‌ها، فهرست‌های تماس با تامین‌کنندگان و باربری‌ها، اطلاعات مربوط به کارمندان، تهیه نسخه پشتیبان از رایانه و سایر سوابق ضروری است. بهتر است نسخه‌های این اسناد کلیدی را در فضای ابری، ذخیره کنید.