عمیق‌ترین و پرمعناترین روش جان وودن برای اثبات ایده شخصی‌اش در زمینه راه‌های رسیدن به موفقیت، روشی است که او برای تهیه، اجرا و بهبود شیوه‌های تمرین بکار می‌برد. او اعتقاد داشت نباید راه های رسیدن به موفقیت را برای هر کار کوچکی بکار برد، بلکه به دنبال این بود که بدون ابتکار عمل خسته‌کننده، به حداکثر موفقیت دست یابد.

چهار مولفه مورد استفاده وودن، برنامه‌ریزی مناسب و اجرای برنامه، توجه بی‌وقفه به جزئیات، حداکثر استفاده از زمان و تجزیه‌وتحلیل بعد از تمرین برای بهبود بود. وی اهمیت هر یک از این مؤلفه‌ها را در کتاب خود «بسکتبال عملی مدرن» شرح داده است. با استارتاپت همراه باشید.

یافتن راه های رسیدن به موفقیت

جان وودن: «هرگز برنامه‌ریزی و فعالیت را فدای دست یافتن به موفقیت نکنید»

در اینجا چهار مولفه ای که او برای رسیدن به موفقیت در مسابقات ورزشی و زندگی شخصی استفاده می‌کرد شرح داده ایم.

۱. اجرای صحیح برنامه

«یک برنامه تمرین روزانه باید تهیه و دنبال شود. اگر نتوانید برنامه را در یک مورد دنبال کنید، این امر ممکن است دیگران را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر برنامه‌ریزی ضعیفی داشته باشید، اصلاحات را به روز بعد موکول کنید، اما هرگز زمانی که تمرین شروع شده است، برنامه خود را در یک روز مشخص تغییر ندهید. دویدن در وقت اضافه می‌تواند برای شما و بازیکنانتان ناخوشایند باشد و باید از آن اجتناب شود.»

۲. توجه به جزئیات

مربی باید پیش از همه در زمین باشد تا اطمینان یابد که همه چیز برای تمرین آماده است. من دوست دارم یک چک لیست برای مدیران داشته باشم تا بتوانند با توجه به آن پیش روند. برخی از نکات موجود در چک لیست این‌ها هستند، چک کنید که کف زمین تمیز باشد. ببینید که تعداد مورد نظر توپ در دسترس بوده و تمیز و به صورت صحیح باد شده باشند. اطمینان حاصل کنید که پیراهن‌های تمرینی در دسترس بوده و کفش‌های اضافی و سایر وسایل تجهیزات اورژانس در دسترس باشند. نمودارهای آماری را برای استفاده آماده کنید. حتما حوله، نوار و هر چیز دیگری که برای اطمینان از یک تمرین بی‌دردسر و بدون اشکال لازم است، فراهم کنید.

«از تجربه گذشته استفاده کنید و آماده شوید.»

راه های رسیدن به موفقیت از زبان یک مربی بسکتبال

۳. حداکثر استفاده از زمان

«حتی اگر یک تمرین خاص بر اصول پایه تاکید کند، سایر اصول استفاده نباید نادیده گرفته شوند. گاهی اوقات بازیکنان در پاس دادن در هنگام تمرین، بی‌احتیاطی می‌کنند که ممکن است منجر به شکسته شدن یک پایه اساسی در هنگام ساخت پایه دیگری شود.»

هنگامی‌که مربی وودن، تمرین برگشت توپ از حلقه را اجرا کرد، بازیکنان او نیز در پاس دادن، پرش، زمان‌بندی و حرکت بدون توپ در حال بهبود بودند.

۴. تجزیه‌وتحلیل بعد از تمرین

مربی باید بعد از هر تمرین، در حالی ‌که هنوز در ذهنش تازه است، آن را دقیق تجزیه‌وتحلیل کند تا بتواند برای روز بعد برنامه‌ریزی هوشمندانه‌ای داشته باشد. دوست دارم بلافاصله بعد از تمرین با دستیاران خود بنشینم و به طور خلاصه آن روز را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهم. در آن زمان یادداشت می‌کنم تا صبح روز بعد وقتی برای تمرین آن روز برنامه‌ریزی می‌کنم، به عنوان مرجع به من کمک کند.»

به راحتی می‌توان فهمید که چرا عدم آماده‌سازی، آمادگی برای ناکامی و شکست است و هرگز نباید فعالیت را فدای رسیدن به موفقیت کرد.

فعالیت‌های تیم شما که کارآمدترین نتیجه ممکن را ندارند، چه هستند؟ راه های رسیدن به موفقیت در این مسیر چه نقشی دارند؟