خلاقیت بیشتر کارآفرینان ضامن موفقیت آن‌ها است.گاهی اوقات، ذهن شما به اصطلاح قفل کرده و هیچ فکر خلاقانه‌ای به ذهنتان نمی‌رسد! حتی متخصصین خلاق نیز گاهی هوش خلاقانه خود را از دست می‌دهند. با گذر عمر، خلاقیت شما کاهش می‌یابد، مگر این‌ که آن را فعالانه پرورش دهید و هر روز برای خلاقیت بیشتر تلاش کنید.

زمانی‌ که به نظر می‌رسد خلاقیت شما کاملا از بین رفته است، این امر می‌تواند ناشی از تنش و استرس بیش از اندازه یا به خاطر مشغله زیاد باشد. ممکن است سعی در حل مشکلی داشته باشید و نتوانید راه حل خوبی برای آن بیابید. زمانی که احساس درماندگی می‌کنید، بیرون آمدن از این حالت و دوباره خلاق‌ شدن و نیز خلاقیت بیشتر دشوار خواهد بود.

راه‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید از طریق آن‌ها به خودتان کمک کنید تا ایده‌های خلاقانه‌ای ارائه کرده و در نهایت مشکل خود را حل کنید، اما گاهی اوقات باید خودتان را مجبور به پیدا کردن روش‌های جدید و منحصر به فردی برای خلاقیت بیشتر خود کنید. به عنوان یک کارآفرین، اگر امید دارید که در جهان کسب‌وکار موفق شوید، برای شما گزینه دیگری وجود ندارد.

در این مقاله استارتاپت ۳۴ راهکار قدرتمند جهت ایجاد خلاقیت بیشتر کار آفرینان بیان شده است. همه آن‌ها برای شما مفید نخواهند بود، اما اگر برخی از این تاکتیک‌ها را امتحان کنید، طولی نمی‌کشد که دوباره خلاقیت خود را به دست می‌آورید.

اهمیت خلاقیت بیشتر کار آفرینان

 ۱. جمع‌آوری ایده‌ها و منابع جدید برای خلاقیت بیشتر کار آفرینان

همیشه به دنبال ایده‌های جدید و الهام‌بخش در زمینه‌های مورد علاقه خود باشید. به طور گسترده‌ای مطالعه کنید. از اینترنت به عنوان ابزار یادگیری استفاده کنید. در مورد آن‌چه در صنعت اتفاق می‌افتد، کنجکاو باشید. یک پوشه نشانه‌گذاری شده در رایانه خود داشته باشید و در آن، هر چیزی را که جالب توجه است و احساس می‌کنید ممکن است دوباره به آن مراجعه کنید، نگه‌ دارید. در واقع این پوشه ذخیره روز مبادای شما است که هر زمان به ایده خلاقانه‌ای نیاز داشته باشید، می‌توانید از آن استفاده کنید.

۲. شروع فعالیت دیگر

اغلب اوقات، بهترین ایده‌ها، زمانی‌ به ذهنمان خطور می‌کنند که ما حتی متوجه نمی‌شویم که به مشکلی فکر می‌کنیم. اگر شما فعالیت دیگری را شروع کنید، ذهن شما به طور ناخودآگاه به کار کردن روی مشکلی که پشت سر به جا گذاشته‌اید، ادامه خواهد داد. تاکنون چند بار از تلاش برای به خاطر آوردن چیزی ناامیدانه دست برداشته‌اید‌ و در حالی‌که وقتی اصلا انتظار نداشته‌اید، آن ‌را به خاطر آورده‌اید؟ از این فرآیند خلاقانه ناخودآگاه استفاده کنید و اجازه دهید به بخش بزرگی از جریان کاریتان تبدیل شود تا بتوانید به خلاقیت بیشتر دست یابید.

