روابط حرفه‌ای قوی برای کسب‌وکار و موفقیت شغلی ضروری است. این روابط با هر کسی که باشد ازرئیس، همکاران، مربیان، ارباب رجوع یا مشتریان گرفته تا افراد دیگر در شبکه حرفه‌ای شما مهم هستند و لازم است فعالانه این روابط را پرورش داده و ایجاد کنید، زیرا آن‌ها شما را در تمام مراحل موفقیت همراهی می‌کنند.

یکی از چالش‌های ایجاد روابط حرفه‌ای قوی در عصر شبکه‌های اجتماعی این است که ارتباطات دیجیتالی ما می‌توانند سطحی و ظاهری احساس شوند. برای غلبه بر این حالت، ما باید به ایجاد و پرورش روابط عمیق و واقعاً معنادار با افراد در زندگی خود کمک کنیم.

برای فهمیدن چگونگی این‌کار، ما از هیاتی از اعضای شورای کارآفرینان جوان پرسیدیم، « ویژگی‌های اساسی روابط قوی و هدفمند چیست؟» در این مقاله استارتاپت آنچه آن‌ها توصیه می‌کنند، بیان شده است:

 ۱. همدلی

درک این موضوع که شخص دیگر در این رابطه از کجا می‌آید و چه احساسی دارد برای هر رابطه قوی مهم است. شما نمی‌توانید مشکلات همه را برطرف کنید یا سعی کنید آن‌ها را تغییر دهید، بنابراین در مقابل، فقط گوش دادن و حضور شما برای آن‌ها مهم است.

اصول برقراری روابط حرفه ای قوی

۲. توجه به آسیب‌پذیری

اساسی‌ترین ویژگی روابط حرفه‌ای قوی و هدفمند توجه به آسیب‌پذیری است. روابط مبتنی بر آسیب‌پذیری مثبت، عاری از قضاوت و بهبود محور هستند. اعتماد، ارتباط، عشق و سایر خصوصیات مهم روابط از توجه به آسیب‌پذیری ناشی می‌شوند.

 ۳. احترام بگذارید

اگر به دوستان و مشتری‌های خود احترام نگذارید، به احتمال زیاد در زمان مقتضی، این افراد به شما احترام نخواهند گذاشت. شما تنها آن‌چه را که می‌دهید، دریافت خواهید کرد و برای برخوداری از احترام، باید خودتان نیز به دیگران احترام بگذارید. این مسئله در برقراری روابط دوستانه با مشتری‌ها ضروری است، به همان اندازه که در حفظ رابطه شخصی اهمیت دارد.

۴. زمان واقعی روبرو شدن

ابزارهای ارتباطی آنلاین مانند «FaceTime» و «Skype» ما را قادر می‌سازند تا هر کسی را در آن سر دنیا در آن ‌واحد ببینیم و با او صحبت کنیم. با این‌حال، روابطی که به نظر من قوی‌ترین هستند، روابطی هستند که ما حضورا یکدیگر را می‌بینیم. از آنجا که ملاقات در دنیای آفلاین کار بیشتری لازم دارد، به اشخاص سیگنال می‌دهد که آن‌ها برای ما اهمیت دارند.

۵. ذهنیت بخشیدن

یکی از ویژگی‌های روابط حرفه‌ای قوی این است که قبل از درخواست چیزی، چیز با ارزشی ارائه دهید. خیلی اوقات این روزها، افراد فقط درخواست می‌کنند بدون اینکه چیزی ارائه دهند. این‌کار مانع ایجاد یک رابطه هدفمند است. به علاوه، هنگامی‌که شما اولین کسی هستید که چیزی با ارزش ارائه می‌دهید، به احتمال زیاد درخواست شما برای کمک پذیرفته می‌شود.

