یک رهبر بزرگ و توانا در واقع موفق‌ترین فرد در حوزه کاری خود است. قبل از آنکه به مدیر یا رهبری برجسته تبدیل شویم، باید یک انتقال‌دهنده خوب باشیم. رهبران بزرگ هر بار که با دیگران صحبت می‌کنند، با آن‌ها ارتباط عاطفی برقرار می‌نمایند. سخنان آن‌ها، اطاعت و پذیرش را به دیگران الهام می‌کند.

افراد خوش صحبت، برای برقراری ارتباط با دیگران بسیار مشتاق هستند. این افراد برای رساندن پیام‌های قدرتمند خود به سایرین و تحت تاثیر قرار دادن آن‌ها، به اصولی پایبند هستند. ما در این مقاله از استارتاپت، رازهای رفتاری یک رهبر بزرگ و توانا را با شما در میان می‌گذاریم تا این اصول را در ارتباطات خود به کار ببرید و تأثیر آن‌ها را در قدرت نفوذ حرف‌های خود ببینید.

ویژگی‌های رهبر بزرگ و توانا

۱. مخاطب خود را می‌شناسند

دقدقه فکری رهبران توانا، این نیست که مهم به نظر برسند یا درباره‌ تخصصشان فخر بفروشند و خود را بزرگ جلوه دهند. بلکه به این فکر می‌کنند که مردم نیازمند شنیدن چه مطالبی هستند و چگونه می‌توانند این پیام را به گوش آن‌ها برسانند. در واقع یک رهبر بزرگ و توانا پیامی را به گوش مردم می‌رساند که آگاهی از آن اهمیت دارد، حتی اگر حامل خبر بدی باشد؛ نه مطلبی که مردم خودشان می‌خواهند بشنوند.

۲. متخصص زبان بدن هستند

زبان بدن رهبر بزرگ و توانا

رهبران بزرگ و توانا دائما واکنش‌ مردم نسبت به پیامشان را دنبال می‌کنند. آن‌ها به سرعت نشانه‌هایی مثل حالات چهره و زبان بدن را دریافت می‌کنند، چون این تنها بازخوردی است که ممکن است از بسیاری افراد بگیرند. یک انتقال دهنده خوب، از زبان بدن برای آماده کردن پیام‌های خود استفاده می‌کند، سپس سبک ارتباطی مورد نیاز را به این پیام اضافه می‌کند.

۳. رهبران باید صادق باشند

رهبران برجسته مطلع هستند که برای برقراری ارتباط موثر، باید واقعی باشند. آن‌ها نمی‌توانند مردم را در حالی که تلاش می‌کنند تمام حرف‌ها را تجزیه و تحلیل کنند و حقایق را از داستان‌های ساختگی جدا کنند؛ به خود جذب نمایند. یک رهبر بزرگ و توانا هنگامی که نمی‌تواند اطلاعات دقیقی ارائه دهد، از موضوع به طور کامل خارج می‌شود؛ چون می‌داند جواب‌های نیمه درست، باعث انحراف و تشویش می‌شود. در هر وضعیتی، چه خوب و چه بد، صداقت، اعتماد به همراه می‌آورد.

۴. رهبر توانا با اصالت است

با اصالت بودن رهبر بزرگ و توانا

از ویژگی‌های رهبر خوب این است که هنگام قرار گرفتن پشت تریبون، نقش بازی نمی‌کند. او می‌داند که اگر خودش باشد، مردم به پیام‌هایش جذب می‌شوند اما اگر نقش بازی کند، قطعا خلاف این اتفاق، می‌افتد.

۵. رهبران بزرگ با صلابت هستند

رهبران بزرگ و توانا به گذشته خود افتخار می‌کنند، سر خود را بالا می‌گیرند و مستقیم درباره این که یک پدیده چگونه است و چطور باید باشد؛ سخن می‌گویند.

۶. همان‌گونه که با یک فرد صحبت می‌کنند، با گروه سخن می‌گویند

رهبران به ندرت در سخنرانی‌های خود، روش غیر معمول صحبت کردن فقط با یک نفر را پیش می‌گیرند. یک رهبر بزرگ و توانا می‌داند که چگونه فضا را در اختیار داشته باشد و این حس را به هر فرد القا کند که مستقیما با او سخن می‌گوید. حتی دور یک میز کنفرانس شلوغ یا در سالن اجتماعات مملو از جمعیت، باز هم این نکته را رعایت می‌کند.

۷. از گوش‌های خود به درستی استفاده می‌کنند

رهبر بزرگ و توانا خوب گوش می‌کند

یک رهبر توانا به خوبی می‌داند که برقراری ارتباط مانند خیابان ۲ طرفه است و گاهی مطلبی که می‌شنوند، بسیار بیشتر از آنچه می‌گویند، اهمیت دارد. رهبران بزرگ هنگام سخنرانی شخص دیگر، کاملا به آن‌ها گوش می‌دهند و به جای دیگری فکر نمی‌کنند یا برای مطلبی که می‌خواهند بعد از او بگویند، برنامه ریزی نمی‌کنند. به طور کلی آن‌ها فعالانه گوش می‌دهند و برای فهمیدن دیدگاه طرف مقابل، تمرکز می‌کنند.

۸. رهبر بزرگ و توانا از اقرار به اشتباه و عذرخواهی، هراسی ندارد

رهبر موفق به راحتی از عبارات «تقصیر من بود»، «من اشتباه می‌کردم» و «عذر خواهی می‌کنم» استفاده می‌کنند. وقتی یک رهبر خوب مرتکب اشتباهی می‌شود، با روش‌های درست به اشتباهش اقرار می‌کند. او هرگز صبر نمی‌کند تا فرد دیگری به قصورش پی ببرد و به آن اشاره کند. رهبر توانا برای حرف‌ها و رفتارش حساب و کتاب دارد و نسبت به آن‌ها پاسخگو است؛ حتی اگر هم بتواند به راحتی از زیر خطاهایش شانه خالی نمی‌کند.

۹. بازخورد سخنان خود را بررسی می‌کنند

سخنورترین افراد هم هرگز تصور نمی‌کنند که دیگران، پیام آن‌ها را دقیقا همان طور که خودشان قصد داشتند به آن‌ها برسانند؛ دریافت کنند. این افراد کلیه جوانب را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که منظورشان به درستی درک شده است. اگر این اتفاق نیفتد، نه تنها مخاطب را سرزنش نمی‌کنند؛ بلکه شیوه‌ خود را تغییر می‌دهند تا کلمات را جابجا کنند.

۱۰. کنشگرا هستند

رهبر بزرگ و توانا کنشگرا است

رهبران بزرگ و توانا، وقت‌ خود را برای طولانی کردن مطلب تلف نمی‌کنند. آن‌ها با اشتراک‌گذاری به موقع خبرهای ناخوشایند، از ایجاد شایعه جلوگیری می‌کنند. همچنین آن‌ها از اهداف و مسیرهای روشن سخن می‌گویند تا افراد وقت‌ خود را صرف مسیرهای غلط و نادرست نکنند.

رهبر بزرگ و توانا حتی در ازدحام جمعیت هم برجسته است و به راحتی می‌توان او را شناسایی کرد. او صادق و با اصالت است و به خوبی گوش می‌دهد. همچنین در برقراری ارتباط خوب عمل می‌کند زیرا افراد برای او، ارزش قائل هستند و این اولین گام چالش برانگیز برای تبدیل شدن، به یک رهبر بزرگ است.