برای بسیاری از دانشجویان یا افرادی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند، کارآموزی امری ضروری در جهت دستیابی به یک شغل دائمی است. دستاورد شما از دوره کارآموزی، قطعا در طول مسیر شغلی‌، به کمک‌تان می‌آید. بدون گذراندن دوره کارآموزی، رسیدن به پایین‌ترین رتبه‌های شغلی هم، غیر ممکن است. پس چاره‌ای ندارید جز اینکه به دوره کارآموزی خود، به چشم یک مانع بر سر مسیر شغلی نگاه کنید؛ مانعی که ممکن است از وجود آن لذت نبرید اما در هر صورت باید آن را تحمل کنید.

در این مقاله از استارتاپت بررسی می‌کنیم که چگونه باید دستاورد و تجربه کافی، از دوره کارآموزی خود کسب کنید و به جای تمرکز روی اولین مقام شغلی خود، راهی که برای پیشرفت در مقابل شما قرار دارد را بررسی کنید. به این ترتیب می‌توانید رهبری مسیر شغلی خود را به دست بگیرید.

بهترین دستاورد دوره کارآموزی

چگونگی دوره کارآموزی موفق

دستاورد دوره کارآموزی بعد از دوران دانشگاه، بسیار برای شما ارزشمند خواهد بود. گاهی در دوره کارآموزی، تجاربی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که در زندگی شغلی خود در بازار و صنعت، هیچ وقت نمی‌توانید به آن‌ها دست پیدا کنید. اولین دستاورد شما از دوره کارآموزی، برقراری ارتباط با همکاران و دوستان جدید است. این رابطه‌ها می‌تواند در تمام طول زندگی‌، شما را همراهی کند. تجربه و دستاورد حاصل از دوره کارآموزی در محیط اداری، به شما اعتماد به نفس می‌دهد و آسایش فضای کاری را تامین می‌کند. اما اگر فقط به نیت وقت گذرانی، وارد دوره کارآموزی شده‌اید یا آنقدر از دوره‌ خود ناراضی هستید که برای پایان آن روزشماری می‌کنید؛ انتظار کسب دستاورد مفید از دوره کارآموزی خود، نداشته باشید.

۱. دانش خود را گسترش دهید

سعی کنید در طول دوره کارآموزی، مطالب زیادی بیاموزید. مهارت‌های خود را در زمینه شغلی‌تان بالا ببرید و فرصت‌های متعدد شغلی برای خود ایجاد کنید. برای آنکه از دوره کارآموزی خود بهترین دستاورد را کسب کنید، اگر مثلا کار خود را در ابتدای دوره در بخش فروش آغاز کرده اید، سعی کنید پس از مدتی به بخش‌های دیگر مانند ویرایش مقاله یا برنامه نویسی هم سر بزنید و مشاهده کنید که کار آن‌ها چه تفاوتی با کار شما دارد.

دانش و دستاورد دوره کارآموزی

سعی کنید ماهیت شرکت خود را شناسایی کنید. باید متوجه شوید که شرکت شما چگونه سازماندهی شده است؟ فرهنگ کارمندی در شرکت شما چگونه است؟ در شرکت شما یک کارمند خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ توجه بیشتری به چشم انداز خود در آینده کاری‌تان داشته باشید؛ آیا دوست دارید که در جایی مانند همین شرکت مشغول به کار شوید یا ترجیح می‌دهید که ساختار‌های سازمانی و مدیریتی دیگری را تجربه کنید؟ بعدها در مصاحبه شغلی، درباره نحوه کار و محیط کار مناسب از شما سوال می‌شود؛ اطلاعاتی که در دوره کارآموزی خود در این باره کسب کرده‌اید،، شیوه پاسخ دهی شما به این سوالات را شکل می‌دهد.

ممکن است در دوره کارآموزی متوجه شوید که زمینه شغلی مناسبی را برای خود انتخاب نکرده‌اید و در رشته نامناسبی وارد شده‌اید. اگر با این مورد مواجه شدید، نباید تصور کنید که تا به حال که مشغول دوره کارآموزی خود بوده‌اید، وقت خود را تلف کرده اید. بر عکس، باید بدانید که دستاورد دوره کارآموزی به شما در شناخت خودتان کمک بزرگی کرده است. هر چه زودتر متوجه اشتاباهات خود شوید بهتر راه خود را ادامه می‌دهید.

۲. اعتماد به نفس لازم را برای انجام کارهای پرتکرار شغلی، کسب کنید

اگر تا پیش از دوره کارآموزی از فضای دانشگاهی خارج نشده باشید یا فقط به کارهای پاره وقت کوچکی مانند فروشندگی یا خدمات غذایی پرداخته باشید، دستاورد دوره کارآموزی برای شما آشنایی با فرهنگ محیط اداری خواهد بود. هرچه با نحوه عملکرد کارهای روزمره در محیط اداره بیشتر آشنا شوید، برای مثال بدانید که پیش از یک جلسه‌ مهم، گفتن چه نکاتی ضروری است یا اینکه ایمیل حاوی صورت جلسه چه زمانی و توسط چه کسی باید ارسال شود. بعدها در محیط کار خود احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و زودتر به کار خود مسلط می‌شوید. این امر باعث تقویت و افزایش اعتماد به نفس شما در کار جدیدتان می‌شود.

