من چند ماهی است که در یک کافی‌شاپ، مشغول به کار هستم و می‌توانم نشاطی که تاکنون در من به وجود آمده و رهایی از احساس تنهایی را به خوبی احساس کنم. سال‌ها بود که چنین نشاط و انگیزه‌ای را احساس نکرده بودم. من به عنوان یک فریلنسر، به کار تولید محتوا مشغول بودم. هر روز از تختم بلند می‌شدم و پشت میز کارم می‌نشستم و کارم را شروع می‌کردم. تا ساعت دو بعد از ظهر، شانه‌ و کتفم درد می‌گرفت و چشمانم شروع به سوزش می‌کرد، به این ترتیب بود که تمام انگیزه‌ام برای ادامه‌ کار را از دست می‌دادم.

به عنوان یک فرد درون‌گرا، اهمیتی نمی‌دادم که زمانم را در تنهایی سپری کنم. این یکی از دلایلی است که بخاطر آن، فریلنسر بودن را انتخاب کردم. اما بعد از اینکه همسرم که رزیدنت پزشکی است، هفته‌ای ۷۰ ساعت به علاوه‌ شیفت‌های شب زیادی را کار می‌کرد، تنهایی من نیز بیشتر شد. من همچنین با مرگ مادر و مادربزرگم روبه‌رو شدم و این موضوع باعث شد تا احساس تنهایی بیشتری کنم، چرا که هیچ کسی نبود تا بتوانم با او صحبت کنم. بعضی روزها، ۶ تا ۷ ساعت را بدون گفتن حتی یک کلمه سپری می‌کردم.

بیشتر از ۵ درصد از مردم آمریکا، به طور تمام وقت در منزل خود کار می‌کنند و نیازی به گفتن نیست که تعداد بی‌شمار دیگری، به طور نیمه وقت در منزل کار می‌کنند. با تعدادی از فریلنسرها صحبت کردم و نتیجه این بود که آزادی داشتن در انجام این کار فوق‌العاده است، اما احساس تنهایی ناشی از آن می‌تواند ناراحت کننده باشد.

در ادامه این مقاله استارتاپت، شما را با راهکارهایی آشنا می‌کنیم که می‌توانند به رهایی از احساس تنهایی شما زمانی که به عنوان یک فریلنسر در خانه کار می‌کنید، کمک کنند. این راهکارها شامل تجربیات نویسندگانی مانند خود من و حتی افراد حرفه‌ای است که بهترین راه‌ها را برای اجتماعی بودن یاد گرفته‌اند، بدون اینکه در شرکت حضور پیدا کنند یا همکارانی داشته باشند تا بتوانند با آن‌ها صحبت کنند.

راهکارهایی برای رهایی از احساس تنهایی

۱. برای رهایی از احساس تنهایی ناهار را با دوستتان صرف کنید

این مورد یکی از بهترین را‌ه‌های رهایی از احساس تنهایی برای من بود. سعی می‌کنم که هفته‌ای یک بار برای صرف ناهار یا قهوه همراه با دوستم برنامه‌ریزی کنم و از این طریق اجتماعی بودن را به برنامه‌ زندگی‌ام اضافه کنم. بیشتر اوقات چهارشنبه و پنج‌شنبه‌ها را برای این کار انتخاب می‌کنم، درست زمانی که انگیزه‌ام برای انجام کارها کم شده است.

«هیلاری بیلینگز»، سخنگو و مجری پادکست‌ها، این کار را تعاملی فوق‌العاده می‌نامد. او می‌گوید: «برنامه‌های هفتگی مشخصی را برای خود ترتیب دهید تا با کسانی که به شما انرژی می‌دهند، در ارتباط باشید. این برنامه‌ها می‌توانند شامل غذاخوردن با یک دوست صمیمی، رفتن به یک کلاس در خارج از ساعات کاری یا تلفنی صحبت کردن با دوستانتان باشند. این لحظات ارتباط با دیگران باعث می‌شوند که افکار تنهایی به سراغتان نیایند.»

