این روزها با پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی و فناوری، هوش مصنوعی به صنایع مختلف راه پیدا کرده است. هدایت خودروهای بدون سرنشین، کمک به پزشکان برای تشخیص بیماری‌ها و حتی تقلید از نحوه گفتار انسان‌ها، تنها گوشه‌ای از قابلیت‌ها و توانایی‌های حوزه هوش مصنوعی است. اما در کنار تمام مزایا و قابلیت‌های جذابی که هوش مصنوعی به دنیای دیجیتال اضافه می‌کند، هنوز هم مسائل حل نشده‌ای در این حوزه وجود دارد.

جرمی آشین (Jeremy Achin)، مدیر اجرایی شرکت DataRobot می‌گوید:

امروزه اگر می‌خواهید کارتان جذاب به نظر برسد، باید مبحث یادگیری ماشین را هم در آن دخیل کنید؛ وگرنه انگار چیزی در چنته ندارید.

جرمی آشین

با این حال به نظر می‌رسد که هنوز هم، بسیاری از پتانسیل‌های فناوری در حوزه هوش مصنوعی برای اکثر شرکت‌ها، ناشناخته است و این امر سبب شده تا از این فناوری، تنها برای تجزیه و تحلیل ساده داده‌ها استفاده کنند. ما در این مطلب از استارتاپت، فهرستی شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی که پتانسیل‌های این فناوری را در کسب و کار خود به خوبی نشان داده‌اند؛ تهیه کردیم. از ساخت ربات‌هایی برای کمک به کارگران گرفته تا تجزیه و تحلیل داده‌های پیچیده که می‌توانند وضعیت آب و هوا را به صورت دقیق، پیش‌بینی کنند.

معرفی موفق ترین شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی

موفق ترین شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی

پایه و اساس کار شرکت‌های موجود در این فهرست و مدل کسب و کار آن‌ها، بر مبنای تکنیک‌هایی مثل یادگیری ماشین (جایی که سیستم‌ها از داده‌ها برای بهبود انجام کار خود کمک می‌گیرند)، پردازش زبان طبیعی (که به برنامه‌ها قابلیت تشخیص نوشته‌ها یا صحبت‌های گفته شده به زبان انسان‌ها را می‌دهد) یا بینایی کامپیوتر (که به شیوه دیدن ماشین‌ها اطلاق می‌شود) است.

حوزه فعالیت این شرکت‌ها، بسیار متنوع است و شامل مواردی مثل منابع انسانی، امنیتی، بیمه، مالی، مراقبت‌های بهداشتی، حمل و نقل و آماده سازی زیرساخت‌ها می‌باشد. این امر نشانه‌ بارزی از کاربردهای گسترده حوزه هوش مصنوعی در صنایع مختلف است. شماره‌گذاری شرکت‌ها در این لیست، بر اساس ارزش کنونی سهام آن‌ها و به صورت نزولی انجام گرفته و در معرفی هر کدام از آن‌ها، روی زمینه فعالیت کنونی آن‌ها، تمرکز شده است. ضمنا در مواردی که ارزش مالی شرکت‌ها به طور دقیق مشخص نبود؛ از تخمین‌های موسسه معتبر Pitchbook در این رابطه، استفاده شده است.

۵۰. شرکت Viz.ai 

 • محل شرکت: سان فرانسیسکو (San Francisco)
 • موسسان: کریس مانسی (Chris Mansi) مدیر عامل اجرایی، دیوید گولان (David Golan)
 • سرمایه اولیه: ۲۱ میلیون دلار
 • ارزش: نامعلوم

هدف موسسان Viz.ai، کاهش تعداد قربانیان سکته مغزی، به دلیل عدم دسترسی به امکانات درمانی کافی و به موقع است. نرم افزار ارائه شده توسط این شرکت، به اسکن مغز بیمار و مقایسه آن با پایگاه داده غنی خود پرداخته و می‌تواند در عرض چند دقیقه، علائم مربوط به انسداد رگ‌ها که باعث سکته مغزی می‌شوند را تشخیص دهد و به اطلاع متخصصان برساند. اما در حالت عادی، این عملیات می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد. بنابراین می‌توان گفت که مشتریان این شرکت، در واقع بیمارستان‌ها و موسسات درمانی هستند.

