طی چند سال گذشته، اسنپ چت به یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی در دنیا، تبدیل شده است. این نرم افزار از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۱۱، به ویژه در میان نوجوانان و نسل جدید، طرفداران بسیاری پیدا کرده است. اسنپ ‌چت، یک برنامه پیام‌رسانی خصوصی و گروهی است که کاربران می‌توانند عکس، ویدئو و پیام‌های متنی خود را برای هر فردی که می‌خواهند، بفرستند. این برنامه بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر در هر روز دارد که در هر ثانیه، حدود ۸۰۰ ساعت فیلم در آن به اشتراک می‌گذارند. طبق نظرسنجی‌های مختلف، ۲۶ درصد افراد بین ۱۲ تا ۲۴ ساله، از اسنپ چت بیشتر از سایر برنامه‌ها استفاده می‌کنند. پس قطعا پی بردن به داستان اسنپ چت خالی از لطف نیست! ما در این مقاله از استارتاپت، در مورد رازهای پشت پرده داستان اسنپ چت یعنی زمانی‌ که تنها یک برنامه اشتراک عکس بود، تا زمانی ‌که به یک پلتفرم مهم شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد؛ صحبت می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

داستان اسنپ چت و پیکابو

داستان اسنپ چت از کجا کلید خورد؟

اسنپ‌ چت بتدا با نام پیکابو (Picaboo)، متولد شد. تقریبا حدود ۸ سال پیش، اسنپ چت  فقط یک ایده‌ بود. این ایده درست در زمانی که بنیان‌گذاران آن، ایوان اشپیگل (Evan Spiegel)، رجی براون (Reggie Brown) و بابی مورفی (Bobby Murphy)، در دانشگاه استنفورد مشغول به تحصیل بودند، به ذهنشان رسید. رجی براون، همیشه آرزو داشت که راهی پیدا کند تا عکس‌هایی که برای دوستانش می‌فرستد، ناپدید شوند. وقتی ایوان اشپیگل، این ایده را شنید؛ از آن خوشش آمد. آن‌ها موفق شدند پیکابو را که نسخه اول اسنپ ‌چت است، در بهار سال ۲۰۱۱ بسازند. اما تا پایان تابستان، این برنامه تنها توانست ۱۲۷ کاربر را سرگرم کند. برنامه اولیه پیکابو در ماه جولای در فروشگاه آنلاین اپلیکیشن‌های اپل (iOS APP Store) عرضه شد و کم کم طرفداران زیادی پیدا کرد.

ما یک مشکل جدید به وجود آمد؛ اسکرین‌شات‌ها. کاربران می‌توانستند از عکس‌های بارگذاری شده در پیکابو اسکرین‌شات بگیرند که جنبه ناپدید شدن پیام‌های پیکابو را بی‌فایده جلوه می‌داد! این موضوع باعث شد تا بنیان‌گذاران، یک راه حل جایگزین ارائه دهند که از اسکرین‌شات جلوگیری کند. آن‌ها یک ویژگی اعلان را ایجاد کردند که به کاربران اطلاع می‌داد فردی از عکس‌های آن‌ها اسکرین‌شات گرفته است. به نظر می‌‌رسد که ایده آن‌ها، راه حل خوبی برای مشکل پیش‌آمده، بود.

داستان اسنپ چت از کجا کلید خورد

۳ دوست و بنیان‌گذار اسنپ چت، در مورد تقسیم سهام اختلاف نظر داشتند. در نهایت اشپیگل و مورفی تصمیم گرفتند، تا براون را از شرکت اخراج کنند. پس از مدتی، شرکت دیگری که قبلا از نام تجاری پیکابو استفاده کرده بود، از آن‌ها شکایت کرد. بدین ترتیب، در سپتامبر ۲۰۱۱، ایوان اشپیگل و بابی مورفی، نام این اپلیکیشن پیام‌رسانی را به اسنپ‌ چت تغییر دادند، کپشن را به عکس‌ها اضافه کردند و این اپلیکیشن را در فروشگاه App iOS با عنوان اسنپ چت، مجددا عرضه کردند.

بنیان‌گذاران به جای بازاریابی و برندسازی، بیشتر تلاش خود را روی بهبود تکنولوژی و نوآوری متمرکز کردند که تجربه کاربری بهتری را برای‌شان رقم زد. آن‌ها می‌خواستند ابزاری بسازند تا ارتباط جالب‌تر و بهتری از تبلیغات سنتی، برای کاربران فراهم کند. این برنامه میان کاربران نوجوان، بسیار درخشید؛ نسلی که کاملا می‌دانند چه اتفاقاتی در اینترنت می‌افتد و در آن ماندگار هستند.

