حفظ سلامت افراد پرمشغله با موفقیت‌ شخصی و حرفه‌ای آن‌ها، کاملا مرتبط است. اگر توانایی انجام کارهای مختلف را داشته باشید اما به فکر سلامتی خود نباشید، شرایط سختی را ایجاد خواهد شد. وقتی به درستی از خودتان مراقبت می‌کنید، احساس خوبی به شما منتقل خواهد شد که باعث افزایش خلاقیت و کارایی شما می‌شود.

طبق باور عموم، اکثر افراد موفق و پیشرو، به سلامتی خود اهمیت نمی‌دهند. ممکن است شما غرق کار کردن در شغل مورد علاقه‌ خود شوید و احساس کنید که زمان کافی برای انجام فعالیت‌های دیگر را ندارید. ما در این مقاله از استارتاپت، چند راهکار برای حفظ سلامت افراد پرمشغله ارائه می‌دهیم. به این ترتیب درمی‌یابیم که حتی در زمان‌هایی که برنامه‌ کاری ما بسیار فشرده است؛ دقت و توجه به سالم بودن، از اهمیت بالایی برخوردار است.

حفظ سلامت افراد پرمشغله برای دستیابی به موفقیت

۱. خارج از چارچوب تعیین شده فکر کنید

بیشتر افراد، فقط یک روش خاص را برای ورزش کردن، انتخاب می‌کنند. مثلا ممکن است یک دونده، هیچ‌وقت کلاس رقص را در زمان‌ استراحت خود، امتحان نکرده باشد. اگر اهل باشگاه بدنسازی باشید، ممکن است ندانید که محل کار شما می‌تواند مکان خوبی برای نرمش‌های سریع یا انجام یوگا باشد. همیشه راه‌های زیادی برای ورزش کردن وجود دارد.

با پارک کردن اتومبیل‌ در فاصله‌ای دورتر از محل کار یا استفاده از پله‌ها به جای آسانسور، می‌توانید بیشتر راه بروید و به قدم‌هایی که در روز برمی‌دارید، اضافه کنید. حتی این تغییرات کوچک هم می‌توانند روی سلامت افراد پرمشغله تاثیرگذار باشند. این ذهنیت که هرچه ورزش شدیدتر باشد، موثرتر است؛ تفکر بسیار غلط و خطرناکی است. بهتر است به جای این طرز فکر، روی حرکات و قدم‌های کوچکی که می‌توانید به برنامه‌ روزانه‌ خود اضافه کنید، متمرکز شوید.

همچنین می‌توانید با وجود یک همراه، ورزش را برای خود ساده‌تر کنید. این روش، بسیار موثر است. سیمون اسلاید (Simon Slade) موسس شرکت بازاریابی، در این باره می‌گوید:

برای حفظ سلامت افراد پرمشغله خارج از چارچوب فکر کنید

به همراه یکی از همکارانم تصمیم گرفتیم که در زمان استراحت به ورزش اسکواش بپردازیم. ورزش کردن با یک نفر دیگر، نه تنها باعث افزایش مسئولیت‌پذیری می‌شود، بلکه میةواند یکنواختی یک روز کاری را از بین ببرد. اسکواش ورزش هیجان‌انگیزی است و همین باعث می‌شود که برای انجام آن انگیزه بیشتری داشته باشم. ورزشی را انتخاب کنید که باعث شادی و افزایش انرژی‌ شما شود.

سیمون اسلاید

۲. از میانبرها نترسید

خوردن غذای خانگی که با مواد اولیه‌ تازه تهیه شده، خیلی عالی است، اما همیشه امکان‌پذیر نیست. خوشبختانه ما در دورانی زندگی می‌کنیم که دسترسی به غذای سالم وجود دارد. حتی اگر غذا یخ زده باشد؛ کافی است که از ماکروویو استفاده کنیم. اینکه نتوانسته‌اید کل هفته را آشپزی کنید و غذای تازه و خانگی بخورید، به این معنی نیست که می‌توانید رژیم‌ غذایی خود را با خوردن فست‌فودها به هم بزنید. همیشه در محل کار خود، سبزیجات و تنقلات سالم همراه داشته باشید. صنعت جدید خدمات غذای سالم هم یک گزینه مناسب برای افراد پر مشغله است.

