آقای جیم مارگراف (Jim Marggraff) کارآفرین و ارائه‌دهنده سیستم‌های یادگیرنده ‌LeapPad و Smartface Livescribe در این مقاله قصد دارد تا با طرح داستانی در مورد دخترش آنی (Annie)،‌ به شما راهکارهایی را برای حل موثر و اخلاقی مشکلات ارائه دهد. برای خواندن این راهکارها با جیم مارگراف همراه شوید.

عدم تفاهم و ناسازگاری با فرزندان اجتناب‌ناپذیر است. مهم نیست که شما محیط خانه را چطور برای رشد فرزندان آماده می‌کنید، چون آن‌ها خود چالش‌هایی را به وجود می‌آورند که شما را وادار می‌کنند تا برای رشد و تعالی آنان، تلاش کنید. فرزندان شما در شرایطی قرار می‌گیرند که از سطح انتظارات شما فراتر است. برای مثال دخترم آنی با یک اقدام ظاهرا بی‌ضرر، یعنی «فروش کوکی» من را وارد یک چالش جدید کرد.

آنی همانند بسیاری از دختران دیگر، مشتاق دیده شدن بود. برای همین، پروژه فروش محصولات خود را با هدف دیده شدن آغاز کرد. او می‌خواست با کسب درآمد بالا، سازماندهی و مدیریت فروش محصولات خود، در این کار موفق شود.

‌دخترم با طرح این چالش کمک کرد تا ایده طراحی LeapPad به ذهن من خطور کند. این‌طور شد که من نرم‌افزاری را ایجاد کردم که در آن نوجوانان می‌توانستند با کمک بزرگ‌ترهای خود وارد دنیای کسب و کار شوند. با معرفی کوکی‌های دخترم در LeapPad بسیاری از دوستداران کوکی خوشحال بودند که به یک دختر خوشگل و خلاق کمک می‌کنند. آنی این کار را فرصتی برای معرفی و شهرت خود نزد مردم می‌دانست. من و مادرش از این که او را در این راه، موفق می‌دیدیم بی‌نهایت خوشحال بودیم و به داشتن آنی افتخار می‌کردیم.

متاسفانه، در مسیر این موفقیت به یک مشکل مهم برخورد کردیم. من و همسر به خوبی درباره پیامدهای منفی و غیر بهداشتی استفاده از روغن‌های هیدروژنه شده، که امروزه به چربی‌های ترانس شناخته می‌شوند، آگاهی داشتیم. حتی ما غذاهای حاوی چربی‌های ترانس را از رژیم غذایی خانواده خود نیز حذف کرده بودیم. اما هنگامی که من در لیست مواد تشکیل‌دهنده کوکی‌های دخترم نگاه کردم، شگفت زده شدم؛ زیرا او از چربی‌های ترانس به عنوان یک عنصر کلیدی استفاده می‌کرد.

من این موضوع را به آنی گوشزد کردم؛ اما ما دچار اختلاف نظر بودیم و او توصیه‌های من را نمی‌پذیرفت. من می‌گفتم: «آیا می‌خواهی من کوکی را به دوستانم بفروشم که خودم حاضر به خوردن آن‌ها نیستم؟»

اما دخترم در جواب به من می‌گفت: «من به عنوان یک نوجوان محصولات خود را می‌فروشم؛ پس انتظار و توقع یک محصول عالی و بدون ضرر را نباید از من داشت.» این در حالی بود که من هم زمان در کمپین‌های مبارزه با ترانس‌های چرب فعالیت می‌کردم.

من در جواب گفتم: «خوب، اجازه بده تا در مورد این مسئله بیشتر فکر کنم.» آنی آهی کشید، دانستم که اوخواهان یک جواب بله یا خیر از من نیست. او مشتاق حل موثر و اخلاقی مشکلات میان ما است. این همان چیزی است که زندگی حرفه‌ای به عنوان بخشی از راه رسیدن به موفقیت به من آموخته بود.

