دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ دیجیتال مارکتینگ، یک موتور رشد و توسعه است که برگ برنده هر کسب و کاری است. این نوع بازاریابی در شناسایی علایق و نیازهای مشتریانتان به شما کمک می‌کند تا بهتر از قبل آن‌ها را بشناسید و محصولات و خدمات خود را در راستای برآورده ساختن آن‌ها ارائه دهید.

در این مقاله قصد داریم برای کسانی که خواهان یک رویکرد بسیار جامع و واضح برای موفقیت از طریق دیجیتال مارکتینگ هستند، می‌گوییم مراحل گام به گام به کارگیری دیجیتال مارکتینگ چیست. اگر شما نیز از  مشتاقان آشنایی با بازاریابی دیجیتال هستند با استارتاپت همراه شوید. همچنین اگر در رابطه با دیجیتال مارکتینگ یا راه‌های بازاریابی، به مشاوره نیاز دارید می‌توانید با تیم استارتاپت در تماس باشید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به فعالیت‌های بازاریابی که از طریق کانال‌های دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، ایمیل‌ها، تبلیغات دیجیتال، بازاریابی محتوا، رسانه‌های اجتماعی و برنامه‌های تلفن همراه و غیره انجام می‌شود، اشاره دارد.

اگرچه اصطلاح بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۰۰ محبوبیت یافت، اما فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ از سال‌های بسیار قبل‌تر وجود داشته است. بازاریابان از سال‌ها پیش، از بیلبوردهای دیجیتال استفاده می‌کردند. حتی بیش از ۹۰ سال پیش از ایمیل‌ها و پیامک‌های تبلیغاتی برای انجام فعالیت‌های بازاریابی استفاده می‌شد. اما اصطلاح بازاریابی دیجیتال ساختار خود را تنها پس از رونمایی از موتورهای جستجو مانند گوگل، وب سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر و سیستم عامل‌های تلفن همراه مانند iOS و آندروید، خود را به طور دائم در زندگی مصرف‌کنندگان جا داد.

امروزه در سناریوی تغییر سریع، استراتژی‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ مانند بهینه‌سازی موتور جستجو (بهینه‌سازی سئو)، تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و غیره وجود دارد که بازاریابان از آن‌ها برای افزایش بازدید از وب سایت خود و جذب بیشتر مشتری استفاده می‌کنند. با این حال، بسیاری از بازاریابان نمی‌دانند که چگونه از یک تجربه بازاریابی دیجیتال یکپارچه شده،‌ بهره ببرند.


عناصر کلیدی در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

شرکت‌ها هزینه‌های هنگفتی را برای بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۱۹ صرف می‌کنند و گوشی‌های هوشمند تبدیل به یک بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی مصرف‌کننده می‌شوند. با این وجود، براساس گزارشات، ۴۹ درصد از سازمان‌ها حتی یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی روشن و تعریف شده ندارند.
اگر کسب و کار شما نیزدر میان این ۴۹٪ قرار دارد یا اگر شما یک بازاریاب مبتدی هستید، لازم است برای تعیین استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود،‌ ۷ عنصر کلیدی دیجیتال مارکتینگ را بدانید. این عناصر عبارتند از:

 • بهینه‌سازی موتور جستجو
 • بازاریابی موتور جستجو
 • بازاریابی ایمیلی
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی
 • تبلیغات دیجیتال
 • بازاریابی از طریق موبایل

بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی موتور جستجو (Search Engine Optimisation) یکی از منابع اساسی برای افزایش بازدید از وب سایت شما است. بهینه‌سازی سئو (SEO) به روند بهینه‌سازی وب سایت شما با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، لینک‌دهی به سایت‌های پر بازدید و محتوای‌گذاری مطالب با ارزش برای بالا رفتن رتبه نمایش در نتایج جستجو توسط موتورهای جستجو، اشاره دارد.

