شاید شما ذاتا مذهبی نباشید و اعتقاد خاصی هم به دعا نداشته باشید. حتی اگر آموزش‌های دینی لازم را ندیده‌اید یا در این زمینه دچار تردید هستید، باز هم دعا کردن خیلی بیشتر از آنچه که فکرش را ‎بکنید، به شما کمک می‌کند. زیرا این یک اصل کاربردی است.

دعا کردن ۳ نیاز مشترک و بسیار اساسی در روانشناسی را برآورده می‌کند. ما در این مقاله از استارتاپت، این ۳ مزیت مهم و غیر قابل چشم‌پوشی را به شما معرفی می‎کنیم.

فواید دعا کردن

فواید دعا کردن

۱. دعا به شما کمک می‎کند تا مشکل خود را در قالب کلمات بیان کنید. از نظر روانشناسی، حل کردن مشکلی که مبهم باشد و نتوان آن را به خوبی بیان کرد، تقریبا غیرممکن است. دعا کردن شباهت زیادی به روش نوشتن مشکلات روی کاغذ دارد. وقتی می‌خواهید برای مشکل خود حتی از خدا کمک بخواهید، باز هم باید آن را در قالب کلمات ابراز کنید.

۲. دعا کردن، به ما این امکان را می‌دهد تا اندوه و مشکلات خود را به تنهایی به دوش نکشیم و آن‌ها را به اشتراک بگذاریم. افراد کمی می‎توانند این بار سنگین را به تنهایی تحمل کنند. گاهی اوقات نگرانی‌های ما به قدری شخصی و خصوصی است که حتی نمی‎توانیم آن را با صمیمی‌ترین دوست یا اقوام خود در میان بگذاریم. در چنین موقعیتی برای مراقبت از خود، راز و نیاز با خدا بسیار کارساز است. روانپزشکان معتقدند، هنگامی که آرامش روحی نداریم و در شرایط دشوار به سر می‌بریم، برای درمان و بهبود حال خود، بهتر است مشکل را با شخص دیگری در میان بگذاریم. در این شرایط، شاید نتوانیم دردمان را به کسی بگوییم اما همیشه می‎توانیم آن را با خدا مطرح کنیم.

دعا کردن و کمک گرفتن از خدا

۳. دعا کردن باعث می‌شود تا اولین قدم برای انجام هر کاری را بردارید. به عبار دیگر می‌توان گفت اولین گام برای دست زدن به یک اقدام جدید، همین دعا کردن است.

البته اگر فقط به دعا کردن متکی باشید و هیچ اقدامی در جهت رفع مشکلات خود برندارید، قطعا به نتیجه خوبی نخواهید رسید.

دعا کردن قدرتمندترین شکل از انرژی است که یک فرد می‌تواند ایجاد کند.

الکسیس کارل

طبق نظر دکتر الکسیس کارل (Alexis Carrel) یکی از دانشمندان بزرگ جهان، با توجه به اهمیت دعا کردن، چرا از آن در زندگی استفاده نکنیم؟ مهم نیست که این منبع قدرتمند انرژی را چه می‌نامیم: خدا، الله یا روح‌القدس. چرا تعاریف و تعصبات مختلف، باعث شوند تا از این قدرت طبیعت بهره نگیریم؟