رسیدن به ارتقای شغلی مورد نظر چگونه ممکن است؟ همه ما دوست داریم پس از مدتی فعالیت در زمینه شغلی خود طعم رسیدن به ارتقای شغلی رویایی خود را بچشیم. در ادامه با استارتاپت همراه باشید تا با تجربه شخصی تانیا فیرو (Tania Fiero) معاون منابع انسانی شرکت Innovative Employee Solutions، که از سال ۱۹۷۴ در سن دیگو آمریکا تاسیس شده را بخوانید. تانیا متخصص در حقوق و دستمزد و خدمات مدیریت پیمانکار برای نیروی کار احتمالی امروزی است.

بعد از یک سال کار کردن به عنوان مدیر منابع انسانی، فکر می‌کردم برای ترفیع شغلی و دستیابی به سطوح رهبری موفق آماده شده‌ام. به عبارتی دیگر و دقیق‌تر، من نگران این بودم که ادامه مسئولیت‌های تاکتیکی منابع انسانی که ممکن است به سادگی از دسترس خارج شوند، یک نقشه شغلی بلند مدت محسوب نمی‌شود. بنابراین هدف من انجام فعالیت‌های استراتژیک در بخش منابع انسانی بود.

تنها مشکل این بود که اصلا نمی‌دانستم که این کار دقیقا به چه معنی است؟ بنابراین در یک برنامه دوازده ماهه در کنار سایر متخصصان منابع انسانی ثبت‌نام کردم و هدفم این بود که بدانم چطور می‌توانم تفکر استراتژیک را به شغلم وارد کنم.

بعد از اتمام کلاس، تلاش داشتم نشان دهم که چقدر استراتژیک هستم، ولی این کار یک شکست بزرگ بود. سعی کردم با ارائه‌ گزینه‌هایی که هزینه کمتری برای مشتری دارند، به تیم مالی کمک کنم که به نظر می‌رسید برنامه خوبی باشد. اما فکر نمی‌کردم در اجرا و تغییر برنامه‌های سودآوری، بعضی از اعضای گروه ما و به ویژه رئیس شرکت را ناراحت کند.

خیلی زود یک فرصت دیگر برای اثبات ایده‌های استراتژیک خود به دست آوردم. گردش مالی تیم ما زیاد شده بود، بنابراین پیشنهاد کردم که فرهنگ خود را ارزیابی کرده و گزاره‌ای از ارزش کارمندان ایجاد کنیم. این بار پیشنهاد درستی دادم. کار ما یکی از بهترین‌های شهر در ده سال اخیر بوده است.

متاسفانه هنوز نقش رهبری منابع انسانی را به دست نیاورده‌ام و حتی آن سال هم نتوانستم رسیدن به ارتقای شغلی که خواهان آن بودم را بچشم. چند سال بعد از آن اتفاق بود که فهمیدم چه چیزی من را از رسیدن به ارتقای شغلی مورد نظر خودم بازمی‌داشت: من هرگز چیزی را که می‌خواستم، عنوان نمی‌کردم. به همین دلیل وقتی در نهایت به نقش معاون رئیس شرکت ارتقاء پیدا کردم، نقشی که بالاتر از آن چیزی بود که تصور می‌کردم، دوران سختی را برای تطبیق با شرایط تجربه کردم.

تمام چیزی که برای تطبیق با نقش جدید نیاز است، پرسیدن سوال می‌باشد. قبل از سوال اصلی، باید از خود و رئیست، یک سری سوال‌های کوچک‌تر بپرسی. وقتی به دنبال ترفیع بودم، نمی‌دانستم که چطور باید این سوال‌ها را بپرسم. حالا به کارمندانم کمک می‌کنم تا هر وقت که آماده پذیرش مسئولیت‌های جدید بودند، این سوال‌ها بپرسند. در اینجا چند سوال برای شروع عنوان می‌کنیم:

چرا این شغل را می‌خواهم؟

اگرچه باید ارتباط بهتری با رئیسم داشته باشم، بزرگ‌ترین اشتباه من این بود که از خودم نمی‌پرسیدم چرا این کار را می‌خواهم. در آن زمان، تمام آن چیزی که می‌دیدم، عنوان درخشان و امنیت شغلی سطح رهبری بود. انگیزه اصلی را نمی‌دیدم.

رسیدن به ارتقای شغلی

خود را به چالش بکشید و سه دلیل برای اینکه نشان دهد مسئولیت‌های نقش جدید از مسئولیت‌های نقش فعلیتان، بهتر هستند را لیست کنید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، لازم است کارهایی را به انجام برسانید. چگونه می‌خواهید رئیستان را برای ترفیع شغلی خود راضی کنید، وقتی حتی خودتان نمی‌دانید چرا چنین شغلی را می‌خواهید؟

چون هیچ‌وقت از خودم نپرسیدم که چرا آن شغل را می‌خواهم، وقتی به آن رسیدم، نمی‌دانستم باید چه کاری انجام دهم تا شرایط بهبود یابد. بنابراین شرایط سختی را برای تطبیق با نقش جدیدم در مقام معاون رئیس داشتم. مدتی طول کشید تا متوجه شوم. حالا وقتی کارمندان از من می‌پرسند که چگونه می‌توانند ترفیع بگیرند، به آن‌ها می‌گویم که با این سوال شروع کنند.