استفاده از استراتژی‌های ارگانیک (سئو) برای افزایش بازدید از وب سایت شما، نسبت به استراتژی‌های پرداخت هزینه (SEM) اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا مردم عموما به وب سایت‌های ارگانیک، اعتماد بیشتری دارند.
سئو دروازه‌ای برای ورود به سایر استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ مانند بازاریابی محتوا، بازاریابی ورود، بازاریابی ایمیل و غیره است.
هنگامی که برای بهینه‌‌سازی موتور جستجو اقدام می‌کنید، شما، گوگل (یا هر موتور جستجوی دیگر) و خواننده شما در تعامل با یکدیگر قرار می‌گیرید. نقش شما این است که مطالب آموزنده و جذاب را به عنوان محتوا ایجاد کنید تا بتوانید مدت حضور خواننده را در وب‌سایت خود افزایش دهید. نقش گوگل این است که ارزش و اهمیت مطالب وب سایت شما را رتبه‌بندی کند و به کاربران بازخورد دهد.

اما گوگل چگونه این کار را انجام می دهد؟

ربات‌های گوگل محتوای مطالب وب سایت شما را می‌خوانند و مطابقت آن‌ها را با میلیون‌ها کلمه کلیدی بررسی می‌کنند تا ببینند کدام مقاله یا مطلب در دنیای اینترنت بیشتر با محتوای شما مطابقت دارد. این ربات‌ها ارتباط کلمه‌های کلیدی محتوای شما را با موضوع وب سایت مقایسه می‌کنند تا هم‌خوانی آن‌ها را ارزیابی نمایند.

سپس آن‌ها تمام ارتباط پیوندهای داخلی و خارجی را با  محتوای شما بررسی می‌کنند که آیا این وب سایت‌ها به مقاله شما چه ارتباطی دارند و براساس تعدد لینک‌های «با کیفیت بالا» محتوای شما را رتبه‌بندی می‌نمایند. این موضوع نشان می‌دهد که هر لینک یا پیوندی برای محتوای وب سایت شما مناسب نیست و صرفا باید پیوند به وب سایت‌های معتبر و مرتبط در محتوای شما استفاده شود.

یکی دیگر از معیارهای مهم رتبه‌بندی گوگل این است که مدت خواندن محتوا توسط کاربران است. هرچه مطالب جذاب‌تر باشند و خواننده را به مدت بیشتری در محتوا نگه‌ دارند، الگوریتم‌های هوش مصنوعی مربوط به رتبه‌بندی گوگل آمار بهتری را ارائه می‌دهند و رتبه وب سایت شما در نتایج موتورهای جستجو ارتقاء می‌یابد.

علاوه بر موارد بالا، گوگل میزان ترافیک وب سایت شما (تعداد بازدید) را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و هر گونه تغییرات در وضعیت فعلی شما را شناسایی می‌کند. Google AdWords یکی از ابزارهایی است که به شما در ارزیابی قدرت کلمات کلیدی، ردیابی تبادل‌ها و غیره کمک می‌نماید.

بازاریابی موتور جستجو

بر خلاف سئو، که شما در آن از طریق ارگانیک، بر افزایش بازدیدها تمرکز می‌کنید، بازاریابی موتور جستجو (SEM) به فعالیت‌های هزینه‌ای مانند خرید بازدید از طریق لیست‌های جستجوی پرداخت شده (paid search listings) اشاره دارد.

بازاریابی موتور جستجو بازاریابی دیجیتال

در حالی که اکثر مردم استدلال می‌کنند، اصطلاح SEM همانند چتری است که استراتژی‌های ارگانیک یا سئو را در بر می‌گیرد، این موضوع در عمل بسیار متفاوت است. بازاریابی موتورهای جستجو یک استراتژی بازاریابی متمرکز است که شامل قرار دادن تبلیغات پولی در بالای صفحات نتیجه موتور جستجو (SERPs) می‌شود.
هزینه و ارزش این تبلیغات برای کلمات کلیدی مختلف، متفاوت است.

بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ بازاریابی دیجیتال

از دیدگاه ROI، صرف هر ۱ دلار هزینه برای بازاریابی ایمیلی، ۳۸ دلار سودآوری را به همراه دارد. چندان تعجب‌برانگیز نیست؛ زیرا ایمیل، محبوب‌ترین کانال‌ بازاریابی دیجیتال است و ۸۲٪ از شرکت های B2B و B2C از این استراتژی بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کنند.

مشتریان با تبلیغات اینترنتی، تلویزیونی، بازاری، و غیره اشباع می‌شوند. این در حالی است که هیچ کدام از این روش‌ها ارتباط مستقیمی با مشتری ندارند. اینجا است که بازاریابی ایمیلی به خوبی در میان استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال خودنمایی می‌کند. آمارها نشان می‌دهند خرید مشتری در استراتژی بازاریابی ایمیلی، ۴۰ برابر آمار فروش کسب وکارها از طریق فیس بوک و توییتر بوده است.