۴۹. شرکت Deep 6

 • محل شرکت: پاسادانا (Pasadena)، کالیفرنیا (CA)
 • موسسان: ووت براسلرز (Wout Brusselaers)
 • سرمایه اولیه: ۲۲ میلیون دلار
 • ارزش: نامعلوم
تحقیقات دارویی در حوزه هوش مصنوعی

یکی از بزرگترین موانع برای انجام تحقیقات دارویی در کلینیک‌ها و آزمایشگاه‌ها، پیدا کردن گروه مناسبی از بیماران برای امتحان نتایج است؛ اینجاست که Deep 6 وارد عمل می‌شود. این نرم افزار، داده‌های پزشکی بیمار را به صورت الکترونیکی دریافت می‌کند و به محققان اجازه می‌دهد که فیلترها و شرایط خاصی را روی این داده‌ها اعمال نمایند تا بتوانند نتایج مورد نظر خود را در عرض چند دقیقه (به جای چند ماه)، به صورت شبیه‌سازی شده دریافت کنند. موتور درک زبان سیستم به گونه‌ای طراحی شده که حتی می‌تواند برخی شرایط ذکر نشده توسط متخصصان را مورد آزمایش قرار دهد و نتیجه به دست آمده را گزارش کند. در حل حاضر، بیش از ۲۰ موسسه دارویی با Deep 6 همکاری می‌کنند.

۴۸. شرکت Lilt  

 • محل شرکت: سان فرانسیسکو (San Francisco)
 • موسسان: اسپنس گرین (Spence Green)، جان دنرو (John DeNero)
 • سرمایه اولیه: ۱۲.۵ میلیون دلار
 • ارزش: ۲۹.۵ میلیون دلار

Lilt ابزاری برای کمک به مترجمان است. جان دنرو موسس این نرم افزار، چند سالی را صرف تحقیق علمی روی سرویس گوگل ترنسلیت (Google Translate) کرده و نقاط قوت‌ها و محدودیت‌های ترجمه ماشینی را به خوبی می‌شناسد. سرویس Lilt به جای تکیه صرف بر ماشین‌ها، می‌تواند با تجهیز فریلنسرها به ابزارهای ترجمه ماشینی و پیش‌بینی حروف در حال تایپ، ترجمه‌ای سریع‌تر و دقیق‌تر را برای کاربران خود به ارمغان آورد.

۴۷. شرکت Armorblox

 • محل شرکت: کوپرتینو (Cupertino)، کالیفرنیا (CA)
 • موسسان: دی جی سامپاس (DJ Sampath) مدیر عامل اجرایی، آرجون سامبامورثی (Arjun Sambamoorthy)، چیتان آناند (Chetan Anand)، آناند رغوان (Anand Raghavan)
 • سرمایه اولیه: ۱۶.۵ میلیون دلار
 • ارزش: ۳۷ میلیون دلار

Armorblox، حدودا ۲ سال پیش با هدف حفاظت از کاربران در برابر حملات سایبری از جمله فیشینگ ایمیل‌ها که از خطاهای انسانی و ساده کاربران اینترنتی سوء‍‌استفاده می‌کنند؛ عرضه شد. در این سرویس از پردازش زبان طبیعی، استفاده شده که به ماشین‌ها اجازه یادگیری و درک مکالمات و پیام‌های رد و بدل شده را می‌دهد. نرم افزار Armorblox، برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد حس و حال کاربر، به تجزیه و تحلیل نحوه برقراری ارتباط او از طریق پیام‌ها می‌پردازد؛ سپس به صورت خودکار، تلاش‌های صورت گرفته برای فیشینگ، تهدیدات داخل پیام‌ها ‌یا حتی افشای تصادفی داده‌ها را علامت گذاری و مشخص می‌کند.

