به نظر می‌رسد اغلب، این کارآفرینان جوان هستند که سرتیتر خبرها را به خود اختصاص می‌دهند و به خاطر دستاوردهای خود بیشتر شناخته می‌شوند. به مارک زاکربرگ (فیسبوک)، مت مولنوگ (وردپرس) و پیت کش‌مور (مشبل) فکر کنید که همه در اوایل بیست سالگی در فهرست کارآفرینان موفق جهان جای گرفتند. اما سن بنیان‌گذار، فاکتور اصلی نیست که موفقیت یا شکست را در راه اندازی کسب و کار خانگی تعیین می‌کند. کارآفرینان مشهور و موفق با سن بالا نشان می‌دهند که موفقیت در کسب و کار ارتباط مستقیمی با سن بنیان‌گذار آن کسب و کار ندارد.

در حقیقت گفته می‌شود کسانی که در سنین بالا کسب و کار خود را شروع می‌کنند، شانس بهتری برای موفق شدن دارند. مطالعات نشان داده است چنانچه بالاتر از 55 سال سن دارید، احتمال موفقیت شما در کسب و کار ۲ برابر یک فرد زیر 35 سال است. آیا متقاعد نشدید؟ در اینجا با 10 علت مختلف به شما نشان خواهیم داد که چرا برای راه‌اندازی کسب و کار هیچ وقت دیر نیست.

۱. تجربه زندگی دارید

بدیهی‌ترین و غیر قابل انکار‌ترین مزیت راه اندازی کسب و کار خانگی در سنین بالاتر آن است که سال‌ها تجربه زندگی دارید تا از سرمایه‌گذاری جدیدتان بهره بیشتری کسب کنید. حالا دیگر با چم و خم کار آشنا هستید و تجربیات زیادی در کسب و کار به دست آورده‌اید. صبورتر هستید و تمایل بیشتری برای حرکت گام به گام دارید تا بهترین فرصت را برای موفقیت کسب و کارتان فراهم سازید.

اگرچه شاید تجربه عملی در تمام جوانب فرآیند راه اندازی کسب و کار خانگی نداشته باشید، ولی به احتمال زیاد اهمیت مواردی مانند داشتن طرح کسب و کار، ایجاد برنامه مالی یکپارچه و انجام تحقیقات بازار کامل را به خوبی درک می‌کنید. و می‌دانید برای حل مسائلی که به تنهایی نمی‌توانید انجام دهید، باید از چه کسی کمک بگیرید که ما را به سمت دومین علت سوق می‌دهد.

۲. افراد بیشتری را می‌شناسید

در این برهه از زندگی، شما احتمالا شبکه گسترده‌ای از همتایان و همکاران را تشکیل داده‌اید و چون کسب و کار برای رشد و توسعه به یک اجتماع نیاز دارد، ارتباطات شما برای شروع ارزشمند خواهد بود. درباره متخصصانی فکر کنید که در زندگی خود با آن‌ها ملاقات کرده‌اید و می‌توانید از راهنمایی یا خدمات آن‌ها برای کمک به راه اندازی کسب و کار خانگی خودتان استفاده کنید؛ مانند حسابداران، بازاریابان، سرمایه‌داران خطرپذیر، برنامه‌ریزان مالی، پیمانکاران، طراحان، نویسندگان و افرادی از این قبیل. ایجاد یک چنین شبکه‌ای اغلب اوقات سال‌ها زمان می‌برد، بنابراین سن، قطعا در این شرایط یک دارایی به حساب می‌آید.

با داشتن تجربه در دنیای کسب و کار، شما اهمیت ایجاد شبکه روابط را نیز درک می‌کنید و قادر خواهید بود در مواقع لزوم برای پیشبرد پروژه‌ها از راهنمایی و تخصص افراد مختلف کمک بگیرید. این کار اغلب می‌تواند شبکه شما را ۲ یا حتی ۳ برابر توسعه دهد و منابع لازم برای راه‌اندازی کسب و کار خود را در اختیار خواهید داشت.

