لینکدین یکی از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی است که طی سال‌های اخیر، بسیار محبوب شده است؛ اما برخلاف برخی از سایت‌های دیگر، داستان لینکدین شروع کندتری داشته است. لینکدین، نخستین بار در سال ۲۰۰۳ به صحنه آمد و به کمک رید هافمن (Reid Hoffman)، الن بلو (Allen Blue)، کنستانتین گوریک (Konstantin Guericke) و ژان لوک ویلانت (Jean-Luc Vaillant) تاسیس شد. در ابتدا، تنها ۲۰ ثبت نام در سایت لینکدین وجود داشت، آن هم در بعضی روزها، اما بعدها پیشرفت کرد و همچنان به رشد خود ادامه داد. ما در این مطلب از استارتاپت، قصد داریم تا شما را با داستان لینکدین و موفقیت‌های آن آشنا کنیم.

داستان لینکدین و تاریخچه پیدایش آن

زندگی‌نامه هافمن، خالق لینکدین

هافمن که دانش‌آموخته استنفورد بود، از همان ابتدا، اهمیت ساخت و بهره‌گیری از شبکه خود را می‌دانست. فراتر از LinkedIn، او یک کارآفرین موفق و سرمایه‌گذار فعال است که بیش از ۶۰ استارتاپ را در منطقه سیلیکون‌ولی (Silicon Valley) سان‌فرانسیسکو، از جمله فیس‌بوک (Facebook)، مشاوره و سرمایه‌گذاری می‌کند. هافمن در اوایل دهه ۱۹۹۰، پس از تکمیل تحصیلات خود در رشته فلسفه در دانشگاه آکسفورد، تغییر مسیر داد و به سیلیکون‌ولی رفت. در آنجا، بلافاصله از ارتباطات خود، استفاده کرد تا بتواند رویای همیشگی‌اش یعنی راه‌اندازی یک شرکت نرم‌افزاری را دنبال کند.

او با تحصیل در آکسفورد، فهمید که می‌خواهد ارتباط گسترده‌تری با زندگی مردم داشته باشد. از آنجا که او در استنفورد هم حضور داشت، به فکر راه‌اندازی یک شرکت نرم‌افزاری افتاد؛ نرم‌افزاری که به میلیون‌ها نفر دسترسی داشته باشد.

هافمن راه خود را با دیدار با تعدادی از سرمایه‌گذاران آغاز کرد. سرمایه‌گذاران به او گفتند:

آیا شما قبلا نرم‌افزاری عرضه کرده‌اید؟ شما از ما می‌خواهید كه میلیون‌ها دلار در شركت تان سرمایه‌گذاری كنیم. شما قبلا این کار را كرده‌اید؟

زمانی که هافمن به پرسش سرمایه‌گذاران پاسخ منفی داد، آن‌ها به او پیشنهاد دادند: «برو اول کار کن.» بنابراین او راه خود را با کار در شرکت «AAPL, Fortune 500» آغاز کرد. هافمن از طریق هم اتاقی و دوست خوبش در استنفورد، یک فرصت واقعا خوب شغلی پیدا کرد و از همین جا بود که داستان لینکدین شروع شد. او با تهیه یک فهرست از تمام چیزهایی که برای خلق استارتاپ نیاز داشت، کار خود را شروع کرد. اولین گام، توسعه نرم‌افزار بود. بعد از شرکت اپل، او برای مدیریت محصول و کار پاره وقت تجاری، به شرکت فوجیتسو (Fujitsu) رفت.

تاسیس شرکت خود

هافمن دریافت که بازار فروش آنلاین، بسیار داغ است. او واقعا دوست داشت که کسب و کار جدید خود را آغاز کند؛ به همین دلیل در جولای سال ۱۹۹۷، از کارش در شرکت فوجیتسو استعفا داد و در ماه آگوست، اولین شرکت خود را به نام «Socialnet»، راه‌اندازی کرد.

