شما به عنوان یک رهبر خوب و موفق، ۳ دارایی مهم و اساسی دارید که در زمینه رهبری به کمک‌ شما می‌آیند و این دارایی‌‌ها چیزی نیست جز سابقه، دانش عمیق در صنعت و سال‌ها تجربه با مشتریان. این خبر خوبی است اما خبر بد چیست؟ هیچ یک از این ۳ ویژگی، به شما کمک نمی‌کنند تا بتوانید به این سوال پاسخ دهید که چگونه یک رهبر فوق‌العاده باشید و از رهبری نامناسب و اشتباه دوری کنید.

طبق نظرسنجی به عمل آمده در ابعاد بین‌المللی، این خبر واقعا خبر بدی است؛ زیرا سازمان‌هایی که دارای با بهترین رهبران هستند، ۱۳ برابر بهتر از رقبای خود در عملکرد مالی، تعامل با مشتری و رضایت او، عمل می‌کنند. بنابراین چه چیزی شما را از یک رهبری نامناسب و اشتباه به رهبری خوب و قهرمان تیم تبدیل می‌کند؟

من در طول ۲۵ سال مربی‌گری و تدریس بهترین تیم‌های جهان، ۵ اشتباه رایج را پیدا کردم که تمامی رهبران نامناسب، مرتکب آن‌ها می‌شوند. در این مقاله از استارتاپت، به توضیح اشتباهات پرداخته و بیان می‌کنیم چگونه می‌توان از آن‌ها اجتناب کرد.

رهبری نامناسب و اشتباه چگونه است

۱. عدم اعتماد به رهبری

رهبری موثر، نیاز به اعتماد در همه سطوح دارد. بیشتر رهبران وقعیتی را که من «اعتماد بالا» می‌نامم، با تیم‌های خود ایجاد نکرده‌اند. اعتماد، ارز شماره یک در تجارت است و هر روز اهمیت بیشتری پیدا می‌‌کند. هدف اصلی شما به عنوان یک رهبر، ایجاد محیطی با بالاترین سطح اعتماد است.

با شروع از خود، تاثیر موج اعتماد، به دورترین کرانه‌های سازمان شما می‌رسد. با طرح این سوال‌ها میزان اعتماد به کسب و کار خود را ارزیابی کنید:

عدم اعتماد به رهبری نامناسب و اشتباه
  • آیا به تیم خود اعتماد دارید؟
  • آیا تیمتان به شما اعتماد دارد؟
  • آیا اعضای تیم شما به یکدیگر اعتماد دارند؟
  • آیا مشتریان شما به تیمتان اعتماد دارند؟
  • آیا تیم شما به مشتریانتان اعتماد دارد؟
  • آیا مشتریان مشتریانتان، به شما اعتماد دارند؟

متاسفانه اکثر رهبران، از این جنبه اعتمادسازی رهبری موثر، برخوردار نیستند. نظرسنجی انجام شده توسط وبسایت Age Wave با کمپانی Harris Interactive، نشان داد که تنها ۳۶ درصد از کارمندان معتقدند که رهبران آن‌ها با صداقت و درستی عمل می‌کنند. همچنین وبسایت Edelman طبق مقاله 2017Edelman Trust Barometer دریافت که اعتماد به مدیر عاملان به پایین‌ترین حد خود یعنی ۳۷ درصد، رسیده است.

از کجا می‌دانید که تیمتان به شما اعتماد دارد؟ آن‌ها به چشم‌انداز کسب و کار شما ایمان خواهند داشت. رهبری صحیح، کمک می‌کند تا قبل از این‌که به افراد بگویید کاری را انجام دهند، آن‌ کار را باور کنند. این نوع از رهبری درست، نیاز به اعتماد دارد؛ پس حفره‌های سطح اعتماد سازمان خود را شناسایی کرده و آن‌ها را برطرف کنید.

۲. اقتدار مافوق صلاحیت رهبری

یکی از ویژگی‌های اصلی رهبران موفق، مهارت رهبری کاملا ساده است. نه دانش یا حق تصدی صنعت، بلکه صلاحیت واقعی در حوزه افرادی که رهبری می‌کنند. بیشتر رهبران ناکارآمد، رهبری نامناسب و اشتباه خود را از موضع اقتدار و نه صلاحیت، انجام می‌دهند. از کجا می‌توانید متوجه شوید که شما هم اینگونه هستید؟ برای این منظور، ۲ نشانه وجود دارد.