۳. طوفان فکری می‌تواند برای خلاقیت بیشتر کار آفرینان مفید باشد

طوفان فکری، یک روش بسیار موثر برای ارائه ایده‌های جدید و خلاقانه است. با نوشتن مشکل خود روی یک کاغذ، آن ‌را با یک نقشه ذهنی ترکیب کنید. سپس، به زمینه‌های بسیار عمومی فکر کنید تا روی آن متمرکز شوید و آن‌ها را به عنوان شاخه‌ای از ایده مرکزی بنویسید. این شاخ و برگ‌ها را بیشتر گسترش دهید و ایده‌ها را به تکه‌های قابل هضم تقسیم کنید، تا این‌ که آن‌چه را که به دنبال آن هستید، پیدا کرده و به خلاقیت بیشتر برسید.

۴. طوفان فکری معکوس

طوفان فکری معکوس می‌تواند به شناسایی علل احتمالی مشکلات کمک کند تا این ‌که تنها به راه حل‌های احتمالی توجه کنید. با استفاده از این روش، شما به جای راه حل‌ها، برای طوفان فکری مشکلات واقعی تلاش می‌کنید. با نزدیک شدن به مشکل از این طریق، ممکن است به رویکردهای جدیدی برای حل مشکلات دست پیدا کنید.

۵. افکار منفی را به ذهنیت مثبت تغییر دهید

تغییر ذهنیت شما، به سادگی می‌تواند به خلاقیت بیشتر شما کمک کند. به خودتان بگویید، «من می‌توانم آن ‌را حل کنم» یا «من پذیرای هر ایده‌ای هستم که دیگران پیشنهاد کنند.» با تکرار این افکار مثبت، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید از الهام گرفتن برای حل مشکل خود برخوردار شوید. به این ترتیب، به مراتب احتمال کمتری دارد که راه حل‌های احتمالی را که به ذهنتان خطور می‌کنند، دور انداخته یا هدر دهید.

۶. به خاطرات خوب فکر کنید

لزومی ندارد تفکر مثبت خود را تنها به مشکل پیش رو محدود کنید. فکر کردن به موفقیت‌های خلاقانه و لحظات شادی که در گذشته داشته‌اید، باعث می‌شود تا الهام گرفتن برای شما آسان‌تر شود.

۷. تمرکز کردن برای خلاقیت بیشتر

برخی از مزایای تمرکز و اندیشیدن عبارتند از افزایش تمرکز، صبر، آرامش، شفافیت، بینش و دیدگاه. بهبود همه این‌ موارد می‌تواند سطح خلاقیت را افزایش داده و منجر به خلاقیت بیشتر شود.

۸. ارزش‌های خود را به صورت شفاف مشخص کنید

همه ما مجموعه‌ای از ارزش‌ها را دنبال می‌کنیم، چه آن‌ها را بفهمیم یا نه! ما با گذر عمر، سیستم ارزشی خود را ایجاد می‌کنیم، سیستمی که تعیین می‌کند چطور به زندگی و دنیای اطرافمان نگاه کنیم. برای منعکس کردن ارزش‌های خود، وقت بگذارید. تجزیه و تحلیل سیستم ارزش شخصی شما می‌تواند به ایجاد خلاقیت بیشتر کمک کند.

خلاقیت بیشتر کار آفرینان در محیط کار

۹. یک استراحت کوتاه جهت رهایی از روزمرگی داشته باشید

برای یک روز هم که شده، روزمرگی خود را متوقف کنید. کارها را متفاوت انجام دهید. مسیر رفتن به سر کار خود را تغییر دهید. با افراد جدید ملاقات کنید. غذاهای جدید بخورید. کاری را انجام دهید که قبلا هرگز انجام نداده‌اید. فقط برای یک روز متفاوت باشید. احتمال دارد این «من جدید» دورن شما ایده‌های جدیدی بسازد.

۱۰. از کمال‌گرا بودن اجتناب کنید

کمال‌گراها، زمان زیادی را صرف تمرکز جهت به دست آوردن جزئیات دقیق می‌کنند، به طوری‌که خارج از حاشیه امن خود، به ندرت زمانی را صرف تفکر خلاقانه درباره راه حل‌های جدید کنید. اگر نگران کمال‌گرایی باشید، مغز شما فضای کمی برای تفکر خلاق باقی می‌گذارد. منتظر نمانید تا یک ایده کاملا شکل بگیرد، سپس آن‌ را به اشتراک گذاشته و بهبود دهید.