در ماه دسامبر، کاربران اسنپ چت روزانه ۵۰ میلیون اسنپ (Snap) ارسال می‌کردند و یک نسخه به‌روزرسانی منتشر شد که امکان ضبط و ارسال فیلم‌های ۱۰ ثانیه‌ای را هم داشت. بهترین قسمت آن، چه بود؟ کاربران به جای این‌ که دکمه گرفتن عکس یا فیلم را انتخاب کنند، می‌توانستند دکمه ضبط عکس را چند ثانیه نگه دارند تا از خودشان فیلم بگیرند.

در ۹ ماه می ۲۰۱۲، ایوان اشپیگل مدیرعامل شرک، اولین پست وبلاگ اسنپ ‌چت را منتشر کرد و توضیح داد که کاربران در آینده، چه انتظاراتی می‌توانند از این اپلیکیشن داشته باشند. او گفت که اسنپ‌ چت صرفا برای عکس گرفتن از لحظات حساس و ایده‌های غیرواقعی زیبایی و کمال گرایی نیست؛ بلکه ابزاری برای تعامل عواطف انسانی است. او داستان اسنپ چت را پاسخی برای استرس ماندگاری اطلاعات شخصی در شبکه‌های اجتماعی، دانست که با فتوشاپ کردن نواقص عکس‌ها به این امر کمک می‌کند.

در ماه اکتبر همین سال بود که اسنپ چت برای نسخه اندروید گوگل پلی استور (Google Play Store)، در دسترس قرار گرفت. این در حالی است که تعداد کاربران آن به بیش از ۱۰۰.۰۰۰ کاربر افزایش یافته بود و بدین ترتیب، در ماه اکتبر به نقطه عطف بزرگ بعدی خود رسید. پس از گذشت یک سال کامل، کاربران اسنپ چت روزانه ۲۰ میلیون اسنپ (Snap) یا تقریبا ۲۵ اسنپ در ثانیه، ارسال می‌کردند.

داستان اسنپ چت و اسنپ کیدز

در ژوئن سال ۲۰۱۳، اسنپ چت نسخه «Banquo» را برای اندروید منتشر کرد. این به‌روزرسانی چند طرح و پیشرفت در سرعت اپلیکیشن ایجاد کرده بود؛ از جمله ۲ ضربه برای پاسخ دادن، ناوبری Swip، پروفایل در برنامه و یک دوست‌یاب پیشرفته. در همان سال، آن‌ها نسخه اسنپ کیدز (Snapkidz) را معرفی كردند كه برای كاربران ۱۳ ساله و پایین‌تر در نظر گرفته شده بود. اسنپ کیدز به کاربران اجازه می‌داد تا عکس بگیرند و روی آن‌ها نقاشی یا خط خطی کنند. با این ‌حال، این عکس‌ها برای سایر کاربران ارسال نمی‌شدند، زیرا فقط در دستگاه ان شخص، قابل ذخیره بودند

اسنپ چت در اکتبر سال ۲۰۱۳، استوری را راه‌اندازی کرد؛ روایتی زودگذر از اسنپ‌ها که کاربران می‌توانند آن را برای ۲۴ ساعت در پروفایل خود قرار دهند تا دوستان‌شان آن‌ها را ببینند. برندها و کاربران با استفاده از استوری‌ها، برای به اشتراک گذاشتن تصویری کامل‌تر از آنچه که هستند؛ در حالی که هنوز هم عامل ناپدید شدن در آن برجسته بود، استفاده کردند.

در سال ۲۰۱۴، اسنپ چت نوآوری را افزایش داد و از ویژگی‌ها و بروزرسانی‌های جدیدی بهره برد. ابتدا، چت را در ماه می معرفی کرد، پیام‌دهنده‌ای که پیام‌های ناپدید شده را از طریق متن به همراه داشت؛ علاوه بر این می‌توانستید ببینید دوست شما چه زمانی در پنجره گپ در اینجا بوده تا کاربران بتوانند یک گپ تصویری زنده را شروع کنند. در مرحله بعد، داستان ما (Our Story) در ماه ژوئن رونمایی شد و به کاربران اسنپ چت در سراسر جهان پیشنهاد می‌کرد تا عکس‌ها و فیلم‌ها را در یک فید عمومی اسنپ‌ها از رویدادهای محبوب‌شان ارائه دهند.