۴۶. شرکت DefinedCrowd

ایجاد پایگاه‌های داده در حوزه هوش مصنوعی
 • محل شرکت: سیاتل (Seattle)
 • موسسان: دنیلا براگا (Daniela Braga)
 • سرمایه اولیه: ۱۳.۱ میلیون دلار
 • ارزش: ۳۸.۸ میلیون دلار

DefinedCrowd به ایجاد مجموعه ای از پایگاه‌های داده سفارشی برای مشتریان خود، که شرکت‌های معتبری مثل Mastercard  و BMW هم در بین آن‌ها هستند؛ می‌پردازد. این مجموعه از طریق پلتفرمی به نام Neevo به جذب فریلنسرها پرداخته و به آن‌ها وظایفی چون برچسب‌گذاری تصاویر یا ضبط صدا را محول می‌کند. در این شرکت از قدرت فناوری یادگیری ماشین هم برای خودکارسازی و تسریع فعالیت‌های مورد نظر، استفاده می‌شود. همه داده‌های ایجاد شده یا بررسی شده توسط افراد، در فرمت‌هایی مخصوص ترکیب می‌شوند تا مشتریان بتوانند الگوریتم‌های خود را روی آن‌ها اجرا کنند و اصطلاحا الگوریتم‌های خود را آموزش دهند (یا Train کنند).

۴۵. شرکت May Mobility  

 • محل شرکت: میشیگان (Ann Arbor)
 • موسسان: ادوین اولسون (Edwin Olson) مدیر عامل اجرایی، آلیسین مالک (Alisyn Malek)، استیو ووزار (Steve Vozar)
 • سرمایه اولیه: ۳۳ میلیون دلار
 • ارزش: ۶۱.۹ میلیون دلار

این شرکت در حوزه اتوموبیل‌های بدون سرنشین (Self-driving) فعالیت می‌کند. البته وسیله‌ای که May Mobility روی آن تمرکز دارد، اندکی با اتوموبیل‌های عادی متفاوت است و می‌توان گفت که قابل پیش‌بینی‌تر از آن‌ها عمل می‌کند. نام این وسیله حمل و نقل جدید، شاتل خودران (Autonomous Shuttles) است. این نرم افزار توانسته کارایی خود را در عمل، ثابت کند و هم اکنون در برخی از ایالت‌های آمریکا، از آن برای هدایت شاتل‌های خودران برای گردش‌های تفریحی شهری، استفاده می‌شود.

۴۴. شرکت Xnor.ai

 • محل شرکت: سیاتل (Seattle)
 • موسسان: علی فرهادی، محمد رستگاری، جان گلسی (Jon Gelsey) مدیر عامل اجرایی
 • سرمایه اولیه: ۱۴.۶ میلیون دلار
 • ارزش: ۶۲.۰۵ میلیون دلار

علی فرهادی و محمد رستگار، ۲ محقق هوش مصنوعی شاغل در موسسه Allen، طی تحقیقات خود با مشکلی مواجه شدند. اینکه در اکثر مواقع، محققان حوزه هوش مصنوعی (از جمله خودشان)، به خلق الگوریتم‌های جدید با قدرت محاسبه بیشتر، گرایش دارند که نیازمند حافظه و انرژی مصرفی بیشتری هم هستند. اما مساله این است که دنیای واقعی، دقیقا در جهت مخالف حرکت می‌کند و بیشتر به الگوریتم‌هایی نیاز دارد که بتوانند مسائل را با مقدار حافظه و انرژی مصرفی کمتری حل کنند. به این ترتیب آن‌ها برای توسعه سیستم اقدام کردند تا در عین برخورداری از سخت افزار ساده، قادر به اجرای الگوریتم‌های نسبتا پیچیده باشد. آن‌ها برای رسیدن به هدف خود، از موسسه Allen که توسط پل آلن از موسسان مایکروسافت، تاسیس شده بود؛ بیرون آمدند. بالاخره در اوایل سال میلادی جاری، موفق شدند تا یک سیستم بینایی ماشین روی یک تراشه شارژ شده از انرژی خورشیدی را خلق کنند. قطعا این پیروزی می‌تواند سرآغازی برای موفقیت‌های آن‌ها در این عرصه باشد.

