دیگر زمان آن رسیده که افسانه‌های مربوط به بی‌خوابی را کنار بگذاریم. بسیاری از کارفرمایان تصور می‌کنند که گذشتن از خواب کافی، یک نشان افتخار و روش قهرمانانه برای رسیدن به موفقیت است. اما طبق مطالعات اخیر، اگر موفق‌ترین افراد حوزه کارآفرینی، خواب کافی و استراحت بیشتری داشتند؛ می‌توانستند به موفقیت‌هایی بالاتر از آنچه تا کنون دسته یافته‌اند، برسند. ما در این مقاله از استارتاپت می‌خواهیم، ارتباط بین خواب کافی و کشف ایده‌ خوب را با تمرکز بر کارآفرینان، بررسی کنیم.

در این مطلب، دغدغه اصلی کارآفرینان را در مراحل اولیه سرمایه‌گذاری و زندگی کاری‌شان، بررسی می‌کنیم و این درگیری ذهنی، چیزی نیست جز خلق ایده‌های جدید سرمایه‌گذاری و باور پتانسیل‌های جدید هر حوزه کسب و کار. بنا به تحقیقات، کارآفرینانی که کمتر می‌خوابیدند نسبت به آن‌ها که استراحت بیشتری دارند؛ فرصت‌های تجاری را به گونه متفاوتی تحلیل می‌کنند. این تفاوت حتی راجع به خودشان، در زمان‌هایی که به اندازه کافی استراحت دارند؛ کاملا مشهود است.

تحقیق لول خواب کافی و کشف ایده‌

تحقیق اول

در اولین مطالعه، از حدود ۷۸۴ کارآفرین، خواستند تا کیفیت خواب شب قبل‌شان را گزارش دهند. سپس هر کدام از آن‌ها، ۳ خلاصه سرمایه‌گذاری جدید را مطالعه کردند. این خلاصه پرونده‌ها از نظر کیفی توسط گروهی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خبره رتبه بندی شدند. همچنین تیم همکار ما، به طبقه بندی تراز سطحی (آشکار) و ساختاری (غیر آشکار) بین فناوری‌های جدید و بازار، پرداختند و از نظر آن‌ها، ۲ مورد از این خلا‌صه‌ها برای دستیابی به موفقیت کسب و کار، مفیدتر بودند. اما مورد سوم با وجود تراز سطحی بین بازار تقاضا و تکنولوژی، مشکلات ساختاری عدیده‌ای در خود داشت. جالب این است، کارآفرینانی که شب گذشته به خوبی نخوابیده بودند؛ مورد سوم را ثمربخش‌تر از ۲ مورد دیگر، تشخیص داده بودند. به عبارت دیگر، آن دسته از کارآفرینان جوان که کمتر خوابیدند؛ هنگام شکل‌گیری باورهای اولیه یک ایده‌ جدید سرمایه‌گذاری، بیشتر به نشانه‌های سطحی، اعتماد می‌کنند.

تحقیق دوم

تحقیق دوم خواب کافی و کشف ایده‌

در مطالعه دوم، ۱۰۱ کارآفرین مدت ۲ هفته، بررسی شدند و هر کدام از آن‌ها در طول روز، ۲ بار مورد پرسش قرار گرفتند. مرتبه اول، صبح‌ها بود که درباره کیفیت خواب شب گذشته‌شان سوال می‌شد و بار دوم در عصر همان روز، که از آن‌ها خواسته شد تا در مورد یک ایده جدید سرمایه گذاری، نظر خود را اعلام کنند. کارآفرینانی که خواب کمتری داشتند، هنگام ارزیابی ایده‌های تجاری ساختاری، دچار اشتباه می‌شدند. همانطور که در مطالعه قبلی مشاهده کردیم، خستگی مانع از ارزیابی صحیح ایده‌هایی است که به جای کیفیت ظاهری، از کیفیت ساختاری برخوردار هستند. این بار نتایج بدست آمده، از مقایسه ایده‌‌های هر کارآفرین با خودش طی روزهای مختلف، استخراج شده است. یعنی حتی اگر شما به طور معمول به اندازه افراد دیگر نخوابید، زمانی که به اندازه طبیعی و آنگونه که بدن‌تان انتظار دارد، استراحت نداشته باشید؛ باز هم نمی‌توانید به خوبی فکر و تمرکز کنید.

تحقیق سوم

سرانجام برای اینکه مقوله کیفیت استراحت را از نتایج تحقیقات در زمنیه ارتباط خواب کافی و کشف ایده خوب، جدا کنیم؛ آزمایش محرومیت از خواب، روی دانشجویان کارآفرینی صورت گرفت. این افراد به طور اتفاقی در ۲ گروه دسته‌بندی شدند. افراد یک گروه حداقل ۷ ساعت خوابیدند؛ در حالی که گروه دیگر تا ۲۴ ساعت متوالی، نخوابیدند. سپس هر ۲ گروه، ۳ خلاصه برنامه مدیریتی را مورد ارزیابی قرار دادند؛ همچنین از آن‌ها خواستند تا نظر خود را در مورد ایده‌های تجاری بالقوه در فناوری‌های جدید، بیان کنند.

گروهی که نخوابیده بودند با درصد قابل ملاحظه ای، ایده‌های ناکارآمد را بالاتر از ایده‌های دیگر قرار دادند و پاسخ‌ آن‌ها در رابطه با سوالی که مطرح شده بود، بیشتر حول محور مشخصه‌های سطحی هر فناوری بود. به عبارت دیگر، کیفیت تفکر ساختاری هنگام ایده پردازی، ارتباط بین خواب کافی و ترازبندی ایده‌های جدید سرمایه‌گذاری را تایید می‌کند.

نتیجه تحقیقات روی خواب کافی و کشف ایده‌

نتیجه تحقیقات روی خواب کافی و کشف ایده‌

در واقع این مطالعات نشان می‌دهند که خواب آلودگی، مانع از انجام صحیح وظایف یک کارآفرین می‌شود. کارآفرینانی که کمتر می‌خوابند، برای ارزیابی‌ ترازهای پیچیده‌ بین فناوری‌های جدید و فرصت‌های موجود در بازار، باید تقلای بیشتری داشته باشند. این در حالی است که این ارزیابی‌ها، عامل تعیین کننده‌ای در موفقیت یا عدم موفقیت یک کسب و کار، به شمار می‌آیند.

ایده‌های تجاری فراوان هستند اما دنبال کردن یک ایده اشتباه، می‌تواند تمام تلاش‌های یک کارآفرین موفق برای استفاده درست و پرسود از سرمایه خود را، به مخاطره بیاندازد. پس تشخیص ایده‌های خوب برای راه‌اندازی یک کسب و کار، می‌تواند مرز بین شکست و پیروزی باشد. وجود خواب کافی می‌تواند تمام حواس و تمرکز کارآفرین را روی ارزیابی فرصت‌ و ایده‌های راه‌اندازی کسب و کار، معطوف نماید. بدون شک، خواب در زمان‌های مناسب مثل شب قبل از شروع به کار ایده‌پردازی، در بهبود نتایج به دست آمده، بسیار مؤثر خواهد بود.