۲. هفته‌ای یک بار خدمات داوطلبانه انجام دهید

تعدادی از فریلنسرها را می‌شناسم که با داشتن یک کار نیمه وقت، سعی می‌کنند در خارج از خانه نیز حضور داشته باشند. هرچند که این ایده‌ خوبی برای در ارتباط بودن با جامعه است، اما باعث می‌شود که روند کارمند بودن و کارفرما داشتن برای ما ادامه پیدا کند و به همین دلیل زیاد با آن موافق نیستم. فریلنسر بودن را به این دلیل انتخاب کردم که دیگر کارمند نباشم! به جای داشتن شغلی نیمه ‌وقت، هفته‌ای دو ساعت یک کار داوطلبانه در یک پیش دبستانی را انتخاب کردم. بازی کردن با گروهی از افراد ۵ ساله در عصرهای چهارشنبه، مقدار زیادی انرژی به وجودم تزریق می‌کند.

«جودی وومک»، نویسنده و سخنران، کارهای داوطلبانه انجام می‌دهد. او می‌گوید: «من در فعالیت‌های داوطلبانه‌ موسسات غیرانتفاعی شرکت می‌کنم که در آن جمعی از نویسندگان زن با دختران جوانی که در معرض خطر هستند، ارتباط دارند. ۷ سال داوطلبانه برای برنامه‌ «بنویس دختر!» فعالیت کردم. این برنامه برای بچه‌ها فوق‌العاده بود و به من این فرصت را داد تا با سایر نویسندگان ارتباط برقرار کنم.»

۳. برای رهایی از احساس تنهایی به کتابخانه بروید

بسیاری از مردم دوست ندارند به کافی‌شاپ‌ها بروند، چراکه پر سرو صدا هستد و نمی‌توان در آنجا تمرکز کرد. اگر جزء این دسته هستید، می‌توانید رفتن به کتابخانه را امتحان کنید. به این ترتیب، برای مدتی از خانه بیرون می‌روید و در عین حال در محیطی آرام به کارهایتان رسیدگی می‌کنید. یک معامله‌ برد-برد!

۴. عکس‌هایی که برایتان خاطره‌انگیز هستند را روی میز کارتان قرار دهید

«لوسی هریس»، مدیر یک انجمع ویژه‌ کودکان می‌گوید یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود تا بر احساس تنهایی ناشی از کار در خانه غلبه کند، قرار دادن عکس‌های عزیزانش روی میز کار است. او می‌گوید: «ممکن است تنها باشم، اما با نگاه کردن به این عکس‌ها سعی می‌کنم خاطراتم را به یاد آورم و به سرعت احساس تنهایی‌ام کمتر می‌شود، چرا که می‌دانم عزیزانم را در کنارم و در زندگی‌ام دارم.»

۵. ارتباطات ضعیف خود را تقویت کنید

ما در زندگی روزمره‌مان هم ارتباطات قوی داریم و هم ارتباطات ضعیف. ارتباطات قوی شما با والدین‌تان، همسر و دوستانتان است. ارتباطات ضعیف شما با افرادی است که گرچه غریبه نیستند، اما دوست شما نیز محسوب نمی‌شوند: به عنوان مثال، منشی باشگاه ورزشی، ماهی‌فروش محل، پیشخدمت کافی‌شاپ موردعلاقه‌تان. مشخص شده که این ارتباطات ضعیف می‌توانند تاثیر زیادی بر سلامت روان ما داشته باشند. برخی تحقیقات این ارتباطات را به اندازه‌ ارتباطات قوی مهم می‌دانند. «استیسی کاپریو» راهنمای کسب‌و‌کار می‌گوید که همیشه موضوعی را برای بیرون رفتن از خانه پیدا می‌کند. وقتی بیرون می‌روید به همه لبخند بزنید و سلام کنید؛ به همسایگان، سرایدار یا هرکس دیگری که در مسیرتان می‌بینید. ارتباطات کوچک اجتماعی و مکالمات ساده کمک می‌کنند تا رهایی از احساس تنهایی را تجربه کنید.   