۴۳. شرکت Suki AI

دستیار دیجیتالی در حوزه هوش مصنوعی
 • محل شرکت: کالیفرنیا (CA)
 • موسسان: پونیت سونی (Punit Soni)
 • سرمایه اولیه: ۲۰ میلیون دلار
 • ارزش: ۶۵ میلیون دلار

Suki یکی دیگر از شرکت های فعال در حوزه هوش مصنوعی است که بر مبنای این ایده که انجام کارهای اداری موجب تلف شدن وقت پزشکان و عدم تمرکز کافی آن‌ها بر روی بیمارانشان می‌شود، ساخته شد. جهت رفع این مشکل، توسعه دهندگان Suki یک دستیار دیجیتالی صوتی ارائه کردند که پزشکان با استفاده از آن می‌توانند نسخه‌نویسی و حتی ثبت اطلاعات بیماران را به سرعت انجام دهند. در حال حاضر از این دستیار صوتی در برخی از بزرگترین سیستم‌های سلامتی استفاده می‌شود. برآوردها نشان می‌دهد که استفاده از Suki تا 76 درصد در کاهش زمان نوشتن نسخه‌های تجویزی تاثیر داشته است. از برنامه‌های آتی این دستیار صوتی این است که از یک ابزار تبدیل صوت به متن فراتر رفته و با افزایش قدرت تشخیص آن و شخصی تر شدنش برای هر پزشک، کاربردی‌تر از همیشه شود.

۴۲. شرکت Aira

 • محل شرکت: سن دیگو (San Diego)
 • موسسان: سومان و سوجیت کانوگانتی (Suman & Sujeeth Kanuganti)، واتسون ییم (Watson Yim)، یوجا چانگ (Yuja Chang)، مایک رندال (Mike Randall) مدیر عامل اجرایی
 • سرمایه اولیه: ۳۵ میلیون دلار
 • ارزش: ۶۶ میلیون دلار

Aira با استفاده از هوش مصنوعی تعبیه شده در برنامه یا عینک هوشمند ساخته شده توسط این شرکت، به افراد نابینا و کم بینا کمک می‌کند که دنیای اطراف خود را بهتر ببینند. این شرکت اذعان می‌کند که سرویس هوش مصنوعی آن به نام Chloe، هنوز در مراحل اولیه خود است و در حال حاضر می‌تواند فقط کارهای ساده‌ای چون خواندن دستورالعمل‌های روی بطری‌های قرص را انجام دهد. ولی جاه طلبی‌های این سرویس همچنان ادامه خواهد داشت و با تکیه بر فناوری بینایی ماشین، کارکردهای خود را افزایش خواهد داد. در حال حاضر، استفاده از این سرویس برای استفاده به مدت ۵ دقیقه متوالی رایگان است.

۴۱. شرکت Rulai 

 • محل شرکت: کالیفرنیا (CA)
 • موسسان: مارک وانلربرگ (Marc Vanlerberghe) مدیر عامل اجرایی، یی ژانگ (Yi Zhang)
 • سرمایه اولیه: ۱۴.۵ میلیون دلار
 • ارزش: ۸۰ میلیون دلار

در حالی که اغلب ربات‌های نرم افزارهای چت با کلی وعده و وعید به صحنه می‌آیند (برای مثال، ادعای آن‌ها مبنی بر جایگزینی فیسبوک مسنجر)، اما آن‌ها هیچ گاه نتوانستند وارد جریان اصلی شبکه‌های اجتماعی شوند. دلیل این امر، تا حدودی به محدودیت‌های موجود در این ربات‌ها برمی‌گردد. اما Rulai ادعا می کند که دستیار صوتی ارائه شده توسط آن، متفاوت است. در حالی که بیشتر بات‌ها در صورت زیاد شدن وظایفشان با مشکل مواجه می‌شوند، یی ژانگ موسس Rulai می گوید که این سرویس به گونه‌ای طراحی شده است که به بهترین شکل، مکالمات و چت‌ها را مدیریت کند. دستیاران مجازی باید علاوه برپردازش زبان طبیعی، جریان مکالمات را هم به خوبی مدیریت نمایند. Rulai توانسته است در هر ۲ مورد به خوبی عمل کند.

۴۰. شرکت Algorithmia

مدل‌های یادگیری در حوزه هوش مصنوعی
 • محل شرکت: سیاتل (Seattle)
 • موسسان: دیگو اوپنهایمر (مدیر عامل اجرایی)، کنی دنیل (Kenny Daniel)
 • سرمایه اولیه: ۳۸ میلیون دلار
 • ارزش: ۱۰۰ میلیون دلار

کنی دنیل به مطلب جالبی اشاره کرده است:

آینده پیش از این، اختراع شده اما جایی میان مقالات محققان، گیر افتاده است.