۳. با نحوه تعیین و دستیابی به اهداف آشنا هستید

دستیابی به اهداف در راه اندازی کسب و کار خانگی

تعیین اهداف یک بخش جدایی‌ناپذیر از راه‌اندازی و اداره کردن کسب و کار بوده و در تمام طول چرخه عمر کسب و کار ضرورت می‌یابد. در سال‌های جوانی، ما همیشه قدرت تعیین هوشمندانه اهداف برای حرکت از یک نقطه در زندگی به نقطه‌ای دیگر را درک نمی‌کنیم. به عنوان یک فرد مجرب، فرآیند تعیین اهداف و قدم‌هایی که برای دستیابی به آن اهداف خواهیم برداشت، به مثابه ماهیت ثانویه ما پدید خواهد آمد. تجربه زندگی همچنین به شما کمک خواهد کرد واقع‌بینانه به قضیه بنگرید. بنابراین می‌توانید در یک مسیر کارآمدتر، مقرون به صرفه‌تر و سازنده‌تر به حرکت خود ادامه دهید.

۴. ممکن است در نظر سرمایه‌گذاران برتری داشته باشید

کارآفرینان جوان اغلب مورد پسند سرمایه‌گذاران واقع می‌شوند، چرا که به دست آوردن سهم بیشتری از مالکیت می‌تواند برای آن‌ها راحت‌تر باشد و کنترل بیشتری در کسب و کار خواهند داشت. اما می‌توان استدلال کرد که کارآفرینان مسن‌تر به خاطر تجربه خود فرصت‌های بهتری برای موفقیت کسب و کار فراهم می‌آورند. بسیاری از سرمایه‌دارن ریسک‌پذیر برای راه ‌اندازی کسب و کار خانگی به دنبال کارآفرینان مسن‌تر، با سابقه و مجرب هستند. بهترین سرمایه‌گذاران به دنبال فرصت هستند و با حمایت از کارآفرینان مسن‌تر و خردمندتر که قبلا تجربه خطا و اشتباه داشته‌اند، می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه‌تری انجام دهند.

۵. می‌دانید به چه چیزی اشتیاق و علاقه دارید

بسیاری از کارآفرینان جوان می‌دانند که می‌خواهند نوعی کسب و کار را شروع کنند، اما آن‌ها ممکن است ندانند که دقیقا چگونه می‌خواهند این کار را انجام دهند. این بدان خاطر است که آن‌ها زمان کافی برای توسعه این ایده را نداشته‌اند: آن‌ها واقعا به چه چیزی اشتیاق و علاقه دارند؟ اشتیاق و علاقه یکی از مؤثرترین عوامل انگیزشی برای راه‌ اندازی کسب و کار خانگی است و اغلب یکی از قوی‌ترین شاخص‌های پیش‌بینی موفقیت یا عدم موفقیت یک ایده به حساب می‌آید. بدون اشتیاق و علاقه به کار، به احتمال زیاد ایده کسب و کار شما در برهه‌ای از زمان به شکست منجر خواهد شد.

۶. دانشی دارید که در اقتصاد امروزی ارزشمند است

دانش اقتصادی در راه اندازی کسب و کار خانگی

در سال‌های اخیر، تغییر اقتصادی از اقتصاد صنعتی به اقتصاد دانش‌بنیان وجود داشته است که یعنی اکثر ما می‌توانیم بعد از سن بازنشستگی مرسوم نیز به کار کردن ادامه دهیم. در حقیقت، سن ما را به عنوان افراد حرفه‌ای ارزشمندتر می‌سازد، چون اغلب بدان معناست که مهارت‌ها و دانش بیشتری با خود همراه داریم. همین موضوع در خصوص کارآفرینان نیز صدق می‌کند. این تغییر اقتصادی از کارآفرینان مسن‌تر که بعدها تصمیم می‌گیرند در زندگی حرکتی انجام دهند، حمایت خواهد کرد، زیرا می‌توانید تجربیات خود را به یک متاع به شدت پرتقاضا تبدیل کنید.

۷. از امنیت مالی برخوردار هستید

شروع کسب و کار خانگی زمانی که جوان هستید یعنی احتمالا با هزینه مالکیت کسب و کار به همراه سایر مخارج زندگی که بسیاری از ما با آن مواجه هستم دست و پنجه نرم می‌کنید: اجاره‌‌بها، مخارج فرزندان (مراقبت از کودکان، هزینه‌های تحصیلی، ورزشی، تفریح و سرگرمی)، بهداشت و سلامت، بیمه، مخارج خودرو، پس‌انداز کردن برای دوران سالمندی و غیره. در حالی که هزینه‌ها هرگز به معنای واقعی تمام نمی‌شوند، اما هر چه سن بالاتر می‌رود به احتمال بیشتری می‌توانید هزینه‌های خود را کاهش دهید. به این ترتیب می‌توانید سرمایه‌گذاری بیشتری برای کسب و کار خودتان انجام دهید. به علاوه، داشتن مسئولیت‌های مالی کمتر ریسک شروع یک کسب و کار را کاهش می‌دهد، چون به لحاظ تئوری چنانچه شکست بخورید، سرمایه کمتری برای از دست دادن خواهید داشت.

