به جرأت می‌توان گفت که همه ما، نام کافه بازار را شنیده‌ایم و احتمالا این اپلیکیشن را روی تلفن همراه خود نصب کرده‌ایم. به ویژه زمانی‌که به دلیل تحریم‌ها، استفاده از Google Play Store برای کاربران ایرانی میسر نبود؛ همه ما برای نصب برنامه‌های اندرویدی، به سراغ کافه بازار رفتیم. در حال حاضر هم با رشد و گسترش برنامه‌های اندرویدی تولید داخل کشور، این فروشگاه، همچنان پر رونق است. با استارتاپت همراه باشید تا ببینیم که داستان کافه بازار از کجا متولد شده است.

شروع داستان کافه بازار

شروع داستان کافه بازار

کافه بازار، محصول تفکر و همت فارغ‌التحصیلان و دانشجویان ایرانی است. حسام آرمندهی، بنیان‌گذار کافه بازار، دارنده نشان امین‌الضرب و از برترین کارآفرینان ایران است. او در سال ۱۳۶۴ در تهران متولد شد و در سال ۸۸ در رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شد. در آن زمان، حسام به همراه یکی از دوستانش رضا محمدی، یک وب‌سایت سفارش آنلاین چاپ تی‌شرت به نام «طوطی» راه انداخته بود. اما این کسب و کار، با جدا شدن یکی از شرکا به دلیل ادامه تحصیل در خارج از کشور، عمر چندانی نداشت و خیلی زود پس از تولد، از دنیا رفت.

با این‌ که حسام در رشته کارآفرینی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران قبول شده بود، ترجیح داد تا رشته طراحی کسب و کار را در دانشگاه فناوری چالمرز سوئد ادامه دهد. حسام در آنجا روی پروژه‌ای برای راه‌اندازی کسب و کار کار کرد و با تجربه‌ای که کسب کرده بود، در یکی از سفرهای خود به ایران، متوجه شد که دوستان و همکلاسی‌های سابق او در دانشگاه شریف، از جمله رضا محمدی، روی پروژه فارسی سازی اندروید به نام «فارسی تل» کار می‌کنند. این پروژه توجه حسام را جلب کرد و تصمیم گرفت ۲ هفته بیشتر در ایران بماند تا برای توسعه این پروژه، کمکی کند.

اما این ۲ هفته هیچ‌وقت تمام نشد و حسام در ایران ماندگار شد! تلاش ۲ الی ۳ ماهه آن‌ها برای توسعه این پروژه، نتیجه‌بخش نبود و آن‌ها به این نتیجه رسیدند که تجاری سازی سیستم‌عامل اندروید، موفقیت آمیز نخواهد بود. پس از مدتی با توجه به تحریم ایران از طرف اندروید مارکت گوگل و دیگر محدودیت‌های اپ استورهای دیگر مانند سامسونگ و سونی که تنها به یک برند گوشی محدود بودند، به فکر راه‌اندازی یک اپ استور ایرانی افتادند. یک فروشگاه اینترنتی با تلاش گروهی از جوانان ایرانی که داستان کافه بازار را شکل داد …

داستان کافه بازار و اپلیکیشن آن

در بهمن ماه سال ۸۹، اولین نسخه اپلیکیشن بازار ارائه و در اولین نمایشگاه کنگره موبایل ایران عرضه شد. از آنجایی که تا آن زمان در ایران، تنها مرجع افراد برای نصب نرم‌افزارها از طریق کامپیوتر یا مراجعه به مغازه‌های فروش موبایل بود، کافه بازار در آن نمایشگاه با استقبال خوبی روبه‌رو شد، چرا که در بین روش‌های قدیمی، این یک ایده ناب بود.

پس از نمایشگاه، کافه بازار در ۲ فروم فارسی قرار داده شد. این کار باعث شد تا کافه بازار مورد توجه رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها قرار گیرد. مانند بسیاری از اپلیکیشن‌های دیگر، نوشتن مطالبی در مورد کافه بازار از سوی رسانه‌ها و وبلاگ نویسان، باعث جلب توجه بیشتری شد؛ طوری که کاربران کافه بازار، در ۳ ماهه اول، به ۱۰۰ هزار نفر رسیدند.

