می‌تواند بسیار سخت باشد که بعد از اولین اشتباه و رفتار بد با رئیس خود، او دوباره به راحتی به شما ایمان بیاورد. برای همین بسیار مهم است که از ابتدا، اراده و نیت خود را حفظ و به رئیس نشان دهیم. اگر از راه درستی کار خود را آغاز نکنید، در ادامه برای به دست آوردن لطف و توجه رئیس باید خیلی سخت تلاش کنید. رفتار بد با رئیس می‌تواند شغل شما را به نابودی بکشاند و باید خیلی خوش شانس باشید تا او شما را ببخشد.

یک خانم که به تازگی وارد شغل جدید خود شده بود، خیلی زود سعی داشت تغییرات گسترده و قابل توجه‌ای در گردش کاری تیم ایجاد کند. متاسفانه، رئیس او که قبلا جایگاه این خانم را در شرکت بر عهده داشت، این حرکت او را یک انتقاد التزامی نسبت به هر کاری که پیش از این انجام داده بود دانست. حال ماه‌ها است که این خانم برای این که حس انتقاد خود را از رئیس خود از بین ببرد، باید به شدت کار کند.

شخص دیگری که تازه وارد کار شده بود، خیلی واضح و آشکار سعی داشت به عنوان مدیر عملیات ارگان خود عمل کند. در طول جلسات، در تلاش بود تا مدیریت جلسه را برعهده بگیرد و سهوا جا پای مدیر عامل شرکت می‌گذاشت. حتی با این که کاملا مشخص بود او با این کار در حال توهین به مدیر خود است، انگار نه انگار که اتفاقی رخ داده بود و او متوجه نمی‌شد.

بسیار ضروری و مهم است که کار خود را به درستی با رئیس شرکت شروع کنید و قدم در راه درستی بگذارید. اما با این حال، طبق این دو مثالی که زده شد، به نظر نمی‌رسد این مورد برای برخی‌ها کار آسانی باشد و رفتار بد با رئیس، کار را برای آن‌ها سخت کرد.

پس اگر به درستی و بی‌نقص کار خود را آغاز نکنید، آیا وقت و موقعیت دیگری باقی می‌ماند که خود را مورد لطف و توجه دیگران، مخصوصا رئیس خود قرار دهید؟ در عین حال، اگر شما به شکلی مثبت کار خود را آغاز کنید اما پس از این چیزی را خراب کنید، آیا باز هم می‌توانید منتظر لطف و توجه رئیس خود قرار بگیرید؟

طبق نظر متخصصین، با این که از نظر تکنیکی ممکن است پس از یک ارائه نامناسب، شروعی ضعیف و رفتار بد با رئیس خود بتوانید دوباره توجه او را جلب کنید، اما این کار فوق‌العاده سخت است. از روی دیگر ماجرا، اگر در ابتدا رابطه‌ای مستحکم با رئیس خود برقرار کنید، باید کاری به شدت بد انجام دهید تا این رابطه را تخریب کنید.

خط میان اشتباهات قابل بخشش و غیر قابل بخشش را مشخص کنید

اگر از در اشتباهی کار وارد شدید و رفتار بد با رئیس داشتید، اولین قدم این است که شدت شرایط پیش آمده را ارزیابی کنید. مایکل وتکینز، یکی از بنیانگذاران Genesis Advisers و پروفسور بنیاد بین المللی Management Developmet، می‌گوید بسیار مهم است که فاصله میان اشتباهات و گناهان قابل بخشش و غیر قابل بخشش را مشخص کنید.

جبران رفتار بد با رئیس

یک اشتباه قابل بخشش معمولا مربوط به عملکرد و سیاست می‌شود. این موارد می‌تواند خراب کردن یکی از مسئولیت‌های شما در محیط کار یا تخریب یک رابطه در محل کار باشد. یک اشتباه غیر قابل بخشش، می‌تواند شامل نقض اعتماد رئیس از راهی اساسی و بنیادی باشد که باعث شود رئیس به شما به عنوان یک سست پیمان در محل کار نگاه کند. ممکن است اصلا قادر نباشید این مشکل را بهبود ببخشید. این اتفاق لزوما به این معنا نیست که شما اخراج خواهید شد، اما رابطه شما تا آخرین لحظه سخت خواهد بود و این نتیجه رفتار بد با رئیس است که حتی شاید مانع پیشرفت شما در محل کار شود.

