در زندگی روزمره هر تجربه‌‌ای که با آن مواجه می‌شویم، معنا و مفهومی دارد. برای آموختن درس زندگی باید نکات مهم هر اتفاق را شناخته و آن را آویزه گوشمان کنیم. ما با تمرکز بر آموخته‌های خود در طول عمر، می‌توانیم درس زندگی را به درستی بیاموزیم و از اشتباهات خود تجربه کسب کنیم.

ما در این مقاله از استارتاپت، فهرستی از نکاتی که مگان نیکلاس انیل، در طول زندگی پیش از ۳۰ سالگی دریافته است را با شما به اشتراک می‌گذاریم. ابتدا بررسی می‌کنیم که چرا مگان این فهرست را تهیه کرد و سپس هر نکته آن را بیان خواهیم کرد.

نوشتن نکات درس زندگی

در ۱۶ سالگی به این نتیجه رسیدم که هر درس مهمی را که در زندگی آموختم، در لیست مخصوصی یادداشت کنم. از همان ابتدا این ایده به‌نظرم جالب آمد و از آن پس، هر چند ماه یک‌ بار، فهرست را بازبینی کرده و نکات جدیدی را به آن اضافه می‌کردم. دقیقا نمی‌دانم که چرا به فکر تهیه چنین فهرستی افتادم. شاید دلیلش آن بوده که حافظه کوتاه مدت ضعیفی دارم و بسیاری اوقات حتی نمی‌توانم به‌ خاطر بیاورم که شب گذشته چه غذایی برای شام خوردم.

دلیل دیگری که مرا به سمت تهیه این فهرست سوق داد، این بود که معتقدم انسان‌ها تا زمانی که نکته‌ای از درس زندگی را فرا نگیرند؛ همواره درگیر مشکلات ابتدایی خود خواهند بود. همچنین بر این باورم که نوشتن به ما کمک می‌کند تا مطلبی را بهتر و موثرتر فرا بگیریم.

درس زندگی و ارتباط با دیگران

از این رو نوشتن فهرست نکته‌های درس زندگی را تا به امروز که در دهه سوم زندگی خود قرار دارم، ادامه دادم. امروز از تصمیمی که در گذشته گرفتم بسیار راضی و خوشحالم و به شما هم پیشنهاد می‌کنم که نوشتن نکته‌های آموخته از درس زندگی را آغاز کنید.

در ادامه ۳۰ نکته‌ از فهرست درس زندگی خودم را برای شما شرح می‌دهم تا با اهمیت این موضوع، بیشتر آشنا شوید. البته این موارد، تنها بخشی از فهرست اصلی درس زندگی من هستند.

۱. عذرخواهی

تفاوت زیاذی میان عذرخواهی کردن و احساس تاسف واقعی وجود دارد. نباید تنها برای اعتراف به اشتباه خود، عذرخواهی کنید. بلکه عذرخواهی در صورتی ارزش دارد که به آن به عنوان عامل پشیمانی از ناراحت کردن یا صدمه زدن به دیگری، بنگرید.

۲. بی‌اهمیت بودن نسبت به لباس و ظاهر

اهمیت رک بودن در درس زندگی

هیچ‌کس از شما انتظار ندارد که همیشه عالی به نظر برسید. تنها کسی که ممکن است در این زمینه وسواس داشته باشد خود شما هستید. پس خودتان را آزار ندهید و سعی کنید راحت باشید. این یکی از نکته‌های مهم درس زندگی است.

۳. رک بودن

هیچ‌گاه در زندگی کمتر از چیزی که می‌خواهید را طلب نکنید. سعی کنید در همه مراحل مستقیم و با صراحت حرف بزنید و خواسته خود را بیان کنید.

۴. مراقبت‌های شخصی

یکی از نکات مهم در درس زندگی اهمیت مراقبت از خود است. تصور نکنید که رسیدگی به آرزوهای شخصی و مراقبت از جسم و روحتان، وقت تلف کردن است. هر زمان که دوست دارید، استراحت یا مطالعه کنید؛ حتی زمانی که احتیاج دارید، باید تفریح کنید. هیچ‌ کس بابت این‌ که به فکر خودتان هستید، از شما گله‌مند نخواهد شد.