۳. تحقیق کنید

برای حفظ سلامت افراد پرمشغله تحقیق کنید

‌در مبحث ورزش‌ و رژیم‌ غذایی، منابع با ارزش زیادی وجود دارند که تقریبا با هر نوع برنامه و بودجه‌ای هماهنگ هستند. امروزه با گسترش ارتباطات از راه دور و مقوله دورکاری، روند زندگی تغییر کرده است. این روزها کارمندان، کمتر از گذشته با روش سنتی کار کردن از ۹ صبح تا ۵ عصر و حضور در محل کار، روبه‌رو هستند. از این رو حفظ سلامت افراد پرمشغله یک موضوع متداول در مکالمات است و روش‌های زیادی برای بالا بردن سطح کارکرد بدن وجود دارد. حتی اگر قبلا هیچ‌گونه فعالیتی در جهت حفظ سلامتی خود انجام نداده‌اید، با قرار دادن ورزش و رژیم غذایی سالم در برنامه روزانه‌، قدم بزرگی در این راه بردارید.

در مورد سلامتی، ورزش و رژیم غذایی تحقیق کنید و بیشتر یاد بگیرید. هرچند که نباید هر راهکاری را به کار برد، اما همیشه می‌توان از موضوعات روز و متداول جهان، مطالب جدید یاد گرفت.

۴. سلامت ذهن را فراموش نکنید

حفظ سلامت افراد پرمشغله صرفا مربوط به جسم آن‌ها نیست. سلامت روانی به ویژه برای افرادی که برنامه کاری فشرده‌ای دارند، موضوع بسیار مهمی است. همه ما از فواید خواب کافی شبانه اطلاع داریم. اما موضوع زمان‌های از دست رفته روز هم به همان اندازه اهمیت دارد.

به ذهن خود فرصت کافی برای استراحت و سرگرمی بدهید. این کار را می‌توانید با فعالیت‌هایی مثل مدیتیشن، خواندن یک کتاب برای سرگرمی یا نوشتن خاطرات روزانه انجام دهید. ذهن ما در محیط‌های صمیمی و غیر کاری بهتر رشد می‌کند. پس زمانی را برای انجام کارهای خلاقانه اختصاص دهید تا همیشه در حال انجام کارهای یکنواخت و تکراری نباشید.

۵. بعضی کارها را از برنامه حذف کنید

اهمیت سرگرمی در حفظ سلامت افراد پرمشغله

استرس یک زنگ خطر است. اگر برنامه شما، سلامتتان را به چالش می‌کشاند، باید اولویت‌های خود را بررسی کنید. از چه چیزی می‌توان دست کشید؟ خارج کردن کارهای کوچکی از برنامه روزانه‌، می‌تواند وقت قابل توجهی را برای شما آزاد کند. مثلا لباس‌ها را برای شستشو به خشکشویی بفرستید، غذای آماده و سالم تهیه کنید، برای تمیز کردن خانه، مستخدمی را استخدام کنید. حتی می‌توانید اختیارات بیشتری به کارمندان خود بدهید، دستیاری استخدام کنید یا از همکاران بخواهید که وظایف بیشتری را قبول کنند. فعالیتی که می‌توانید از برنامه‌ خود حذف کنید را بیابید تا وقت بیشتری را صرف سلامت خود کنید.

اگر مدتی است که از جملاتی مثل «خیلی سرم شلوغ است و نمی‌توانم ورزش کنم» یا «وقت ندارم که غذای سالم بخورم» استفاده می‌کنید، این یک زنگ خطر است. شما نیاز دارید تا اولویت‌های خود را مجددا بررسی کنید. اگر نسبت به سلامتی خود بی‌توجه هستید، باید بدانید که بدون آن، رسیدن به سایر هدف‌های شما امکان‌پذیر نخواهد بود.

با توجه به این مطالب، اگر مشغله‌های کاری شما زیاد است، توجه به سلامتی، اهمیت بیشتری برایتان خواهد داشت. هرچند که اختصاص دادن زمان کافی برای مراقبت از خود، همیشه امکان‌پذیر نیست؛ اما همچنان مسئله مهمی است. راهکارهای ارائه شده در این مقالهُ به حفظ سلامت افراد پرمشغله کمک می‌کنند؛ پس در جهت استفاده از آن‌ها تلاش کنید.