به یاد داشته باشید که آگاهی از اصطلاحات مربوط به یک شغل، برای درک متون کاری و نامه‌نویسی‌های سازمانی، ضروری است. همنین این موضوع، در مصاحبه‌های شغلی باعث می‌شود که شما حرفه‌ای‌تر به نظر برسید. پس در طول دوره کارآموزی خود همیشه به اصطلاحات تخصصی گوش کنید و در طول جلسات برای یادگیری آن‌ها آمادگی داشته باشید.

۳. به مهارت‌های خود بیفزایید و از اموری که باید انجام دهید، اطمینان حاصل نمایید

دستاورد دوره کارآموزی و کسب مهارت

در طول دوره کارآموزی مجبور خواهید شد تا اولین گزارش کاری خود را بنویسید، حتی ممکن است ساخت یک برنامه کامپیوتری، زمان‌بندی یک فرایند یا حتی انجام یک پروژه به شما محول شود. در نگاه اول تمام این کارها برای هر کارآموز، به شکل دردآوری سخت است؛ اما اطمینان داشته باشید که نتیجه نهایی کار شما اهمیتی نخواهد داشت. نکته مهم، این است که شما دانش و مهارتی را کسب کنید که در کلاس درس و دانشگاه فرصت یادگیری آن را نداشتید.

دستاورد شما از دوره کارآموزی و معاشرت با کارمندان، حتی اگر به سادگی اطلاعات مربوط به ایمیل‌های روزانه باشد، باز هم در سابقه شغلی شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در نهایت سعی کنید که از تمام مهارت‌هایی که در دوره کارآموزی فراگرفته اید و تمام کارهای خود در این دوره، یک یادداشت تهیه کنید.

هربار که کار جدیدی انجام می‌دهید، سعی کنید که آن را در جایی یادداشت کنید، برای مثال بنویسید: « در تاریخ ۱۱/۹ فرمول جدیدی از اکسل را یاد گرفتم» یا «در تاریخ ۱۱/۲۲ در یک کنفرانس شرکت کردم و نکات کلیدی لازم برای یک جلسه بزرگ را آموختم». زمانی که می‌خواهید گزارشی از دستاورد دوره کارآموزی خود را در رزومه‌تان ثبت کنید، این یادداشت‌ها به کمک شما خواهند آمد.

در آخر باید توجه کنید که هدف شما از شرکت در دوره‌های کارآموزی، کمک کردن به آن شرکت نیست؛ بلکه می‌خواهید کار یاد بگیرید و مهارت کسب کنید. در طول جلسات از تمام صحبت‌های یادداشت برداری کنید. اگر چیزی واضح نبود، در مورد آن از دیگران سوال کنید. اگر همکاران شما درباره‌ اخبار، منابع یا نکاتی حرف زدند که برای شما جالب بود؛ صحبت آن‌ها را دنبال کنید و درباره نکات ذکر شده بیشتر بیاموزید. تمام این پیگیری‌ها و تحقیقات، شانس استخدام شما را در مصاحبه‌های کاری مختلف، بالا خواهد برد.

۴. از دیگران بخواهید که نسبت به کار شما، بازخورد ارائه دهند

دستاورد دوره کارآموزی و وبازخورد دیگران

به عنوان یک کارآموز، هنوز در شغل خود تازه کار به حساب می‌آیید. این موضوع، اغلب شما را در انجام بسیاری از پروژه‌ها محدود می‌کند و گاهی از این محدودیت‌ها دلسرد می‌شوید. اما نکته مثبت تازه کار بودن این است که انتظارها از شما پایین است و کسی توقع ندارد که شما همه چیز را بدانید. به همین خاطر همه افراد از شما انتظار دارند که سوالات زیادی بپرسید.

در کنار پرسشگر بودن، از مدیران و همکاران خود درخواست بازخورد کنید. از میان حرف‌های آنها متوجه شوید که نقطه قوت کار شما در چیست و همین طور با استفاده از این بازخوردها، نقاط ضعف خود را تقویت کنید. با اینکه شنیدن نقدهای دیگران اغلب سخت به نظر می‌رسد، اما باید ظرفیت خود را بالا ببرید و از نظرات دیگران برای ارتقای خود استفاده کنید. بسیار بهتر است که نقاط ضعف خود را در دوره کارآموزی برطرف کرده و با دستاورد کامل‌تری از دوره کارآموزی خود به سمت شغل دائمی‌تان حرکت کنید. در غیر این صورت دیگران تصور می‌کنند که بیهوده اوقات خود را صرف کارآموزی کرده اید. به علاوه زمانی که در مصاحبه کاری درباره نقاط ضعف‌تان از شما سوال می‌شود، حرفی برای گفتن دارید و این نشان می‌دهد که دستاورد دوره کارآموزی شما، شناخت صحیح خودتان است.

