من در طول ۲۰ سال فعالیت ورزشی خود، تحت آموزش برخی از بهترین مربیان دنیا بوده‌ام و همچنین در رقابت‌های المپیک ۲۰۰۸ شرکت کردم. اما زمانی‌ که می‌خواستم برای دستیابی به آرزوها در زندگی شرکت خودم را راه‌اندازی کنم و دانشم را درباره روانشناسی انگیزشی و آموزش، با دیگران به اشتراک بگذارم، به نظرم کار آسانی نبود. راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید آسان نیست. شما باید از مزایای دریافت حقوق ثابت دست بکشید تا ژرفای ناشناخته و غیرقابل پیش‌بینی دنیای جدید را درک کنید. خیلی چیزها مانند ترس و ناامیدی، ما را از جهش بازمی‌دارند، اما برای دستیابی به آرزوها در زندگی، یک چیز در این میان بیش از بقیه اهمیت دارد، انگیزه.

اهمیت انگیزه در دستیابی به آرزوها

وقتی به روزهایی که ورزشکار بودم نگاه می‌کنم، متوجه می‌شوم که چه چیزی متفاوت بود. به یاد می‌آورم که چه چیز (یا چه کسی) باعث می‌شد تا حتی زمانی‌ که مایل نبودم، خودم را به کارهای سخت وادار کنم. تفاوت این بود که به عنوان یک ورزشکار، انگیزه، برنامه ساختاریافته و منظمی داشتم و البته یک مربی تا به او گزارش بدهم. ساختار، ما را متمرکز کرده و مربی، ما را تحت فشار قرار داده و به چالش می‌کشید. خوشبختانه من این مرحله را گذراندم و وب‌سایت «Onbotraining» را راه‌اندازی کردم، یک سرویس مربی آنلاین که به مردم کمک می‌کند تا به اهدافشان برسند. من تصمیم گرفتم درس‌هایی را که در طول این مسیر آموخته‌ام جمع‌آوری کنم و آن‌ها را با افرادی، مانند شما، که در تلاش برای بهبود خودشان هستند، به اشتراک بگذارم. در این مقاله استارتاپت ۱۰ مورد از بهترین راهنمایی‌های من برای دستیابی به آرزوها در زندگی، بیان شده است.

روش های رسیدن به آرزوها در زندگی

۱. به جای انگیزه، روی تعهد تمرکز کنید

چقدر به اهداف خود متعهد هستید؟ تعهد برای شما چقدر اهمیت دارد و برای دستیابی به آن، حاضرید چه چیزی را فدا کنید؟ اگر خودتان را کاملا متعهد بدانید، انگیزه نیز به دنبال آن خواهد آمد.

۲. به دنبال دانش باشید، نه نتایج

اگر شما روی هیجان کشف، بهبود، کاوش، تجربه و آزمایش تمرکز کنید، انگیزه شما همیشه تقویت خواهد شد. در حالی ‌که اگر تنها بر نتایج تمرکز کنید، انگیزه شما مانند آب ‌و هوا متغیر خواهد بود و در لحظات طوفانی زندگی، از دست خواهد رفت. بنابراین نکته کلیدی این است که روی سفر تمرکز کنید، نه مقصد. در مورد آنچه که در طول مسیر می‌آموزید و آنچه را که می‌توانید بهبود بخشید، فکر کنید.

۳. مسیر را برای خود مفرح کنید

این یک بازی فوق العاده است! لحظه‌ای که آن ‌را جدی بگیرید، عواطف، تاثیر سنگینی روی شما گذاشته و چشم‌انداز خود را از دست خواهید داد و دوباره گیر می‌افتید. پس برای دستیابی به آرزوها در زندگی، مسیر را برای خود مفرح سازید.

۴. از افکاری که باعث درجا زدن می‌شوند، خلاص شوید

افکار بر احساسات اثر می‌گذارند و احساسات تعیین می‌کنند که نگاه شما نسبت به کارتان چگونه باشد. شما افکار زیادی در سر دارید و همیشه می‌توانید انتخاب کنید که بر کدام یک از موارد زیر تمرکز کنید، آن‌هایی که موجب مشکلات احساسی مانند ترس و شک و تردید می‌شوند یا آن‌هایی که شما را به جلو می‌رانند مانند هیجان، تجربه، تلاش برای کارهای جدید و خارج شدن از حاشیه امن خودتان. احساسات و تفکرات منفی را کنار بگذارید.