۵. محبت بدون چشم داشت

زمانی که به دیگران خوبی می‌کنید منتظر تایید و پاسخ محبت آن‌ها نباشید. مهم نیست که دیگران لیاقت محبت شما را داشته باشند یا نه، سعی کنید تا می‌توانید به اطرافیان خوبی کنید. نکته دیگری از درس زندگی این است که مطمئن باشید، اگر عشق و دوستی را در جهان پخش کنید؛ بخشی از آن هم به سمت خودتان باز‌ می‌گردد و احساس خوشبختی خواهید کرد.

۶. نوشتن فهرستی از فعالیت‌های دشوار

اهمیت نوشتن فهرست درس زندگی

در زندگی فعالیت‌هایی وجود دارند که برای انجام آن‌ها باید قدم بزرگی بردارید و بر ترس‌ خود غلبه کنید. سعی کنید فهرستی از آن‌ها را تهیه کنید و انجامشان دهید. رفتن به بانجی‌جامپینگ، دویدن در مسابقه دو ماراتون، پرش با چتر نجات و حتی گفتن حقیقت موضوعی به دیگران، می‌توانند مواردی از این فهرست باشند.

۷. تغیییرات جزئی

در زندگی اوقاتی وجود دارد که احساس رخوت می‌کنید و احتیاج به تغییر و تحول فردی دارید. حتی گاهی تغییرات جزئی مانند کوتاه کردن مو هم می‌تواند کمک بزرگی در این مواقع باشد. اعتقاد به این که گاهی یک تغییر جزئی می‌تواند به اندازه یک تغییر بزرگ موثر باشد، نکته دیگری از درس زندگی است.

۸. بخشیدن دیگران

باید این موضوع را بپذیرید که همه افراد، نکته اول درس زندگی، یعنی عذرخواهی کردن را نیاموخته‌اند. ممکن است فردی به شما آسیب بزند و هیچ‌ وقت عذرخواهی نکند؛ یا حتی اعتراف به اشتباه نکند و با شما احساس هم‌دردی نداشته باشد. بهترین روش در مقابل چنین افرادی این است که تصور کنید که از شما عذرخواهی کرده و او را ببخشید.

۹. دوری از افراد عصبانی

چشمان بیرون زده از حدقه، افسانه نیستند. بسیاری افراد در عصبانیت کنترل خود را از دست می‌دهند و اعمال ناشایستی انجام می‌دهند. مهم این درس زندگی، شناخت علائم و حالت‌های این افراد است که به محض مشاهده آن‌ها ، موقعیت را ترک و فرار کنید.

۱۰. رقص ناخود آگاه

اهمیت رقص و شاذی در درس زندگی

گاهی خود را با ریتم موسیقی هماهنگ کرده و بدن خود را رها کنید تا موسیقی شما را به رقص درآورد. رقص ناخودآگاه قدرت درمان بالایی دارد و برای غلبه بر مشکلات بسیار موثر است.

۱۱. سرمایه‌گذاری روی افراد نه اجسام

به‌ طور کلی وسایل و دارایی‌های مادی شما، از بین رفتنی هستند. گوشی تلفن آیفون روزی می‌شکند، کفش‌ها پاره می‌شوند و لباس‌ها نخ‌نما خواهند شد. اما نیکی به دیگران باعث می‌شود یادی از شما در خاطر آن‌ها نقش ببندد. ارتباط با مردم و به جا گذاشتن آثار مثبت روی آن‌ها، ارزش واقعی زندگی را نشان می‌دهد و این نکته مهمی از درس زندگی است که ممکن است با از دست دادن اطرافیان خود، به آن برسید.

۱۲. صرف زمان برای شکوفایی خلاقیت

بسیاری افراد روحیه خلاقی دارند و زمانی را در روز، به ساخت و خلق آثار می‌پردازند. ممکن است این خلاقیت در زمینه شعر، موسیقی، نقاشی، نویسندگی و حتی ساخت یک وسیله چوبی باشد. به طور کلی هر فعالیتی که باعث شود زمان را فراموش کنید، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. پس بهتر است یک برنامه روزانه کارآمد طراحی کنید و فعالیت خلاقانه مورد نر خور را در آن بگنجانید.

در قسمت بعدی این مقاله، سایر نکته‌های فهرست درس زندگی را شرح خواهیم داد.