۱۱. تماشای فیلم‌های انگیزشی برای خلاقیت بیشتر

تماشای گفتگوهای TED، نقطه خوبی برای شروع است، اما در یوتیوب نیز فیلم‌های زیادی وجود دارند که مطمئنا برای خلاقیت بیشتر، الهام‌بخش شما خواهند بود. اجازه ندهید که تماشای فیلم‌های فعالیت‌های جذاب، موجب پریشانی شما شود!

۱۲. بیوگرافی و زندگی‌نامه افراد خلاق و الهام‌بخش را بخوانید

راه دیگر برای تحریک مغز شما این است که درباره دیگر افراد موفق و خلاق مطالعه کنید. شما می‌توانید تنها با خواندن درباره این‌ که در گذشته چه چیزی برای ذهن‌های خلاق، مفید بوده است، موارد بسیار زیادی بیاموزید. آن‌ها چگونه مشکلات خلاقیت خود را حل کردند؟ آیا چیزی وجود دارد که بتوانید از موفقیت یا شکست آن‌ها بیاموزید؟

۱۳. اهداف خود را تعیین کنید

به اهداف بلند مدت خود، اشراف کامل داشته باشید و آن‌ها را به آیتم‌های عملکردی کوتاه مدت تقسیم کنید. این کار می‌تواند به ذهن شما حالت خلاقانه‌ای ببخشد و کاملا مشخص کند که روی چه چیزی باید تمرکز کنید و روی چه چیزی نباید تمرکز داشته باشید.

۱۴. برای یک مجله مطلب بنویسید

نوشتن در یک مجله می‌تواند به شما کمک کند تا برخی خلاقیت‌های جدی را رمز‌گشایی کنید. اگر فرصتی برای انعکاس پیشرفت روزانه به خودتان بدهید و مشکلاتی را که با آن‌ها مواجه می‌شوید، بنویسید، راه بسیار خوبی است که باعث می‌شود ایده‌های جدیدی در ذهنتان جرقه بزند.

۱۵. به پادکست‌ها گوش کنید

پادکست «Tim Ferriss» به ویژه برای ارتقاء خلاقیت بسیار عالی است، زیرا او باعث به وجود آمدن برخی از ذهن‌های پیشرفته، درخشان و خلاقی که تاکنون جهان به خود دیده، شده است. به عنوان مثال، مصاحبه Tim با «James Altucher» را گوش دهید، پشیمان نخواهید شد!

۱۶. بخش‌های مختلف مغزتان را تحریک کنید

اگر در تلاش برای ایجاد خلاقیت بیشتر در یک منطقه از مغز خود هستید، سعی کنید به مناطق دیگری از مغزتان معطوف شوید، حتی اگر سابقا در آن منطقه قوی نبوده‌اید. اگر شما در تلاش هستید تا در یک مباحثه، یک راه حل برای مشکل خود مطرح کرده، سعی کنید آن راه حل را تجسم کرده یا شاید بتوانید از طریق فرآیند فیزیکی ساخت یک مدل، این‌ کار را انجام دهید.

۱۷. برای خلاقیت بیشتر کار آفرینان نقاشی بکشید

یک شکل ویژه از الهام‌بخشی برای افرادی که تمایل بیشتری به جنبه‌های بصری دارند، کشیدن یک تصویر است. خیلی مهم نیست که چه چیزی می‌کشید. این امر می‌تواند به طور طبیعی تکامل پیدا کند و یک مسیر کاملا غیر قابل پیش بینی را در پیش بگیرد. به کلاس نقاشی بروید، با پذیرفتن این موضوع که نتیجه نهایی چندان مهم نیست، بلکه زمانی‌که صرف این‌ کار می‌کنید، مهم بوده و در ایجاد خلاقیت بیشتر در ذهن شما تاثیر فراوانی دارد.

خلاقیت بیشتر کار آفرینان در سایه تلاش

۱۸. فضای اطراف خود را تغییر دهید

ممکن است تغییر فضای پیرامون همه آن‌ چیزی باشد که شما برای ترغیب مغز خود جهت ارائه ایده‌های تازه و خلاق شدن دوباره نیاز دارید. یک سفر یک روزه به جایی‌که بتواند حواس شما را تحریک کند، به یک پارک در نزدیکی منزل خود بروید، یا پیاده‌روی کنید و جای جدیدی را بدون این ‌که قبلا ذهنیتی از آن داشته باشید، برای انجام برخی کارها پیدا کنید.

