آپارت یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اشتراک گذاری ویدیو به زبان فارسی است که برای کاربران ایرانی، ایجاد شد. در ادامه این مطلب از استارتاپت، نگاهی به داستان آپارات و چگونگی پیدایش آن، خواهیم داشت.

چند سالی است که ویدیو، به یکی از محبوب‌ترین مدیاها در زمینه‌ تبلیغات، کسب و کار و آموزش، تبدیل شده‌ است. البته عامل محبوبیت زیاد ویدیو و ساخت محتوای ویدیویی، وبسایت یوتیوب (Youtube) بود. یویتیوب امروزه در دنیای مدرن، به چنان قدرتی رسیده است که به تنهایی، یک ستون اصلی در تمامی صنایع، محسوب می‌شود. ستونی برای تبلیغات کسب و کارها، اینفلوئنسرها، کارآفرینان جوان و تولید محتوایی که از آن کسب درآمد می‌کنند. حتی یوتیوب به ستونی برای محتوای آموزشی تبدیل شده که جای بسیاری از کلاس‌های خسته‌کننده را گرفته است.

متاسفانه در کشور ما، دسترسی به این سایت بزرگ و محبوب، امکان پذیر نیست اما افزایش محبوبیت محتوای ویدیویی، باعث شد تا ما یک سرویس اشتراک گذاری ویدیوی بومی خود را داشته باشیم. سایت آپارات، یک سرویس اشتراک گذاری ویدیو است که توسط محمد جواد شکوری مقدم، خلق شد.

در ادامه مطلب، با ما همراه باشید تا شکل‌گیری داستان آپارات و موفقیت آن را با هم بخوانیم.

پیش از طلوع داستان آپارات

پیش از طلوع داستان آپارات

محمد جواد شکوری مقدم، مشغول تحصیل در رشته برق دانشگاه امیر کبیر بود. او در کنار رشته برق، به برنامه‌نویسی هم علاقه زیادی داشت و حتی برنامه‌نویسی برای او بسیار جذاب‌تر و سرگرم کننده‌تر بود.

شکوری جزو آن دسته از افرادی بود که زیاد به درس خواندن و موفقیت آمیز بودن آن، امیدی نداشت. خصوصا از زمانی که کد می‌نوشت و با برنامه‌نویسی می‌توانست پول دربیاورد؛ درس خواندن جذابیت‌اش را برای او از دست داده بود. در نهایت او به این نتیجه رسید که وقت و انرژی خود را برای دریافت مدرک لیسانس هدر ندهد. همچنین ازدواج او در ۱۹ سالگی و علاقه زیادش به برنامه‌نویسی، باعث شد تا در نهایت دانشگاه را رها کند. او این تصمیم را یک روز سر کلاس آزمایشگاه فیزیک گرفت و به راحتی، عملی کرد.

شکوری سر کلاس درس زجر می‌کشید و خسته می‌شد اما حاضر بود، ۱۷ الی ۱۸ ساعت از روز خود را برای برنامه‌نیویسی و کار بگذراند. با اینکه در آن زمان، اصلا به فکر کارآفرینی و راه‌اندازی یک استارتاپ نبود؛ اما باور داشت که هر شخص باید هدفی داشته باشد و برای تبدیل شدن به نفر اول کسب و کار خود، تلاش کند.

آغاز محبوبیت شبکه‌های اجتماعی در ایران

در سال ۱۳۸۳، یک شبکه اجتماعی به نام اورکات (Orkut)، محبوبیت بالایی نزد کاربران ایرانی داشت و کشور ما، در رتبه سوم استفاده‌کنندگان از این شبکه اجتماعی بود. این محبوبیت باعث شد تا شکوری تصمیم بگیرد که شبکه اجتماعی ایرانی خودش را راه بندازد، به امید این که مثل اورکات، به فضای محبوبی تبدیل شود. از این رو، شبکه اجتماعی کلوب را خلق کرد. آن روز‌ها که خبری از فیسبوک (Facebook) یا مای اسپیس (Myspace) نبود، کار کلوب برای تبدیل شدن به یک فضای اجتماعی محبوب، راحت‌تر بود. سرانجام به هدف خود رسید و مردم کلوب را دوست داشتند.

داستان آپارات و کلوب

یک شبکه اجتماعی فارسی که با امکانات خود، فضای جالبی را برای دور همی کاربران فارسی زبان اینترنت، فراهم کرده بود. در ادامه این موفقیت، شکوری دل و جرات بیشتری پیدا کرد و شرکتی به نام صبا ایده را تاسیس کرد. همچنین او در سال ۱۳۸۶ تصمیم گرفت تا سایت میهن بلاگ را تصاحب کند، پلتفرمی که جزو ۳ بلاگ برتر ایران بود.