در حقیقت، در یک نظرسنجی، دلیل شماره یک سهل انگار و بی‌پروا بودن رهبرانی که از نظر اعتماد نمرات پایینی دریافت کرده‌اند به خوبی مشخص شد. این افراد به مشکلات دیگران اهمیتی نمی‌دهند، اما می‌خواهند که دیگران به مشکلات آن‌ها اهمیت دهند. حال این اشخاص چه رئیس آن‌ها باشند چه همکاران آن‌ها.

بدترین بخش ماجرا؟ طبق یک نظرسنجی دیگر، تقریبا ششم صدک تا سی و هشتم صدک از آن‌ها قادر بودند خود را به شخصی قابل اعتماد تغییر دهند. آن‌ها توانسته‌اند خود را دوباره در محیط کار باز خرید کنند و شرایط را رو به بهبودی ببرند.

برای بازگرداندن اعتماد رئیس، سعی کنید وقت زیادی با آن‌ها بگذرانید

حتی اگر امکان این وجود داشت که بعد از یک اشتباه نادرست و رفتار بد با رئیس خود پیروز شوید، با این حال هنوز این یک نبرد سر بالا و دشوار است.

مایکل وتکینز می‌گوید اشتباهاتی را که مربوط به عملکرد هستند به نسبت اشتباهات مربوط به سیاست، راحت‌تر می‌توان جبران کرد. این موضوع فقط به آگاهی و عذرخواهی برای اشتباهی که مرتکب شده‌اید اهمیت پیدا می‌کند و باید پس از آن یاد بگیرید که چگونه نیازهای کاری را برطرف کنید. اما به عنوان اشتباهات سیاستی، باید رابطه میان خود با رئیس را تقویت کنید و به او نشان دهید که تهدیدی برای او نیستید. گذراندن وقت با رئیس، حتی اگر فقط در زمان صرف ناهار باشد، می‌تواند به بازیابی رابطه شما کمک کند. بنابراین ارایه پیشنهاد کمک به رئیس خود می‌تواند در رسیدن به این هدف کمک کند.

اما اگر به این شک افتاده‌اید که در هنگام رفتار بد با رئیس کاری غیرقابل بخشش انجام داده‌اید، بهتر است کاری را که انجام می‌دهید متوقف کنید تا شرایط را بدتر از این نکنید. برای مثال کار خود را با رئیس دیگری ادامه دهید. اما اگر از این مورد آگاهی دارید که کارمند بسیار مهم و با ارزشی برای شرکت هستید، پس بهتر است به جای ادامه دادن کار قبلی، کاری جدید در همان ارگان انجام دهید.

مهم است که اراده خوب ذخیره داشته باشید

اگر با رئیس خود توافق و رابطه‌ای خالص و استوار پایه‌گذاری کنید، آن وقت است که فقط یک کار به شدت اشتباه این رابطه را به طور دائم از بین می‌برد. مایکل وتکینز می‌گوید که شما قطعا کارهایی می‌توانید انجام دهید که باعث تخریب یک رابطه می‌شوند. اما اگر پیش از هر چیزی با شخصی رابطه خوبی برقرار کنید، سخت می‌توان دوباره این رابطه را شکراب کرد.

طبق یک مطالعه دیگر، مشخص شده کارمندهایی که از اولین قدم‌های شروع کاری خود نمرات بالایی دریافت می‌کنند، تمایل دارند در ادامه نیز نمرات بالایی کسب کنند و کار برای آن‌ها راحت‌تر می‌شود. به نوعی دیگر، رابطه میان عملکرد یک کارمند و تاثیر و احساس یک رئیس، به شکل یک چرخه به هم پیوسته است. امتیازدهی در کار، به نوعی خودشکوفایی برای کارمندان است. کارمندانی که نمرات مثبتی دریافت می‌کنند، احساس پشتیبانی خواهند داشت، در صورتی که کارمندانی که نمرات منفی دریافت می‌کنند، احساس سردرگمی و دلسردی خواهند داشت.

رهبرانی که بهترین‌ها را در کارمندان خود می‌بینند، در حقیقت باعث پیشرفت آن‌ها می‌شوند. در صورتی که رهبرانی که به دنبال انتقاد هستند، باعث می‌شوند زیردستان خود بدتر شوند.