استرس یک مانع جدی برای موفقیت در کار و زندگی، به حساب می‌آید. به‌همین دلیل، بحث کنترل و مدیریت استرس، اهمیت بسیاری پیدا کرده است. امی مورین (Amy Morin) نویسنده‌ کتاب «۱۳ کاری که افراد قوی انجام نمی‌دهند»، چند راهکار ذهنی برای مدیریت استرس در کتاب خود ارائه داده است.

ما در این مقاله از استارتاپت، ۹ مورد از راهکارهای معرفی شده توسط مورین، برای کنترل استرس را بررسی می‌کنیم.

راهکار ذهنی برای مدیریت استرس افراد قوی

راهکارهای ذهنی افراد قوی برای مدیریت استرس

با توجه به تنش‌هایی که در جامعه امروزی وجود دارد، شناخت پادزهرهای مؤثر برای کاهش آن‌ها، امری ضروری است. ما با استفاده از فعالیت‌های فیزیکی مناسب و راه‌هایی برای آرامش ذهن، می‌توانیم تحمل فشارهای ناشی از استرس را آسان‌تر کنیم. از این رو با هم به بررسی راهکارهای ذهنی افراد موفق و قوی هنگام مواجه با این چالش‌ها، میپردازیم.

۱. نسبت به مشکلات، واقع‌بین هستند

افزایش استرس باعث نا‌ امیدی و منفی‌بافی اشخاص می‌شود. اما افراد قوی، با این موقعیت‌های استرس‌زا آشنا هستند و اجازه نمی‌دهند که تاثیرات بد آن‌‌ها، آزارشان دهند.

افراد قوی، افکار منفی خود را در یک قاب واقع‌بینانه قرار می‌دهند تا دید بهتری نسبت به آن‌ها داشته باشند.

امی مورین

۲. به خود قوت قلب می‌دهند

اعتماد به نفس و اطمینان به خود، ۲ خصیصه اصلی افراد قوی هستند که در مدیریت استرس نقش به‌سزایی ایفا می‌کنند.

آن‌ها به جای منفی‌بافی و گفتن جمله‌ «من حتی یک مشکل دیگر را هم نمی‌توانم تحمل کنم»، از جمله «من با استرس کنار می‌آیم و هر اتفاقی هم که بیافتد، مشکلی برایم پیش نخواهد آمد» استفاده می‌کنند.

امی مورین

۳. تمرکز خود را روی موارد قابل کنترل می‌گذارند

راهکار ذهنی برای مدیریت استرس و تمرکز روی موارد قابل کنترل

مواردی در زندگی وجود دارند که از کنترل انسان‌ خارج است و برای بعضی اشخاص، همین موضوع استرس ایجاد می‌کند. با این حال، افراد قوی به مسئولیت‌های خود آگاه هستند و وقت خود را برای کارهای بیهوده تلف نمی‌کنند.

افراد قوی در مواجه با مشکلات قابل کنترل، سریعا دست به کار می شوند و برای حل مشکل تلاش می‌کنند،. اما هرگز وقت خود را برای مشکلاتی که از کنترل آن‌ها خارج است، تلف نمی‌کنند.

امی مورین

۴. از منبع استرس خود خبر دارند

الیزابت اسکات (Elizabeth Scott) نویسنده‌ کتاب «۸ روش برای مدیریت استرس»، موقعیت‌های استرس‌زا را عامل واکنش استرسی بدن، معرفی می‌کند.

پیدا کردن عوامل استرس‌زا، اولین قدم برای مدیریت استرس است.

الیزابت اسکات

افراد موفق، از علائم هشدار موقعیت‌های استرس‌زایی که مربوط به خودشان است، کاملا آگاه هستند. به دلیل این آگاهی، فعالیت‌ها و سبک زندگی خود را طوری تنظیم می‌کنند که بتوانند به بهترین نحو ممکن، با استرس مقابله کنند.

امی مورین

۵. مرزهای سالم در نظر می‌گیرند

اصولا افراد قوی از طریق تعیین مرزهای فیزیکی و احساسی، برای کنترل قدرت خود تلاش می‌کنند. یک راهکار ذهنی برای مدیریت استرس این است که مسئولیت کار‌های خود را بپذیرید.

افراد قوی، مردم را مقصر و مسئول نمی‌دانند؛ بلکه به جای آن، مرز‌های سالم را تعیین می‌کنند. هر زمان که لازم بود، از حق خود دفاع می‌کنند و مسئول گرفتن حق خود می‌شوند.

امی مورین

۶. با افراد مثبت‌اندیش رفت‌ و‌ آمد دارند

راهکار ذهنی برای مدیریت استرس و افراد مثبت‌اندیش

نگرش مثبت در زندگی، یک راهکار ذهنی برای مدیریت استرس محسوب می‌شود. اگر اطرافتان با افراد منفی‌نگر احاطه شده باشد، تاثیر آن‌ها روی نگرش شما، غیر قابل اجتناب خواهد بود. این موضوع برای افراد مثبت‌اندیش هم صادق است.

حمایت اجتماعی، در مدیریت استرس نقش مهمی را ایفا می‌کند و افراد قوی به دنبال اشخاص مثبت‌اندیش هستند.

امی مورین

۷. کارهای خود را اولویت‌بندی می‌کنند

زمان یک منبع ارزشمند در نظر گرفته می‌شود و افراد موفق نسبت به این موضوع، آگاهی کامل دارند. این افراد برای حذف کار‌های بیهوده و بی‌اهمیت تردید نمی‌کنند و در عوض برای تمرکز روی کار‌های مهم، آن‌ها را اولویت‌بندی می‌کنند.

۸. تفریح را فراموش نمی‌کنند

یکی از بهترین روش‌ها برای مدیریت استرس، سرگرم شدن با فعالیت‌های تفریحی است.

امی مورین

این تفریحات می‌توانند شامل تماشا کردن تلویزیون، رفتن به مهمانی‌ یا مشغول شدن به سرگرمی‌های شخصی باشند. تا زمانی که این فعالیت‌ها باعث آرامش و رهایی ذهن شما شوند، برایتان مفید خواهند بود. افرادی که ذهن قوی دارند، از این موضوع آگاه هستند و به‌همین علت، زمان کافی برای آرامش ذهن و لذت بردن از زندگی، در نظر می‌گیرند.

۹. از روش های سالم برای مدیریت استرس استفاده می‌کنند

مصرف قهوه یک راهکار ذهنی برای مدیریت استرس

برای کنترل و مدیریت هر‌ موضوعی ۲ روش صحیح و غلط وجود دارد. اگر برای کنترل استرس خود به مصرف الکل، کافئین یا غذای زیاد روی بیاورید، روش غلطی برای مدیریت استرس انتخاب کرده‌اید. اما افراد موفق و قوی، از روش‌های سالم مدیریت استرس یعنی فواید مدیتیشن، قدم زدن یا خاطره نویسی استفاده می‌کنند.

شما با رعایت این ۹ راهکار ذهنی برای مدیریت استرس می‌توانید با شرایط استرس‌زا بهتر مقابله کنید و در نتیجه، زندگی آرام‌تری داشته باشید. به طور کلی، سبک زندگی سالم در قدرت کنترل استرس، بسیار اهمیت دارد. با خواب کافی، رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی منظم، می‌توانید سلامت بدن و ذهن خود را بهبود بخشید.