خسته شده‌اید؟ گرسنه‌اید؟ ناامید شده‌اید؟ خلاق و سودمند نیستید؟ قبل از شروع کار، به بدن و احساس خود، به خوبی گوش دهید تا دریابید چه چیزی مانع رسیدن شما به اهدافتان شده است.

این امر، به ویژه زمانی که انگیزه نداریم؛ می‌تواند برای تلاش ما و تکمیل تمام فعالیت‌هایی که در فهرست انجام کارهای روزانه وجود دارند، چالش برانگیز باشد. گاهی اوقات تماشای شبکه نتفلیکس (Netflix)، راحت‌تر از ادامه کار بعد از یک روز کاری ۸ ساعته و خسته‌کننده است.

اغلب ضرب‌العجل‌ها، قریب‌الوقوع هستند و ما باید بیاموزیم که بردبار و صبور باشیم. برای شروع کار، برخی از این استراتژی‌ها را به کار بندید تا علی‌رغم احساس فرسودگی شغلی، خلاق و سودمند باقی بمانید.

چگونه خلاق و سودمند باشیم

۱. خودتان را بررسی کنید

قبل از شروع کار، به بدن و احساسات خود گوش کنید تا تشخیص دهید که چه چیزی مانع رسیدن به اهداف شما شده است. اگر این یک راه حل سریع و کوتاه مدت، مثل خوردن یک میان وعده، وجود دارد؛ قبل از شروع کار، مشکل را حل کنید. در غیر این صورت، بعدا در طول روز یا هفته، زمان دیگری را برای بررسی بیشتر آن موضوع اختصاص دهید. اغلب اوقات حل مشکلی که از آن اجتناب کرده‌اید، می‌تواند انرژی لازم برای بازگشت به مسیر اصلی را فراهم کند.

۲. با یک کار کوچک و قابل اجرا، شروع کنید

خلاق و سودمند با یک کار کوچک و قابل اجرا

به طور کلی شروع کار، چالش برانگیزترین بخش کار است. به جای این‌ که در فهرست انجام کارهای روزانه خود دچار سردرگمی شوید؛ با کار کوچک و قابل اجرایی شروع کنید که قادر هستید در یک زمان کوتاه، آن‌ را انجام دهید.

طبق قانون اول نیوتون، یک جسم در حال حرکت، به حرکت خود ادامه خواهد داد. در این‌ جا، وارد عمل شدن حتی در مقیاس کوچک‌تر، به شما امکان می‌دهد تا با انجام یک عمل کوچک،‌ وارد حرکت شوید؛ در این صورت به حرکت خود ادامه خواهید داد.

۳. چشم‌انداز خود را تغییر دهید

انجام عمده کارها در یک مکان، می‌تواند باعث تحلیل بهره‌وری شما شود. به جای این‌که خود را به یک مکان، محدود کنید؛ مکان جدیدی را در دفتر انتخاب کنید، میز دیگری را برای کارکردن انتخاب کنید یا در صورت امکان، از راه دور کار کنید. کافی شاپ‌های مختلف، کتاب فروشی‌ها یا حیاط خلوت‌های روباز را امتحان کنید. اگر در یک اتاقک یا پشت میز گیر افتاده‌اید، حتما زمان‌هایی برای استراحت‌ ‌دوره‌ای در طول روز و طراوت بخشیدن به چشم‌انداز خود، تعیین کنید.

۴. به دنبال عوامل انگیزشی باشید

چه چیزی باعث می‌شود که خلاق و سودمند نباشید؟ آیا کار شما کسل‌کننده یا فاقد ساختار است؟ محرک‌ها، عوامل انگیزشی یا زمان‌هایی از روز را که باعث می‌شوند تمرکز خود را از دست بدهید، شناسایی کنید.

به اوج «زمان بهره‌وری» خود توجه داشته باشید و بالاترین اولویت‌های خود را در این بازه زمانی انجام دهید. من متوجه شده‌ام که اکثر مردم، قبل از ناهار کارآمد هستند و پس از آن، بهره‌وری کاری چندانی ندارند.

۵. برنامه زمانی خود را مدیریت کنید

برنامه زمانی برای خلاق و سودمند

تکنیک مدیریت زمان روشی است که در آن، هر مولفه روز کاری در تقویم شما برنامه‌ریزی شده است. این روش یک ابزار مفید برای مسدود کردن زمان شخصی شما به حساب می‌آید. برای این ‌که به دلیل نبود وقت کافی، استرس نداشته باشید؛ زمان‌بندی روز خود را حول ۳ اولویت اصلی، انجام دهید.

۶. از یک ابزار مدیریت پروژه استفاده کنید

برای باقی ماندن در تجارت، بهتر است از یک ابزار مدیریت پروژه مثل Wrike ، Trello یا Asana، برای کمک به پیگیری اولویت‌های خود استفاده کنید. حتی زمانی که توانایی ادامه کار در یک پروژه را ندارید؛ از ابزاری برای یادداشت کردن ایده‌های خود و مرتب‌سازی بهتر فهرست کارها استفاده کنید. به جای این‌که در تمام کارهایی که باید انجام دهید سردرگم شوید، وظایف خود را گسترش داده و اولویت‌بندی کنید. به این ترتیب درمی‌‌یابید که کدام مراحل را می‌توان به کارهای کوچک‌تر تقسیم کرد و چه ‌کاری می‌تواند به زمان‌های بعد موکول شود.

۷. محدودیت‌ها را با تایمر تنظیم کنید

هنگامی که انگیزه لازم برای شروع کاری که از آن می‌ترسید را ندارید، به جای اجبار، خودتان را به انجام آن مجبور کنید و از تایمر برای تقسیم کردن پروژه استفاده کنید. مثلا هنگام نوشتن یک پیشنهاد یا گزارش طولانی، تایمر را به مدت ۱۵ دقیقه تنظیم کرده تا در مورد رئوس مطالب کار کنید. سپس ۱۵ دقیقه دیگر را برای کار روی معرفی و نتیجه‌گیری تنظیم کنید. سپس ۲۰ دقیقه دیگر را به بدنه اصلی گزارش اختصاص دهید و همین‌طور ادامه دهید.

۸. از حواس‌پرتی‌ها خلاص شوید

خلاق و سودمند و حواس‌پرتی‌

حذف عواملی که موجب حواس‌پرتی شما می‌شوند، یک ضرورت است؛ خاموش کردن اعلان‌های تلفن همراه، اعلان‌های ایمیل یا مسدود کردن سایت‌های شبکه‌های اجتماعی. از خانه یا دفتر خود خارج شوید و در یک فضای ساکت و آرام مانند یک کتابخانه، کار کنید. در این‌صورت به آرامش و سکوت خواهید رسید و هیچ مزاحمتی نخواهید داشت.

۹. نماینده تعیین کنید

وقتی همه این موارد شکست خورد، نماینده تعیین کنید؛ یعنی فردی را به نمایندگی از خود انتخاب کنید. از یکی از اعضای تیم بخواهید تا به شما در انجام پروژه‌ها با یک نگاه تازه، کمک کند. اگر در کار و زندگی شخصی خود احساس فرسودگی می‌کنید، از کودک همسایه برای انجام کارهای فصلی حیاط یا کارهای خانه کمک بگیرید تا خلاق و سودمند باشید.

اگر سرمایه‌ای در اختیار دارید، یک مترجم فریلنسر استخدام کنید. مترجم به شما در تکمیل پروژه‌های بزرگ کمک می‌کند تا بتوانید به آنچه که واقعا می‌‌خواهید، یک خواب نیمروزی و آرامش خاطر، دست یابید.