ایده‌های بزرگ و جدید، ابتدا به شکل یک رویا هستند. در واقع مولفه اصلی برای آفرینش این ایده‌ها، خیال بافی و رویاپردازی است. پس با جاری کردن انرژی‌های خلاقانه، به خودتان اجازه رویاپردازی و آماده شدن برای فرصت‌ها را بدهید.

اولین قدم برای ارتقای قدرت نوآوری، تمرین خیال بافی و رویاپردازی است:

  • همانطور که برای کسب هر مهارتی، به تمرین و برنامه‌ریزی نیاز دارید، برای رسیدن به تبهر در رویاپردازی هم، باید برنامه‌ روزانه‌ داشته باشید. هر روز، چند دقیقه را به فوران افکار و خیالات خود اختصاص دهید. مثلا هنگام قدم زدن در طبیعت، استراحت و چای خوردن، خیال بافی و رویاپردازی را تمرین کنید.
  • خیال‌پردازی‌های‌ خود را عنوان کنید و مورد داوری قرار هید. خیال بافی و رویاپردازی فقط مخصوص کودکان یا بزرگسالان نابالغ نیست؛ بلکه عملی حیاتی است که به انسان اجازه رشد و حیات می‌دهد.
  • به حسی که رویاپردازی در ذهن و قلب شما ایجاد می‌کند، اطمینان داشته باشید. از تمامی این احساسات لذت ببرید و قدردانی کنید. به جادوی رویاپردازی اعتماد کنید و بگذارید شما را به دوردست‌ها ببرد.
فواید خیال بافی و رویاپردازی

ما در این مقاله از استارتاپت، سعی داریم تا شما را با فواید خیال پردازی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

۱. آزادی ذهن،‌ باعث ارتقا نوآوری می‌شود

زمانی که ذهن آزاد باشد، از هر گونه محدودیتی رها می‌شود و برای سفر به سرزمین ناشناخته‌ها آماده است. آزاد است که وجود داشته باشد. خیال بافی و رویاپردازی ابزار قدرتمندی است که ما را برای کشف موضوعات جدید و ناشناخته تشویق می‌کند و به ما شهامت می‌دهد تا به علایق خود برسیم.

٢. خیال بافی، حقایق را آشکار می‌کند

دلایل اهممیت خیال بافی و رویاپردازی

استعدادهای طبیعی، زیر سایه‌ رویاهای فراموش شده‌ ما قرار گرفته‌اند و کلید کشف این پتانسیل‌ها، اتصال مجدد به کودک درون است. کودک درون ما دوست دارد بازی کند و به کشف موضوعات جدید برسد. او سعی می‌کند از هیچ، چیزی بسازد و آرزو دارد تا بتواند آنچه سرکوب شده را آزاد کند. کودک درون ما، با بیان حقایق را بیان، معصومیت و اصالت را نشان می‌دهد. حقیقت اینکه چه کسی هستیم و آرزو داریم چه کاری انجام دهیم، درون هر یک از ما پنهان شده است و رویاپردازی‌های کودکانه از زندگی روزمره، هدف واقعی ما را آشکار می‌کند.

۳. خیال‌پردازی، واقعیت را گسترش می‌دهد

رویاپردازی ما را به دنیایی فراتر از واقعیتی که در حال حاضر می‌شناسیم، هدایت می‌کند. در حالی که به نظر می‌رسد به واقعیت‌ها اعتماد داریم، اما در واقع محدودیت‌های بسیاری برای ما ایجاد کرده است. ما حتی گاهی با استفاده از زبان خاصی، از کاوش و جستجوی بیشتر خود جلوگیری می‌کنیم. مثلا از جملاتی مانند «من نمی‌توانم آن کار را انجام دهم یا این غیرممکن است!» استفاده می‌کنیم، بدون اینکه واقعا در مورد استعداد و توانایی‌های‌ خود در این زمینه اطلاعی داشته باشیم. خیال بافی و رویاپردازی باعث افزایش آگاهی ما نسبت به ماوراء می‌شود و با انجام این عمل، فرصت‌هایی ایجاد کنیم تا رویاها را به حقیقت تبدیل کنیم.

۴. خیال بافی کردن ما را به هم متصل می‌کند

خیال بافی و رویاپردازی در انسا‌ن‌ها

بشر همیشه آینده‌ای بهتر و پیشرفت در فناوری، علم پزشکی، هنر و علوم انسانی را تصور می‌کند. ما همیشه آینده‌ روشنی را آرزو می‌کنیم؛ نه فقط برای خود، بلکه برای دیگران و دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم. رویاپردازی بین چیزی قبلا بوده‌ایم، آنچه اکنون هستیم و چیزی که دوست داریم به آن تبدیل شویم؛ ارتباط ایجاد می‌کند. وقتی شاهد تحولات ایجاد شده باشیم، در می‌یابیم که تا چه حد به نتیجه رسیده‌ایم و چه احتمالات و فرصت‌هایی را در نظر نگرفته‌ایم.

۵. آرامش باعث می‌شود تصمیمات دقیق‌تری بگیرید

سلامتی و ذهن آرام، برای بدن معجزه هستند؛ اما فشارهای زندگی، قاتل رویاهای ما هستند. در وضعیت آرامش روحی، تصمیم‌گیری عاقلانه‌ای در مورد سلامتی و سایر موضوعات خواهیم داشت. یکی از جنبه‌های سلامتی، خیال بافی و رویاپردازی است که توانایی به دست آوردن عمیق‌ترین خواسته‌های روح را ایجاد می‌کند. با ورود آرامش به زندگی، فضای بسیار زیادی برای رویاپردازی در اختیار خواهیم داشت.