آرامش در پی رهایی از احساس تنهایی

۶. به یک پادکست گوش کنید

این راهکار «شارون روزنبلت»، مدیر ارتباطات است. او می‌گوید: «من حین انجام کارهایم، پادکست گوش می‌دهم. پادکست‌ها بخشی از وجود انسان‌ها را بیدار می‌کنند و شما را به فضاهای جدید می‌برند، هرچند که آن‌ها واقعی نباشند.»

۷. به یک فضای مناسب برای همکاری ملحق شوید

در شهرهای بزرگ کشور آمریکا، فضاهای همکاری به وجود آمده است. صدها نفر از مردم با پرداخت مبلغی به صورت ماهانه، میز یا دفتر کار را در یک محیط کاری، کرایه می‌کنند. هرچند این فضاها می‌توانند حس حضور در اجتماع را برای افراد فراهم کنند، اما یک اخطار وجود دارد: «این فضاها بسته به اندازه و شهری که در آن زندگی می‌کنید، اغلب گران قیمت هستند.»

۸. برای رهایی از احساس تنهایی ورزش کنید

ذکر نکردن ورزش در لیست کارهایی که باعث کم کردن احساس تنهایی می‌شوند، لیست را ناقص می‌کند. ورزش کردن فواید بی‌شماری دارد که همه‌ ما از آن آگاه هستیم، یکی از آنها ارتقاء سلامت روانی و افزایش تمرکز است. اگر تا حالا ورزش کردن را امتحان نکرده‌اید، در اولین فرصت به یک باشگاه ورزشی یا یک تیم ملحق شوید تا انرژی روانی مضاعفی به دست آورید.

۹. یک دوست پشمالو برای خودتان انتخاب کنید

با افراد زیادی صحبت کرده‌ام که در منزل خود کار می‌کنند و فقط تعداد کمی از آنها کشف کرده‌اند که داشتن یک حیوان خانگی، بسیار موثر است. تحقیقات نشان می‌دهند که داشتن حیوان خانگی به غلبه بر احساس تنهایی کمک می‌کند.

«سابینا برنان» روانشناس به فواید داشتن سگ اشاره می‌کند: «من ۴ سگ نجات دهنده دارم که به من کمک می‌کنند از تنهایی نجات پیدا کنم. هر روز باید آن‌ها را بیرون ببرم تا قدم بزنند و این کار باعث می‌شود من نیز از خانه خارج شوم. سگ‌ها به راحتی یخ بین ما انسان‌ها را آب می‌کنند، مردم اغلب کنار ما می‌آیند و به من و سگ‌هایم سلام می‌کنند و به این ترتیب باهم ارتباط برقرار می‌کنیم.»

برنان همچنین می‌گوید که تنها یک نگاه ساده و لبخند زدن به سگ‌هایش، حالش را بهتر می‌کند. او می‌گوید: «لبخند زدن برای سلامت ما ضروری است، لبخند زدن فعالیت ایمنی بدنمان را تقویت می‌کند، فشار خون را کاهش می‌دهد و همچنین هورمون‌هایی ترشح می‌کند که باعث می‌شوند احساس خوبی داشته باشیم. خندیدن، نابودکننده‌ طبیعی استرس است. خیلی از ما در پاسخ به یک موضوع خنده‌دار یا در پاسخ به لبخند فرد دیگری لبخند می‌زنیم، پس کار کردن در خانه و به تنهایی می‌تواند باعث شود که لبخند زدن را فراموش کنیم و این موضوع با احساس تنهایی ما ادغام می‌شود. سگ‌هایم همیشه دلیلی برای لبخند زدن و رهایی از احساس تنهایی به من می‌دهند.»