حل موثر و اخلاقی مشکلات

آنی فقط می‌خواست کوکی‌های خود را به فروش برساند. اما من می‌دانستم که آن‌ها برای مردم به طور جدی مضر هستند. مهم‌تر از همه، من می‌دانستم که اجازه دادن به آنی، ارزش‌های وجودی او را به خطر می‌اندازد و من و همسرم وظایف خود را به عنوان یک پدر و مادر به درستی ایفا نمی‌کنیم. در این شرایط باید چه تصمیمی می‌گرفتم؟

ناسازگاری‌ها غالبا ریشه در یک اشتباه مهم دارند. این اشتباه، عدم تعریف واضح مشکل و موافقت بر سر حل مسئله است.

اغلب مردم مشکل را به اشتباه حل می‌کنند. آن‌ها به طور معمول از تعریف دقیق مسئله اجتناب می‌کنند و تمرکز خود را روی درمان علائم آن متمرکز می‌نمایند. من و آنی نیاز داشتیم تا هسته اصلی مسئله را شناسایی کنیم. سپس با دقت، خلاصه‌ای از بیانیه مشکل را طرح و با موافقت یکدیگر آن را حل کنیم.

من واقعا می‌خواستم به دخترم کمک کنم؛ اما نه به بهای به خطر انداختن سلامت مشتریان کوکی و ارزش‌های خانواده‌ام. پس از تبادل پرسش‌ها و پاسخ‌های خسته‌کننده اما آموزنده میان من و آنی، ما متوجه شدیم که مشکل آنی نحوه بسته‌بندی کوکی‌ها و جمع‌آوری پول است. برای همین ما بر سر این ایده به توافق رسیدیم که آنی کوکی‌های سالم خود را به فروش برساند، با این فرض که ما در نرم‌افزار LeapPad به محصولات او علامت «تایید سلامت» بدهیم. در نهایت او به یک دستور جادویی برای تولید کوکی‌های خود دست یافت و مشتریان LeapPad محصولات او را بیش از پیش خریداری کردند.

دلیل اهمیت حل موثر و اخلاقی مشکلات

این چالش نشان داد که چطور می‌توان با حل موثر و اخلاقی مشکلات، امور و مسائل را با پرسش و پاسخ‌های سرگرم کننده حل کرد و از ناامیدی و پاک کردن صورت مسئله اجتناب نمود.

شناسایی درست هسته مسائل، تمایل به هدف گذاری موثر و پیگیری آن، برای یک ذهن کارآفرین یک توانایی بسیار مهم و راهی برای حل موثر و اخلاقی مشکلات است. من با تشویق آنی به فکر کردن درباره مسئله‌ای که ما به حل آن نیاز داشتیم، به او کمک کردیم تا دیدگاه خود را نسبت به تصمیم گیری‌های سخت تغییر دهد. مردم اغلب به جای یافتن علت مسائل،‌ در تلاش هستند تا علائم مشکلات را حل کنند. هنگامی که شما مشکل اصلی را به درستی بیان می‌کنید، اغلب راه حل، خود نمایان می‌شود. به عبارت دیگر راه‌حل در بیان خود مسئله نهفته است.

مراحل یادگیری حل موثر و اخلاقی مشکلات

یادگیری حل موثر و اخلاقی مشکلات یک مهارت است. بنابراین مانند هر مهارت دیگری، برای پرورش آن، زمان زیادی لازم است. سه مرحله در شکل دادن به این مهارت موثر است. این سه مراحل عبارتند از:

۱. با ارزش‌های فکری خود شروع کنید

زمانی که شما از ارزش‌های خود تعریف واضحی داشته باشید،‌ حل موثر و اخلاقی مشکلات بسیار آسان می‌شود. به عبارت دیگر،‌ شما بر اساس اخلاقیات و محدودیت‌های ارزشی که برای حل موثر واخلاقی مشکلات دارید،‌ در ذهن خود چهارچوب مشخصی را برای رسیدگی به مسائل می‌سازید. در داستان من و آنی، یکی از ارزش‌های ذهنی من، تعهد به حل مشکل بود. من می‌دانستم که بعضی از راه‌حل‌ها مانند فروش کوکی‌های مضر دخترم با سلامت خانواده و ارزش‌های اجتماعی ما هماهنگ نیست. هنگامی که من و آنی این موضوع را درک کردیم، توانستیم به توافق برسیم و با مهارت‌های تفکر خلاقانه، مشکل واقعی را شناسایی کنیم.