بازاریابی محتوا

اگر شما یک مبتدی هستید و می‌خواهید تلاش‌های بازاریابی دیجیتال شما مفید واقع شود، لازم است که از رمز و رازهای بازاریابی دیجیتال مطلع شوید:
۱.  محتوای بهتر منجر به بازدید بیشتر از وب سایت شما می‌شود.
۲. بازدید بیشتر منجر به بهبود رتبه جستجوی وب سایت شما در نتایج موتورهای جستجو می‌شود.
۳. رتبه بالا منجر به فروش بیشتر شما می‌شود.

بازاریابی دیجیتال - محتوا

بازاریابی محتوا (Content Marketing) یک رویکرد بازاریابی دیجیتالی استراتژیک است که بر ایجاد، انتشار و توزیع محتوای با ارزش، مرتبط و سازگار تمرکز می‌کند تا مشتریان بیشتری را به خود جذب نماید و روابط قوی‌تری را با آن‌ها برقرار کند تا آن‌ها را متقاعد سازد که برند شما قابل اعتماد است.

تکنیک‌های بازاریابی محتوا مستقیما بر فروش محصول تمرکز ندارند؛ بلکه برای نوشتن مطالب مفید درباره محصول مانند استفاده از آن، مزایا، معایب، نکات و ترفندها، حقایق و آمار مربوط به آن طراحی شده‌اند.
بازاریابی محتوا بر ایجاد یک نام تجاری تمرکز دارد. این کار باعث می‌شود تا کاربران به محصولات و کسب و کار شما اعتماد پیدا کنند.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی (Social Media Marketing) یک استراتژی ترکیبی از بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و بهینه سازی جستجو است، زیرا شما از طریق بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی، محصولات خود را به مخاطبین هدف خود معرفی می‌کنید و آن‌ها را برای خرید به وب سایت خود هدایت می‌نمایید.

شبکه های اجتماعی بازاریابی دیجیتال

شبکه اجتماعی فیس بوک بیش از ۲ میلیارد و توییتر ۳۳۰ میلیون کاربر فعال دارند. بدون شک مشتریان بالقوه محصولات و خدمات شما نیز از کاربران فعال در این رسانه‌های اجتماعی هستند. بازاریابی در رسانه های اجتماعی استاتژی‌های ارگانیک یا سئو را نیز برای دستیابی به بازار هدف دربر می‌گیرند.

شرکت ها از ویدیوهای جذاب، تصاویر، متن، هشتگ، پین‌ها و استوری‌ها و غیره استفاده می‌کنند تا مخاطبان را درگیر نمایند، آگاهی از نام تجاری و محصول خود را افزایش دهند، مشتریان وفادار را جمع‌آوری کنند و در نهایت محصولات خود را به فروش برسانند. رسانه های اجتماعی ابزار و فرصت‌های تبلیغاتی هدفمندی مانند Buffer و Hootsuite را نیز در این راستا ارائه می‌کنند که می‌توانند برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال مفید واقع شوند.

تبلیغات دیجیتال

تبلیغات دیجیتال (Digital Advertising) یا تبلیغات پرداخت شده (paid advertising)، به طراحی و اجرای تمام استراتژی‌ها با هدف هدایت بازدید و ارجاع به وب سایت شما از طریق تبلیغات پولی دیجیتال اشاره دارد. بازاریابان مطابق با نوع مخاطب خود در سیستم‌عامل‌ها و رسانه‌های دیجیتالی مختلف تبلیغ می‌کنند تا آن‌ها را به خرید از خود تشویق نمایند. این سیستم‌ عامل‌ها و رسانه‌هاعبارتند از گوگل، فیس‌بوک، یوتیوب، لینکدین، توییتر و غیره. فیسبوک و گوگل به تنهایی ۸۰ درصد از ارجاع تراکنش‌ها را اداره می‌کنند.