۱۹. برای خلاقیت بیشتر کارآفرینان، خودتان را با طبیعت محاصره کنید

بسیاری از مردم می‌دانند که با حضور در خارج از منزل، یک شوک خلاقانه به آن‌ها وارد می‌شود. هوای تازه، آواز پرندگان، نور آفتاب و دیگر صحنه‌های طبیعی، معمولا باعث ایجاد تغییرات مثبت، به ویژه برای تاجری که در شهر زندگی می‌کند، می‌شود.

۲۰. به رنگ سبز یا آبی روی بیاورید

اگر شما در یک شهر بزرگ زندگی می‌کنید، همیشه امکان پذیر نیست که از نظر فیزیکی به حومه شهر بروید. با این‌حال، برخی از مزایای این‌ کار را می‌توان با قرار گرفتن در یک محیط سبز یا آبی به دست آورد. این رنگ‌ها به وضوح به ما کمک می‌کنند و باعث کاهش پریشانی می‌شوند. حتی بعد از این‌ که به خلاقیت بیشتر دست یافتید، اطراف خود را با رنگ‌های زنده احاطه کنید، مانند یک باغ گل یا یک گالری هنری.

۲۱. فضای شخصی خود را ساماندهی کرده و مرتب کنید

وب‌سایت‌هایی وجود دارند که به مرتب کردن زندگی شما اختصاص دارند. بسیاری از طرفداران مرتب کردن معتقدند که با تمیز و مرتب کردن زندگی خود، می‌توانید ذهن خود را نیز تمیز و مرتب کنید.

۲۲. با ورزش و حرکت، فعال شوید

ورزش کردن، مغز شما را تحریک می‌کند و نورون‌های جدیدی را در منطقه هیپوکامپ ایجاد می‌کند. فعالیت‌های فیزیکی مانند دویدن، پیاده‌روی، انجام یوگا، یا حتی برخی ورزش‌ها مانند شنا رفتن و درازو نشست، می‌تواند الگوهای جدید خلاقیت را در ذهن شما تحریک و ایجاد کند. بسیاری از افراد از زمان ورزش خود به عنوان راهی برای جدا شدن از کار و عمیقا الهام گرفتن استفاده می‌کنند.

۲۳. بر تمرین‌های تنفسی تمرکز کنید

تمرین تنفس ممکن است به اندازه دیگر ورزش‌ها پر تکاپو و پر جنب ‌و جوش نباشد، اما می‌تواند به همان اندازه برای کمک به آرامش شما مفید باشد. تمرینات تنفسی آگاهانه می‌تواند به شما کمک کند تا روی اولویت‌های اصلی تمرکز کنید.

۲۴. ماساژ بگیرید

ماساژ می‌تواند شما را در چنان فضای روحی و ذهنی آرامی قرار دهد که احتمال بیشتری دارد تا به ایده‌های جدید خلاقیت دست پیدا کنید.

۲۵. به خودتان اجازه خیال‌پردازی بدهید

اگر بیشتر اوقات تمرکز ندارید، احساس گناه نکنید. اغلب خیال‌پردازی، منجر به جرقه زدن بینش خاصی می‌شود. اگر احساس می‌کنید که واقعا به آن نیاز دارید، به ذهنتان اجازه دهید، پرسه بزند. یک دفترچه یادداشت کوچک داشته باشید تا برای ثبت هر ایده خلاقانه، صرف‌نظر از این ‌که آیا آن‌ها به طور مستقیم با مشکل پیش رو در ارتباط هستند یا خیر، استفاده کنید. این رمز خلاقیت بیشتر کار آفرینان است.

۲۶. با کسی که به او اعتماد دارید، مشورت کنید

اگر به دنبال دستیابی به خلاقیت بیشتر هستید، لازم نیست خودتان را از همه جدا کنید. بعضی از فعالیت‌ها، مانند طوفان فکری، اگر ایده‌های خود را با افراد دیگر در میان بگذارید، موثرتر عمل می‌کنند. احتمالا برخی از بهترین ایده‌های خلاقانه شما با دریافت نظرات از کسانی‌ که نسبت به شما متفاوت فکر می‌کنند، به ذهنتان رسیده‌اند.