۲. مشکل خود را با آرامش و در یک مرحله از زمان مشخص کنید

حل موثر و اخلاقی مشکلات

ما به طورغریزی‌ هنگام بروز اختلاف و درگیری، بلافاصله از خود واکنش تدافعی نشان می‌دهیم. زمانی که در حرفه و شغل خود مورد انتقاد قرار می‌گیریم،‌ تمام احساسات ما به سمت ذهنمان هجوم می‌برد. هنگامی که یک سرمایه‌گذار، محصولی را مورد انتقاد قرار می‌دهد، اغلب ما حالت تدفاعی به خود می‌گیریم و سعی می‌کنیم راه‌حل‌های خود را منطقی جلوه دهیم یا از راه‌حل مشکلات مشابه استفاده کنیم. واقعیت این است که غریزه اولیه ما روی یافتن حل موثر و اخلاقی مشکلات تمرکز نمی‌کند.

اگر احساس می‌کنید نقض غیرقانونی ایجاد کرده‌اید؛ از شرکا و همکاران خود عذرخواهی کنید و انتقاد آن‌ها را بپذیرید،‌ اما در وهله اول فکر کنید که چرا این وضعیت رخ داده است. شاید شما از عملکرد خود ناامید شوید، اما دست نگه دارید. بدون شک حل موثر و اخلاقی مشکلات به شما کمک می‌کند تا بهتر از قبل عمل کنید.  

اگر شما در کسب و کار خود با انتقاد روبه رو شدید، با ناامیدی به سراغ یک راه‌حل فوری نروید. به لحاظ قانونی، شما حق دارید که در کمال احترام، در مورد انتقاد مورد نظر پرس وجو کنید و با دقت به پاسخ‌ها گوش دهید. سپس نیازهای اصلی کسب و کار خود و تغییراتی را که در بازار رخ داده، بررسی نمایید تا مشکل را به شکل صحیح شناسایی کنید. شناسایی هسته مسائل و حل موثر و اخلاقی مشکلات به جای حل عجولانه علامت‌های مشکل، ‌به تفکر عمیق، جامع و انتقادی نیاز  دارد.

۳. بپرسید چرا؟

وقتی فکر می‌کنید، بیانیه مشکل را تعریف کرده‌اید، توقف کنید و از خود بپرسید «چرا؟» و به آن پاسخ دهید، سپس دوباره بپرسید «چرا؟».‌  پرسش این سوال را تا زمان رسیدن به حل موثر و اخلاقی مشکلات ادامه دهید.

اولین بار که من از آنی پرسیدم چرا او می‌خواهد به فروش کوکی‌های مضر ادامه دهد، او گفت: «چون باید این کار را انجام دهم». دومین بار که پرسیدم «چرا باید این کار را انجام دهی؟»، او گفت:«چون این کار را شروع کردم». با ادامه یافتن چراهای من شاید آنی در چهارمین «چرا»، ناامید شد. اما با هفتمین «چرا» ذهن او به کار افتاد و شروع به انتقاد کرد. قطعا صبر و شکیبایی من در مقابل ناامیدی و انتقادات او موجب شد تا ما متوجه شویم که او در جمع‌آوری پول و بسته‌بندی کوکی‌ها مشکل دارد.

سال‌ها پس از ماجرای پخت و پز کوکی توسط آنی، ‌او به یک بنیانگذار موفق تبدیل شد و در حال حاضر در سطح ملی در موسسه خیریه خود برای کودکان اوتیسم مشغول به کار است. بدون شک آنی مهارت حل موثر واخلاقی مشکلات را یک شب نیاموخت. این مهارت با تمرین در شرایط و مشکلات مختلف حاصل می‌شود.
هر بار که برای حل درست مشکلات خود از این مهارت بهره می‌برید، ذهنیت و باورهای شما تقویت می‌شود و شما به رهبران و متفکران انتقادی تبدیل می‌شوید.