تنها دورانی که در زندگی شغلی‌تان درباره‌ اشتباهات خود مواخذه نمی‌شوید، دوره‌ کارآموزی است. اگر ایده‌آل‌گرا باشید، ممکن است تصور کنید که هیچ‌گاه مرتکب خطا نمی‌شوید؛ اما در واقعیت چنین نیست. به فکر آن باشید که از دوره کارآموزی خود تجربه کسب کنید. اگر زمانی که دچار اشتباه می‌شوید، آن را بپذیرید و درباره‌ اشتباه خود از مدیرتان سوال کنید؛ به راحتی می‌توانید موقعیت را کنترل کرده و در کنار آن از اشتباه خود درس بگیرید.

۵. تمام تلاش خود را برای کسب بهترین دستاورد از دوره کارآموزی به کار ببرید

بهترین دستاورد شما از دوره کارآموزی خود، زمانی به دست می‌آید که خود را درگیر چالش کنید و به شغل دلخواه خود علاقه نشان دهید. متاسفانه همیشه موقعیت برای برانگیختن چالش فراهم نیست. بنابراین شما باید چند نکته را در ذهن داشته باشید تا بتوانید درگیر مسائل شغلی خود شوید.

همیشه در خواست کنید که کار بیشتری به شما بدهند

تلاش برای کسب دستاورد دوره کارآموزی

اگر وظایف تعیین شده‌ی خود را به صورت کامل انجام دادید، درنگ نکنید و داوطلبانه به سراغ کارها و پروژه‌های بیشتر بروید. شاید بهتر باشد که یک لیست از کارها و پروژه‌های کمکی تهیه کنید و از مدیر خود اجازه بخواهید که مطابق آن عمل نمایید.

نسبت به کارهای خود پاسخ‌گو باشید

در فواصل کوتاه مدت با مدیر خود دیدار داشته باشید و سعی کنید که انتظارها را از خود بالا ببرید و حس مسئولیت پذیری خود را تقویت کنید. توجه کنید که وظیفه مدیر مجموعه در قبال شما این است که اطمینان حاصل کند تجارب ارزشمندی را کسب کرده‌اید. اگر علاقه مند هستید که با فرد خاصی ملاقات کنید و می‌دانید که این ملاقات تاثیر خوبی در سابقه‌ی شما دارد، این نکته را به مدیر خود متذکر شوید. البته در هر حال باید به برنامه کاری مدیر احترام بگذارید، چراکه بسیاری از مدیران به اندازه کافی مشغله دارند و ممکن است زمان کافی برای مباحثه با شما را نداشته باشند.

از کار خود خسته نشوید

اغلب میزان خستگی شما به نوع مسئولیت‌هایتان وابسته است. این موضوع در آینده کاری شما بسیار چالش برانگیز خواهد بود. اهمیتی ندارد که کار شما چقدر سخت باشد، به هیچ وجه نباید اجازه دهید که ناراحتی و سختی‌های شما در چهره و حال و رفتارتان ظاهر شود. هیچگاه در طول یک گفتگو تلفن خود را چک نکنید و سعی کنید که در مذاکرات مهم از شبکه‌های اجتماعی خود فاصله بگیرید. ، به استثنا مواردی که این شبکه‌های اجتماعی جزئی از کار شما باشد.

رابطه برقرار کنید و یک مشاور برای خود پیدا کنید

دستاورد دوره کارآموزی و برقراری رابطه

اگر در قالب یک گروه از کارآموزان وارد یک شرکت شده‌اید، احتمال آن هست که روابطی برقرار کنید که تا آخر عمر شما را همراهی کنند. در مواقع مناسب شانس برقراری ارتباط با هم دوره‌ای های خود را از دست ندهید. در کنار آن، دامنه روابط خود را به کارمندان آن شرکت هم گسترش دهید، برای مثال در موقع استراحت، می‌توانید کارمندا دیگر را به صرف یک فنجان قهوه دعوت کنید. سعی کنید که در تمام گردهمایی‌ها و رویدادهای اجتماعی شرکت، حضور داشته باشید.

در میان همکاران خود، به دنبال مشاورانی باشید که بتوانند در زمینه شغلی‌تان، شما را نصیحت کنند، توصیه نامه‌های معتبر در اختیارتان قرار دهند و واسطه‌ی شما برای ارتباطات پر اهمیت باشند. اگر در میان همکاران خود فرد موفقی را ملاحظه می‌کنید، از او بپرسید که چگونه به اینجا رسیده است و چه توصیه‌ای برای شما دارد. این توصیه‌ها بخش مهمی از دستاورد دوره کارآموزی شما را تشکیل می‌دهد. مکالمه‌ با افراد با تجربه آغازگر یک رابطه مشاوره مانند خواهد بود که نتایج آن می‌تواند تاثیر به سزایی در مسیر شغلی شما داشته باشد.

برخیزید و در راه موفقیت شغلی خود، قدم بگذارید

دستاورد شما از دوره کارآموزی بسیار بیشتر یک واحد دانشگاهی خواهد بود. اگر از فرصت دوره‌ کارآموزی خود نهایت استفاده را ببرید، گام بزرگی به سوی یک شغل خوب و ارزشمند برداشته اید.