۵. از تخیل خود استفاده کنید

گام بعدی بعد از خلاص شدن از افکار منفی و دستیابی به آرزوها در زندگی، این است که از تخیل خود استفاده کنید. زمانی ‌که همه چیز به خوبی پیش می‌رود، شما پر از انرژی مثبت هستید و هنگامی‌که مشکلی را تجربه می‌کنید، حتی باید انرژی بیشتری داشته باشید. بنابراین وضعیت خود را تغییر دهید. اگر مرتب تکرار کنید، من از کارم متنفرم، حدس بزنید که این کلمات باعث برانگیختن چه احساساتی می‌شود؟ این اهمیت تخیل است! شما همیشه می‌توانید حتی از بدترین رئیس، در خسته‌کننده‌ترین کار دنیا چیزی را برای یاد گرفتن پیدا کنید. من یک تمرین فوق‌العاده برای شما دارم، فقط برای سه روز، تنها مثبت فکر کنید و درباره چیزهای مثبت حرف بزنید. ببینید چه اتفاقی می‌افتد.

فکر کردن به رسیدن به آرزوها در زندگی

۶. برای دستیابی به آرزوها در زندگی به خودتان سخت بگیرید

انگیزه به معنای اقدام است و اقدام، نتایج را به دنبال می‌آورد. گاهی اوقات اقدامات شما نتایجی را که می‌خواهید به ارمغان نمی‌آورند. بنابراین ترجیح می‌دهید تا به خودتان سخت نگیرید و خود را در وضعیت دشواری قرار ندهید. شما منتظر زمان و فرصت مناسبی هستید، در حالی ‌که خود را به سوی رکود و حتی افسردگی می‌کشانید. از آن موقعیت خارج شوید، خودتان را به چالش بکشید، کاری را که می‌خواهید انجام دهید، حتی اگر از آن می‌ترسید.

۷. از چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند، خلاص شوید

چیزهایی که بی معنی هستند و حواس شما را پرت می‌کنند، همیشه سر راه شما قرار دارند، مخصوصا چیزهای ساده و معمولی که ترجیح می‌دهید به جای تمرکز بر پروژه‌های جدید چالش برانگیز و معنی‌دار، انجام دهید. یاد بگیرید که بر مهم‌ترین‌ها تمرکز کنید. فهرستی از چیزهایی که وقتتان را تلف می‌کنند، تهیه کرده و خود را ملزم کنید که آن‌ها را انجام ندهید. همچنین، لیستی از روش‌های دستیابی به آرزوها در زندگی برای خود تهیه کنید!

۸. برای دستیابی به آرزوها در زندگی متکی به دیگران نباشید

هرگز نباید انتظار داشته باشید دیگران کاری را برای شما انجام دهند، حتی شریک، دوست یا رئیس شما. آن‌ها همه مشغول کار خود هستند. هیچ‌کس شما را خوشحال نخواهد کرد یا به خاطر شما به اهداف شما دست نخواهد یافت. همه چیز به عهده خودتان است.

۹. برنامه‌ریزی کنید

سه مرحله جلوتر کارهایی که قصد انجام آن‌ها را دارید از پیش بدانید. به بیشتر از آن نیاز ندارید. تقویم هفتگی خود را تکمیل کنید، توجه داشته باشید که چه زمانی و چه ‌کاری را چطورانجام خواهید داد. چه زمان، چه‌کاری و چطور، برای برنامه‌ریزی بسیار مهم هستند. بررسی کنید که هر روز که می‌گذرد، چه چیزی را یاد گرفته‌اید و چه چیزی را می‌توانید بهبود ببخشید.

رسیدن به آرزوها در زندگی با کمک چند راهکار ساده

۱۰. از خودتان در برابر فرسودگی محافظت کنید

هنگامی ‌که شما بسیار با انگیزه هستید، فرسودگی آسان‌تر می‌شود. به خودتان توجه کنید تا علائم خستگی را تشخیص دهید و برای استراحت، زمان بگذارید. زمانی‌ که شما برای آرامش و تفریح در تقویم هفتگی خود برنامه‌ریزی می‌کنید، بدن و ذهن شما استراحت می‌کند. کارهای متنوع انجام دهید، بین کارهای خلاقانه و منطقی و فیزیکی جابجایی داشته باشید و در عین حال، هم به تنهایی و هم با یک تیم کار کنید. موقعیت‌های خود را تغییر دهید یا این ‌که فقط نفس‌های عمیق بکشید، چشمان خود را ببندید یا روی یک چیز به مدت پنج دقیقه تمرکز کنید.

شما کمبود انگیزه دارید، نه به خاطر این ‌که تنبل هستید یا هدف ندارید. حتی گاهی بزرگترین ستارگان، ثروتمندترین بازرگانان یا ماهرترین ورزشکاران نیز با چنین مشکلی مواجه می‌شوند. این ‌که چه چیزی باعث انگیزه آن‌ها می‌شود، کنجکاوی در مورد این است که چقدر بهتر یا سریع‌تر می‌توانند به آن برسند. بنابراین بیش از همه، کنجکاو باشید و این شما را در دستیابی به آرزوها در زندگی یاری می‌کند و همچنین به موفقیت می‌رساند.