مدیران همواره در مورد سلامت و قدرت فیزیکی کارکنان خود، حساسیت زیادی به خرج می‌دهند. اما وقتی سخن از قدرت ذهن به میان می‌آید، آن‌ها باید حساسیت بیشتری برای این موضوع قائل باشند. به همین دلیل در حوزه کارآفرینی، مقالات زیادی در مورد قدرت ذهنی، استقامت، خوش‌بینی و مواجهه موفق با شکست، ارائه شده که همگی مشخصه‌های حیاتی یک ذهن قوی را توصیف می‌کنند.

افرادی که از ذهن قوی برخوردار هستند، از انجام کارهایی، اجتناب می‌کنند. شناسایی این موارد و پرهیز از آن‌‌ها، تاثیر قابل توجهی در پرورش ذهن ما خواهند داشت. امی مورین (Amy Morin) روانشناس و کارشناس پزشکی بالینی، لیستی را در وب‌سایت LifeHack به اشتراک گذاشته است. اطلاع از این موارد خصوصا برای کارآفرینان، می‌تواند بسیار مفید باشد. با ما در این مقاله از استارتاپت، همراه باشید تا این فهرست را بررسی کنیم.

نبایدهای ایجاد ذهن قوی

نبایدها برای ایجاد ذهن قوی

۱. اتلاف وقت با احساس تاسف برای خود

شما هیچ فردی را نمی‌یابید که هم از ذهن قوی برخوردار باشد و هم درگیر غم و اندوه شرایط فعلی یا خاطرات گذشته‌ خود باشد. این افراد آموخته‌اند که مسئولیت اعمال خود و نتایج آن را به عهده بگیرند. آن‌ها شرایط را با شناختی که از خود دارند، می‌سنجند و قدرشناس درس‌هایی هستند که از زندگی یاد می‌گیرند. وقتی یک موقعیت ناخوشایند پیش می‌آید، ذهن قوی این افراد به آن‌ها کمک می‌کند تا واکنشی نشان دهند که در آن، هیچ نشانی از یاس و نا امیدی نباشد.

۲. عدم قدرت کنترل رفتار دیگران

می توان گفت که بهره‌مندی از ذهن قوی و اعتماد به نفس، رابطه مستقیمی با هم دارند. این افراد به دیگران اجازه نمی‌دهند تا با ایجاد احساس حقارت در وجود آن‌ها، حس بدی نسبت به خود پیدا می‌کنند. این افراد می‌دانند که توانایی مدیریت و شیوه عکس‌العملشان در شرایط مختلف، نشان‌دهده قدرت واقعی آن‌ها است.

۳. ترس از ایجاد تغییر

ذهن قوی باعث می‌شود که تغییرات را با آغوش باز بپذیرید و از چالش‌ها استقبال کنید. بزرگ‌ترین ترس زندگی افراد با ذهنیت قوی، اتفاقات پیش‌بینی نشده و ناشناخته‌ها نیست. هراس آن‌ها از این است که به فردی راکد و بی‌تحرک تبدیل شوند. محیط‌های پر از تغییر و حتی نامطمئن، می‌تواند به آن‌ها انرژی بدهد تا تمام تلاش خود را برای مقابله با ناشناخته‌ها به کار بگیرند.

۴. اتلاف انرژی برای موضوعات غیر قابل کنترل

ذن قوی و عدم اتلاف انرژی برای موضوعات غیر قابل کنترل

باید دست از شکایت و غر زدن درباره ترافیک، گم شدن چمدان یا سایر افراد بردارید تا شرایط ایجاد ذهن قوی را فراهم کنید. این افراد کاملا آگاه هستند که موارد یاد شده، اغلب از کنترل ما خارج است. آن‌ها می‌دانند که وقتی در موقعیت بدی قرار می‌گیرند، تنها چیزی که در کنترلشان قرار دارد، شیوه نگرش آن‌ها به مسائل است. از این رو افرادی که از ویژگی ذهن قوی بهره می‌برند، از شیوه حفظ نگرش مثبت در زندگی، به خوبی استفاده می‌کنند.

۵. نگرانی برای خشنود ساختن دیگران

آیا شما کسی را می‌شناسید که دغدغه‌ ذهنی‌اش، راضی نگه داشتن دیگران باشد؟ آیا شخصی که از خواسته‌های خود به خاطر خشنودی دیگران می‌گذرد، تصویر یک فرد قوی را در ذهن شما ایجاد می‌کند؟ قطعا هیچ یک از این ۲ مورد، قابل قبول نیست. اشخاصی که ذهن قوی و قدرتمند دارند، تلاش خود را برای مهربانی و خشنودسازی دیگران به کار می‌گیرند؛ اما هرگز از بیان خواسته‌های خود نمی‌ترسد. این افراد تاب مقاومت ایستادگی در برابر ناراحتی دیگران را دارند. آن‌ها می‌توانند شرایط را کنترل کرده و در صورت امکان، محیط را آرام کنند.

