آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چطور یک رهبر قادر است، چشم‌اندازی الهام‌بخش برای پیروان خود ایجاد کند؟ ما در این مطلب، به موضوع رهبری موثر از زبان اسکات میلر (Scott Jeffrey Miller) کارشناس ارشد تجارت و بازاریابی، می‌پردازیم و پاسخ این سوال را خواهیم داد. پس با استارتاپت همراه باشید تا شما هم بدانید، چگونه می‌توان یک رهبر موثر بود و چشم انداز الهام‌بخش ایجاد کرد.

رهبر موثر از زبان میلر

رهبر موثر از زبان میلر

من کتاب «مدیریت آشفتگی (Management Mess)» را برای افرادی نوشتم که احساس می‌کنند؛ برای رهبری موفق، آراسته و مناسب نیستند. افرادی که دچار آشفتگی هستند؛ خواه این پریشانی ناشی از یک عامل خارجی مثل نداشتن تجربه کافی و آموزش یا همه این موارد باشد. اشخاصی را می‌شناسم که فکر می‌کنند، قطعا من آخرین نفری هستم که چنین کتابی را می‌نویسم و احتمالا افراد بسیار کمی، همین حالا آ‌ن ‌را می‌خوانند.

من شخصیت پر تنشی دارم. در گذشته بسیار کوته فکر، خودخواه و خود شیفته بودم و اغلب اوقات، افراد را به گریه می‌انداختم. بدون شک این امر باعث شد تا همکاران با استعدادم، تصمیم به ترک سازمان بگیرند. متاسفانه گاهی اوقات از موقعیت و خلق ‌و خوی خود استفاده کردم تا دیگران را تحقیر و مشارکت آن‌ها را سرکوب کنم.

رهبر موثر و حرفه‌ای

اما از طرفی، من به عنوان رهبری شناخته می‌شوم که می‌تواند حرفه و مهارت‌های شما را شکوفا کند. با افراد زیادی، دوستی نزدیک دارم و هر ساعت از شبانه روز، می‌توانید با من تماس بگیرید تا با ضمانت، شما را از زندان یا هر موقعیت اورژانسی دیگر، نجات دهم. من همسری لایق و پدری با محبت هستم؛ یک قهرمان، حامی و مربی برای افرادی که در حرفه خود، موفقیت خارق‌العاده‌ای را تجربه کرده‌اند. من تعداد انگشت شماری توانایی خدادادی دارم که برای استفاده و بزرگنمایی آن‌ها بسیار تلاش می‌کنم. به طور خلاصه، من یک انسان هستم که عیب‌ها و استعدادهایی دارم؛ قطعا شکست‌ها و پیروزی‌هایی داشته و دارم.

اگر شما یک مسافر در مسیر رهبری هستید، من این کتاب را برای شما نوشته‌ام. این کتاب بازتابی از تجربیات من است. آشفتگی‌ها و موفقیت‌های من، در دنیای واقعی در بوته آزمایش قرار داده شده، شكل گرفته، تایید شده و غالبا با تخصص عمیق و رهبری فكر بسیاری از همكاران، دوستان و مربیان، تصحیح شده است. بنابراین، به محض این‌ که منحرف می‌شدم، گاهی اوقات صف‌ها را می‌شکستم، نمی‌توانستم جلوی آن را بگیرم، اما به اصول و رویه‌هایی که موفق‌ترین رهبران به آن می‌رسند، پی بردم. این چشم‌اندازهای اثبات شده که بسیاری از آن‌ها در این کتاب گنجانده شده است؛ به یک رهبر کاملا ناقص، کمک کرد تا به یک رهبر موثر تبدیل شود.

