چطور می‌توان فهمید که کسی با شما صادق نیست. در واقع این کار بسیار پیچیده و تاحدی غیر ممکن است و امکان ندارد که بتوان بطور قطعی شخصی را دروغگو پنداشت.

اما نشانه‌هایی در افراد دروغگو ظاهر می‌شود که به کمک آن‌ها تشخیص دروغ آسان‌تر خواهد بود.

تحقیقات دکتر «لین تن برینک»، روانشناس دانشکده کسب و کار «هاس» در دانشگاه کالیفرنیا، بیان می‌کند که غریزه و ناخودآگاه ما توانایی خوبی در تشخیص دروغ و فرد دروغگو دارد اما گاهی آگاهانه خودمان باعث مختل شدن این غریزه می‌شویم.

خوشبختانه نشانه‌هایی در افراد دروغگو ظاهر می‌شود که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

دکتر «لیلیان گلاس»، روانکاو رفتاری و متخصص زبان بدن و همچنین نویسنده‌ی «زبان بدن افراد دروغگو»، در این مورد می‌گوید که ابتدا باید دقت کنیم که فرد مورد نظر تا چه حدی عادی رفتار می‌کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که این علائم قطعی نیستند ولی احتمال دروغگو بودن فرد را بالا می برد.

۱. افراد دروغگو سرشان را سریعاً جابجا می‌کنند

وقتی از کسی سوالی پرسیدید و فرد مقابل شما به سرعت و با اضطراب حالت سر خودش را تغییر داد احتمالاً در حال دروغ گفتن به شماست. فرد دروغگو در این شرایط سرش را به عقب یا جلو خم می‌کند. این عکس العمل فرد را درست هنگامی می‌بینیم که از او انتظار جواب داشته باشیم.

۲. تغییر در تنفس فرد دروغگو

وقتی کسی شروع به دروغ گفتن می کند، ممکن است تنفسش سخت‌تر از قبل می‌شود. دکتر «گلاس» باور دارد که این کار غیر ارادی است. فرد دروغگو در این شرایط، شانه‌هایش بالاتر رفته و صدایش نازک می‌شود.

علاوه بر آن، فرد دروغگو به دلیل تغیر در ضربان قلب و وضعیت خونرسانی بدن، گاهی نفسش بند می‌آید. بدن همه‌ی ما هنگام دروغ گفتن این شرایط را تجربه می‌کند؛ بعضی‌ها کمتر و بعضی‌ها بیشتر.

۳. فرد دروغگو تمایل دارد بی حرکت باشد

همه‌ی ما می‌دانیم که دروغگوها حرکات ناگهانی و مضطربانه‌ای انجام می‌دهند اما به افرادی که گوشه‌ای بی‌ حرکت می‌مانند هم توجه کنیم.

بی حرکت ماندن یک فرد می‌تواند نشانه‌ی یک جنگ روانی درون او باشد. زمانی که فرد در حال دروغ گفتن است، سعی می‌کند لرزش دست و تغییر در تنفسش را پنهان کند؛ به همین دلیل ترجیح می‌دهد بی حرکت بماند.

طبیعی است که هر فردی در هنگام صحبت کردن بدنش را حرکت دهد؛ این که کسی هیچ حرکتی نکند غیر طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

۴. آن‌ها یک جمله را چندین بار تکرار می‌کنند

افرادی که دروغ می‌گویند با تکرار جملاتشان سعی می‌کنند ابتدا خود و سپس شما را متقاعد کنند. آن‌ها با این کار سعی می‌کنند دروغشان را در ذهن خود معتبر جلوه دهند. به عنوان مثال مدام تاکید می‌کنند که «من این کار را نکردم»

این فرایند آن ها را قادر می سازد که برای جمع و جور کردن افکارشان زمان بخرند.

۵. بیش از حد اطلاعات می‌دهند

وقتی کسی بیش از حد به شما اطلاعات می‌دهد و شما را در جریان جزئیات بیهوده‌ی کار خود قرار می‌دهد، بدون این که از او اطلاعاتی خواسته باشید، به احتمال زیاد با یک دروغگو طرف هستید. او با زیاده‌گویی و دادن اطلاعات بیش از حد سعی می‌کند دروغش را کمرنگ جلوه دهد.

فرد دروغگو

۶. فرد دروغگو دستش را روی دهانش می‌گذارد

یک نشانه‌ی دیگر که فرد دروغگو را لو می‌دهد این است که او برای طفره رفتن از پاسخ به سوالات، دستش را روی دهانش می‌گذارد. این کار نشان می‌دهد که طرف مقابل شما بخشی از حقیقت را از شما پنهان کرده و قصد دارد مکالمه را پایان دهد.

۷. آن‌ها سعی در پنهان کردن بخش‌های آسیب‌پذیر بدن دارند

فرد دروغگو سعی دارد نقاط آسیب‌پذیر بدنش را از جمله گلو، شکم، سر و سینه را از دید سایر افراد پنهان کند. به عنوان مثال افرادی که در دادگاه شهادت دروغ می‌دهند معمولاً دستشان را روی گلوی خود می‌گذارند.

۸. پاهای خودشان را مدام تکان می‌دهند

افرادی که حقیقت را پنهان می‌کنند یا دروغ می‌گویند معمولاً در آن شرایط راحت نیستند و سعی می‌کنند که از آن خارج شوند. تکان دادن مداوم پاها همین اضطراب را نشان می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین نشانه‌هایی که می‌توانید دروغگو را تشخیص دهید این است که به پاهای او توجه کنید.

۹. حرف زدن برای آن‌ها دشوار می‌شود

اگر فیلم بازجویی از یک متهم گناهکار را دیده‌باشید حتماً متوجه شده‌اید که با گذشت زمان صحبت کردن برای او دشوار و دشوارتر می‌شود.

زمانی که فرد دچار استرس شدید می‌شود، غدد بزاقی او غیرفعال شده و بزاق کمتری وارد دهان او می‌شود. اصطلاحاً در این شرایط می‌گوئیم که دهانمان خشک شده است.

در این هنگام ممکن است علاوه بر شرایط فوق، لب‌های فرد دروغگو فشرده شود یا این که شاهد ضربات ناگهانی لب‌هایش باشیم.

۱۰. بدون پلک زدن به شما خیره می‌شوند

بسیاری از دروغگویان سعی می‌کنند ارتباط چشمی خود را با طرف مقابل قطع کنند تا دروغشان از طریق چشمانشان فاش نشود. اما برخی افراد هستند که بدون پلک زدن به چشمان شما خیره می‌شوند تا کنترل بیشتری روی موضوع داشته باشند.

یک فرد عادی و صادق، در هنگام صحبت کردن ممکن است بارها نگاهش به چشمان شما بیفتد و یا نگاهش را از شما بردارد. در نقطه مقابل، افرادی که حقیقت را کامل نمی‌گویند یا دروغ می‌گویند نگاه سرد و خیره‌ای دارند و ارتباط چشمی ندارند.

با نگاه کردن به چشمان طرف مقابل می‌توانید صداقت او را مورد بررسی قرار دهید.

۱۱. انگشت اتهام را رو به شما می‌گیرند

دروغگوها از این که دروغشان فاش شود عصبی می‌شوند و وقتی دروغشان در حال فاش شدن است سعی می‌کنند با تهمت زدن به بقیه افراد، اتهام را از روی خودشان بردارند.