اقتدار در رهبری نامناسب و اشتباه

اول، رهبران ناکارآمد، یک مربی یا برنامه توسعه رهبری ندارند. هنگامی ‌که از یک عنوان استفاده می‌کنید تا افراد از شما پیروی کنند؛ پتانسیل شما برای بی‌انگیزه کردن افراد، بهم ریختن یک پروژه، از بین بردن ابتکار عمل و در نهایت آسیب رساندن به شرکت، بسیار بالاتر می‌رود. وقت آن است که یاد بگیرید که چگونه یک رهبر بزرگ و توانا باشید.

دوم، شما ممکن است از پذیرش نقطه ضعف خود هراس داشته باشید. رهبران غیر قابل اعتماد، تظاهر می‌کنند؛ اما رهبران مطمئن، شفاف و انتقادپذیر هستند. همه ما نقاط ضعفی داریم. نقاط ضعف شما توصیف شغل شخص دیگری است. لحظه‌ای که از صلاحیت اصلی خود دور می‌شوید، اثربخشی شما به حاشیه رانده می‌شود و به رهبری نامناسب و اشتباه می‌رسید و کل سازمان از آن رنج می‌برد. وقتی به تیم خود می‌گویید در چه چیزی ضعیف‌ترین هستید، ضعف شما دیگر در آن سازمان منعکس نمی‌شود. تمرکز روی استعدادهای خود و ماندن در آن نقطه، همان جایی است که بیشترین تاثیر را دارد.

طبق مطالعه جهانی نیروی کار در سال ۲۰۰۷، شرکت‌هایی با کارمندان خود تعامل پایینی دارند، از ۳۳ درصد کاهش سالانه درآمد عملیاتی و ۱۱ درصد کاهش سالانه رشد برخوردار هستند.

شما همیشه نمی‌توانید به شرکت خود تکیه کنید تا توسعه رهبری مورد نیاز را ارائه دهید. در حقیقت، ۸۳ درصد سازمان‌ها می‌گویند که توسعه رهبران در همه سطوح بسیار مهم است؛ اما تنها ۵ درصد، توسعه را در تمام سطوح و به طور کامل، پیاده‌سازی کرده‌اند. برای خودتان یا به کمک یک مربی، یک برنامه توسعه رهبری ایجاد کنید که نقاط قوت شما را تقویت کرده و بهترین خصوصیات رهبری شما را به نمایش بگذارد.

۳. نداشتن هیچ‌گونه ارتباط عاطفی با تیم خود

اغلب اوقات، شاهد سبکی از رهبری هستیم که به دلیل فقدان رابطه با تیم‌، نکوهش می‌شوند و اینجا است که بحث رهبری نامناسب و اشتباه به میان می‌آید. اگر از نظر عاطفی با پیروان خود ارتباط عمیقی نداشته باشید، از کیفیت رهبری موثر برخوردار نیستید.

نداشتن ارتباط عاطفی در رهبری نامناسب و اشتباه

حرکت هر شخص برای یک اقدام فیزیکی، نیاز به یک ارتباط عاطفی مناسب دارد. ارتباط روی پذیرش، استفاده و نتایج موفق، موثر است. شما نمی‌توانید این را به نفع یک سبک مدیریتی منقطع یا از راه دور، نادیده بگیرید. شغل شماره یک شما به عنوان یک رهبر موثر است و تاثیری که شما بر تیمتان دارید، برای بالا بردن توانایی آن‌ها، بسیار مهم است.

در یک تحقیق پژوهشی در سال ۲۰۱۷ توسط وبسایت Gallup، مشخص شد که ۷۰ درصد از واریانس فرهنگ‌های بد، خوب و عالی را می‌توان در دانش، مهارت و استعداد رهبر تیم یافت. با خودتان صادق باشید، تاثیر شما روی تیم یا شرکتتان، هم می‌تواند باعث پیشرفت شرکت شود و هم آن ‌را به عقب براند.

اولین قدم این است که دریابید چه چیزی باعث ایجاد انگیزه در تیم شما می‌شود. چه چیزی آن‌ها را به انجام عملی سوق می‌دهد و چه چیزی باعث می‌شود آن‌ها به پایداری خود ادامه دهند؟ دلیل کارهایی که می‌کنند چیست؟ چرایی آن‌ها را بیابید.

با تیم خود ارتباط برقرار کنید. دکمه غرور ناشی از رتبه کاری را خاموش کنید و احساسات را روشن کنید. شما می‌توانید به مردم در تمام طول روز بگویید که چه کاری انجام دهند، اما اگر به آن‌ها نگویید در آن عمل، چه سودی برای آن‌ها خواهد بود و چه عایدی برایشان خواهد داشت؛ قطعا این‌کار را برای مدت طولانی انجام نخواهند داد.