کنی دنیل

او به همراه اوپنهایمر دست به کار شد تا راهی برای کشف و کار ساده‌تر با مدل‌های یادگیری ماشین برای محققان داده پیدا کنند. Algorithmia در ابتدا به عنوان بازاری برای الگوریتم‌هایی که توسط توسعه دهندگان به صورت انفرادی توسعه پیدا کرده‌اند، استفاده شد ولی حالا با تقویت زیرساخت‌های خود می‌تواند مورد استفاده شرکت‌های بزرگ هم قرار گیرد. برای مثال، یکی از موسسات مالی توانست با استفاده از این سرویس، به توسعه الگوریتمی برای ایجاد یک مدل ریسک مناسب با کار خود بپردازند.

۳۹. شرکت Ubiquity 6 

 • محل شرکت: سانفرانسیسکو (San Francisco)
 • موسسان: آنجنی میدها (Anjney Midha) مدیر عامل اجرایی، آنکیت کومار (Ankit Kumar)
 • سرمایه اولیه: ۳۷ میلیون دلار
 • ارزش: ۱۰۲ میلیون دلار

تمرکز Ubiquity 6 بر ساخت اپلیکیشنی برای گوشی‌های هوشمند جهت تجربه واقعیت مجازی است. این اپلیکیشن قادر به تولید نقشه‌ای ۳ بعدی از فضای اطراف در مدت زمان ۳۰ ثانیه بوده و از بینایی ماشین برای تشخیص اشیای دنیای واقعی استفاده می‌کند. بدین ترتیب می‌توان با شی مورد نظر از طریق واقعیت مجازی، درست مانند دنیای واقعی، تعامل داشت. برای مثال، در آگوست ۲۰۱۸، از این اپلیکیشن جهت خلق اشیایی یا مضمون کارهای رنه مارگریت در ساختمان هنرهای مدرن موزه سان فرانسیسکو استفاده شد. به گونه‌ای ‌که مراجعه کنندگان می‌توانستند با این اشیا تعامل داشته و ارتباط برقرار نمایند.

۳۸. شرکت Textio

ارسال نامه‌های اداری در حوزه هوش مصنوعی
 • محل شرکت: سیاتل (Seattle)
 • موسسان: خیران اسنیدر (Kieran Snyder) مدیر عامل اجرایی، یانسن هریس (Jensen Harris)
 • سرمایه اولیه: ۲۹.۵ میلیون دلار
 • ارزش: ۱۱۵ میلیون دلار

Textio به شرکت‌ها کمک می‌کند که نامه‌های اداری یا ایمیل‌هایی که جهت استخدام کارمندان جدید می‌فرستند را به گونه‌ای موثرتر بنویسند تا احتمال موفقیت و پاسخ به آن، بیشتر شود. Textio این کار را از طریق پیشنهاداتی برای تغییر لحن و زبان نامه یا ایمیل انجام می‌دهد. این سرویس دارای بیش از ۳۵۰ مشتری شامل شرکت‌هایی چون Spotify و Expedia است. این مشتریان با در اختیار قرار دادن اطلاعات جمعیت شناختی مشتریان اغلب ناشناس خود، از جمله نرخ پاسخ آن‌ها، به سیستم Textio کمک می‌کنند که عباراتی با درصد تاثیرگذاری بیشتر را شناسایی کرده و حتی آن‌ها را با توجه به جنسیت یا موضوع نامه و ایمیل، دسته بندی کند. ابزار جدیدی به نام Textio Flow که در ماه آپریل به این سرویس اضافه شده است، می‌تواند به صورت خودکار، همه پاراگراف‌های متن مورد نظر را تنها بر اساس یادداشت‌های کاربر مبنی بر اینکه می‌خواهد چه بگوید، تولید کند. در واقع هدف Textio این است که منظور کاربرانش را در قالب متن نوشته شده به صورت دقیق منتقل کند، آن هم با کلماتی که شاید پیش از این در سر نداشتند.

در قسمت اول این مطلب، به معرفی ۱۳ مورد از ۵۰ شرکت مورد نظر پرداختیم. در قسمت‌ دوم، سوم و چهارم هم، شما را با سایر شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی و اهداف آن‌ها آشنا خواهیم کرد.