۸. گزینه‌های استارتاپ زیادی پیش رو دارید

زمانی که جوان هستید، تجربه، شبکه روابط و سرمایه محدودی دارید، بنابراین گزینه‌های استارتاپ شما نیز اغلب محدود هستند. معمولا یک استارتاپ بوت‌استرپ تنها راهی است که می‌توانید انتخاب کنید، مگر اینکه بتوانید حامی مالی زیرکی برای خودتان دست و پا کنید. با داشتن امنیت مالی و تبدیل شدن به یک فرد حرفه‌ای مجرب، گزینه‌های بیشتری در مسیر کارآفرینی پیش رو خواهید داشت. بنابراین می‌توانید یک کسب و کار جدید را از صفر شروع کنید، اما این تنها گزینه موجود روی میز نیست. شما می‌توانید از قدرت یک برند سابقا موجود، استفاده کرده و آن را به میراث خود تبدیل کنید. همچنین می‌توانید با کارآفرینان دیگر به طور مشترک کار کنید یا می‌توانید خودتان به یک سرمایه‌گذار تبدیل شوید و به ایده‌های کسب و کار دیگران جامه عمل بپوشانید.

۹. قبلا شکست را تجربه کرده‌اید

شکست بخشی از زندگی است و با بالا رفتن سن ممکن است شکست‌های بیشتری را تجربه کنیم. مهم نیست که 2 بار تا به حال شکست خورده باشید یا 22 بار، آن‌ها به دو دلیل مزیت بزرگی برای شما به حساب می‌آیند. نخست، ارزشمندترین بخش هر شکست درس‌هایی است که آموخته‌اید. هر تجربه شکست اهمیت آماده بودن، سخت‌ کار کردن و چرایی نیاز داشتن به یک طرح اقتضایی را به شما یاد می‌دهد. دوم اینکه ترس شما از شکست، احتمالا حالا دیگر کم‌رنگ‌تر از گذشته شده است. چون ترس از شکست می‌تواند به ناتوانی برای تصمیم‌گیری، کاهش اعتماد به نفس و بی‌فعالیتی منجر شود، کاهش ترس از شکست می‌تواند دلیل محکمی باشد که چرا کارآفرینان مسن‌تر شروع راحت‌تری دارند.

۱۰. اعتماد به نفس بیشتری دارید

آیا شما تمام این شکست‌هایی که صحبت کردیم را می‌شناسید؟ علاوه بر درس‌های ارزشمندی که می‌آموزید، این شکست‌ها یک مزیت بزرگ دیگر نیز برای شما دارند. آن‌ها اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهند و انگیزه پیدا می‌کنید که بیشتر تلاش کنید. بسیاری از کارآفرینان جوان ذاتا اعتماد به نفس بالایی دارند، اما قسمت عمده آن از خوش‌بینی نشأت می‌گیرد که راجع به موفقیت ایده کسب و کار خود دارند. خوش‌بینی قطعا برای راه‌اندازی یک کسب و کار لازم است، اما زمانی که این خوش‌بینی با اعتماد به نفس حاصل از تجربیات موفق گذشته همراه شود، شکست‌ناپذیر است.

به عنوان یک فرد حرفه‌ای و مجرب قطعا تجربه هم شکست و هم موفقیت را داشته‌اید و اعتماد به نفس قوی پیدا کرده‌اید که به شما اجازه می‌دهد تا با چالش‌های راه اندازی کسب و کار خانگی مقابله کنید. پس چنانچه سن‌تان در حال بالا رفتن است و احساس می‌کنید که رفته رفته شانسی برای موفقیت در کارآفرینی نخواهید داشت، دوباره فکر کنید! شاید اکنون بهترین زمان برای شروع یک کسب و کار خانگی کوچک باشد.