چالش‌های موجود در این کتاب، شما را به یک رهبر موثر و بهتر تبدیل می‌کند. بیایید با یکدیگر، چالش ۲۲ از این کتاب را بررسی کنیم:

ایجاد چشم‌انداز و بینش

در تاریخ مدرن، والت دیزنی یکی از درخشان‌ترین رهبران تجاری در ایجاد و انتقال چشم‌انداز بوده است. پروژه Celebration، برنامه‌ریزی شده شرکت توسعه دیزنی، یک نمونه بسیار عالی است. Celebration، تحقق رویای والت بود که تا حدی از طریق مرکز EPCOT در Walt Disney World، در اورلاندوی فلوریدا به آن دست پیدا کرد. از قضا من داستان آن ‌را به خوبی می‌دانم؛ زیرا یکی از اعضای بنیانگذار این پروژه از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ بودم. طی چند سال کوتاه، دیزنی ۱۰ مایل مربع از زمین‌ها و مراتع گاوها را به یکی از خلاق‌ترین شهرها در جهان تبدیل کرد. Celebration، یک مدرسه دولتی یا خصوصی است که در نوع خودش اولین بود. مجموعه‌ای از فروشگاه‌های خرده فروشی، خانه‌ها و آپارتمان‌ها، یک بیمارستان پیشرفته و ساختمان‌های اداری را توسط بسیاری از معماران برتر جهان طراحی کرد. این شهرک، فناوری پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهد.

چشم‌انداز رهبر موثر

البته Celebration کامل نیست، اما این مسئله اصلی نمی‌باشد. همه این‌ها از دیدگاه یک شخص، الهام گرفته شده است؛ شخصی که گمان می‌کنم اکثر اعضای تیم، هرگز او را ملاقات نکرده بودند. این قدرت دیدگاه والت دیزنی بود. یک رویا که او با اشتیاق، وضوح و انسجام آن ‌را منتقل کرد.

تجربه من در کار با دیزنی، به من آموخت که ایجاد یک دیدگاه جسورانه، راحت نیست. هم می‌تواند الهام بخش باشد و هم یک کشش واقعی! من شخصا همیشه در ایجاد دیدگاه، سرآمد بوده‌ام و آن ‌را به عنوان یکی از قدرتمندترین نقاط قوت رهبری خود برشمرده‌ام. من فقط در مورد داشتن دیدگاه صحبت نمی‌کنم که فقط اسم این چالش باشد. رهبران تا زمانی‌ که آن را توسط تیم‌ها و همکارانشان به اشتراک بگذارند، چشم‌انداز ایجاد می‌کنند. آن‌ها یک چشم‌انداز را چنان واضح و منطبق با ماموریت سازمانی و اهداف، به تصویر می‌کشند که هر شخص می‌تواند با آن در ۳۰ ثانیه یا کمتر، ارتباط برقرار کند.

نظریه یادگیری متعارف

نظریه یادگیری متعارف نشان می‌دهد که افراد، یادگیرنده‌های دیداری، شنیداری یا حسی و لمسی هستند. من در واقع معتقدم که همه افراد، یک یادگیرنده بینایی هستند؛ مگر آن ‌که دچار اختلال بینایی باشند. هیچ‌کس تاکنون بدون نقشه، وام ساخت ‌و ساز را تضمین نکرده است و همین موضوع در مورد رهبران هم صدق می‌کند. آیا از پاورپوینت، تصاویر، مدل‌ها یا پوستر استفاده می‌کنید؟ ایجاد دیدگاه نیازمند آن است که دیگران آن‌ را ببینند و از آن‌جا که نمی‌توانید در جایگاه شخص مقابل باشید و بدانید که آیا دیدگاه شما را می‌بیند و درک می‌کند؛ باید اطمینان حاصل کنید که مردم بتوانند آن ‌را بیان کنند. من از همکاران و اعضای تیم می‌خواهم که همین کار را انجام دهند. تصویری را که من به اشتراک گذاشتم، دوباره برای من تکرار کنند. اغلب آن‌ها هنگام انجام این کار، چیزهای جدیدی را به ارمغان می‌آورند و این عالی است، زیرا ایجاد یک چشم‌انداز و دیدگاه، اغلب یک تلاش گروهی است.