۴. عدم سرمایه‌گذاری رهبری روی مردم

ایجاد یک تیم موفق، نیاز به سرمایه‌گذاری در منابع، زمان و توجه دارد؛ در غیر این صورت به رهبری نامناسب و اشتباه خواهید رسید. مهم‌ترین تصمیمی که برند شما می‌گیرد، به پیروزی دیگران کمک خواهد کرد. من امسال در یکی از برنامه‌های آموزشی رهبری اجرایی، در اتاقی که مملو از رهبران برتر بود، درخواست کردم، اشخاصی که برنامه‌ای برای کمک به مردم و دستیابی به اهداف حرفه‌ای بلند مدتشان دارد؛ دست خود را بالا ببرند. اما تنها کمتر از ۳ درصد اتاق، دست خود را بالا بردند.

عدم سرمایه‌گذاری در رهبری نامناسب و اشتباه

اولین صفتی را که در موردش صحبت کردیم، به خاطر دارید؟ بله، اعتماد. مردم تنها اگر به این کار اعتماد داشته باشند، از شما پیروی می‌کنند و احتمالا آینده بهتری خواهند داشت. پس روی سلامت عاطفی، جسمی، فکری و حرفه‌ای تیم خود سرمایه‌گذاری کنید.

برای انجام این‌کار به طور موثر، باید مشخص کنید که هر شخص می‌خواهد چه کاری را انجام دهد. در مورد مقصد اشخاص، کاملا شفاف باشید و ببینید اهداف آن‌ها چیست و چرا می‌خواهند این کار را انجام دهند. وقتی می‌فهمید که چه چیزی آن‌ها را هدایت می‌کند، با آن‌ها کار کنید تا یک برنامه توسعه شخصی برایشان ایجاد نمایید.

اگر می‌ترسید با کمک به این افراد در رسیدن به آرزوهای شغلی خود، ممکن آن‌ها را از دست دهید؛ اشتباه می‌کنید. یک مطالعه توسط وبسایت Career Builder نشان داد که ۳۷ درصد از کارمندان، تنها به دلیل رهبری نامناسب و اشتباه کار خود را ترک می‌کنند. در نظرسنجی دیگری که توسط Globoforce صورت گرفت، مشخص شد که ۳۸ درصد افراد، فعالانه به دنبال شغل جدید هستند. پس با برنامه‌ریزی شغلی یک فعالیت هدفمند، این مهاجرت را فرونشانید؛ سپس در نتایج، سرمایه‌گذاری کنید. مرتبا در مورد بهترین کارها همکاری کنید و آموزش روش زندگی را ادامه دهید.

۵. جشن نگرفتن پیروزی‌ها توسط رهبری

قطعا شما زمانی را که یک رهبر تیم از عملکردتان تقدیر کرده و باعث شده تا احساس خوبی داشته باشید را به خوبی یاد می‌آورید. شاید این اولین یا پنجاهمین دستاورد شما بوده باشد؛ اما رهبران در مسیر رهبری نامناسب و اشتباه قرار می‌گیرند، پیروز‌ی‌های مردم خود را جشن نمی‌گیرند.

جشن نگرفتن در رهبری نامناسب و اشتباه

این صفت از رهبری موثر یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که می‌توانید نه تنها در جهت بهبود روحیه، بلکه در جهت تقویت عملکرد پیروانتان هم بردارید. یک نظرسنجی از بررسی کسب و کار دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۵ نشان داد كه ۷۷ درصد از كارگران با شناخت بیشتر، سخت‌تر كار می‌كنند و ۳۹ درصد هم احساس می‌كنند كه در کارشان از آن‌ها قدردانی نمی‌شود.

به اعضای تیم خود کمک کنید تا نسبت به خودشان احساس خوبی داشته باشند. عزت نفس آن‌ها را تقویت کنید. خواه یک سنت «خط پیروزی» را معرفی کنید یا جوایزی را برای نقاط عطف ارائه ‌دهید؛ برنده‌های تیم خود را اغلب و با صدای بلند به نمایش بگذارید.

حتی اگر در یک یا بیشتر این زمینه‌ها تلاش می‌کنید، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه یک رهبر عالی باشید و از رهبری نامناسب و اشتباه دوری کنید. اکنون با شناسایی ضروری‌ترین زمینه‌ها برای بهبود، کار خود را آغاز کنید.