آن‌ها ۴ تا ۵ عدد از اپلیکیشن‌های فارسی را که در زمان پروژه فارسی تل تهیه کرده بودند، به صورت رایگان در کافه بازار قرار دادند، همچنین اپلیکیشن‌های خارجی و بروزرسانی آن‌ها که مورد نیاز کاربران بود.

در تابستان سال ۹۰، بنیان‌گذاران داستان کافه بازار برای نصب اپلیکیشن خود به صورت پیش‌فرض روی گوشی ها، با شرکت سونی وارد مذاکره شدند. نماینده رسمی شرکت به ایران آمد و کار را تایید کرد. با این ‌حال، در نهایت به دلیل تحریم‌ها نتوانستند به همکاری ادامه دهند. لذا کافه بازار تصمیم گرفت به کار خود ادامه دهد و چند ماه بعد توانست امکان پرداخت اینترنتی را فراهم کند.

آن‌ها ابتدا روی کسب درآمد از طریق تبلیغات حساب کرده بودند، اولین تبلیغ آن‌ها هم موسسه محک بود. اما پس از مدتی، تصمیم گرفتند فروش برنامه‌ها را امتحان کنند. رفته رفته متوجه شدند که درآمدهای کمی که از فروش برنامه‌ها جمع می‌شود، بسیار بیشتر از تبلیغات است.

پس از فراهم شدن امکان پرداخت اینترنتی، شرکت‌های توسعه‌دهنده نرم‌افزار، درخواست‌های خود را مبنی بر انتشار اپ در کافه بازار ارائه دادند. بدین شکل، اپلیکیشن‌ها به کافه بازار ارائه می‌شد و آن‌ها پس از بررسی و در صورت نبودن مشکلی، آن را در کافه بازار قرار می‌دادند. بدین ترتیب، دیگر کافه بازار بود که در مورد قرار گرفتن یا حذف نرم‌افزارها تصمیم می‌گرفت. تا مدت‌ها، این کار به صورت دستی ادامه یافت تا اینکه سامانه توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در کافه بازار، راه‌اندازی شد.

ایده نام‌گذاری

در ابتدای شکل‌گیری داستان کافه بازار ، دامنه getbazaar.com با الهام از نام getfirefox.com ثبت شد. پس از مدتی، دامنه عوض شد و قرار بود نام «کف بازار» برای آن گذاشته شود. اما آن‌ها ایده نابی ارائه داده بودند و باید نام جذابی هم برای آن انتخاب می‌کردند. بدین ترتیب، رئیس هیئت مدیره، نام کافه بازار را پیشنهاد داد و این نام تایید شد.

داستان کافه بازار و درآمدزایی آن

ایده درآمدزایی کلان از پول‌های خرد

کافه بازار در ابتدا به فروش شارژ ایرانسل و گیفت کارت روی آورد، اما پس از مدتی به این نتیجه رسید که باید کار خود را تنها روی اپلیکیشن‌ها متمرکز کند. درآمدزایی از طریق فروش اپلیکیشن یا درآمدهای کم، باعث رشد صنعت تولید اپلیکیشن در ایران شد. این ایده در اپ استورهای خارجی هم در حال انجام است.

پهنای باند بالا

در سال ۹۲ یکی از مدیران وزارت ارتباطات، سهم پهنای باند کافه بازار را ۱۰ درصد کل پهنای باند کشور اعلام کرد.

در ابتدا، کافه بازار یک سرور مجازی در خارج از ایران داشت. با استقبال بیشتر کاربران، نیاز به پهنای باند بیشتری بود. از طرفی، کافه بازار تمایل نداشت تا ترافیک به خارج برود و سپس از آنجا به کشور برگردد. لذا با وجود مشکلات فراوان در ابتدای کار، با رایزنی‌هایی که انجام شد، امکان انتقال سرور به داخل کشور توسط شرکت زیرساخت فراهم گشت.

با آمدن سرور به داخل ایران، سرعت دانلود برنامه‌ها افزایش پیدا کرد و بدین صورت کافه بازار با مشوق‌هایی از سوی دولت و پیشنهاد میزبانی رایگان مواجه شد.