Socialnet روی قرارهای آنلاین تمرکز داشت. همچنین فعالیت‌هایی مانند یافتن شرکای گلف، هم‌اتاقی‌ و از این نوع کارها. آن‌ها از برخی از سرمایه‌گذاران خوب، سرمایه دریافت کردند. اما اولین باری که هر کاری را انجام می‌دهید، درس‌های بسیار زیادی می‌آموزید. درسی که او آموخت این بود که به همان اندازه که شما در حال ساختن یک محصول واقعا فوق‌العاده هستید، باید استراتژی توزیع محصول خود را بدانید. چگونه می‌توانید به میلیون‌ها کاربر و ده‌ها میلیون نفر دست پیدا کنید؟ آن‌ها یک الگوی بد در Socialnet داشتند. آن‌ها فکر کردند که می‌توانند با روزنامه‌ها شریک شوند، اما این کار نتیجه‌ای برایشان نداشت.

در حالی که هافمن در حال انجام Socialnet بود، یکی از دوستان نزدیک او از استنفورد، Peter Thiel، یک صندوق سرمایه‌گذاری تامینی را راه‌اندازی کرده و با فرد دیگری به نام Max Levchin آشنا شده بود. Thiel و Levchin شروع به کار با PayPal، خدمات پرداخت آنلاین کردند. وقتی هافمن تصمیم گرفت که Socialnet را رها کند تا شغل دیگری را شروع نماید، به نزد دوستش Peter رفت و او گفت: «نه، این کار را نکن. اکنون بیا به ما ملحق شو. ما در شرف پیشرفت هستیم.»

هافمن پیشنهاد Thiel را پذیرفت و به عنوان معاون اجرایی مسئول توسعه تجارت به PayPal پیوست. در حالی که در PayPal حضور داشت، یاد گرفت که چگونه کار کرده و چگونه مشکلات خود را حل کند. پیش از آن، مردم مشکل PayPal را حل نکرده بودند. بنابراین به دنبال برخی افرادی بود که در صنعت بانکداری، برخی در صنعت نظارتی، برخی در صنعت اینترنت و برخی در صنعت پرداخت تخصص داشته باشند. او در حال جمع‌آوری اطلاعات بود. این همان چیزی بود که او را به این ایده رساند که دنیای کار چگونه در حال تغییر است.

داستان لینکدین و پریدن وسط گود

بعد از اینکه آن‌ها PayPal را به شرکت eBay  (EBAY, Fortune 500) فروختند، هافمن تصمیم گرفت کار روی داستان لینکدین را شروع کند، زیرا فضای حرفه‌ای واقعا برای او جالب بود. او قبلا از PayPal درآمد به دست آورده بود، بنابراین بخش اولیه آن را تامین می‌کرد. در اواخر سال ۲۰۰۲، هافمن تیمی از همکاران قدیمی از SocialNet و Paypal را برای کار روی این ایده جدید استخدام کرد و شش ماه بعد، لینکدین به صورت رسمی راه‌اندازی شد.

او قویا معتقد بود که شروع کار در هنگام رکود اقتصادی، زمان مناسب برای انجام آن است، زیرا مسیر را در اختیار فرد می‌گذارد. آن‌ها در چند روز اول به آرامی شروع به کار کردند، زیرا می‌خواستند اطمینان حاصل کنند که سیستم‌ها کار می‌کنند. ۱۳ نفر که در ارتباط با شرکت بودند، ۱۱۲ نفر را دعوت کردند.

آن‌ها با این چالش اولیه مواجه بودند که «چگونه می‌توان یک میلیون نفر را جذب کرد؟» اولین چالش، جذب افراد کافی بود، به گونه‌ای که کارکردهایی مانند جستجوی افراد یا به اشتراک‌گذاری اطلاعات باعث شد افراد جذب آن شوند. سال ۲۰۰۳ همه چیز در مورد رشد شرکت به خوبی پیش رفت.