اسنپ چت در ماه جولای، فیلتر موقعیت مکانی (Geofilter) را به بازار عرضه کرد که به کاربران اجازه می‌داد، اسنپ چت‌های خود را با استفاده از فیلترها و تزئیناتی مطابق با شهری که از آن اسنپ می‌گیرند، سفارشی کنند.

ماه اکتبر، آغاز تکنیک های تبلیغات اسنپ چت بود و تبلیغات در بخش «بروزرسانی‌های اخیر» کاربران در کنار همه استوری‌های دوستان‌شان ظاهر می‌شد. کاربران حق انتخاب این گزینه را داشتند که در صورت تمایل از تماشای تبلیغات خودداری کنند و مانند سایر استوری‌ها، پس از ۲۴ ساعت ناپدید می‌شد. اولین تبلیغ آن‌ها برای فیلم «ویجا (Ouija)» بود.

در ماه نوامبر، اسنپ چت برای ایجاد Snapcash با شرکت Square همکاری کرد که به کاربران امکان می‌داد به راحتی وجه را به طور مستقیم از اسنپ چت به حساب‌های بانکی خود ارسال و دریافت کنند. اسنپ چت در دسامبر ۲۰۱۴ با فیلترهای موقعیت مکانی، قدم دیگری به دنیای درآمدزایی گذاشت که کاربران می‌توانستند فیلترهای موقعیت مکانی خود را بسازند یا فیلترهای یک برند را برای فعالیت خود یا یک رویداد دارای اسپانسر خریداری کنند.

داستان اسنپ چت از کجا کلید خورد

از سال ۲۰۱۵ کاربران برنامه در هر روز، بیش از ۲ میلیارد فیلم ارسال می‌کردند که به طور چشمگیری تا پایان همان سال به ۱۰ میلیارد افزایش یافت. در ژانویه سال ۲۰۱۵، اسنپ چت راه‌های جدید بسیاری برای تبلیغ‌کنندگان برای به ‌دست آوردن درآمد از مخاطبان عظیم خود که تقریبا ۷۵ میلیون کاربر بودند، ایجاد کرد. اسنپ چت، کشف و پیدا کردن (Discover) را معرفی کرد، صفحه جدیدی که به راحتی از صفحه اصلی اسنپ چت قابل دسترسی است و دارای محتوای تبلیغاتی با فرم کوتاه از انواع ناشران و کانال‌های مختلف مثل وکس (Vox) ،باز فید (BuzzFeed)، سی ان ان (CNN)، کمدی سنترال (Comedy Central)، نشنال جئوگرافیک (National Geographic) و شبکه غذا است. کشف و پیدا کردن، به کاربران اجازه می‌داد تا محتوای ارائه‌شده توسط این شرکت‌ها را دریافت کنند.

پس از آن، قسمت Tap to View معرفی شد. پیش از این، کاربران مجبور بودند انگشت خود را روی صفحه تلفن نگه دارند تا اسنپ‌ها را مشاهده کنند اما حالا برای تماشای آن‌ها، تنها باید یک‌بار ضربه بزنند. در ماه ژوئن، اسنپ چت فیلترهای موقعیت مکانی دارای اسپانسر را برای تبلیغ‌کنندگانی که می‌خواستند در مکان خاصی در معرض نمایش باشند، ارائه داد. اولین اسپانسر، مک دونالد بود.

در ماه سپتامبر، اسنپ چت کار بزرگ دیگری را برای افراد سلفی بگیر مشتاق آغاز کرد: لنزها. زمانی که کاربران، دوربین‌های خود را به سمت صورت خود می‌گرفتند، با نگه داشتن انگشت روی صورت خود می‌توانستند از لنزهای متنوعی برای تغییر ظاهر خود استفاده کنند. از گوش‌‌های فانتزی حیوانات گرفته تا رنگین کمان‌های زیبا و بدین ترتیب سلفی‌ها خلاقیت بیشتری پیدا کردند.

سرانجام، تا دسامبر سال ۲۰۱۵، روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد كه کاربران اسنپ چت تنها ۳ سال پس از شروع ضبط فیلم در این اپلیکیشن، ۶ میلیارد فیلم در روز تماشا کرده‌اند.