موفقیت رهبر موثر

من در نقش قبلی خود به عنوان مدیر ارشد بازاریابی، مسئول ایجاد یک دیدگاه موثر در مورد وقایع و ابتکارات بی‌شماری از جمله روز تقویت تسهیل‌گر (یا FED) بودم. این رویداد به تسهیل‌کنندگان مشتری ما (بیش از ۵ هزار گواهینامه در هر سال) امکان می‌دهد تا شم تجاری و شبکه‌ای خود را افزایش دهند و مهارت‌های تسهیل‌گری خود را بهبود بخشند. همه ساله تیم ما یک کمپین بازاریابی موثر با موضوع وب‌سایت، استراتژی‌های ایمیلی و چاپ دعوت‌نامه‌ها برای پشتیبانی از FED ایجاد می‌کند. ما این لیست طولانی از کارها را تقریبا یک سال قبل از رویداد تکمیل می‌کنیم تا شرکای ما بتوانند این تجربه را به مشتریان خود منتقل کنند. این واقعیت که این اعلامیه قبل از بستن دستور کار طراحی و توزیع شده است، دیگران را وادار به پرسیدن این سوال می‌کند: «چگونه می‌توانید قبل از ایجاد چیزی، آن را بفروشید؟» پاسخ ساده است؛ وقتی می‌توانید یک چشم‌انداز قدرتمند را ایجاد و بیان کنید، احتمال این‌ که به بهره‌وری برسید را افزایش داده‌اید. این اتفاق همیشه می‌افتد، مانند صنعت فیلم، جایی ‌که تیم‌های بازاریابی، تریلر ایجاد می‌کنند، در حالی‌ که روند تولید فیلم هنوز ادامه دارد. برای یک فیلم، متدوال است که به معنای واقعی کلمه روزها قبل از اکران، در حال ویرایش نهایی باشد.

اشتباه رایج، بعد از ایجاد چشم‌انداز

اشتباه این است که فرض کنید کار شما بعد از ایجاد آن چشم‌انداز قدرتمند تمام شده است. شما ممکن است در مورد افتضاح اخیر جشنواره Fyre شنیده باشید. برگزارکنندگان، یک چشم‌انداز استادانه از یک جشنواره موسیقی منحصر به فرد در جزیره دنج کارائیب، گروه‌های نوازندگی زنده و قایق‌های لوکس ایجاد کردند. برگزارکنندگان جشنواره، صدها هزار دلار به «افراد با نفوذ» پرداخت کردند تا این چشم‌انداز را از طریق شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

تنها مشکل این بود که چشم‌انداز کاملا از واقعیت جدا شده بود. هنگامی ‌که شرکت‌کنندگان به مکان رویدادی که بلیط آن ‌را خریداری کرده بودند، رسیدند. آن‌ها به جای ویلاهای لوکس، با چادرهای طوفان زده مواجه شدند و به جای پذیرایی عالی با غذاهای لذیذ، با ساندویچ پنیر از آن‌ها پذیرایی شد. هنگامی ‌که حاضران سعی در فرار از این جزیره داشتند، این رویداد به هجوم و هرج و مرج انجامید. به راستی، یک چشم‌انداز عالی کافی نیست.

رهبر بزرگ و توانا، چشم‌انداز و بینشی را ایجاد می‌كند، آن ‌را پیاده سازی می‌كند و به مرحله زندگی می‌رساند. در سطوح بالا، ایجاد یک چشم‌انداز به معنای این است که مشخص کنید تیم شما کجا می‌رود و چگونه به آن‌جا می‌رسد. به قسمت «چگونه» توجه کنید. در حقیقت، بسیاری از استراتژی‌های جسورانه هرگز به اوج خود نمی‌رسند، زیرا اعضای تیم یا سردرگم و بدون انگیزه بودند یا نگرش «این هم باید بگذرد» داشتند.

