اگر طرز رفتار در محیط کار درست و آگاهانه باشد، کمک خواهد کرد تا به فردی موفق‌ در محل کار خود، تبدیل شوید؛ احترام و توجه بیشتری جلب کنید و عملکرد بهتری در طول روز، از خود به جای بگذارید.
ما در این مطلب از استارتاپت، تعدادی راه حل کوچک و سریع را با شما به اشتراک می‌گذاریم که با رعایت آن‌ها و آگاهی از طرز رفتار در محیط کار به یک فرد موفق‌ در محل کارتان تبدیل شوید.

طرز رفتار در محیط کار و زودتر حاضر شدن

۱. به موقع یا زودتر، در محل کار حاضر شوید

یک کار مثبت و ساده که باعث می‌شود تا رئیس‌تان از شما بیشتر خوشش بیاید، زود حاضر شدن در محل کار است. تحقیقات نشان می‌دهد، کارمندانی که زودتر از زمان مشخص شده در دفتر کار خود حضور پیدا کنند؛ از طرف مدیر آن مجموعه، به عنوان فردی وظیفه‌‌شناس شناخته می‌شوند و امتیاز عملکرد بالاتری نسبت به کارمندانی که دیرتر وارد محیط کار می‌شوند، دریافت می‌کنند. البته این موضوع را با اضافه‌کاری و فعالیت خارج از ساعت اداری، اشتباه نگیرید. افرادی که زودتر وارد محیط کار می‌شوند، وظیفه شناس به نظر می‌رسند نه آن‌هایی که تا دیر وقت کار می‌کنند. به همین دلیل بهتر است که به این مورد در آداب محیط کار بسیار توجه کنید.

۲. لباس آراسته بپوشید

تحقیقات نشان داده‌اند که هرچه لباس رسمی‌تری بپوشید، باعث می‌شود تا حس قدرت بیشتری در محل کار داشته باشید. در یک مطالعه در نشریه Journal of Experimental Psychology، مقایسه‌ای بین مردانی که کت و شلوار پوشیده‌ بودند با مردانی که سویشرت به تن داشتند، صورت گرفت. افرادی که کت و شلوار به تن داشتند، در طول مصاحبه‌ و برخورد با مشتری، احساس برتری و اعتماد به نفس بیشتری داشتند.

‌۳. در زمان مناسب، با رئیس خود گپ بزنید

طرز رفتار در محیط کار و گپ زدن با رئیس

اگر رئیس خوبی و صمیمی دارید، چرا گاهی اوقات با او وقت نگذارید؟ نباید از رو به رو شدن با رئیس بترسید؛ بلکه باید این اتفاق را یک موقعیت برای خودنمایی به رئیس بدانید. حتی اگر در یک کمپانی بزرگ کار می‌کنید که رئیس آن به خوبی شما را نمی‌شناسد، خود را به او معرفی کنید و بگویید که در چه بخشی مشغول به فعالیت هستید. سپس زبان بدن رئیس را تحت نظر داشته باشید تا ببینید، آیا او علاقه‌ای به صحبت بیشتر دارد یا خیر؟ اگر رئیس شما فردی خوش مشرب بود، به راحتی می‌توانید حتی با او یک رابطه دوستی برقرار کنید.

۴. با همکاران خود، ناهار میل کنید

طبق یک نظرسنجی، ۸۰ درصد کارکنان غذای خود را روی میز کارشان میل می‌کنند. با این حال دور شدن از میز کار، حتی برای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در زمان ناهار، می‌تواند برای شما مفید و سودمند باشد. جالب است بدانید خلاقیت و نوآوری زمانی رخ می‌دهند که کارمندان محیط خود را برای چند دقیقه ترک می‌کنند. بنابراین این زمان دور شدن از کار را می‌توانید برای مثال هنگام میل کردن ناهار عملی کنید. این طرز رفتار در محیط کار می‌تواند برای افراد خجالتی هم کارساز باشد تا با دیگران معاشرت کنند.

۵. با یک همکار کار بلد، معاشرت کنید

مدیر شما نباید تنها شخصی باشد که به شما بازخورد بدهد و در کارها راهنمای شما باشد. رهبران موفق اکثرا یک همکار هم‌تراز و کار بلد یا همکاری که بتوانند با او به طور منظم تبادل نظر کنند، در کنار خود دارند. آن‌ها معتقد هستند که داشتن چنین شخصی در محیط کار، می‌تواند باعث افزایش و پیشرفت شما در ارگانی که مشغول به کار هستید، شود. رهبران موفق، یک رفیق یا شخصی که اشتیاق زیادی به رهبری دارد، در کنار خود دارند. رفیق‌ها اکثرا دانش خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و در شرایط مختلف به یکدیگر مشاوره و نصیحت می‌دهند.

۶. از تیم خود بازخورد بخواهید

طرز رفتار در محیط کار و بازخورد تیم

فراموش نکنید که علاوه بر افراد متخصص و کار بلد، درخواست بازخورد از افرادی که نسبت به شما تازه کار هستند هم، به همان اندازه مهم است. سعی کنید از افراد تیم خود در یک جلسه نظرخواهی کنید و بپرسید آیا راهی برای پیش بردن کارها در ذهن خود دارند یا خیر؟ این طرف رفتار در محیط کار توسط مدیران ،باعث می‌شود تا کارمندان بیش از پیش با یکدیگر تبادل نظر کنند.

۷. در جلسات صحبت کنید

بله صحبت کردن در جمع، ترسناک است؛ اما اثر خود را خواهد گذاشت. مدیران همیشه تحت تاثیر کارمندانی قرار می‌گیرند که صحبت می‌کنند و ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. یک مدیر، غیر ممکن است که متوجه شود یک فرد در چه جایگاهی قرار دارد، اگر او در گفت و گو‌ها شرکت نکند. صدای خود را پیدا کنید و البته مطمئن شوید که در این کار تعادل را حفظ خواهید کرد. هرگز نباید از ارایه ایده‌های خود بترسید؛ همه ما ایده‌های خوب و ایده‌های بد داریم که باید در زمان درست، به شکلی درست بیان کنیم.

۸. برای روزهای کاری خود برنامه ‌ریزی داشته باشید

تا فردا صبر نکنید تا ببینید باید روی چه چیزهایی کار کنید. بسیار اهمیت دارد که مهم‌ترین وظایف خود برای روز بعد، روی کاغذ بنویسید. ممکن است برای فردا، ۲ یا ۳ کار مهم‌تر نسبت به سایر امور داشته باشید؛ اما نوشتن فعالیت‌هایی که باید انجام دهید، یک نوع پی‌ریزی وظایف برای روز بعد است.

همچنین این کار به شما کمک می‌کند تا کمی آسوده خاطر باشید. طبق یک مطالعه، مشخص شد که نوشتن چگونگی به پایان رساندن وظایف باقی‌مانده، به بسیاری از افراد اجازه می‌دهد تا حین انجام کار، به آن‌ها کمتر فکر کنند و تمرکز بیشتری داشته باشند.

همان‌طور که می‌بینید، طرز رفتار در محیط کار، آداب مختلفی دارد که به راحتی می‌توانند شما را به فردی موفق تبدیل کنند. از همین حالا شروع کنید و با انجام آن‌ها به اهداف خود نزدیک‌تر شوید.