۲۷. با یک دوست یا عضو خانواده تماس بگیرید

گاهی اوقات یک صحبت ساده با یک دوست یا عضو خانواده، حتی اگر موضوع کاملا مرتبط نباشد، می‌تواند به کاهش استرسی که مانع یافتن راه‌ حل می‌شود، کمک کند. این امر به ویژه اگر مدتی با آن‌ها صحبت نکرده باشید، صادق است.

خلاقیت بیشتر کارآفرینان با راهکارهای مختلف

۲۸. به یک کافه بروید

نوشیدن یک نوشیدنی در یک کافه می‌تواند به اندازه کافی شما را آرام کند تا دوباره تمرکز تفکر خلاقانه خود را به دست آورید و حتی تماشای افرادی که در آن‌جا در حال صرف نوشیدنی هستند، سودمندتر خواهد بود.

۲۹. برای خانواده وقت صرف کنید

صرف وقت با خانواده، احتمالا باعث کاهش سطح استرس شما می‌شود و انرژی بیشتری برای ارائه تفکر خلاق به شما می‌بخشد. خلاقیت بیشتر کار آفرینان در گرو توجه به خانواده است.

۳۰. گوش دادن به موسیقی مهیج

بسیاری از مطالعات، ارتباطات عمیق بین گوش دادن به موسیقی و اندیشه خلاق را نشان داده‌اند. البته، انواع مختلفی از موسیقی وجود دارد، بعضی سودمندتر از بقیه هستند. موسیقی آرامش‌بخشی را انتخاب کنید که در پس‌زمینه پخش شود.

۳۱. برای خلاقیت بیشتر بازی کنید

چند بازی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به ایجاد خلاقیت بیشتر بازی کنید. یک بازی برای یک جلسه که هر کسی بتواند بازی کند و فرصتی برای ارائه ایده‌های جدید داشته باشد، فراهم کنید. اگر افراد، فعالیت سرگرم‌کننده‌ای را پیدا کنند، انگیزه واقعی برای وادار کردن خود به ارائه پیشنهادات مبتکرانه خواهند داشت.

۳۲. به سینما بروید

استراحت کوتاهی داشته باشید و به سینما رفته و به ذهن خود به مدت چند ساعت، استراحت دهید. در مورد آن احساس گناه نکنید. هنگامی‌که به کار خود بازگردید، احتمالا با تمرکز تازه‌ای همراه خواهد بود.

۳۳. در میانه پروژه، کار را متوقف کنید

همانند روش ارنست همینگوی که برای رفع مشکل قفل کردن ذهن نویسنده در میانه جمله، کار نوشتن را متوقف می‌کرد، یک استراحت تعمدی در میانه پروژه‌ای که هنوز تمام نشده نیز می‌تواند به همان اندازه تاثیرگذار باشد. در حالی‌ که استراحت می‌کنید یا فعالیت دیگری انجام می‌دهید، به ذهنتان فرصتی برای راه چاره اندیشیدن برای مشکل پیش رو بدهید، این‌کار می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد.

۳۴. زود بخوابید

چند ساعت بیشتر خوابیدن، شما را سرحال و با نشاط می‌کند و فردا می‌توانید با ایده‌های جدیدی از خواب بیدار شوید.

نتیجه‌گیری

هر استراتژی برای همه مفید نخواهد بود، اما سعی کنید تکنیک‌هایی را پیدا کنید که ذهن شما را خلاق می‌سازند. برای کارآفرینان، این امر به معنی ایده‌های جدید، الهام‌بخش و بینشی است که می‌تواند عملکرد کسب‌وکار را احیا کند. اگر برای مدت کوتاهی که از کارتان دست می‌کشید، احساس گناه نکنید، زیرا نتیجه مراقبت و پرورش صحیح خلاقیت، آمادگی بیشتر ذهن شما خواهد بود. خلاقیت بیشتر کار آفرینان موفقیت‌های بزرگتری به همراه دارد.