۶. ترس از ریسک‌های محاسبه شده

فردی که ذهن قوی دارد، برای چالش‌ها و ریسک‌های محاسبه شده، مشتاق است. این موضوع با دست زدن به ریسک‌های احمقانه، کاملا متفاوت است. افراد موفق به کمک ذهن قوی خود، قبل از اقدام به هر عمل، سود و زیان آن را بررسی و کاملا ارزیابی می‌کنند. آن‌ها پیامدهای احتمالی یا بدترین اتفاقاتی که ممکن است بیفتد را پیش‌بینی خواهند کرد.

۷. مرور خاطرات گذشته

ذهن قوی و عدم مرور خاطرات گذشته

حفظ خاطرات گذشته و مخصوصا درس‌هایی که از تجربه‌های خود کسب کردید، بسیار ارزشمند است. اما افراد قوی انرژی خود را با فکر به ناامیدی‌های گذشته یا روزهای خوب و طلایی قدیمی، تلف نمی‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند که انرژی خود را صرف ایجاد شرایط مطلوب، در زمان حال و آینده کنند.

۸. تکرار اشتباهات گذشته

همه ما با معنی دیوانگی آشنا هستیم، درست است؟ وقتی کاری را بارها با یک روش انجام دهید و امیدوار باشید که این دفعه نتیجه متفاوتی بدهد، دیوانگی محض است. فردی که ذهن قوی دارد، مسئولیت تمام رفتارهای گذشته خود را به عهده می‌گیرد و برای درس گرفتن از اشتباهات خود، مشتاق است. تحقیقات نشان داده که توانایی بهره‌وری از عملکرد مناسب در موقعیت‌های حساس، یکی از بزرگترین نقاط قوت برای مدیران و کارآفرینان است.

۹. ناراحتی از موفقیت دیگران

ذهن قوی و عدم ناراحتی از موفقیت دیگران

باید شخصیت قدرتمندی داشته باشید تا بتوانید از موفقیت دیگران هیجان زده شده و لذت ببرید. افرادی که ذهن قوی دارند، این قابلیت را در خود تقویت می‌کنند. آن‌ها به موفقیت دیگران، حسودی نمی‌کنند؛ اما ممکن است از کارهای موفقیت‌آمیز افراد موفق، یادداشت‌برداری کنند. این افراد سعی دارند با تلاش و سخت‌کوشی، شانس موفقیت خود را بالا ببرند و به میانبرها تکیه نمی‌کنند.

۱۰. تسلیم پس از شکست

شکست در هر کاری، این شانس را به شما می‌دهد تا برای رسیدن به موفقیت، در کار خود بهبود ایجاد کنید. حتی بزرگ‌ترین کارآفرینان هم اعتراف می‌کنند که تلاش‌های اولیه‌ آن‌ها با شکست‌های زیادی رو به رو شده است. نا امیدی از شکست‌های متعدد، برای افرادی که از ذهن قوی بهره برده‌اند، مفهومی ندارد. بلکه آن‌ها در پی یافتن دلیل شکست هستند تا با رفع آن، در جهت پیروزی گام بردارند. تا زمانی که بتوان از تجربه هر شکست، درسی جدید گرفت و به هدف نهایی نزدیک‌تر شد، هیچ شکستی نباید ما را از تلاش باز دارد.

۱۱. ترس از تنهایی

افراد قدرتمند، از تنهایی لذت می‌برند و حتی آن را یک موهبت می‎دانند. آن‌ها از این زمان برای تفکر، برنامه‌ریزی و افزایش بهره‌وری خود استفاده می‌کنند. این افراد برای شاد زیستن، به دیگران وابسته نیستند و می‌توانند در تنهایی خود هم، خوشحال و خوشبخت باشند.

۱۲. طلبکار بودن از دنیا

ذهن قوی و عدم طلبکار بودن از دنیا

در شرایط اقتصادی دنیای امروز، آمادگی و مدرک تحصیلی‌ افراد، در میزان حقوق، مزایا و زندگی راحت آن‌ها تاثیر به سزایی دارد. مدیران و کارکنان هم به این درک رسیده‎اند که دنیا قرار نیست بدون توجه به ویژگی‌های آن‌ها، خدماتی اضافی تقدیمشان کند. افرادی که ذهن قوی دارند، با آمادگی کامل وارد دنیای کار شده و بر اساس شایستگی‌های خود، انتظار موفقیت‌ و پاداش دارند.

۱۳. انتظار دریافت نتیجه فوری

ذهنیت قوی افراد، این امکان را برای آن‌ها ایجاد می‌کند که کارهای تمرینی مانند رژیم غذایی یا راه‌اندازی کسب‌ و کار را، به «مدت طولانی» ادامه دهند. این افراد کاملا می‌دانند که انتظار رسیدن به نتایج فوری، کاری بیهوده است. آن‌ها حداکثر انرژی و زمان خود را به کار می‌گیرند و با برداشتن هر قدم به سمت موفقیت، لذت می‌برند. ذهن قوی «قدرت ماندن» را در اشخاص تقویت می‌کند و آن‌ها را آگاه می‌کند که هر تغییری زمان‎بر است.

آیا شما هم از ذهن قوی بهره‌مند هستید؟ ما به لطف آموژه‌های امی مورین، می‎توانیم توانایی خود در زمینه‎های یاد شده را تقویت کنیم تا به یک زندگی موفق برسیم.