ایجاد اعتماد به نفس لازم برای پذیرفتن شکست در زندگی آسان نیست و قطعا یک شبه اتفاق نمی‌افتد. همانند تمام عادت‌های خوبتان، باید زمان بگذارید و تلاش کنید تا افزایش اعتماد به نفس را تبدیل به یک تمرین روزانه کنید. در این مقاله از استارتاپت به شما نشان می‌دهیم که درس گرفتن از شکست، چگونه به کارآفرینانی که در ابتدای کار خود با شکست‌های متعددی روبه‌رو شدند کمک کرده تا به موفقیت برسند، تا شما هم بتوانید درس گرفتن از شکست را تمرین کنید.

۱. شکست همیشگی نیست

هیچ راهی وجود ندارد که شکست خوردن نترسید، فقط باید مدام وارد پروژه‌های چالش‌برانگیز شوید تا زمانی که درک کنید شکست، همیشگی و ماندگار نیست. عدم موفقیت عواقبی به همراه دارد، اما اجازه ندهید که نگرش شما به موضوع شکست، میزان عواقب آن را بیش از چیزی که هست نشان دهد. دوباره بلند شوید و چیز جدیدی را امتحان کنید. اگر دوباره به در بسته خوردید، دفعه‌ی بعد چیز آسان‌تری را امتحان کنید.

۲. این نیز بگذرد

سختی و مشقتی که امروز خیلی سخت و مهم به نظر می‌رسد، فردا، هفته‌ی آینده یا سال بعد فراموش می‌شود. زندگی شما ادامه دارد و اگر به ارزش‌ و دانسته‌های خودتان اهمیت بدهید،‌ راه سعادت را طی می‌کنید و به موفقیت می‌رسید.

راه های درس گرفتن از شکست

۳. شکست یک چیز منحصر به فرد نیست

سومین نکته‌ای که هنگام درس گرفتن از شکست باید به آن توجه کنید، این است که همه در طول زندگی خود حس ناراحتی، طرد شدگی یا عدم اعتماد به نفس را تجربه کردند. افراد موفق یاد می‌گیرند که چطور با این موارد اجتناب ناپذیر کنار بیایند، پس چرا من نتوانم؟ این چیزی است که هروقت به هر دلیلی حس خوبی ندارم به خودم می‌گویم.

۴. انتقاد کردن همیشه به معنی قضاوت عادلانه نیست

اینکه دیگران درباره‌ی شما چه فکر می‌کنند به شما ربطی ندارد. هرچه بیشتر تلاش کنید تا خودتان را قضاوت نکنید، راحت‌تر می‌توانید روی کار اصلی خود تمرکز کنید.

۵. همیشه موضوع مربوط به شما نیست

مردم برای طرد کردن شما دلایل خودشان را دارند و این دلایل معمولا کمتر به شخص شما مربوط است. اجازه ندهید که این مسئله باعث کاهش اعتماد به نفس شما شود، زیرا این چیزی نیست که بازتابی از شخصیت یا لیاقت شما باشد. روی خوب انجام دادن کارتان و درست تصمیم گرفتن تمرکز کنید و از کنار قضاوت‌های دیگران رد شوید.

۶. زمان بهترین معلم است

هر چه تجربیات شما بیشتر شود و موقعیت‌های شکست بیشتری را تجربه کنید،‌ پوست کلفت‌تر می‌شود،‌ چرا که بیشتر درک می‌کنید که چه اتفاقی افتاد و چرا در این موقعیت قرار گرفتید. این مسئله به من کمک کرد تا در موقعیت‌های متعددی که در زمان خودشان وحشتناک به نظر می‌رسیدند، میزان تحمل و مقاومت خود را بالا ببرم.

۷. سختی و مشقت یک ابزار قدرتمند است

بهترین داستان‌های موفقیت در مورد افرادی است که بر سختی‌ها و مشقت‌ها غلبه کرده‌اند. اکثراین داستان‌ها شدنی هستند،‌ چرا که سختی و مشقت باعث قوی‌تر شدن انسان‌ها می‌شود. درس گرفتن از شکست و سختی، ابزارهای مفیدی برای هرکسی هستند که می‌خواهد در زندگی‌اش پیشرفت کند. به سختی‌ها به چشم یک ابزار مفید نگاه کنید.

راه های درس گرفتن از شکست در زندگی

۸. تمرین تبدیل به واقعیت می‌شود

برای درس گرفتن از شکست باید بدانید، گاهی اوقات وقتی با موقعیت‌های چالش برانگیز مواجه می‌شوید که قوی ماندن و حفظ اعتماد به نفس برایتان سخت می‌شود. در این زمان بهترین کار این است که وانمود کنید، اعتماد به نفس دارید و با این احساس به کار خود ادامه دهید. اگر واقع‌بینانه به این مسئله فکر کنید، شما در واقع وانمود نمی‌کنید؛ بلکه دارید عادت خوبی را تمرین می‌کنید. اگر شما چیزی را به مدت طولانی تمرین کنید، متوجه خواهید شد که به آن دست یافته‌اید.

۹. صداقت گاهی سخت است ولی همیشه مفید است

کسب تجربه در هر زمینه‌ای، حتی درمورد شکست هم ارزشمند است. تجربه‌ی شکست باعث می‌شود که خودتان را در برابر آن واکسینه کنید. وقتی شکست می‌خورید، سعی کنید احساسات خود را آرام کنید، واقعیت‌ها را ببینید و هر گونه نقد و انتقاد صادقانه و ارزشمند ازعملکردتان را بپذیرید تا پیشرفت کنید و از قرار گرفتن در این موقعیت در آینده پیشگیری کنید. درس گرفتن از شکست، یکی از بهترین آموزه‌های زندگی ماست.

۱۰. روابط به کمک ما می‌آیند

من اطراف خود را با افرادی که برایم مهم هستند پر کرده‌ام و می‌گذارم این افراد این مسئله را بدانند. بهترین راه برای کنار آمدن با شکست‌ها این است که بدانید در نزدیکی خود دوستانی دارید که شما را درک می‌کنند و دوستتان دارند. معمولا روابط به ما کمک می‌کنند در هر موقعیتی بتوانیم نگاه مثبت خود را حفظ کنیم.

۱۱. تواضع و فروتنی مهم است

توجه به مشارکت افراد دیگر تیم مانع از این می‌شود که شما آنقدر تکبر داشته باشید که به نظرات دیگران بی‌توجهی کنید یا آنقدر خودتان را دست کم بگیرید که احساس کنید، نمی‌توانید کارتان را به تنهایی انجام دهید. بنابراین باید در حد متعادلی فروتنی داشته باشید تا از شکست‌های احتمالی جلوگیری کنید.

۱۲. آگاهی باعث گسترش نگرش شما می‌شود

چندین کتاب عالی در مورد این موضوع وجود دارد که بسیار عمیق‌تر این مسئله را بررسی می‌کنند و مطالعه آن آگاهی شما را افزایش می‌دهد. کتاب «هنر ظریف بی‌خیالی» از مارک مانسون (Mark Manson) و کتاب «تو خفن هستی» از  جن سینسرو (Jen Sincero)‌ دو تا از کتاب‌های خوب در این زمینه هستند.