آیا مدام در زندگی شکست می‌خورید؟ نگران نباشید. حتی موفق‌ترین افراد جهان هم برخی مواقع شکست خورده‌اند. زمانی بوده که شکست چهره‌ی زشت خود را برای آن‌ها نمایان و بر آن‌ها غلبه کرد. گاهی اوقات حس بد ناشی از تجربه‌ی تلخ شکست خوردن می‌تواند برای مدت طولانی در شما باقی بماند، طولانی‌تر از آن‌چه شما فکرش را کنید. احتمالا شما هم این حس را تجربه کرده‌اید. اما واقعا دلایل شکست ما چیست؟

در این مقاله به بررسی ۵ مورد از دلایل شکست را بیان می‌کنیم. با بررسی این عوامل و شناخت دلیل عدم موفقیت خودتان، شما هم می‌توانید طعم شیرین پیروزی را بچشید.

۱. نمی‌دانید که موفقیت چه شکلی است

اولین مورد از دلایل شکست ما این است که نمی‌دانیم و معین نکرده‌ایم که موفقیت برای ما چگونه است. شاید نظر دیگران را دنبال می‌کنید یا فیلم‌های زیادی دیده‌اید و تصور شما از موفقیت از این جاها نشات گرفته است.

وقتی ما تصور دیگران از موفقیت را دنبال می‌کنیم، لزوما با شکست مواجه می‌شویم. ما نمی‌توانیم در مسیری که دیگران در پیش گرفته‌‌اند موفق شویم، چون مثل این است که بخواهیم به جای دیگران زندگی کنیم، و این برای ما رضایت‌بخش نیست. در عوض باید ببینید که تعریف موفقیت از نظر شخص شما چیست و آن را دنبال کنید.

۲. نمی‌دانید که مشتاق به چه چیزی هستید

شما از یک شاخه به شاخه‌ی دیگری می‌پرید، مدام چیزی را دنبال می‌کنید که در لحظه خوب به نظر می‌رسد. اپرا وینفری (Oprah Winfrey)  در جایی گفت: «اشتیاق، نوعی از انرژی است. شما باید نیرویی که از تمرکز بر آنچه شما را به هیجان می‌اندازد برمی‌آید را احساس کنید.» او درک کرده بود که مردم، حداقل در بلند مدت، به دنبال چیزی که درباره‌اش مشتاق و علاقمند نیستند نمی‌روند.

زندگی خود را بررسی کنید. ببینید که چه چیزی برای شما لذت‌بخش است، چه چیزی مورد علاقه‌ی شماست و مشتاق آن هستید. وقتی آن را یافتید خواهید دید که موفقیت ظاهر می‌شود.

۳. دوست ندارید زیاد کار کنید

حتما درباره‌ی مالکوم گلادول (Malcom Gladwell) و قانون ۱۰،۰۰۰ ساعته‌ی او شنیده‌اید. او تحقیق کرد و متوجه شد که موفق‌ترین افراد کسانی هستند که سخت کار کرده‌اند. آن‌ها در کار خود غرق می‌شوند، و هرروز بیشتر و بیشتر کار می‌کنند.

شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که فقط چون خواهان موفقیت هستید، او به سراغ شما بیاید. شما باید سخت کار کنید. آن زمان است که موفقیت واقعی را خواهید یافت.

۴. اطرافتان را با افراد مناسب پر نکرده‌اید

جیم ران (Jim Rohn) جمله‌ی معروفی دارد که می‌گوید: «شما میانگین ۵ نفری هستید که بیشترین زمان خود را با آن‌ها صرف می‌کنید.»

ما باید در میان افرادی قرار بگیریم که به دنبال پیشرفت خود و رسیدن به موفقیت هستند. وقتی در جمع افرادی قرار می‌گیرید که ذهنیت درستی از موفقیت دارند، اتفاقات خوبی شروع به افتادن می‌کنند. با کسانی ارتباط برقرار می‌کنید که می‌توانند شما را به مراحل بالاتر هدایت کنند. در آن‌جا آن‌ها می‌توانند شما را به افراد موفق دیگری معرفی کنند. و سپس شما می‌توانید یک شبکه ارتباطی با افراد موفق به عنوان پشتیبان و هدایت‌کننده بسازید.

۵. نگرش مثبتی ندارید

همه چیز به نظرتان پوچ و بی معنی می‌رسد و نمی‌توانید ببینید که کسی به موفقیت برسد. اگر می‌خواهید شانس موفقیت شما بیشتر شود باید این نوع نگرش منفی را به نگرش مثبت تبدیل کنید.

اگر در منفی‌نگری بمانید نمی‌توانید موفق شوید. شما هیچ چیز مثبتی در جهان نمی‌بینید و این شما را به عقب می‌کشاند. زمانی که شما نگرش خود را از منفی‌نگری به مثبت‌اندیشی تغییر می‌دهید، می‌توانید جهان را طور دیگری ببینید.

اگر در تلاش برای دستیابی به موفقیت هستید، به ۵ دلیل گفته شده فکر کنید و روی نقاط ضعف خود کار کنید.