۶. چشم‌انداز منحصر به فرد

قوی‌ترین و پرمعناترین روابطی که من در زندگی دارم، یک چشم‌انداز منحصر به فرد ارائه می‌دهند. به لطف تاریخچه طولانی در کنار هم بودن ما، این افراد زمینه اقدامات و انگیزه‌های من را فراهم می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به من کمک کنند درک کنم که چگونه تغییر کرده‌ام، چگونه تغییر نکرده‌ام و واقعا چه چیزی در زندگی من مهم است. من نمی‌دانم بدون این دیدگاه‌‌ها و چشم‌اندازهای بی‌نهایت ارزشمند، کجا خواهم بود.

۷. نیت

همه ما در زندگی افرادی را دیده‌ایم که هر چقدر هم خودمان را برای او توضیح دهیم، دچار سوء تفاهم و برداشت اشتباه می‌شود و در مقابل اشخاص دیگری هستند که شما را درک می‌کنند بدون این‌که حتی شما یک کلمه بگویید؛ این بدان دلیل است که آن‌ها می‌دانند که نیت شما خوب است. روابط قوی و معنادار با نیت خوب شروع می‌شوند.

۸. کار سخت

روابط محکم، خود به خود حفظ نمی‌شوند. آن‌ها نیاز به یک تعهد دو طرفه دارند تا هر دو طرف تلاش کنند و برای تعامل با یکدیگر زمان صرف کنند. این امر به همان نسبت که در مورد روابط تجاری صادق است، در مورد روابط شخصی نیز صدق می‌کند. روابط تجاری پایدار و با دوام از طریق تعامل فعال و تلاش فراوان ایجاد می‌شود.

اهمیت برقراری روابط حرفه ای قوی

۹. صداقت

غریزه یا برداشت اول شما معمولا درست است و سنگ بنای یک رابطه معنادار، همیشه صداقت است. هرگز نترسید که نظر صادقانه خود را به تیم یا همکاران خود بگویید. غالباً، کسب‌و کارها زود به فرهنگ شایعه و لبخندهای دروغین سوق پیدا می‌کنند. برقراری ارتباط روشن بر پایه و اساس صداقت، امری اساسی و ضروری است.

۱۰. چالش

به ویژه در کسب‌وکار، شما باید با افرادی ارتباط داشته باشید که چالش برانگیز هستند، نه این‌که هر چه شما می‌گویید را پس بزنند و شما را به عقب برانند، بلکه طوری شما را به چالش بکشند که متفاوت فکر کنید و چیزهای جدیدی را امتحان کنید. این می‌تواند الهام‌بخش یک رقابت سالم باشد و شما را آماده سازد تا همیشه برای بهتر شدن تلاش کنید.

۱۱. ارزش

هنگام توسعه روابط درکسب‌وکار، باید به ارزش توجه کنید. «چگونه می‌توانم به شما و کسب و کارتان ارزشی اضافه کنم؟» وقتی این سوال را می‌پرسید و پیش از پرسیدن هر سوالی از سمت خودتان به آن متعهد می‌شوید، از طریق عمل نشان می‌دهید که شما بیش از نگرانی برای خارج شدن یک فرد از رابطه به ایجاد یک رابطه قوی توجه می‌کنید.

۱۲. پیروی از وجدان

مهم است که وجدان داشته باشید و بدانید روابط حرفه‌ای قوی در کجای آن قرار دارد. ما تمایل داریم که به رابطه به عنوان یک حساب بانکی اعتباری بین یکدیگر نگاه کنیم که آن اعتبارات را واریز و برداشت می‌کنیم. با احساسات شریک زندگی خود چطور مواجه می‌شوید؟ از میزان تنش بین خودتان آگاه باشید و ارتباطات را صادقانه و شفاف شکل دهید.

۱۳. دوستی

همه روابط مستلزم احترام، توجه و مراقبت هستند، اما یک رابطه واقعا هدفمند و معنادار بر پایه و اساس دوستی ساخته شده است. شروع روابط شما با مشتری، دوست یا حتی افرادی که در زندگی شخصی شما نقش دارند به صورت دوستانه، موجب می‌شود یک ارتباط قابل اعتماد و طولانی مدت ایجاد کنید.