در سال ۲۰۰۴، کاربران توانستند از یک عملکرد جدید برای بارگذاری آدرس کتاب‌های خود استفاده کنند و سایر ویژگی‌های جدید مانند «گروه‌ها» نیز معرفی شدند. لینکدین همچنین در این زمان با American Express شریک شد که به اعتبار آن افزوده شد.

آن‌ها سه جریان درآمد را در سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی کردند. اولین جریان، فهرست مشاغل بود. مورد دوم که فهمیدند به آن‌ها کمک می‌کند تا سریع به سودآوری برسند: اشتراک‌هایی را راه‌اندازی کردند که ارتباطات پیشرفته و قابلیت جستجو داشت. برای به پایان رساندن کار، مردم باید می‌توانستند با افرادی که قبلا آن‌ها را نمی‌شناختند، صحبت کنند. در سال ۲۰۰۵، آن‌ها به چهارمین دفتر خود منتقل شدند و به بیش از ۱۵۰.۰۰۰ عضو رسیدند.

آن‌ها در ابتدا به فکر تبلیغات نبودند. اما دو چیز هافمن را ترغیب کرد که تبلیغات را نیز راه‌اندازی کند. یکی از موارد این بود که جمعیت شناختی خیلی خوبی داشتند. مورد دوم این بود که آن‌ها متوجه شدند که می‌توانند محصولات تجاری بی‌نظیری بسازند.

اولین خط مشاغل با عنوان «مشاغل و اشتراک» در سال ۲۰۰۵ اضافه شد و در سال ۲۰۰۶ مواردی از قبیل «افرادی که ممکن است بشناسید» و «توصیه‌ها» معرفی شدند. شرکت‌ها نه تنها می‌توانستند فهرست مشاغل را ارسال کنند، بلکه می‌توانستند به دنبال کارمندان آینده نگر در شبکه نیز باشند. شرکت‌ها می‌توانستند در وب‌سایت شبکه‌های اجتماعی نیز تبلیغ کنند که این یک گام بزرگ برای شرکت بود. سال ۲۰۰۶، سالی است که داستان لینکدین سودآور شد و شاهد رشد نمایی بود.

در انتهای سال ۲۰۰۶، هافمن پس از چهار سال از مدیرعاملی کناره‌گیری کرد و  Dan Nyeجایگاه مدیرعامل را گرفت. طی دو سال مدیرعاملی Nye در LinkedIn، اعضای سایت از ۹ میلیون به ۳۵ میلیون رسید و فروش ۹۰۰٪ افزایش یافت. این شرکت همچنین صدها نفر از کارمندان را اضافه کرد و به اروپا گسترش یافت.

در سال ۲۰۰۷، این شرکت به ارائه نسخه جهانی، فرانسوی و اسپانیایی سایت پرداخت. در سال ۲۰۰۸ ارزش لینکدین به یک میلیارد دلار رسید. Nye کناره‌گیری کرد و هافمن دوباره مدیرعامل شرکت شد. در این زمان، فردی به نام Dipchand Nishar را به عنوان مدیر محصولات استخدام کردند. در سال ۲۰۰۸، LinkedIn پس از افتتاح اولین دفتر بین المللی خود در لندن، رسما جهانی شد.

در سال ۲۰۰۹، Jeff Weiner (که قبلا در شرکت یاهو کار می‌کرد) مدیرعامل این شرکت شد که مسیر رشد بیش از حد را در سال ۲۰۱۰ هموار کرد. سال ۲۰۱۰ شاهد رشد بی سابقه‌ای برای داستان لینکدین بود، زیرا آن‌ها به ۹۰ میلیون عضو و نزدیک به ۱۰۰۰ کارمند در ۱۰ دفتر در سراسر جهان رسیدند. با آغاز سال ۲۰۱۱، LinkedIn با ۹۰ میلیون عضو، در بورس اوراق بهادار نیویورک ثبت شد.