تولید اپلیکیشن «دیوار» و «عدد»

داستان کافه بازار و دیوار

در سال ۹۱، با ایده گرفتن از سایت‌هایی در خارج از کشور برای فروش خانه، وسایل و خدمات از طریق آگهی، تیم کافه بازار تصمیم گرفت تا وب‌سایتی را راه‌‌اندازی کند که در آن اطلاعیه‌های دانشجویی، از قبیل درخواست هم‌خانه و فروش دوچرخه منتشر شود. اما پس از مدتی به دلیل تعطیل شدن دانشگاه‌ها در تابستان، به جای وب‌سایت، یک اپ موبایل ارائه کردند. بدین ترتیب، در تابستان سال ۹۱، دیوار به صورت یک اپ اندرویدی در کافه بازار منتشر شد. به دلیل سهولت استفاده از آن، دیوار مورد استقبال روزافزون مردم قرار گرفت.

با توجه به این ‌که ایده اولیه تیم کافه بازار، درآمدزایی از طریق تبلیغات بود، ایده راه‌اندازی «عدد» از همان ابتدای کار کافه بازار شکل گرفته بود. در حال حاضر، توسعه‌دهندگان، بنرهای تبلیغاتی خود را در عدد نمایش می‌دهند و به ازای هر کلیک روی این تبلیغات، درآمدزایی می‌کنند.

ویدیو

از آبان سال ۹۷، کافه بازار بخش ویدئو را هم به محتوای ارائه‌شده، اضافه کرد. در این بخش، تامین‌کنندگان رسمی ویدیو می‌توانند محتوای ویدیویی خود را ارائه دهند.

بازار کودک

از تیر ماه سال ۹۸، کافه بازار برای دسترسی کودکان به محتوای مناسب، حالت کودک را به این اپلیکیشن افزود. با فعال کردن حالت کودک، محتوای برنامه کافه بازار بر اساس رده سنی کودکان تا ۱۰ سال، پالایش شده و برنامه‌ها، ویدیوها و بازی‌های مناسب سن آن‌ها نمایش داده می‌شود.

کافه بازار در حال حاضر چه می‌کند؟

کافه بازار در حال حاضر به ارائه برنامه‌ها، بازی‌های اندرویدی و ویدیو می‌پردازد و میزبان توسعه‌دهندگان این برنامه‌ها می‌باشد. همچنین خدمات بومی شده را به کاربران ایرانی ارائه می‌دهد. کافه بازار حتی به زبان انگلیسی هم، در دسترس کاربران قرار دارد.

وضعیت کنونی کافه بازار

وضعیت کنونی داستان کافه بازار

کافه بازار در حال حاضر، بیش از ۴۰ میلیون نصب فعال دارد و بیش از ۱۶۵ هزار برنامه در این اپلیکیشن ارائه می‌شود. در طی سال‌های اخیر، توسعه‌دهندگان غیرایرانی هم برای همکاری با کافه بازار مشتاق بودند و حدود ۸۰۰ برنامه و بازی را در کافه بازار منتشر کردند.

سرویس برنامه‌های آنی

کافه بازار، سرویس برنامه‌های آنی را هم به خدمات خود افزوده است که کاربر برای اجرای آن‌ها نیازی به دانلود و نصب ندارد و بلافاصله قابل اجرا خواهد بود. در نتیجه فضایی از حافظه گوشی به آن اختصاص داده نخواهد یافت. تعداد اجرای این برنامه‌ها حدود ۳ برابر دانلود برنامه‌های عادی است. بنابراین مورد استقبال توسعه‌دهندگان هم قرار گرفته است.

در سال ۲۰۱۴، مجله اکونومیست کافه بازار را حدود ۲۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری کرد که پس از دیجی کالا و آپارات، سومین شرکت پیشرو در عرصه کسب‌و‌کارهای اینترنتی است.

حسام با پشت سر گذاشتن پستی و بلندی‌های بسیاری، توانست خودش را به جایی برساند که آرزوی هر جوان است! حالا که شما هم راز موفقیت کافه بازار را متوجه شدید، می‌توانید یک کارآفرین موفق باشید، پس وقت را هدر ندهید.