رهبر موثر بودن

توصیه‌های لازم برای داشتن رهبری موثر

استعداد و توانایی‌های زیادی برای رهبر موثر بودن، ایجاد چشم‌انداز، برقراری ارتباط موثر و ترجمه آن به رفتارهای روزمره، نیاز است. اما خبر خوب اینکه، تمام این‌ موارد، قابل یادگیری هستند:

  • پیام خود را با فرهنگ سازگار کنید. آیا شما به همان زبان مخاطبان خود صحبت می‌کنید؟ آیا شما از اصطلاحاتی استفاده می‌کنید که دیگران آن ‌را می‌فهمند؟ آیا دیگران می‌توانند خود را در پیام شما ببینند؟
  • چشم‌اندازهایی را تهیه کنید که در دسترس باشند. آرزوی جسورانه برای سکونت در مریخ در طی ۲ سال به نظر احمقانه است. دیدگاه خود را طوری وفق دهید که افراد به سمت آن کشش داشته باشند، شاید به طور قابل توجهی، اما هنوز هم می‌توانید پیروز شوید. چشم‌انداز باید عملی باشد.
  • چشم‌انداز را در هر فرصت مناسبی بیان کرده و تکرار کنید. این کار را تا زمانی که بارها ارتباط برقرار کنید، انجام دهید، این کافی نیست که فقط خودتان آن ‌را بشنوید. حتی وقتی از چشم‌انداز خود خسته شده‌اید، احتمالا ۵۰ درصد راه را رفته‌اید. این اشتباه فاجعه آمیز را مرتکب نشوید که باور داشته باشید چون چشم‌انداز شما فقط در ذهن شما روشن است، در ذهن دیگران هم روشن خواهد بود. چشم‌انداز با پیگیری بی وقفه و ارتباطات بی وقفه به واقعیت تبدیل می‌شود.
  • نمایندگان و سفیرانی ایجاد کنید. همکاران خود را برای برقراری ارتباط با چشم‌انداز و اطمینان از درک آن‌ها جمع کنید. به آن‌ها ریاست نکنید، بلکه از آن‌ها بخواهید آن‌ را دوباره برای شما تکرار کنند. از آن‌ها سول کنید، تا شما را دنبال کنند، به نمام «چه می‌شد اگرها» فکر کنید. هرچه سفیران شما بیشتر بدانند، احتمالا آن‌ها تبدیل به مترجمان و قهرمانان وفادارتری خواهند شد. توجه کنید که از خودتان فیلم بگیرید یا صدای خود را ضبط کنید و همچنین چشم‌انداز خود را به صورت نوشتاری بیان کنید تا همه، آن ‌را به صورت دقیق درک کنند.
توصیه برای رهبر موثر بودن

برخی از این توصیه‌ها ممکن است موشکافانه به نظر برسد، اما هدف این است که این واقعیت را تقویت کنیم که هیچ رهبر موثر تا به حال چشم‌اندازی بیش از حد الهام بخش، نداشته است. پروژه‌ها و ابتکارات ارزشمند معمولا با شکست مواجه می‌شوند، زیرا رهبری به اشتباه فکر می‌کند که به اندازه کافی کل تیم یا سازمان در مورد آن توجیه شده‌اند. یا در بعضی موارد، آن‌ها خودشان علاقه خود را از دست می‌دهند.

  • با پاسخ دادن به این سوالات، طرح اولیه چشم‌انداز تیمی را تهیه کنید:

الف) تیم ما چه وظایفی را می‌تواند در رسالت و چشم‌انداز سازمان داشته باشد؟

ب) اگر تیم ما بتواند طی یک تا پنج سال آینده، سهم فوق‌العاده‌ای داشته باشد، آن سهم چه خواهد بود؟

  • چند لحظه صبر کنید تا چشم‌انداز الهام‌بخشی را به خاطر بیاورید که با شما هماهنگ است. چه ‌چیزی در مورد آن باعث شده است که از نظر شخصی الهام‌بخش‌ و قدرتمند باشد؟
  • نه تنها با بیان «چرا» و «چه چیز» بلکه با بیان «چطور»، می‌توانید برای تیم خود چشم‌انداز ایجاد کنید. «چطور» ممکن است کلید اصلی موفقیت باشد.