در سال ۲۰۱۱، لینکدین هشتمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت و رئیس جمهور اوباما در لینکدین عضو شد. در سال ۲۰۱۳، حدود یک دهه کامل از عمر لینکدین گذشته بود و ۲۲۵ میلیون عضو داشت. شرکت با بیش از دو عضو در هر ثانیه در حال رشد بود.

در فوریه ۲۰۱۶، LinkedIn پیش‌بینی کرد که رشد ضعیف‌تری را در آن سال خواهد داشت. اخبار خوبی به گوش نمی‌رسید، سهام ۴۰٪ کاهش یافت و در نهایت از حدود ۲۲۵ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۶ سقوط کرد و در ماه بعد به نزدیک ۱۰۰ دلار رسید. رکود بزرگ با توجه به اینکه کارمندان LinkedIn، به طور عمده حقوق خود را از طریق بورس دریافت می‌کردند، مشکل بزرگ‌تری نسبت به سرمایه‌گذاران ناراضی ایجاد کرده بود. نگرانی‌های جدی در مورد نادیده گرفتن هدف اصلی شرکت وجود داشت و برخی گزارش‌های مالی مشکل ساز باعث شد که این شرکت در شرایط سختی قرار بگیرد.

در ژوئن همان سال، مایکروسافت اعلام کرد قصد دارد LinkedIn را به دست آورد. مبلغ ۲۶ میلیارد دلار پیشنهاد شد و مایکروسافت، مالک لینکدین شد. این معامله‌ای بود که به شدت مورد انتقاد رسانه‌ها قرار گرفت. با این وجود، این امر باعث سرعت بخشیدن به پیشرفت شرکت شد و در نهایت باعث شد لینکدین بیش از یک شبکه اجتماعی، فرصت‌های شغلی و اقتصادی را برای اعضا فراهم کند.

در سال ۲۰۱۷، لینکدین بزرگ‌ترین طراحی مجدد دسکتاپ را از بدو تاسیس شرکت آغاز کرد. این کار باعث شد تا لینکدین تجربه آسان‌تر، سریع‌تر و بهتری را در اختیار کاربران قرار دهد. LinkedIn در تقریبا ۲۰۰ کشور جهان توسط اعضا مورد استفاده قرار گرفت و ۵۰۰ میلیون عضو داشت.

در سال ۲۰۱۸، لینکدین LinkedIn Talent Insights را راه‌اندازی کرد، ابزار داده‌ای که برای شرکت‌هایی که نیاز به استخدام افراد بااستعداد دارند، امکان این کار را فراهم می‌کند. این ابزار، تجزیه‌و‌تحلیل استعداد در مورد برنامه‌ریزی نیروی کار و استراتژی‌ها شامل این که چه شهری برای باز کردن دفتر بعدی شما مناسب است و این ‌که چگونه کارفرمایتان، شما را با افراد هم رتبه شما مقایسه می‌کند، در اختیار قرار می‌دهد.

در حال حاضر، لینکدین بیش از ۵۰۰ میلیون عضو و بیش از ۲۶۰ میلیون کاربر فعال به صورت ماهانه دارد. لینکدین یک سایت شبکه اجتماعی حرفه‌ای است که ارتباط حرفه‌ای‌ها را فراهم می‌کند. صفحات پروفایل به عنوان رزومه تنظیم می‌شوند که در آن کاربران می‌توانند مهارت‌های خود را ذکر کنند، خلاصه‌ای از شغل خود ارائه دهند و تاریخچه اشتغال و تحصیلات خود را به نمایش بگذارند. پیوستن به آن رایگان است، اما یک سرویس غیر رایگان خاص نیز در دسترس است که دسترسی به تعدادی از ویژگی‌های مختلف را فراهم می‌کند.

داستان لینکدین هم مانند داستان‌های بسیار دیگری، پر از فراز و نشیب‌ها است که البته پس از پشت سر گذاشتن آن‌ها، می‌بینیم که چطور هنوز هم موفق است …