سال ۲۰۱۶، یک دوره تغییر فوق‌العاده و رشد انفجاری را برای اسنپ چت به ثبت رساند. در ماه فوریه، اسنپ چت فیلترهای موقعیت مکانی را به صورت تقاضا محور برای کل انجمن اسنپ چت راه‌اندازی کرد و به کاربران این امکان را داد تا برای مهمانی‌ها، عروسی‌ها و برنامه‌های خصوصی، فیلترهایی ایجاد کنند. در مرحله بعد، اسنپ چت استوری‌های پیشرفته را با قابلیت پخش خودکار آغاز کرد. اگر کاربر شروع به تماشای یک استوری کند و آن استوری تمام شود، استوری بعدی به طور خودکار پخش می‌شود.

در ماه آوریل، زمانی که بلومبرگ در نوامبر ۲۰۱۵ گزارش داد اسنپ چت ۱۰ میلیارد بازدید ویدیویی در روز تولید می‌کند که ۲ میلیارد بیشتر از بازدید روزانه فیس‌بوک است؛ داستان اسنپ چت با یک نقطه عطف بزرگ روبه‌رو شد و از توییتر هم پیشی گرفت. اسنپ چت همچنین در ماه ژوئن، تبلیغات ویدیویی بیشتری را به نمایش گذاشت؛ تبلیغاتی که بین استوری‌ها هنگام تماشای آن‌ها، پخش می‌شدند.

بخش خاطرات (Memories) اسنپ چت در ماه جولای معرفی شد که به کاربران امکان ذخیره محتوا در دستگاه خود را بعد از ویرایش و به اشتراک‌گذاری می‌داد. آن‌ها همچنین برای ایجاد بیتموجی (Bitmoji)، همکاری با Bitstrips را آغاز کردند، یک آواتار شخصی که کاربران اسنپ چت می‌توانستند آن را ساخته و در اسنپ‌ها و استوری‌ها وارد کنند.

تا آگوست سال ۲۰۱۶، رقبای اسنپ چت برای جلب توجه در فضای شبکه‌های اجتماعی، به مبارزه طلبی را شروع کردند. اینستاگرام از استوری‌های نسخه شخصی خود رونمایی کرد و فیس‌بوک فیلترها و استیکرها را در برنامه عکس خود راه‌اندازی نمود.

داستان اسنپ چت در ماه می

در ماه می سال ۲۰۱۶، این شرکت ۸۱/۱ میلیارد دلار، سهام داشت که منجر به جذب سرمایه‌گذاران قدرتمند شد. در سپتامبر سال ۲۰۱۶، این شرکت از  Snapchat Inc. به Snap Inc. تغییر نام داد و آن‌ها همچنین اولین ابزار سخت‌افزاری این شرکت یعنی Spectacles را معرفی کردند که یک عینک هوشمند است و دارای یک دوربین داخلی می‌باشد که می‌تواند فیلم‌های ۱۰ ثانیه‌ای را ضبط کند. Spectacles اجازه می‌دهد کاربران، اسنپ‌ها را با فرمت مدور با ۳۶۰ درجه قابلیت دید ثبت کنند. در پاسخ به استقبال نه چندان مطلوب از استوری‌های خودکار، ویژگی لیست پخش داستان یا استوری (Story Playlist) در ماه اکتبر راه‌اندازی شد. کاربران اکنون می‌توانستند گروهی از کاربرانی را انتخاب کنند که می‌خواستند اسنپ‌های آن‌ها به صورت خودکار پخش شوند.

در سال ۲۰۱۶، گوگل پیشنهاد خرید اسنپ‌ را به قیمت ۳۰ میلیارد دلار مطرح کرد، اما این پیشنهاد رد شد.

ای مارکتر (eMarketer) پیش‌بینی کرد که Snap Inc. یک میلیارد دلار درآمد تبلیغاتی را در سال ۲۰۱۷ کسب می‌کند و معرفی رابط برنامه کاربردی آن (API)، این ادعا را اثبات کرد. با استفاده از این الگوریتم، اسنپ می‌تواند به جای تکیه بر تیم فروش، فضای تبلیغ را به اشخاص ثالث به طور خودکار بفروشد، بدین معنی که اکنون می‌توانست درآمد بیشتری را با سرعت بیشتری به دست آورد.

در ماه نوامبر، اسنپ با ۲۵ میلیارد دلار به عرضه عمومی گذاشته شد و به جهانیان اعلام كرد كه این شركت برای رشد و گسترش سریع در سال‌های آینده آماده است. علاوه بر این، اینستاگرام برای حفظ رقابت با این شبح زرد دوست داشتنی، نسخه مخصوص پیام موقت خود را راه‌اندازی کرد.