اما مشکل اینجا بود که شکوری قبل از خرید میهن بلاگ، مدل کسب و کار خاصی برای آن در نظر نگرفته بود و فقط باور داشت که سرویس میهن بلاگ در کنار کلوب، می‌تواند ترکیب جذابی برای کاربران باشد. هر چند که ۴۵ روز فعالیت شبانه‌روزی، نتیجه خوبی داشت و آن‌ها توانستند میهن بلاگ را به جایگاه بهتری برسانند.

مشکلات مالی، یکی از مسائلی بود که شکوری و شرکت او را تهدید می‌کرد. زیرا سرویس‌هایی که برای مخاطبان ایجاد کرده بودند، روز به روز بزرگ‌تر می‌شدند و برای پشتیبانی آن‌ها، به سخت افزار‌های گران قیمتی احتیاج بود. شکوری به درآمد بیشتری نیاز داشت، از این رو به شکلی جدی‌تر، وارد فضای تبلیغاتی شد و در کنار دیگر فعالیت‌های خود، آژانس تبلیغات صبا را راه‌اندازی کرد. همچنین او برای تامین هزینه‌‌ها، با چند شرکت قرارداد بست.

شکل‌گیری داستان آپارات

زمستان سال ۱۳۸۹، ایده ایجاد یک سرویس پخش ویدیو برای کاربران کلوب، به سر شکوری مقدم و همکارانش زد. برای انجام این کار، ابتدا سراغ چند سرویس نوپا رفتند که قصد آغاز سرویس پخش ویدیوی خود را داشتند. اما زمانی که شکوری برای همکاری با آن‌ها به نتیجه جالب توجه‌ای نرسید، با خود گفت که چرا سرویس پخش ویدیوی انحصاری خودمان را نداشته باشیم؟ به این ترتیب، تصمیم گرفتند تا در کنار کلوب، یک سرویس جداگانه برای اشتراک گذاری ویدیو ایجاد کنند و اینگونه بود که داستان آپارات آغاز شد.

یکی از چالش‌های سرویس پخش ویدیو آن هم در ایران، پهنای باند بود. جالب است بدانید که شکوری و آپارات نوپای او، تقریبا یک سال و نیم منتظر ماندند تا شرایط پنهای باند برای‌شان فراهم شود. آن‌ها در ۲ ماه اول آغاز کار آپارات، حدودا ۱۰ مگابایت بر ثانیه، پهنای باند داشتند و حالا این عدد به طور میانگین، به ۴۰ گیگابایت بر ثانیه رسیده است.

سرویس اشتراک گذاری ویدیو آپارات که از صفر تا صد آن توسط مهندسین ایرانی شکل گرفته است، تا به امروز میلیون‌ها ویدیو در خود جا داده است.

محبوبیت داستان آپارات

داستان آپارات جایگاه خود را در بین کاربران ایرانی پیدا کرد، به خصوص که مردم، دسترسی راحتی به یوتیوب نداشتند. با گسترش گوشی‌های هوشمند، آپارات در سال ۱۳۹۰، اولین نسخه اندرویدی خود را در اختیار کاربران قرار داد. سال ۱۳۹۱ هم سال جذابی برای آپارات بود؛ چون بازدید روزانه آن‌ها، از مرز یک میلیون، گذشته بود.

داستان آپارات و فیلیمو

در سال ۱۳۹۳، حساب کاربری ریاست جمهوری اسلامی ایران، در آپارات معرفی شد و این سایت وارد مرحله تازه‌‌ای شد. پس از آن وزیر ارتباطات دولت یازدهم، با ایجاد کانال رسمی خود در آپارات، دومین مقام رسمی بود که وارد این شبکه اشتراک گذاری ویدیو شد. این امر باعث شد تا فضای بسیار جالب‌تری برای شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، هنری و حتی تجاری در داستان آپارات شکل بگیرد.

آپارات این روزها علاوه بر شبکه اشتراک گذاری ویدیوی خود، سرویس فیلیمو را برای تماشای فیلم‌های انگیزشی، ایرانی و خارجی، راه‌اندازی کرده است. فضایی برای تماشای کارتون‌، انیمیشن‌ها و البته ایجاد مسابقاتی مثل اعجوبه‌ها و پخش‌های زنده، از دیگر ویژگی‌هایی بود که داستان آپارت برای کاربران خود، در آستین داشت.

طبق آخرین آمار، آپارات در دومین جایگاه رتبه الکسا در ایران و رتبه ۹۸ الکسا در جهان قرار دارد که این ارقام قطعا، موفقیت بی چون و چرای آن را نشان می‌دهد.