چرا برای این نقش آماده نیستم؟

سه مهارت یا شایستگی‌هایی که برای پیشرفت و موفقیت در نقش جدید دارید را مشخص کنید. برای هر کدام سعی کنید راهی پیدا کنید تا از منطقه‌ امنتان خارج شوید. فراتر از پرورش مهارت‌هایتان، نشان می‌دهید که می‌توانید سختی نقش جدید را با اعتماد به نفس و مهربانی مدیریت کنید.

به عنوان مثال، وقتی که امیدوار بودم نقش رهبری منابع انسانی را به دست آورم، اعتماد به نفس سخنرانی در برابر عموم را نداشتم. می‌دانستم که باید این مهارت را به دست آورم تا بتوانم در برابر کارمندان، کارمندان و جامعه با موفقیت صحبت کنم. در آن زمان، من عضوی از یک انجمن حرفه‌ای محلی بودم و توسط جمعی از رهبران، برای به دست آوردن نقش رهبری انتخاب شده بودم. من پیشنهاد آن‌ها را قبول کردم و می‌دانستم که باید در برابر صدها نفر از اعضا در جلسات ماهانه سخنرانی کنم. این کار عصبی‌کننده بود، اما در عین حال برنامه تمرینی بود که من نیاز داشتم.

کار کردن در بخش منابع انسانی باعث شده با افرادی آشنا شوم که توقع دارند شرکتشان به آن‌ها آموزش دهد. حتی اگر آماده ترفیع شغلی نیستید، ایجاد فرصت‌هایی برای پیشرفتتان، به شما کمک می‌کند روی پای خود بایستید و به رئیستان نشان دهید که آماده‌اید تا در مورد نقش جدیدتان صحبت کنید.

چه مهارت‌هایی وجود دارند که باعث می‌شوند برای ترفیع شغلی نادیده گرفته شوم؟

حالا تنها کاری که باید انجام دهید، این است که برنامه یادگیری خود را مشخص کنید. اگر به کمک نیاز دارید، از رئیستان کمک بگیرید یا از دیگر رهبران بپرسید که چگونه مهارت‌های جدیدی در خود ایجاد می‌کنند و به ارزش‌های سازمان می‌افزایند.

راهنمای رسیدن به ارتقای شغلی

بعد از انجام این کار، ایده‌ای در مورد مشارکت منابع انسانی با تجارت، برای ایجاد مشارکت کارکنان که هنوز هم به عنوان بخشی از استراتژی فروش ما محسوب می‌شود، به ذهنم رسید. فهمیدم که در چه موضوعی نیاز به آموزش و یادگیری دارم و برای یادگیری آن اقدام کردم.

وقتی این سوال را می‌پرسید، خود را برای شنیدن هر چیزی آماده کنید. مهم‌تر از هر چیزی، ثابت کنید که به انجام این کار مشتاق هستید. در این مرحله، رئیس شما باید وارد گفتگو شود، پیشنهادهای خود را ارائه دهد و برنامه‌ای برای پیشرفت ایجاد کند.

در یک سال اول چه چیزی موفقیت تلقی می‌شود؟

بعد از اینکه در برنامه‌ای که برای رشد داشتید، پیشرفت کردید و فرصت ترفیعی که خواهان آن بوده‌اید به وجود آمد، وقت آن می‌رسد که از رئیس خود این سوال را بپرسید. نه تنها به مسئولیت‌های این نقش، بلکه به تعهداتی که برای موفقیت نیاز است، توجه کنید.

مدتی وقت بگذارید و در مورد اینکه آیا می‌توانید خود را با الزامات مقام جدیدتان تطبیق دهید یا خیر، فکر کنید. همچنین به این فکر کنید که آیا این مقام با تعادل زندگی‌تان همخوانی دارد یا خیر. اگر افکاری این چنین داشته باشید، رئیستان متوجه می‌شود که برای پیشرفت مهارت‌هایتان، جدی هستید. سپس باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه چیزی را قربانی کنید. به عنوان مثال، ممکن است بفهمید که برای به دست آوردن شغل و مقام دلخواهتان باید آخر هفته‌ها را نیز کار کنید. اگر فرزندی داشته باشید، آیا حاضرید آن زمانی را که می‌توانید در کنار دختر یا پسرتان باشید را از دست بدهید؟

اولین سال کاری من به عنوان معاون رئیس، خیلی راحت‌تر می‌گذشت، اگر که این سوال‌ها را پرسیده بودم. حالا که اختیارات بیشتری دارم، این ایده را در برنامه‌های مدیریت عملکرد شرکت گنجانده‌ام. بنابراین هر کارمندی که تازه استخدام شده یا به تازگی ترفیع شغلی گرفته است، راهی دارد تا به کمک آن بداند که چه کاری باید انجام دهد.

به یاد داشته باشید همان‌قدر که شما می‌خواهید در سمت ‌درستی قرار داشته باشید، رئیستان نیز همین را می‌خواهد. اگر ترفیع رتبه نگرفتید، ناامید نشوید. رسیدن به بهترین جایگاه، زمان‌بر است و رئیس شما این موضوع را می‌داند. مادامی که آن‌ها می‌دانند شما چه چیزی می‌خواهید و چقدر سخت برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید، به شما کمک می‌کنند تا آن را به دست بیاورید.