آخرین نوآوری شرکت اسنپ در سال ۲۰۱۶، معرفی پیام‌های گروهی در ماه دسامبر بود. کاربران پیش از این نوآوری مجبور بودند گروهی از کاربرانی که می‌خواستند اسنپ خاصی را برای آن‌ها ارسال کنند، انتخاب نمایند. حال با وجود این نوآوری جدید، کاربران می‌توانستند گروهی از افراد را برای ارسال پیام‌هایی که ۲۴ ساعت بعد ناپدید می‌شوند، ذخیره کنند، دقیقا مثل استوری‌ها.

در فوریه سال ۲۰۱۷، این عینک‌ها برای خرید آنلاین در دسترس کاربران قرار گرفت. در همان سال، اسنپ به ۱۶۰ میلیون کاربر فعال روزانه رسید و در ماه می به ۱۶۶ میلیون نفر دست پیدا کرد. در سال ۲۰۱۷، این برنامه ۲۴ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد.

راز موفقیت داستان اسنپ چت در شبکه اجتماعی

راز موفقیت اسنپ چت با وجود حضور غول‌های شبکه اجتماعی

نحوه کار اسنپ چت از هر شبکه اجتماعی دیگری به نحوه ارتباط چهره به چهره ما با یکدیگر نزدیک‌تر است. در واقع، وقتی با یکدیگر صحبت می‌کنیم، از کنار هم رد می‌شویم یا زندگی خود را می‌گذارنیم، آن لحظه‌ها ناپدید می‌شوند. اسنپ چت آن رفتار و روانشناسی را شبیه‌سازی می‌کند.

اسنپ چت در حالی شروع به کار کرد که افراد بسیاری گمان می‌بردند که کارآفرینان جوانی هستند و می‌توانند یک برنامه اجتماعی موفق را راه‌اندازی کنند. فیس‌بوک جایی بود که می‌توانستید در آن وقایع خانوادگی و دوستان خود را به روز کنید، اینستاگرام محتوای عکس زیبایی داشت و توییتر، فضایی برای مکالمه بود. این ۳ غول شبکه‌های اجتماعی بر بیشتر گفتگوها و ارتباطات غلبه داشتند، اما همه از لحاظ عملکردی و از همه مهم‌تر مخاطب، در حال رقابت بودند. با این ‌حال، اسنپ چت توانست میان نقاط قوت هر یک از آن‌ها تعادل برقرار کند و یک کانال ارتباطی جدید اجتماعی ایجاد کند.

قاعده عصر اینترنت، ایجاد بسترهایی است که در آن، همه چیز به صورت دیجیتال ذخیره شود. اسنپ چت در مسیر معکوس حرکت کرد و واقعیت زندگی ما را مورد تاکید قرار داد: لحظه‌ها موقتی هستند و این دقیقا همان احساس و رفتاری است که اسنپ چت برای آن طراحی شده است.

چرا داستان اسنپ چت مورد توجه فیس‌بوک قرار گرفت؟

تنها یک سال پس از راه‌اندازی، اسنپ چت با ۱۰ میلیون کاربر فعال روبه‌رو شد. این موارد به سرعت باعث شد اسنپ چت مورد توجه مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، مدیرعامل فیس‌بوک قرار گیرد. گزارش شده که تنها یک سال پس از راه‌اندازی اسنپ چت، زاکربرگ سعی کرد تا این برنامه را با قیمت ۳ میلیارد دلار خریداری کند.

او ارزش توجه را درک می‌کرد و تشخیص داد که داستان اسنپ چت دقیقا مانند اینستاگرام (که فیس‌بوک آن را در سال ۲۰۱۲ با مبلغ ۱ میلیارد دلار خریداری کرده بود)، در مسیر جلب توجه یک نسل، موفق خواهد بود. اینستاگرام، انحصاری از افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله به دست آورد و فیس‌بوک در انحصار افراد مسن‌تری بود. آن‌ها برای پر کردن شکاف‌ها به اسنپ چت احتیاج داشتند. در واقع آنچه که باعث شد این شبکه اجتماعی جدید سریع محبوب شود، نوجوانان بودند.

اما اشپیگل این پیشنهاد را رد کرد. او آنچه که زاکربرگ می‌دید را دیده بود: پتانسیل برای پر کردن کانال ارتباط اجتماعی که سایر پلتفرم‌ها از آن غافل بودند و می‌دانست که یکی از داغ‌ترین اپلیکیشن‌های روز را در اختیار دارد. اکنون این وظیفه او و تیمش بود تا کار را گسترش دهند.