تبلیغات دیجیتال گوگل را می‌‌توان به تبلیغات جستجو، تبلیغات نمایش، تبلیغات یوتیوب و تبلیغات خرید تقسیم کرد. تبلیغات جستجو بر اساس نتایج جستجو (در گوگل و شرکای گوگل) ظاهر می‌شود. تبلیغات نمایش در میلیون‌ها وب سایتی که با گوگل همکاری می‌کنند، در قالب تصاویر و ویدیوهای ثابت نمایش داده می‌شوند. تبلیغات ویدئویی قبل، در طول یا بعد از یک ویدیو یوتیوب نوعی از تبلیغات نمایش است. برخی تبلیغات خریداری محصولات، هنگام جستجوی کاربر درباره نوع محصول نمایش داده می‌شوند.

فیس‌بوک با استفاده از ویژگی‌های متن، تصویر، ویدئو و دیگر انواع تبلیغات، امکان نمایش نام تجاری را فراهم می‌آورد. چیزی که فیس بوک را از گوگل متمایز می‌کند، تنظیمات قوی فیس بوک است که این امکان را به شما می‌دهد که مشتریان خود را بهتر بیابید.

بازاریابی از طریق موبایل

بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing) یک روش بازاریابی دیجیتالی استراتژیک چند کانونی است که بر بازاریابی یک کسب و کار، محصول یا خدمت با استفاده از راهبردهای مبتنی بر تلفن همراه (موبایل/ تبلت/ نوت‌بوک) مانند SMS، MMS، برنامه‌های کاربردی موبایل، وبسایت‌های تلفن همراه، تماس‌های صوتی و غیره متمرکز است.
بیش از ۸۰٪ کاربران اینترنت دارای گوشی هوشمند هستند. به همین دلیل بازاریابی موبایلی یکی از اولویت‌های مهم بازاریابان دیجیتال است. روش‌های بازاریابی از طریق موبایل عبارتند از:

بازاریابی دیجیتال - موبایل
 • بازاریابی پیامک (SMS marketing)
 • بازاریابی  ام ام اس (MMS marketing)
 • بازاریابی مبتنی بر برنامه کاربردی تلفن همراه (App-based marketing)
 • بازاریابی مبتنی بر شبکه موبایل (Mobile web-based marketing)
 • بازاریابی قرابت (Proximity marketing)
 • بازاریابی مبتنی بر موقعیت (Location-based marketing)
 • بازاریابی مبتنی بر صدا (Voice-based marketing)
 • بازاریابی لحظات کوچک (Micro-moments marketing)
 • کدهای QR (QR codes)

چگونه برای یک کمپین دیجیتال مارکتینگ برنامه ریزی کنیم؟

استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ که از حداقل منابع استفاده می‌کنند و بیشترین تغییر را ایجاد می‌نمایند. چنین استراتژی‌های نه تنها شامل تحقیقات زیادی می‌شود، بلکه استفاده عادلانه و جامع از ابزارهای بازاریابی دیجیتال را به همراه دارند. فرآیند نظری زیر به شما کمک می‌کند تا برای ایجاد یک کمپین بازاریابی دیجیتال برنامه‌ریزی کنید.

۱. مخاطب مورد هدف خود را شناسایی کنید

اولین گام در دیجیتال مارکتینگ، تقسیم بازار و شناسایی بازار هدف است. دنیای بازریابی دیجیتال بسیار گسترده است که شناسایی افرادی که مشتاق خرید کالای شما هستند (مشتریان بالقوه و بالفعل) می‌تواند یک شروع خوب برای به کارگیری موفق استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال باشد.

۲.هدف قابل سنجش را تعیین کنید

یک هدف ساده اما قابل اندازه‌گیری مانند افزایش پیشنهادات فروش، مشارکت بیشتر با نام تجاری، افزایش بازید از وب سایت و غیره را برای خود تعیین کنید.

۳. برای رسیدن به هدف خود یک کانال بازاریابی ایجاد کنید

یک کانال بازاریابی شامل استفاده جامع از تمام ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. برای رسیدن به اهداف و مخاطبان خاص خود باید بهترین روش‌ها و استراتژی‌ها را انتخاب کنید.

دنیای دیجیتال راهی برای توسعه و رشد کسب و کار شما است؛ اما آنچه که می‌تواند موفقیت شما را در این راه تضمین کند این است که برای رسیدن به اهداف خود استراتژی‌های مطلوبی را انتخاب کنید. آگاهی از کاربرد هر یک از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال این فرصت را برای موفقیت کسب و کار شما فراهم می‌آورد.